אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כהנא באולפן: "בגלל סמוטריץ' יש היום גיורים רפורמים"

השר לשירותי דת מתן כהנא הגיב באולפן סרוגים להתנגדות הרבנות הראשית לחוק הגיור, והבהיר כי "הרב דרוקמן תומך בחוק שלי". על סערת הנטיעות בנגב: "לא אוהב את מה שרע"מ עשו"

כהנא: "בגלל סמוטריץ' יש היום גיורים רפורמים"

יום לאחר הצגת חוק הגיור והפצת תזכיר החוק לציבור, השר לשירותי דת מתן כהנא הגיע הערב (חמישי) לאולפן סרוגים והתייחס למתווה המוצע והיחס של הרבנות הראשית כלפיה. עוד תקף את הציונות הדתית על ההתנגדות לחוק וכן את מפלגת רע"מ על התמיכה בהפגנות בנגב.

"עברנו שלב משמעותי מאד לקראת חקיקת חוק הגיור. היה הרבה מאמץ, התייעצויות עם המון רבנים ואנשים שמומחים בגיור – ואני חושב שהוצאנו משהו טוב תחת הידיים" אמר. כשנשאל על המעורבות של הרבנות הראשית, כהנא אמר כי "זה בא לידי ביטוי, כי הרבנות הראשית חולשת על מערך הגיור הממלכתי. אנחנו פתחנו מחוז רבני ערים שנמצא בתוך הגיור הממלכתי, כך שבפועל זה נמצא תחת הרבנות".

אבל בחוק כתוב שהעצמאות היא של רבני הערים, ולרבנות הראשית אין יכולת להתערב.

"אני לא רב, אבל בהלכה הרבנים הם אלה שקובעים, וכך אנחנו רואים את זה גם בבתי הדין הרבניים. אבל מה שיותר חשוב זה שאני ועוד הרבה אחרים סומכים על רבני הערים שלנו – שלמדו בארץ תורה, נבחנו ברבנות הראשית, הוסמכו להיות רבני ערים על ידיהם, ונבחרו להיות רבני ערים בישראל. כמו שאנחנו סומכים עליהם בכשרות, במקוואות ובנישואין – אנחנו גם סומכים עליהם בגיור. בסופו של דבר כל רבני הערים והמוטבים שיקומו זה גיורים אך ורק על פי ההלכה, וככה זה צריך להיות".

עוד באותו נושא

עכשיו זה רשמי: כהנא מפרסם את חוק הגיור


24

בהמשך כהנא התייחס למחלוקות סביב נוסח החוק, שהובילו לדחייתו מספר פעמים. לדבריו, "הדבר היפה זה שגם יוליה מלינובסקי ואביגדור ליברמן רוצים גיור אורתודוקסי על פי ההלכה, כזה שכל האנשים יקבלו תעודה אחידה של גיור אמיתי. לכן היא לא תרצה עכשיו רפורמים, זה לא קשור אליהם בכלל. בסופו של דבר יש ועדה שקובעת כללי גיור אחידים ויענו על כל מיני שאלות שישפיעו על הכללים".

כשנשאל מה יקרה בוועדה לאור המחלוקות עם מלינובסקי, כהנא אמר כי "אף חוק לא נכנס לוועדה ויוצא אותו דבר. עוד יהיו שינויים בדרך עד הנוסח שנצביע עליו בכנסת. אבל בסוף מה שחשוב כרגע זה לראות שהעקרונות שהסכמנו עליהם בתוך החוק – שהם זה שרבני הערים מגיירים ופועלים על פי ההלכה".

"הרפורמים צריכים לתת פרחים לסמוטריץ'"

כהנא התייחס גם להתנגדות של מפלגת הציונות הדתית לחוק הגיור, ותקף את בצלאל סמוטריץ' על הטענות נגדו. "בגדול, הרפורמים צריכים לתת זר פרחים גדול לבצלאל סמוטריץ' על זה שבזכותו יש להם היום הכרה בגיור שלהם לעניין חוק השבות. בסופו של דבר זה על הראש שלו שיש גיור רפורמי מוכר בישראל" אמר. "אני אמרתי שכדי למנוע את זה צריך לקבל את מתווה ניסים, שהרב דרוקמן ועוד הרבה רבנים תמכו בזה – אבל יש כאלה שמסרבים לכל דבר וחושבים שרק הם צודקים ואף אחד אחר לא מבין כלום. לצערי סמוטריץ' יישר קו עם החרדים ואמר שמתן כהנא טועה ודרעי צודק".

עוד באותו נושא

התשובה של סמוטריץ' לרפורמת הגיור של כהנא


27

"ההתנגדות שלהם היא התנגדות אוטומטית. האיום בגיורים שונים זה חמור מאד, אבל זה איום סרק – כי בפועל הוא כבר קורה. פינדרוס צעק שמי שמתגיירת בגיור צה"ל היא 'שיקסע', ומי שהבן שלו מתחתן עם גיורת צריך לשבת עליו שבעה. גם רבני ערים בישראל לא מקבלים את הגיור הממלכתי – אז שלא יספרו שיש גיור אחד אולטימטיבי שכולם מקבלים היום ושהתכנית שלי תגרום לפיצול".

"הרב דרוקמן תומך בחוק"

עוד הגיב למכתב הרבנים הבכירים שפורסם אתמול נגד מתווה החוק, אשר נחתם גם על ידי הרב דרוקמן: "צריך להבחין בין מה שהרב דרוקמן אומר לבין איך שהרבנות הראשית פועלת. אני דיברתי אישית עם הרב דרוקמן פעמיים אתמול, והוא חזר באזניי פעמיים על כך שהוא תומך בחוק שלי וחושב שזה חוק טוב ונחוץ לישראל, אבל הוא יתמוך בו רק עם הרבנות הראשית תקבל אותו – כי הוא לא רוצה לצאת נגד הרבנות הראשית".

אז למה הרבנות הראשית מתנגדת?

"לצערי, הרבנות הראשית באופן כמעט רגיל מתנגדת לדברים שאני מביא. הם התנגדו בתוקף לתכנית הכשרות, ומתנגדים גם לענייני הגיור. אני מניח שיש כאלה שההתנגדות שלהם היא אוטומטית משיקולים פוליטיים, אבל אני לא חושב שזה האירוע פה מול הרבנות הראשית. הם לא אוהבים שינויים, ואני מביא מערך גיור שיגדל ויביא עוד הרבה גיורים על פי ההלכה".

עוד באותו נושא

הרבנים הסרוגים מאיימים: לא נכיר בגיורים של כהנא


31

על ההתחייבות לארגון גיור כהלכה: "ניסיתי מאד לפעול להכיר בגיורים שלהם, כי הם על פי ההלכה ואני משוכנע שכל אחד שיתגייר שמה הוא יהודי לחלוטין. כרגע לא מצאנו דרך חוקית להכניס את זה, אבל נמשיך לחפש דרך".

"לא אוהב את ההפגנות של רע"מ"

לצד נושאי עבודת הדתות, כהנא התייחס בראיון גם למשבר הקואליציוני מול רע"מ סביב הנטיעות בנגב. "אני רוצה להודות לאופוזיציה, שאחרי 12 שנה שלא היה אכפת להם מהנגב מצטרפים עכשיו למאבק" אמר. "הממשלה שלנו חידשה את הנטיעות בנגב, ולמרות האירוע הקואליציוני שזה יצר – המשיכה בעבודה לפי התכנון. יש עכשיו התפרעויות וצריך לטפל בזה בצורה נחרצת, ואני מגבה את המשטרה שתפעל נגדם. אני יודע שאנחנו באים לעשות סדר בדברים האלה. דווקא בקואליציה המיוחדת הזאת יש יותר סיכוי להסדיר את הנגב".

"אני ממש לא אוהב את מה שרע"מ עשו ואת ההפגנות שהם תמכו בהם. אני מבין שיש שמה מחלוקת לגבי אדמות, אבל זו אדמת מדינה – וישראל יכולה וצריכה להמשיך לטעת עצים במקומות האלה" הבהיר. "אני חושב שלא נכון היה לפעול ככה מצידם. בממשלה הזו יהיו עליות וירידות, אבל נפתור את הבעיות הללו והממשלה תמלא את ימיה".

שבוע הבא הנטיעות ימשיכו? 

"הנטיעות ימשיכו על פי התכנית של השר אלקין. הוא הבהיר מפורשות שזה יקרה. אנחנו נותנים לאלקין גיבוי להמשיך בתכנית הנטיעות בנגב, כי אין שום מחלוקת על הנגב. אם יש מחלוקת על בעלות כזו או אחרת בקרקע, צריך לפתור את זה. אני בטוח שעכשיו שהממשלה באה עם רצון כל כך חדש להכניס משילות לנגב – נצליח לעשות זאת".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
37 תגובות - 30 דיונים מיין לפי
1
איך הוא לא מתבייש. רבם דקרו
אביהו | 13-01-2022 20:25
לא יאומן. אין איך לייפות את זה. הרב דרוקמן מתנגד וכהנא טוען שהוא תומך. מה שווה ההתפלפלות הזאת של תוכן החוק, אם בפועל אתה פועל בניגוד לרבך? רבם דקרו.
לעצור יבוא גויים למדינה - מיד!
יושר ואמת | 14-01-2022 12:50
כיום על פי חוק השבות המחורר נכנסים למדינה גויים לרוב, אשר זוכים לכל ההטבות כמו יהודים אמיתיים. צריכים לעצור את זה מיד. רק אז אפשר לדבר על גיור כזה או אחר. מי שלא עוצר את השטפון כנראה אינו מוטרד מתהליך ההתבוללות. כן. צבועים ללא תקנה...
כהנא משקף את כל הכיעור של ימינה...
צבועים נמאסתם | 14-01-2022 8:11
כהנא זחוח. לא קשוב. מזלזל ברבנים. משרתם של שונאי הדת לפיד וליברמן. ובעיקר: עוסק בדברים שאינו מבין בהם... הארכיון זוכר את התשבחות המביכות שהרעיף על ראשו של בנט גיבור המגפה... הארכיון זוכר את ההתקפות הפרועות על נתניהו, כשהיום כהנא עושה דברם של האיסלאמיסטים ופורעי החוק בנגב אוהדי ראאד סאלח...
2
אל תשתמש בשם של הרב דרוקמן ,חוצפן!!
אלעד | 13-01-2022 20:26
משתמש וזורק אין גבול לאנשי ימינה! הרב דרוקמן בבירור נגד המתווה
3
קשקשן
יוסי כהנא | 13-01-2022 20:27
אין מחילה למה שאתם עושים. לא נשכח ולא נסלח
4
סמוטריץ היהיר והשחצן...
טוביה | 13-01-2022 20:40
סמוטריץ היהיר והשחצן גורם נזק עצום לתורת ישראל היוהרה הגנטית המשפחתית שלהם לא יודעת שובע ממש סכנה לתורת ישראל לעם ישראל ולארץ ישראל
יאיר גולן היה סגן רמטכ"ל. אז מה?
לחשוב ישר | 13-01-2022 23:07
וגם עומר ברלב היה לוחם מהולל...תכלס: לא מודדים אנשים לפי גודל הפנסיה התקציבית שלהם, אלא לפי מעשיהם כיום... ומי ששותף מעודד ונותן תמריצים לפורעי הנגב - מעשיו רעים...
כן ברור...
אדיר | 13-01-2022 22:07
כן ברור סמוטריץ היה גובניק בקריה כמה חודשים מי זה מתן כהנא לידו לוחם וקצין בסיירת מטכל טייס קרב ומפקד טייסת סמוטריץ מעולם לא סיכן שערה משערות רואשו למען עם ישראל
כהנה לא...
עמית | 13-01-2022 21:01
כהנה לא מגיע לקרסוליו של סמוטריץ איש שלא ימכור את המדינה לערבים.
5
איזה מלוכלך זה...
קובי | 13-01-2022 20:58
איזה מלוכלך זה לדבר כמו כהנה אין אדם שקירב את הפניה בגץ של הרפורמים יותר מכהנה
6
הנוכל השקרן והרפורמי...
ורד | 13-01-2022 21:24
הנוכל השקרן והרפורמי כהנא ועוד מדבר על הגויי והגוייה מישראל שינאתינו . איכסא עליך נוכל ועוכר ישראל
7
שתלך כפרה על...
ורד | 13-01-2022 21:25
שתלך כפרה על סמוטריץ והחרדים . הם לא מכרו עצמם ואת העם לגויים כמוך נוכל גנב ושקרן
8
גנב נוכל שהיה...
ורד | 13-01-2022 21:26
גנב נוכל שהיה בממשלות קודמות וממשיך לשקר . איך אתם מביאים נוכל שקרן רפורמי
9
0מאלני רפורמי נוכל...
ורד | 13-01-2022 21:27
0מאלני רפורמי נוכל וגנב מכר הכל למחבלים . דינך כרת
10
ובנתיים קריב תומך...
ראו | 13-01-2022 21:36
ובנתיים קריב תומך ברפורמה שלך....
11
אזהרה חמורה -...
אזהרה חמורה | 13-01-2022 21:37
אזהרה חמורה - כהנא רשע המחטיא את הרבים אין לו חלק לעולם הבא. על בנט ועדתו מחריבי יהדות פוגעים בעם ישראל ובתורתו אסור לשמוע להם אחריתם כקורח דתן ואבירם שהרימו יד על ה' ותורתו
12
כהנא: אתה נצר...
יוספוס | 13-01-2022 22:14
כהנא: אתה נצר בזוי של שושלת כהונה מושחתת שקנתה כהונה גדולה בשלמונים לרומא. לא אוהב את מה שרעמ עשתה. באמת. נוכל בן נוכלים. כולכם נדבקתם מחרבנט בנגיף השקר הגניבה ווהמירמה.
13
דוחה ונאלח ...
אבי | 13-01-2022 23:30
דוחה ונאלח
14
עזרתי למישהי להתגייר...
יצחק | 13-01-2022 23:39
עזרתי למישהי להתגייר בצהל , גיור צהלי, ואין ספק שהיא נשארה שיקסע
15
בוא נניח והרב,דרוקמן...
יצחק | 13-01-2022 23:42
בוא נניח והרב,דרוקמן תומך, לא הבנתי את הסטטיסטיקה וההצדקה, ואלף לא תומכים, מה ???
16
שאלוקים כבר ייקח את האיש הרע הזה
גלעד | 14-01-2022 0:29
גלעד
17
כהנא , אל...
חגי | 14-01-2022 2:57
כהנא , אל תשים לב לחדש( סמוטריץ) יא אלוף.תמשיך לשרת את העם.
.בעצם אתה מדרבן...
ברכה | 14-01-2022 16:18
.בעצם אתה מדרבן אותו להמשיך בהרס עם ישראל וחורבן מדינת היהודים .פתח עיניים וראה לאן המחור-בנט מובילה אותנו .המפתיחות נמסרו לידי המחבלים הערבים ,הפרוטקשן חוגג .הנגב בידי הפורעים והדרך לגיהנום קרובה מתמיד.ואין לנו על מי להישען אלא על אבינו שבשמיים ,שיעביר ממשלת זדון מן הארץ.
18
לא כהאנא ולא...
יעקב .ש | 14-01-2022 5:30
לא כהאנא ולא סמותריץ מבינים מה זה דת ואמונה ואיך צריך להתנהג כדי שעם ישראל יתחזק ויפרח , לכן הם רק פוליטיקאים של הדור הזה .
19
צבוע!! אתה לא אוהב...
אורח | 14-01-2022 6:07
צבוע!! אתה לא אוהב מה שאתה רואה? אתה לא אוהב מה שאת שומע? כמה שקרנים אתם יכולים להיות??? אתם הזנב של הממשלה ולא הראש... על מה שעשיתם לעם ישראל ולבוחרים הנאמנים שלכם .. ה' ישלם לכם!
20
נוצרי כהן ...
םםם | 14-01-2022 7:04
נוצרי כהן
אף מילה בביטאון...
שמעון | 14-01-2022 7:41
אף מילה בביטאון המתנחבלים על המומ של כחול השיער לעיסקת טיעון? מכל הדברים זה מה שיפיל הממשלה.
21
תמשיך לשקר
דרור | 14-01-2022 7:42
כרגיל שקר זה חלק מהחיים שלך אם רב גדול כמו הרב דרוקמן תומך אז שיחתום שהוא תומך אל תדבר בשמו הוא חתם שהוא לא תומך והוא נגד ואתה עובד בשירות ליברמן והרוסים זה מה שמעניין אותכם רק הכיסא ילה פרקו כבר את ממשלת השמאל הזו גם בנושא של נטיעת העצים. לדבר אתם יודעים יפה מה אתם עושים בשביל זה רק מברברים זה לא יאומן חשבנו שתהיו יותר אמיתיים עם עצמכם אבל כנראה הכיסא עושה את זה ואתם חושבים שהציבור מטומטם
22
אז סמוטריץ עשה...
R | 14-01-2022 8:31
אז סמוטריץ עשה מעשה טוב אחד בחייו....
23
חצוף! הרבנים מתנגדים...
אבי | 14-01-2022 9:02
חצוף! הרבנים מתנגדים אוטמטית בלי שום סיבה. איך המראיין לא מעמיד אותו במקום או לפחות דורש הבהרות?
24
עלוב
אורח | 14-01-2022 10:05
הוא מאכזב אפילו יותר מבנט. מכר את כל עקרונותיו עבור נזיד עדשים
25
הסוף שלהם קרב...
תורה זה הנצח | 14-01-2022 12:58
הסוף שלהם קרב הרבה יותר ממה שהם חושבים.תורת ה' נצחית.עוד רגע יעלמו כלא היו.כיסוי אחרון לפני גואלה...השקר המוגלה יוצא.
26
אנחנו גם סומכים...
קצין | 14-01-2022 14:33
אנחנו גם סומכים על כל מפ בצהל באשר הוא שיוביל את הפלוגה שלו בבטחה באומץ באחריות על פי עקרונות צהל שאנחנו כה מעריכים מסכימים ואוהבים. אבל מה לעשות לא כל החלטה מפ יכול לקבל ישנם החלטות שחייב אישור מגד או מחט וכו' כך גם לא כל רב עיר יכול לקבל החלטה מי יהיה יהודי ומי לא, זה החלטה שקשורה לכל עם ישראל לכן יש את הנציגות של עם ישראל והיא לא רב פרטי אלא הרבנות הראשית כשמה כן היא, מי כמוך אלוף בצהל צריך להבין את המשמעות של אנרכיה, קצין בצהל הוא האחרון שהייתי מצפה שייפתור בעיות בצורה של רפורמה
27
היטלר כהנא יומך...
יהודי | 14-01-2022 21:13
היטלר כהנא יומך מתקרב אין מקומך בעם ישראל
28
חתיכת חצוף! עוף לנו מהחיים כבר חלאה סרוחה.
סמדר | 15-01-2022 19:49
יהודי אתה לו. ובחיים לא תגיע לרגליים של סמוטריץ שישר כמו סרגל. ההיפך הגמור ממך - נוכל רמאי גנב ערב רב
29
מגלומן, דביל מוחלט, או שניהם יחד
מר רובוט | 17-01-2022 14:25
מתוך הכתבה: יש כאלה שמסרבים לכל דבר וחושבים שרק הם צודקים ואף אחד אחר לא מבין כלום. האיש הזה אמיתי? הרוב המוחלט של הרבנים מתנגד לגיור, אבל אדון כהנא הרי מבין יותר טוב מכולם. הגמל שלא רואה את הדבשת של עצמו. הדבר היפה זה שגם יוליה מלינובסקי ואביגדור ליברמן רוצים גיור אורתודוקסי על פי ההלכה. כן, אותו ליברמן שרוצה לזרוק את החרדים (=אורתודוקסים) למזבלה, ואותה מלינובסקי שחושבת שאת המצוות ניתן לקצץ לעשר בלבד. כמה טיפש בנאדם צריך להיות בשביל להוציא שטויות כאלה מהפה?! אם לא היה ידוע שמקורם של הציטוטים הוא ברשע הגמור הזה, הייתי בטוח שהם הגיעו מאדם עם הפרעה פסיכיאטרית.
30
מתן כהנא מייצג את כל המכוער
רן, עמק יזרעאל | 20-01-2022 10:14
שבעמינו כיום. אופורטוניסט שחצן וכוחני ללא תמיכה של הציבור שברוב טיפשותו בחר בו.