אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הולכים לסגר? "אין לי ספק שהנושא נשקל כל הזמן"

חברה בנבחרת מטה ההסברה לקורונה מסבירה בראיון לסרוגים מדוע נמנעים מכניסה לסגר, סימני השאלה בחיסון הרביעי והאם, אחרי שנתיים, יש צפי לסיומה של המגיפה?

הולכים לסגר? "אין לי ספק שהנושא נשקל כל הזמן"
  (צילום: חיים גולדברג)

ד"ר יעל גילרמן, מומחית ברפואת המשפחה בקופת חולים כללית וחברה בנבחרת של מטה ההסברה לקורונה, אומרת היום (חמישי) בראיון לסרוגים כי אופציית הסגר ככל הנראה תמיד על שולחן הממשלה, ומסבירה את המאמצים הנעשים על מנת להימנע מהצעד הזה.

(צילום: יונתן זינדל\פלאש90)

הולכים לסגר?

הסגרים בגלים הקודמים תרמו לירידת התחלואה. לדעתך שייך להטיל סגר גם כעת?

"שאלת הסגר מאוד מורכת ואנחנו מנסים לעשות איזון בין מה שאנחנו יכולים לעשות למניעת הפצת הנגיף לבין שמירה על שיגרת החיים והימנעות מסגר. בגל הנוכחי יש אמנם התפשטות מהירה אך גם את יתרון החיסונים והמידע. לכן, אנחנו עושים מאמץ לא להיכנס לסגר כי כי יש לו השלכות.

איילון ריק בסגר הראשון (צילום: מרים אלסטר/ פלאש90)

למרות הכל, זאת שאלה מורכבת שתמיד שוקלים אותה. אין לי ספק שהנושא נשקל כל הזמן. אין פה אמיתות מוחלטות, עושים החלטות תוך כדי תנועה. כרגע יש חשיבות לשמירה על שפיות ופעילות. צריך לזכור שכן יש הגבלות שקשורות לתחלואה", היא מחדדת.

"חסינות עדר היא לא המטרה"

נשמעות טענות כי אנחנו מובלים לחסינות עדר בכך שכולם ככל הנראה יידבקו בגל הנוכחי, ואולי כך עדיף.

"אני לא בטוחה שמישהו יכול להגיד על עניין הקורונה שיש כאן חסינות עדר. זו בוודאי לא המטרה", היא מבהירה. "המטרה שלנו היא למנוע סיבוכים מיותרים של המחלה. אין שאיפה כזאת שאנשים יחלו. הוירוס מתפשט מאוד מהר והסיכוי להידבק הוא אמנם לא קטן, אבל צריך עשות את מה שאפשר".

עוד באותו נושא

משרד הבריאות נגד הדבקה המונית: "ללא בסיס רפואי"


8

אין וריאנט – אין סגירת שמיים

מה דעתך על הכאוס בהנחיות הממשלה ועניין נתב"ג?

"בסוף, האומיקרון הוא גל שונה מהאחרים. בכל ההנחיות יש קווים בסיסיים שלא משתנים. המרכיב הקבוע כאן הוא היותר משמעותי. המשתנה הוא חשיבה מחודשת לנוכח המציאות המשתנה. לשמחתי, אני רופאה ולא פוליטיקאית. אני קוראת לציבור לשמור על עצמו ולהישמע להנחיות.

לגביי הנושא של חו"ל, כיוון שאין כרגע וריאנט חדש – אין טעם בסגירת הגבולות", היא אומרת. "אנחנו עושים בדיקת PCR לנכנסים ומקפידים על חידוד נהלי התו הירוק והחיסונים. המטרה שלנו היא למנוע תחלואה קשה, ההנחיות ברורות".

(צילום: אבשלום ששוני\ פלאש90)

סימני השאלה בחיסון הרביעי

האם נצטרך להתחסן נגד קורונה כל חצי שנה?

"אני עוד לא יודעת. אנחנו רואים שגם החיסונים הראשונים נותנים הגנה מסויימת, בחיסון הרביעי יש עדיין סימני שאלה ולכן הוא עדיין רק מומלץ לאנשים המוגדרים בקבוצת סיכון", היא אומרת בגילוי לב, ומעידה על עצמה כי "אם נצטרך ותעמוד ממול האלטרנטיבה של לחלות, אני אתחסן שוב. כמו שאני מתחסנת נגד שפעת בכל שנה".

"זה תהליך למידה מתמיד"

אחרי החיסון השני החליטו על מתן תו ירוק עד 31.12. אחרי שיצא החיסון השלישי, הורידו לכולם חודשיים מלאים של תו ירוק. איך עד אז החיסון היה מספיק עד סוף שנה?

"מדובר במחלה חדשה שאנחנו תמיד לומדים תוך כדי תנועה. קשה להגיד כמה זמן קדימה יהיה תו ירוק למתחסן והגנה מפני החיסון. נדע רק אחך כך, אחרי החיסון והמידע שיתקבל, שבעקבות כך יהיו הנחיות חדשות. זה תהליך למידה מתמיד. דברים נעשים מתוך מחשבה על בריאות הציבור".

(צילום: יונתן זינדל\ פלאש90)

מה היעילות בקיצור הבידוד למחוסנים שנדבקו?

"אנשים רוצים שלא נחשוב מחדש ונשפר את מה שאפשר?", היא תוהה. "הקיצור הוא בשורה משמחת שנעשתה אחרי הרבה מחשבה של טובי המומחים. אף אחד לא קם בבוקר וחשב פתאום שבא לו לקצר. כמובן שהקיצור תקף בתנאי שב-3 הימים האחרונים המטופל בריא. ההנחיות המשתנות הן ביטוי של חשיבה ומערכת מגיבה".

הבלבול חוגג לגבי בדיקות האנטיגן, העלויות ויעילותן. אנשים רבים לא מצליחים להשיג בדיקה וממשיכים את חייהם כרגיל.

"לא חייבים לקנות. נפתחו הרבה מוקדים בהם לא משלמים שקל. משרד הבריאות הוציא מפה נהדרת לבירור המוקדמים הקיימים והעומס הקרוב במתחמים בהם מבצעים בדיקה מוסדית. לגבי הבדיקות שצריך לקנות, טוב שיש אותה כאפשרות, אני מקווה שבקרוב המחירים יירדו ותהיה הצפה של השוק. זה עוד כלי לגילוי מקדים של המחלה".

מחכים בתור לבדיקה בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני\פלאש90)

מתווה בתי הספר הסתיים. איך ההורים יכולים לשלוח את ילדיהם בביטחה לכיתה שבה לא כולם מחוסנים?

"כמו כל דבר, גם כאן יש מימד של ניהול סיכונים. החיסון נותן לנו קו הגנה שמגן מתחלואה וסיבוכים. נבדוק שהילדים שלנו מבינים את חשיבות המסיכה וההנחיות ותמיד לשקול כל מקרה כפרטי. ילד שלא מרגיש טוב – לא לשלוח למסגרות".

חוסר הוודאות הוא הדבר היחיד שבטוח

היא חוזרת לנושא הסגרים: "אי אפשר לייצר סגירה הרמטית. ההדבקה במספרים מאוד גדולים. אנחנו עושים מה שאפשר. הכל מתבצע בנקודות, שום דבר לא בנוק-אאוט. מה שוודאי בתקופה הזו זה שיש חוסר ודאות, במציאות כזאת שלא הכל בטוח. אנחנו לא רוצים להגיע להרבה חולים קשה. רוב הנדבקים חלו קל, גם בזכות החיסונים. אחוז אחד של חולים קשים זה עדיין 99% שעברו את המחלה בצורה קלה".

מחלקת הקורונה בשערי צדק (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

עוד באותו נושא

עדכון קורונה: 283 חולים קשה, 76 במצב קריטי

חג הפורים

בעוד כחודשיים נחגוג את חג הפורים. החגיגות יתקיימו כסדרן?

"אני חושבת שנצטרך להתקרב לעת ההיא כדי לדעת יותר מבחינת ההגבלות. אני מקווה שעד אז הגל ידעך ונהיה במקום יותר טוב. כמובן שכעת חשוב שהכל יהיה במקום פתוח. אנחנו לקראת סוף שבוע גשום, בתפילות בבית הכנסת לשמור על ההנחיות וחלונות פתוחים".

"אני, כרופאה, מתוסכלת"

יש לך צפי לסיום המגיפה?

"אם מסתכלים על השנתיים האחרונות, זו אכן חוויה מסתכלת. גל אחרי גל. אני כרופאה מתוסכלת", ומיד מוסיפה: "אבל גם אופטימית. צריך להסתכל על הדברים המדעיים: הצלחנו לפתח חיסון עם יעילות גבוהה באופן קיצוני – בפרק זמן שאין לו אח ורע. מצאנו טיפול תרופתי שמוריד תחלואה קשה. למדנו הרבה בזמן קצר. אני מקווה שנגיע לסטטוס-קוו עם המצב הזה. ועדיין, נשמור על צניעות".

ד"ר גילרמן חוזרת ואומרת כי יש להשתדל להימנע מהגעה למקומות שלא לצורך, להקפיד על מסיכות וחלונות פתוחים ולהישמע להנחיות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
ליברמן, בגץ הכניס...
יוספה | 13-01-2022 13:10
ליברמן, בגץ הכניס לך חוקן קטן והים יכניס לך ז..ן ארוך שיחנוק אותך למוות.
2
אין כאן כל...
יגור | 13-01-2022 14:17
אין כאן כל שיקול פרט לשיקול הפוליטי בנט לא רוצה סגר זה בעיניו סדין אדום ביבי . ביבי עשה סגר כאשר לא היה חיסון כלל . בנט יעשה סגר רק כשהיה מוכרח ומאוחר. כי בעיניו זו תבוסה
3
יעילות קיצור הבידוד...
דויד פטאו | 13-01-2022 15:02
יעילות קיצור הבידוד פחות כסף לשלם
4
למה אני לא...
ריאלי | 13-01-2022 15:11
למה אני לא מאמין לרופאה הפוליטיקאית הזאת
5
בריאות לכולם ...
שירה | 13-01-2022 15:41
בריאות לכולם
6
תו ירוק=רמזור אדום=שלט...
כריסטופר זקלין | 13-01-2022 17:24
תו ירוק=רמזור אדום=שלט כאן מקום מסוכן להידבקות המונית =שומר בריאותו ירחק ולא יכנס, אאכ מוכרחים ואין ברירה תוך הקפדה על הכללים.