אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: האצ"ל שודד את רכבת הכסף

בי' בשבט תש"ו יצא האצ"ל לשדוד את רכבת הכסף הבריטית והשיג 35,000 לירות ארצישראליות במזומן. מהפעולה יצאו גם שלושה שידוכים בהם ההורים של ציפי לבני

היום בהיסטוריה: האצ"ל שודד את רכבת הכסף
  סמל האצ"ל

היום בהיסטוריה: האצ"ל שודד את רכבת הכסף הבריטית

אחת הבעיות איתן התמודדו אנשי המחתרות הייתה בעיית חסרון הכיס. ההוצאות היו מרובות אך ההכנסות מעטות. לצורך כך ביצעו חברי המחתרת מספר שוד שכונו פעולות רכש או החרמה של מוזמנים לקופת המחתרת להמשך פעילותם.

לאיתן לבני מפקד המבצעים של האצ"ל נודע מנוטר במשטרת הרכבות בשם משה ברר כי מדי חודש בחודשו הייתה יוצאת לדרך רכבת מיוחדת כדי לשלם את המשכורות של כאלף עובדים שהיו פזורים ברחבי הארץ. הרכבת יצאה מחיפה והגיעה במסעה עד קנטרה בדרום ועד סולם צור בצפון. את המשכורת נהגו לשלם במזומן, כל עובד היה מקבל מעטפה ובה התשלום המדויק של המשכורת.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: הקרב שנשכח על קיבוץ יחיעם

לאחר מספר ניסיונות להחרים את השלל מתוך תחנת הרכבת החליט איתן כי הדרך הטובה ביותר להשתלט על הכסף תהיה כשרכבת הכסף תהיה בדרכה לחלוקה. לאחר סיורים במסלול נסיעתה של הרכבת, הוחלט לארוב לה ליד חדרה ולעצור את מהלכה באמצעות מוקשים, שיונחו בעוד מועד על הפסים.

ללבני נודע כי הרכבת תצא לדרכה ביום השבת י' בשבט תש"ו (12.1.46). לילה קודם הוטמנו המוקשים מתחת לפסי הרכבת, במקום בו עוברת הרכבת בין פרדסים שהבטיחו מחסה, באזור שבין פרדס חנה לחדרה.

ביום י' בשבט בשעה חמש בבוקר יצא איתן מכרכור לחיפה במונית נהוגה בידי חברת המחתרת אסתר טגנסקי, נהגת המונית היחידה בתל אביב. על מנת לזהות את מספר הרכבת ולמהר לחזור למקום המארב וכשתגיע הרכבת לסמן ללוחמים על בוא הרכבת והם יפעילו את המוקשים.

איתן זיהה את מספר הרכבת ומיהר לחזור למקום המארב. בשעה 10:00 סימן ללוחמים על בואה, וכשהרכבת עברה הופעלו המוקשים והיא נעצרה. אנשי המשמר הבריטים פתחו באש אך הלוחמים השתלטו עליהם לקחו את רוביהם והושיבו אותם בצד.

תוך דקות ספורות נעלמו הלוחמים עם ארגזי הכסף ורצו למחסן שהוכן בעוד מועד בשכונת נחליאל בחדרה הסמוכה לפסי הרכבת. השלל הסתכם בסכום של 35,000 לירות ארצישראליות.

בפעולה השתתפו חמש בנות שתפקידן היה להכניס את הכסף לתוך גרבי משי ולהעביר אותם כרוכים על גופן לתל אביב. כשהגיע הכסף למחסן, הבנות מיד מילאו את משימתן ויצאו עם הכסף כרוך על גופן לתל אביב.

והשידוך?

מפעולה זו יצאו שלושה זוגות איתן לבני ושרה רוזנברג, עמיחי פאגלין וציפי פרל, ויעקב רוזנברג עם מלכה קופילוביץ.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו