אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שב"כ חשף פרשת ריגול איראנית בישראל

הותר לפרסום כי השב"כ סיכל פעילות איראנית לגיוס אזרחיות ישראליות למשימות ריגול שונות, אשר בוצעו בתמורה לתשלום כספי. כתבי אישום הוגשו נגד 5 מעורבים

שב"כ חשף פרשת ריגול איראנית בישראל

הותר לפרסום כי במסגרת חקירה משותפת של שירות הביטחון הכללי ויאחב"ל להב 433 במשטרת ישראל, נחקר בשבועות האחרונים חשד לפיו מספר אזרחיות ישראליות גויסו בידי גורמי מודיעין איראניים, לצורך ביצוע משימות בתחומי מדינת ישראל. במהלך החודש האחרון, הגישה פרקליטות מחוז ירושלים לבית המשפט המחוזי בירושלים, כתבי אישום חמורים כנגד המעורבים.

במסגרת המעקב הממושך אחר הפעילות וחקירותיהן של החשודות, עלה כי אלה קיימו קשרים מתמשכים עם גורם מודיעין איראני. בחקירות נאספו ראיות רבות על קשרים אלה, ובהתאם הוגשו כתבי-אישום כנגד חלק מהחשודות.

הפניה אל האזרחיות הישראליות נעשתה בפייסבוק על ידי מי שהתחזה בפני רובן כיהודי המתגורר באיראן, בשם "ראמבוד נמדר". לבקשת "ראמבוד", נמשך הקשר בינו לבין החשודות בוואטסאפ – זאת תוך שהוא נמנע מלחשוף את פניו בשיחות צ'אט מצולמות שניהל עימן, בטענה שהמצלמה שברשותו מקולקלת.

עמוד הפייסבוק של "ראמבוד"

בשב"כ הדגישו כי "חרף חשדן של הנחקרות כי מדובר בגורם מודיעין איראני, המשיכו חלקן את הקשר עמו, הסכימו לבצע עבורו משימות שהטיל עליהן, וקיבלו ממנו כספים". עוד הובהר כי שמות המעורבים אסורים בפרסום וזאת מתוקף החלטת בית המשפט ובהתאם לצו איסור פרסום שניתן לבקשת סניגוריהם של החשודים.

אלו המעורבים המרכזיים

אחת הנחקרות בפרשיה, תושבת חולון בת 40, שחשדה כי "ראמבוד" פועל מטעם שלטונות איראן וגופי המודיעין שלה, עמדה עימו בקשר כבר מספר שנים. במסגרת זאת, ביצעה החשודה עבור מפעילה האיראני משימות שונות, לרבות: צילום בסתר של שגרירות ארה"ב בתל אביב, צילום בתוך משרד הפנים בעיר מגוריה וצילום המשרד לביטוח לאומי, והעברת מידע על סידורי אבטחה וצילום קניון בחולון.

בחקירה עלה שבעלה של החשודה, היה מודע לקשריה עם "ראמבוד", ואף שוחח בעצמו עם "ראמבוד", למרות שחשד כי מדובר בגורם מודיעין איראני. החשוד אף סייע לאשתו בביצוע אחת ממשימותיה עבור "ראמבוד", בכך שהסיעה לצלם את שגרירות ארה"ב בתל-אביב.

במסגרת הקשר עם "ראמבוד", התבקשה החשודה לכוון את בנה, אשר עמד בפני גיוס לצה"ל, לשירות באגף המודיעין בצה"ל ובתוך כך, ובתיווכה, שוחח "ראמבוד" באמצעות הטלפון עם הבן על מנת לחוות דעתו על רמת השפה הפרסית שלו (ומבלי שהאחרון מודע להקשר הדברים). עוד עלה כי החשודה הונחתה על ידי "ראמבוד" לאסוף מודיעין אודות בכירים במערכת הביטחון.

האינסטגרם של "ראמבוד" (צילום מסך)

עצורה נוספת, שעלתה אף היא במסגרת החקירה היא תושבת בית שמש בת 57, שעמדה בקשר עם "ראמבוד" במשך למעלה מארבע שנים, במהלכן ביצעה לבקשתו משימות שונות וקיבלה, במספר מועדים, סכום כולל של כ-5,000 דולרים.

רשימת הפעולות שביצעה החשודה במסגרת קשרי ההפעלה, ולבקשת "ראמבוד", כוללת בין היתר:

1. ניסיון לכוון את בנה לשירות בחיל מודיעין, העברת תיעוד צבאי (חוגר ודסקית) של בנה למפעיל, כמו גם צילומים וסרטונים מטקס צבאי מגיוסו של בנה.
2. הקמת מועדון של יוצאי איראן בבית שמש, במסגרת פעילות "קרן מיראז'", והעברת פרטי הישראלים הפעילים בסניף, תמונות וסרטונים מפגישות המועדון ותמונות המשתתפות בפעילות.
3. צילומים של הקלפי, במהלך הבחירות לכנסת ה-23.
4. ניסיון לצלם את השגרירות האמריקאית בירושלים, שלא צלח בשל עיכובה בידי מאבטחי המקום.
5. רכישת אמצעים אלקטרונים והתקנת מצלמה נסתרת בחדר עיסויים בביתה.
6. הוכוונה להתקרב לחברת-כנסת, ביצעה מהלכים פעילים לטובת חיזוק הקשר עם חברת הכנסת והעבירה מידע על הקשר ביניהן.
7. התבקשה לבצע משימות נוספות, דוגמת קניית מחשב וטלפון-נייד ופתיחת בית עסק.

החשודה השלישית היא תושבת כפר סבא בת 47, שעלתה בחקירה כמי שהעבירה לחשודה השניה בשתי הזדמנויות שונות כספים מ"ראמבוד". הכספים נתקבלו באמצעות קרובת משפחתה שהגיעה מאיראן לביקור בישראל, וכן במסגרת פגישה עם שליח מטעמו של "ראמבוד" בטורקיה.

חשודה נוספת היא בת 50 תושבת ירושלים, אשר עמדה בקשר עם "ראמבוד " במשך כשנה וחצי עד למעצרה. במסגרת הקשר העביר לה 1,240 דולרים אוסטרליים, קיבל ממנה פרטי מידע שונים, וביקש להשתתף עימה במיזמים עסקיים ומיזמי צדקה בישראל, אותם יממן.

"המעורבים סיכנו את עצמם ואת משפחתם"

בשב"כ אמרו כי "מדובר בפרשייה חמורה, בה נחשפה וסוכלה כוונה להקים רשת ריגול עבור איראן, שפעלה בתחומי מדינת ישראל. במקרה זה, אנו עדים לניסיונות ריגול בתחומי ישראל, באמצעות פניה בכיסוי "תמים" לישראליות ודרדורן לקשר ממושך. זאת, חרף חשדן של הנחקרות כי מדובר בגורם מודיעין איראני, ונוכח בחירתן להמשיך עימו את הקשר ואף לבצע עבורו משימות".

"במעשיהם החמורים סיכנו המעורבים את עצמם, את בני משפחתם וכן אזרחים ישראלים תמימים, שפרטיהם הועברו למודיעין האיראני, זאת בנוסף למידע שהועבר על יעדים ישראלים ואמריקאים בישראל באופן שעלול לשמש למטרות טרור" הביהרו. "גורמי המודיעין האיראנים עושים שימוש נרחב ברשת האינטרנט, ובעת האחרונה מזוהה עליה במספר הפניות מסוג זה לאזרחים ישראלים. זאת, לצורך איסוף מידע שעלול לסייע לאיראן במאבקה נגד ישראל, העברת הנחיות לביצוע משימות ואף "משיכת" ישראלים לחו"ל במטרה לפגוע בהם".

"שירות הביטחון הכללי ימשיך לסכל את פעילות המודיעין האיראני, לרבות תוך ניטור פעילותו במרחב הרשתי" הוסיפו והתחייבו. "אנו קוראים לאזרחי מדינת ישראל לגלות ערנות לכל פניה או בקשה חריגה, שקיבלו במרחב הווירטואלי, קל וחומר מגורמים המזדהים כאיראנים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
סכנה למדינה
Amizur Nachshoni | 12-01-2022 16:33
איך יש פירצה כזאת ללא השגחה עילאית. טוב שהשבכ שם לב לכך.
2
ישראל ואירן מאחורי הקלעים חברות טובות מאוד...
כנסו... | 12-01-2022 22:22
לישראל ואירן פטרון משותף (סין) ...ישראל ואירן מאחורי הקלעים חברות טובות מאוד ויש בניהם שתפ מעולה.שתי המדינות שייכות לגוש הקומוניסטי..רוב הסיכויים שישראל ואירן עשו שתפ כדיי לראות אם יש מרגלים בכנסת/צבא/משטרה .....היה איזה סוכן מוסד אזרח של אוסטרליה או ניו זילנד זדאיוב קראו לו ....אני כבר לא זוכר...בקיצור הוא ריגל על אירן לטובת ישראל...והיתברר שהוא סוכן כפול וריגל גם עבור אירן על ישראל....האירנים הסגירו אותו לישראל ובסוף הודיעו שהוא היתאבד בכלא של השבכ...(כשברור שהוא חוסל בדם קר) רוצה לומר שהנשים שכביכול ריגלו על ישראל לטובת אירן נפלו לביקורת מודיעין של ישראל...הם לא לקחו בחשבון שמי שמפעיל את אירן זה ישראל ושהם עובדות במשותף וכל ההצגה בתקשורת על איום גרעיני זה הצגה פוליטית ומשחק בין המעצמות על שליטה בעולם ועל משאבים ....
3
80% מאזרחי ישראל יעבירו כל מידע לכל גורם-אף..
אחד לא סופר את המדינ | 12-01-2022 22:30
משטר ציוני בולשויקי שמתחלף בבונים החופשיים/אילומנטי ....ממש זכינו תושבי ישראל ...
4
ווואאאהוווו ממש סרט...
מה זה הבדיחה הזו ... | 13-01-2022 8:14
ווואאאהוווו ממש סרט הוליוודי... 4 זקנות , כנראה די טפשות , הן רשת הריגול האיראנית ... מקווה שיהיו לשרותי הביטחון הצלחות יותר גדולות ...