גל חמישי: מעסיקים לא צריכים לשאת לבדם בנטל

גל חמישי: מעסיקים לא צריכים לשאת לבדם בנטל

בזמן משבר, אי אפשר להשאיר את האחריות על ניהול העובדים בגלי הקורונה על המעסיקים בלבד, שעה שהם צריכים לאזן בין זכותו של האדם שלא להתחסן לבין העלות של הבידודים. המדינה צריכה להיכנס לתמונה

author-image
מעסיקים לא צריכים לשאת לבדם בנטל
  הגל החמישי, בדיקות קורונה (צילום: אולביה פיטוסי /פלאש 90) תמונת כותבת (צילום: עדו רוזנטל)

הגל הרביעי וודאי החמישי הביאו לשינוי מדיניות הממשלה בכל הנוגע ללא מחוסנים.

עלויות הבדיקות הוטלו על הלא מחוסנים ותקופות הבידוד שלהם הוארכה. אותן המגבלות לא נועדו רק לטובת מיגור המגיפה, שהרי מנועי חיסון נהנים מההטבות הניתנות למחוסנים למרות שאינם מחוסנים, אלא באופן המלמד על מגמה מכוונת לקנוס או לעודד אנשים שטרם התחסנו ללכת ולהתחסן, על הדרך של תמריץ שלילי.

עוד באותו נושא

החלטה דרמטית: תקופת הבידוד למאומתים תתקצר

אלא ששוב, בדרך, כנראה שכחו את המעסיקים. זה לא רק בהתעלמות מהקשיים המוטלים לפתחם של המעסיקים, אלא גם בהעמסה ישירה של העלויות של סרבני החיסון על המעסיקים עצמם.

די לציין את הוראת השעה בדבר תשלום דמי בידוד שהוארכה לאחרונה עד פברואר 2022. מעבר להתרת ההוראה בדבר תשלום מופחת בשיעור 75% מדמי הבידוד ללא מחוסנים, נעדרת מאותן הוראות שעה הוראה הפוטרת לחלוטין את המעסיקים מחובת תשלום דמי בידוד לאותם עובדים שלא התחסנו.

נדמה כי גם על רקע המגמה לתמרץ אנשים להתחסן, שוב נשכחו המעסיקים, ונותרו בחזית (פעם נוספת) אל מול העובדים שבבידוד אשר בחרו לא להתחסן, כשהם נדרשים לשאת בתשלום שהות ממושכת, חוזרת ונשנית, של אותם עובדים.

לא זו בלבד, אלא שהוראות השעה או החקיקה לשעת חירום, אינן כוללות התייחסות ברורה לאותן סוגיות ששבות ומתעוררות אצל מעסיקים, בכל הנוגע לזכותם לדרוש מעובדיהם להציג תו ירוק כמחוסנים או תו ירוק לאור בדיקות המבוצעות באופן תקופתי סדיר, לאפשרות לבחון סיום העסקה של אותם עובדים לא מחוסנים, או לאפשרות להפחית שכר לעובדים לא מחוסנים.

לאזן בין הזכויות

בצד הטיעון החוזר ונשמע מאותן קבוצות עובדים לא מחוסנים, לזכותם על גופם, או לפגיעה בזכויות חוקתיות, לא ניתן להתעלם מהעובדה שהתנהלות אותן קבוצות פוגעת בזכויות היסוד של המעסיקים במקום העבודה.

על רקע האמור אין מנוס מלשקול את הפגיעה הנגרמת למעסיקים, תוך יצירת איזון בין זכותם של אותם עובדים לבחור, מדעת, שלא להתחסן, אל מול זכות הקנין של המעסיקים במקום העבודה, וזכותם לנהל את עסקם באופן המיטיב עם העסק, מקדם אותו ומאפשר לו פעילות סדירה ככל שניתן.

יוזכר, כי המעסיקים נדרשים בימים אלו להשקיע משאבים רבים על מנת לשמר את הפעילות הסדירה, ואלו כוללים בנוסף על עלויות ישירות הנגזרות עליהם כחלק מההנחיות המשתנות, גם היערכות עם כוח אדם למילוי אחר הנחיות משתנות כגון – בדיקת תו ירוק, מינוי ממונה קורונה, גיוס כוח אדם זמני למילוי מקום במקרים של בידודים והדבקות של סניפים וכיו"ב. כל זאת על רקע ההנחיות המשתנות והבידודים המאסיביים של לקוחות או עובדים.

על פי פרסומים ברשתות הזרות, רשת איקאה באנגליה החליטה לאחרונה על הפחתת שכרם של העובדים הלא מחוסנים שיידרשו לבידוד עקב חשיפה לחולה מאומת, זאת בניגוד לגישה הקודמת שכללה בעיקר תמריצים חיוביים לעובדים שיתחסנו. זאת בהמשך להודעתן של חברות ענק כגון גוגל ואינטל כי יפעלו להפסקת עבודתם על דרך של פיטורים של לא מחוסנים.

בישראל לא נקבעו הנחיות המאפשרות באופן פוזיטיבי לנקוט צעדים כלפי עובדים לא מחוסנים או לתת עדיפות, בקליטה, בהעסקה ובקביעת תנאי העסקה. תוצאת הדברים הינה כי נדרש להמתין לפסיקת בתי הדין לעבודה באותם מקרים תקדימיים שיובאו לפתחם, לרוב אצל אותם מעסיקים פורצי הדרך, שיסתכנו בחשיפה לחיוב בפיצוי במסגרת תביעת עובד, או יבחרו להשקיע משאבים בניהול הליך תקדימי לטובת יתר המעסיקים.

לסיכום, מוטב היה, אילו במקום להטיל האחריות לפתחם של המעסיקים, תוך המשך חשיפתם לנזקים ולעלויות גבוהות חלקן עקב החלטות במסגרת ניהול המשבר, היה המחוקק נותן דעתו לסוגיות המתעוררות ברמה היומיומית אצל אותם מעסיקים, ומתווה כללים התואמים למדיניות הכללית לעידוד חיסונים, תוך צמצום העלויות הישירות המוטלות על מעסיקים (לדוגמא בגין דמי הבידוד) ותוך קביעת כללים ברורים לגבי אפשרות אבחנה בין מחוסנים ללא מחוסנים במקום העבודה, באופן שיש בו כדי ליצור וודאות אצל המעסיקים ואפשרות היערכות לניהול מיטבי של העסק או מקום העבודה בימים אלו.

 

עו"ד רעות שגיב-גרטלר היא שותפה מייסדת בדרור גל רעות שגיב עורכי דין.

הבהרה: אין משום הכתוב ייעוץ משפטי או חוות דעת מכל סוג שהוא.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו