אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: הקרב שנשכח על קיבוץ יחיעם

בט' בשבת תש"ח, מגני יחיעם הדפו התקפה של מאות מחיילי 'צבא ההצלה' שהסתערו מצפון וממזרח. היה זה היה הכישלון הראשון של 'צבא ההצלה' במלחמת העצמאות

היום בהיסטוריה: הקרב שנשכח על קיבוץ יחיעם
  (צילום: פריץ כהן, לע"ם)

היום בהיסטוריה: הקרב שנשכח על קיבוץ יחיעם

"מגני יחיעם הדפו התקפה כבירה וממושכת. נכתב בכותרת בעיתון "הצופה" למחרת הקרב הארוך בו תקפו מאות לוחמים מצבא ההצלה של קאוקג'י את קיבוץ יחיעם ומגניו הדפו אותם בגבורה.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: תליית מרגלי 'עסק הביש'

על פי תוכנית החלוקה נועד קיבוץ יחיעם להיכלל בתחום המדינה הערבית. בשלבים הראשונים של מלחמת העצמאות הייתה יחיעם מנותקת, בגלל הכפר הערבי אל-כברי שעמד על אם הדרך לקיבוץ.

ביום שלישי ט' בשבט תש"ח (20.1.48) לאחר שפוצצו לוחמי צבא ההצלה את גשר הגעתון על מנת למנוע הגעת תגבורות לקיבוץ החלה ההתקפה.

הכשלון הראשון של 'צבא ההצלה'

אש מרוכזת, ניתכה על מבצר יחיעם. ומאות מחיילי 'צבא ההצלה' החלו להסתער מצפון וממזרח. המגנים נתנו להם להתקרב ואז פתחו עליהם באש רובים כשהפקודה הייתה לירות רק על מטרות ברורות.

בגלל העדר טלפון שדה בעמדות היה צורך ברצים, ואלה רצו חשופים לאש בגלל העדרן של תעלות קשר. אחד הרצים משה (מואיז) גרשון נהרג בהגיעו למסור הודעה בפתח חדר האלחוט.

כעבור חמש שעות החלו הערבים לסגת היה זה היה הכישלון הראשון של 'צבא ההצלה' במלחמת העצמאות.

רק לאחר סיום הקרב, הגיע הצבא הבריטי ליחיעם, ופינה את הפצועים.

באותו הבוקר יצאו במשוריין מנהריה ליחיעם אחד עשר נוטרים. כדי להוריד משאיות ריקות מהמשק, למלא אותן מים ולהחזיר אותן ליחיעם, הם לא היו מודעים לקרב שהתחולל ביחיעם באותו זמן. לאחר שעברו שני מחסומים נתקלו במחסום שלישי גבוה ואש ניתכה עליהם מהמארב.

נצר אחרון נפל כלוחם

בקרב שנמשך כשעתיים נהרגו שישה נוטרים. במקום בו נתקע המשוריין יצרה קק"ל מסלול טיול קליל בשם גבעת המשוריין. בקרב הארוך על מבצר יחיעם נהרגו ארבעה לוחמים בניהם אברהם אשר.

אברהם אשר נולד בפולין וכל משפחתו נספתה בשואה. אברהם ניצל לאחר שמצא מקלט בבית משפחה נוצרית. לאחר המלחמה עלה ארצה והתגורר ברמת גן. בפרוץ מלחמת העצמאות התגייס להגנה והוצב בחטיבת "כרמלי" שהופקדה על הגנת צפון-מערב הארץ.

אברהם הוצב במערך תיגבור ההגנה על קיבוץ יחיעם. אברהם נהרג אף הוא כבני משפחתו ונמנה על חללי נצר אחרון, אך הפעם אברהם נהרג כלוחם לתקומת העם.

את הידיעה על הקרב סיים עיתון על המשמר: רוחם של אנשי יחיעם איתנה.

==

נהנים מהפינה?

הזמינו הרצאה למשפחה לקהילה ולחברים לעבודה

יאיר קליין 0585479943

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו