אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרשת חיים ולדר | כל השאלות שנותרו פתוחות

הרב יוני לביא עונה לכל השאלות שנותרו פתוחות אחרי סיומה הטראגי של פרשת חיים ולדר, ומשיב לשאלות שעלו בימים האחרונים

פרשת חיים ולדר  | כל השאלות שנותרו פתוחות
  (צילום מסך)

קראתי השבוע דעות שונות לגבי ההאשמות נגד ולדר והתאבדותו ויצאתי מבולבל. בסופו של דבר הרי המשטרה לא חקרה את העניין, והוא לא הורשע בבית משפט. הייתה רק כתבה של עיתון 'הארץ', שידוע שהם תמיד רוצים להשחיר את פני החרדים. אז אולי נכון להתייחס אל האיש כזכאי עד שיוכח אחרת?

עוד באותו נושא

סערת חיים ולדר | הרב טאו: "הרב אליהו עסוק ברדיפה"


158

 

ממש לא. לפני שנים הוקם בית דין מיוחד שטיפל עד כה בעשרות מקרים של פוגעים מינית, ובעיקר כאלו שהיו בעלי כוח שגורמים אחרים נרתעו מלהתמודד מולם. בבית הדין חברים הרב אהרון ירחי, רב שכונת מקור ברוך בירושלים וחבר בית הדין "עיני ישראל", הרב ראובן נקר דיין בבי"ד "שערי שלום" ובראשו עומד הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת.

פרסום הכתבה ב'הארץ' היה טריגר שעודד נפגעים לפנות לבית הדין, אבל הטענות נגד ולדר התחילו כבר לפני עשרים וחמש שנה ונמשכו ברצף מאז ועד היום. אל בית הדין הגיעו מעל עשרים עדויות מזעזעות של ילדים וילדות, נערות ונשים, חלקן נשואות, בהן האיש ניצל את מעמדו וכוחו ופגע בהם מינית באופן חמור. היו נשים שנאסרו בגללו על בעליהן ומשפחות התפרקו לרסיסים. העדויות נחקרו ביסודיות, נערך להן אימות והצלבת מידע מול גורמים נוספים והכול מוקלט ומתועד.

עוד באותו נושא

"הרב טאו אומר שבפרשת הרב ולדר – הכל עלילה"


70

אבל לפי ההלכה מותר לשמוע עדות רק בפני בעל הדין השני, והיות שולדר לא היה נוכח שם, אין תוקף הלכתי לעדויות האלו.

בוא נוסיף על שאלתך: גם אם ולדר כן היה נוכח, הרי רובם ככולם של הנפגעים הם קטנים או נשים שעל פי ההלכה אינם כשרים לעדות, אם כך בכל מקרה לא ניתן כלל לקבל את עדותם.

אלא שאם אכן זו ההלכה – יצא דבר נורא. פגיעות מיניות נעשה לרוב בסתר כלפי ילדים או נשים. אם תמיד חייבים שני עדים גברים שיתרו בנידון, נמצא שאין כל אפשרות להרשיע פדופילים ועברייני מין סדרתיים, והעולם יהפוך לסדום בו הנבלים והרשעים ימשיכו להשתולל ולרצוח נפשות ולא ניתן יהיה לעצור אותם.

עוד באותו נושא

פרשת חיים ולדר | להזהיר מרוצח זה לא לשון הרע


18

דבר כזה לא יעלה על הדעת לרגע, ותורת ישראל שדורשת מאיתנו "לא תעמוד על דם רעך" לא תיתן ידה לדבר כזה. ברור שעל פי ההלכה יש דרכים להתמודד מול פושעים כאלו, והפוסקים קובעים כמה עקרונות:

א. השו"ע מביא תקנת הקדמונים שבמקום שיש בעיה למצוא אנשים, גם נשים וקטנים מעידים (חו"מ לה,יד). ממילא גם ילדים שנפגעו יוכלו לספר על כך ובית הדין יקבל את עדותם.

ב. כאשר מדובר ב"גברא אלמא", כלומר אדם בעל מעמד וקשרים, שעלול לפגוע בדרך כלשהי במתלוננים, מותר להם להעיד שלא בפניו (חו"מ כח,טו). במקרה שלנו נפגעות רבות הביעו חשש גדול מכך שולדר יפגע בשמן, משפחתן, שידוכיהן וכו' והסכימו להעיד רק אם יישמר החיסיון שלהן והן לא יצטרכו להתייצב מולו.

עוד באותו נושא

יפי ולדר נפרדת: "מצטערת שככה זה נגמר"


68

ג. כתבו הפוסקים ש"לאפרושי מאיסורא", כלומר, כדי לבלום אדם שממשיך לעשות איסורים, מותר להעיד גם שלא בפני בעל דין (יבי"א יו"ד א,א).

ד. הגמרא אומרת שבית הדין רשאי להלקות ולבזות אדם שיוצאות עליו שמועות רעות בענייני עריות (קידושין פא,א. רמב"ם סנהדרין כד,ה), כל שכן במקרה שלא מדובר בשמועות אלא בעדויות מבוססות כמו בנידון שלנו.

 ועדיין, מי מינה את בית הדין הנ"ל לעסוק בעניני חיים ולדר? מה הסמכות שלו? אם כבר בית הדין שבבני ברק העיר של ולדר, צריך לדון בזה.

ארבע תשובות בדבר: א. לא מדובר בסתם שלושה אנשים שהחליטו ליטול את הדין לידיים. בראש בית הדין עומד הרב שמואל אליהו, שמונה לתפקידו כרב עיר בישראל ע"י מועצת הרבנות הראשית. לצידו עומדים שני תלמידי חכמים גדולים שמכהנים כדיינים ותיקים בבתי דין אחרים. לבית הדין הזה יש התמחות מיוחדת לטיפול בפגיעות מיניות ובפרט מול בעלי שררה.

עוד באותו נושא

שיחה עם הילדים בעקבות התאבדותו של חיים ולדר


29

ב. הלוואי שהיו בתי דין אחרים שמוכנים לעסוק בעניין, אבל התלונות הלכו והצטברו ואף אחד לא העז להרים את הכפפה. חז"ל אמרו "במקום שאין אנשים השתדל להיות איש" (אבות ב,ה) ובית הדין נחלץ לבירור העניין למרות ששילם על כך מחיר אישי וספג נאצות וגידופים וגם איומים בתביעות דיבה בסכומי עתק.

ג. בית הדין שבבני ברק אמר שהוא לא יכול לעסוק בעניין וביקש מבית הדין של הרב אליהו לעשות זאת, מה גם שהפגיעות של ולדר לא היו רק לתושבות עירו אלא לקורבנות מכל הארץ שהגיעו אליו לטיפולים.

ד. הרב אליהו שיגר לולדר שליחים ואף התקשר אליו בעצמו כמה פעמים והציע לו לבחור בית דין שמקובל עליו שיברר את הטענות. הרב אליהו היה מוכן לפרוש את העדויות לפני כל דיין שולדר יבחר. כאשר זה קרה ולדר חזר בו וניסה לעבור לדיין אחר. כל הנסיונות להביא אותו לבית דין כדי להתמודד עם הטענות כשלו ולא היה מנוס אלא לפרסם את הדברים כדי להציל את הקורבנות הבאים.

עוד באותו נושא

"לא נעודד השתקה": המגזין החרדי מתייחס לפרשת ולדר


28

אבל היו לולדר שונאים ומתנגדים. אולי הם אלו שאחראים לפרסום העדויות נגדו ומדובר בעלילה. גם על יוסף הצדיק אשת פוטיפר טפלה עלילת שווא.

הלוואי שהיה מדובר במקרה יחיד שאולי מישהו המציא. אל בית הדין הגיעו מעל עשרים עדויות שנחקרו לעומק ונעשה אימות בדרכים נוספים כדי לוודא את נכונותן. יתירה מזאת, ניתן למצוא ביוטיוב הקלטה בה חיים ולדר משוחח עם אישה נשואה, ומודה שהם כבר שש שנים בקשר פסול והוא מתדרך אותה כיצד להסתיר את הדבר.

הוא אומר שדרכו תמיד להכחיש הכול ואפילו אם יראו תמונה שלהם יחד הוא יטען שזה פוטושופ. הוא מוסיף שאם הדברים יתגלו הוא יירה בעצמו, מה שאכן קרה.

למה לא פנו למשטרה שתטפל בזה?

בית הדין עומד בקשר עם גורמי המשטרה, אבל הנפגעים/ות סירבו להרגיש תלונה במשטרה (מחשש ששמם יפורסם / מרתיעה לעמוד בפני חקירה משטרתית ובהמשך להתייצב על דוכן העדים בבית המשפט / מפחד שיחייבו אותם להתעמת עם הנאשם), והיו מוכנים לספר את הדברים רק לבית הדין.

היו שטענו שהפרסומים על ולדר הם בגדר "לשון הרע"

זוהי טענת הבל שהעיוות המוסרי שבה זועק לשמים. לשון הרע לא נועד להגן על נבלים. התורה מצווה אותנו "ובערת הרע מקרבך וכל ישראל ישמעו ויראו" (דברים כא,כא).

נביאי ישראל עסקו ללא הרף בלהוקיע את עושי הרשעה וכך נהגו גדולי ישראל לאורך הדורות. הפוסקים כותבים שחמור הרבה יותר מלשון הרע זה: "מניעת עצמו מלדבר במקום הנצרך להציל העשוק מיד עושק" (פתחי תשובה או"ח קנו). מי שמרחם על אכזרים ומשתמש לשם כך בטענת הבל שזה "לשון הרע", הריהו מתאכזר על רחמנים ונותן יד להמשך הפשע.

אבל ראיתי בתקשורת החרדית כתבה מכובדת על פטירתו וכל מיני רבנים הספידו אותו בהלוויה ודיברו על צדקותו מבלי לומר מילה על ההאשמות נגדו.

יש חלקים בעיתונות החרדית שכל קשר בינם לבין האמת מקרי בהחלט. שים לב איך תיאר העיתון 'יתד נאמן' את ההתאבדות: "אתמול בצהריים, עת פקד את קבר בנו בבית העלמין סגולה, נלקח בחטף לבית עולמו".

כמה עצוב הזלזול באינטלגנציה של הקוראים שאין בהם אחד שלא יודע איך בדיוק הסתיימו חייו של ולדר. כמה נוראה ההתעלמות מהמעשה שאין חמור ממנו בו אדם רוצח את עצמו, תוך כדי התחמקות מלשאת באחריות על פשעיו ובריחה מהתמודדות.

כל אותם מספידים שבחרו להתעלם מהדברים האפלים שעשה, מעבירים מסר נורא לכל הקורבנות שנפשם קרועה והם נשרפים מבפנים בגלל ולדר ושכמותו. רבים מהם נטשו את דרך התורה אחרי שקלטו שבחברה בה גדלו לא יאמינו להם ואין מי שיילחם את מלחמתם. זהו חילול השם שאין כדוגמתו.

תודה לא-ל שלעומתם עומדים רבים אחרים שלא אוטמים את אוזנם לזעקת דלים, ומוכנים להתייצב באומץ ולהיאבק למענם כפי שמלמדת אותנו התורה שיש לבער את הרע מקרבנו. אנו מקווים ומאמינים שמעז ייצא מתוק ומהאירוע הנורא הזה ייצא מסר של תקווה. שהפושעים יראו שיש דין ויש דיין ובסופו של דבר הצדק יוצא לאור, שהנפגעים יראו שהם לא לבד ושנבוא לעזרתם ומחנה ישראל ילך וייטהר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
31 תגובות - 18 דיונים מיין לפי
1
בסופו של דבר אחרי שהרגשות הגועים ירגעו
רינה | 01-01-2022 19:27
תעמוד לחיים ולדר הזכות שבזכות כל המגה אירוע שקרה הרבה פוגעים בפרט אנשי ציבור יחשבו אלף פעם לפני כל פגיעה. בציבור החרדי כנראה תוקם ועדה כדוגמת פורום תקנה, אבל בעיקר הרבה פגיעות ימנעו והרבה עבירות לא ייעשו, ואני מאמינה שזה יעמוד לו לזכות.
- אינני...
ד"ר זיגי פרוייד | 02-01-2022 0:27
- אינני מאמין שאדם שפוי, יאשים את הרב אליהו שליטא. מי שצריך ללקות הו החוטא, שפגע בנשמות שזקוקות לתמיכה. מספיק כבר עם הצביעות החרדית.
לרב אליהו...
נוח | 01-01-2022 23:26
לרב אליהו תעמוד הזכות של לדון שלא לפי דין תורה כנגד גדולי הרבנים והדיינים והלבנת פני חברו כולל ריקוד על דמו
הזכות תעמוד...
אני | 01-01-2022 20:11
הזכות תעמוד לרב שמואל אליהו לא לחיים ולדר
2
יישר כוח על המאמר המדוייק והחשוב הזה
דוד | 01-01-2022 19:37
שבוע טוב
גם לך...
מישהו | 01-01-2022 21:15
גם לך אחי
3
אשריך הרב יוני...
יצחק | 01-01-2022 19:52
אשריך הרב יוני לביא! שירבו כמותך בישראל , איש אמת צדיק וישר. ואשרי הציבור הדתי לאומי
אשרי...
דוד | 01-01-2022 23:27
אשרי הציבור הדתי לאומי שתומך בבית דין שלא על פי ההלכה
4
חבל שאתה משקר לפי...
עמי | 01-01-2022 20:13
חבל שאתה משקר לפי רוב ככל הדיינים אופן הבירור אצל הרב אליהו אינו לפי דין תורה אגב הדיינים הנוספים קיצוניים מאוד וברור למה הוא בחר אותם הרב בן שמעון הוציא מכתב שהרב אליהו לא היה מוכן שבית דין אחר ידון כי רצה ללכת לפי דרכו ולהאשים אותו החשד כבר היה ידוע ואנשים ידעו להזהר ולכן כל המלבין פני חברו ברבים אין לו חלק לעולם הבא
אם...
עמי | 01-01-2022 23:29
אם היה קורה משהו לאשתי ולא היתה דרך נוספת הייתי מפזר פשקווילים שיזהרו ממנו בציבור החרדי אבל לפסוק דין ודאי בבית דין שלא כדין ובלי אחריות ודאגה לפוגע גורמת נזקים מיותרים לכל הצדדים וכפי שקרה
רבני בני...
עמי | 01-01-2022 23:25
רבני בני ברק ששוחחו עמו כתבו שהיתה לכל היותר עדות אחת של נפגעת בפניו ובכל אופן הבהירו לו שצריך לדון לפי דין תורה
, מספיק....
אחרי מות קדושים אמור - בכל מחיר ? | 01-01-2022 20:25
, מספיק. פשוט מספיק. במקום להתפלפל ימינה ושמאלה, צריך לתמוך ולעודד את המסכנים שולדר פגע בהם. לא מעניינים אותנו משחקי הכבוד של הרבנים ולא רצונם להגן על תדמית המיגזר. הרב אליהו לא המציא 22 עדויות. די להטעיית הציבור ולהולכתו שולל. ולדר היה טורף מיני ויש להוקיע אותו מן הציבור - לא להללו כצדיק הדור.
חבל שאתה...
א | 01-01-2022 20:21
חבל שאתה ממציא ומשקר. מעניין מה הייתה תגובתך לו הפגיעה הייתה באשתך או ביתך?
5
נכרים דברי אמת חזק...
שלומי | 01-01-2022 20:17
נכרים דברי אמת חזק ואמץ
6
עיוות!!!
אני | 01-01-2022 20:42
גם הרב שמואל אליהו שליטא מבין את זה. היחיד שאמיץ לעמוד מול העיוות הזה של אנשים שפוגעים בחסרי ישע והחברה ממשיכה להתיפייף ולהוקיע דווקא את הנפגעים. ומתפלפלים ללא הרף. ראיתי את זה במו עיני. בדק בית דחוף. אצלנו!!
7
אם הרב מתבסס...
שירשיר | 01-01-2022 23:56
אם הרב מתבסס על הקלטה ביוטיוב שיכולה להיות ערוכה/ מפוברקת ומסתמך עליה, כל שאר הקביעות שלו מעורערות בעיניי..
8
שאלה
אבי | 02-01-2022 0:18
שאלה. האם העניין של מלקות על שמועה לא טובה או כשהשעה צריכה לכך וכן פרסום מעשיו של החוטא נעשה רק כשהוא מבצע פגיעה או אונס, או גם כשהוא עובר על שאר עבירות החמורות כמו בא על אשת איש מרצונה, או מחלל שבת או אוכל נבילות וטריפות וחמץ בפסח וכו'. בקיצור, מה שאני מתכוון לומר תראו לאן התדרדרנו... אנחנו חיים בעידן שרק הטוויטר והאינסטגרם הם המצפן המוסרי שלנו, ושם לעשות את כל העבירות החמורות בתורה זה לא כל כך נורא (בלשון המעטה, רחל) אבל אונס או תקיפה זה חמור מאוד... אז בוא נשים רגע דברים על השולחן, תקיפה, פגיעה והטרדה בהגדרת החוק זה לאו דווקא מעשה בפועל... מספיק נגיעה או דיבור וכדו' וכבר בן אדם נמצא בקטגוריות האלו (ואני לא ממעיט כלל מחומרת הדבר), אבל בא על אשת איש מרצון שניהם זה לא מוגדר בחוק כמעשה פסול, ואני שואל מה באמת יותר חמור???????
9
כמה רוע שהן מפיצות בכדי לקבל תקציבים
זוית נשית | 02-01-2022 5:12
התשקורת הפמינאצית שפכה את דמו של חיים ולדר זל - אין כל ספק שהוא לא פושע ולא עבריין - אני גם ממש לא מאמינה שהוא אנס ופדופיל. מי שמאמינים לשקרים ולשמועות נגדו - שיאמינו גם לאשת פוטיפר שהעלילה על יוסף הצדיק - והמבין יבין!
...
הינדוס תודעה = פייק | 02-01-2022 5:58
עוד פעם הינדוס תודעה כאילו התקשורת המציאה סיפור....מדובר ברב אליהו, הרב נקר, הרב ירחי - בית דין שהגיעו אליו 22 עדויות. מה שייכת כאן התקשורת ? אין לך יושרה, מוסר ואמת פנימית. רק רצון להציג תדמית יפה של המיגזר החרדי - ולטאטא את הלכלוך מתחת לשטיח. בושה.
@ ברור שאישה...
נו באמת | 02-01-2022 5:30
@ ברור שאישה לא כתבה דברים אלו
10
יישר כח! כתבה לענין
אנונימי | 02-01-2022 10:32
הלוואי שגם בציבור החרדי יפתחו את העינים ויטפלו במה שצריך לטפל. במקום להשתיק לטאטא
11
אנשים יקרים מתחננת אליכם שתשמעו את קול צעקתי ותקראו כל מילה
חובת קריאה! | 02-01-2022 12:03
קראתי את הכתבה הזו עם התגובות ועוד כותרות ודיבורים שלנופלים לאוזני ולעיני ואני פשוט מזועזעת מהבורות שיש לכל המדברים והכותבים שבאים להגן על הנפגעות, ואני משכנעת את עצמי שאני לא צריכה להיות מזועזעת כי זה נעשה מתמימות ומחוסר הבנה!!! של מה שעובר על נפגעת! וממחשבה אולי טובה שעוזרים לנפגעות וכו... מה שהתקשורת מאכילה את כולם (אחרי הכל היא צריכה ריטינג ופרסומים מזעזעים שיהיו שיח היום) אנשים יקרים בתור אחת שנפגעה (אני לא מאמינה שאני מעלה את זה על הכתב... כותבת ומוחקת...) כל ההתעסקות הציבורית בזה רק פוגעת בי מחדש שוב ושוב ומפזרת מלח על הפצעים שחוזרים לדמם מחדש (אחרי שנים וטיפול ראוי במקרה שלי) נשמות יקרות תקבלו את זה אתם טועות בגדול, אתם מעלים את הטרואמה מחדש (כמה שחשבתי שאני מאחורי זה וטיפלתי כראוי, השבוע הזה הייתי משותקתתתתתתתת) אתם לא תבינו בעזה עד 120 מה עובר על נפגעת, אבל אני מבקשת מטיפת דמי תסתמו את הפה ותפסיקו לעשות מזה רעש כי דבר שפגעו בנו בסתר נרצה שיטפלו בו במלא החומרה!!!!! אבל בלי פעמונים וצילצולים, אני לא יודעת להסביר את עצמי מספיק, אבל אני מעדיפה אחרי הסבל הזה ללכת כאחת האדם ברחוב בלי שהפוגע בי יהיה תלוי על כל פינה ברחוב שתרדוף אותי! ואולי אני יהיה ברורה יותר - תסתכלו על הנפגעות בעולם החילוני, הן כל החיים שלהם משדרות כפגועות ולא מצליחות לקום כי הפגיעה הופכת להיות כחותמת עליהן וכחותמת של מסכנות (אורנה בנאי ועוד...) וכל זה לא קשור בגרם אחד לנושא של מוגנות שצריך לחנך את כולנו! וצריך ללמד מוגנות בלי לעשות טראומות והפחדות כאלו או אחרות, תבדילו אין קשר בין הדברים כל העתעסקות בזה רק מטמטמת את הלב והורסת כל חלקה טובה שאולי נשארה. בתקווה לעולם מתוקן וטוב יותר ולביאת גואל צדק במהרה בימינו אמן!
אני מסכימה
שלי | 02-01-2022 17:22
אני מסכימה איתך לכל מילה, ברור לכל שהתעסקות מרבית בנושאים אלו אינה טובה לאף אחד, בלי קשר לכך שהמעשה של ולדר חמור מאוד בתקווה שנהפוך לעולם טוב יותר, בלי לשון הרע והתעסקות בקדירה לא לנו!
12
לא הכל
אבי | 02-01-2022 15:29
מצחיק שאת השאלות שואל מי שעונה עליהם והם רק הרמה להנחתה הרבה ציטוטים לא קשורים (כמו במקום שאין איש) הדברים הם רק חלק מהאמת
, אם...
איכה הייתה לזונה קרייה נאמנה ? | 02-01-2022 17:04
, אם הדברים הם רק חלק מהאמת - מה האמת כולה ? אתה מטיל דופי - אבל לא נותן אלטרנטיבה. האם האלטרנטיבה היא להגן על עבריין מין ולהחניק את זעקת הנפגעות ומשפחותיהן ?
13
מישהו מוכן להסביר...
דוד | 02-01-2022 19:59
מישהו מוכן להסביר לי למה כל הרבנים הציונים מנסים להסביר את פרשת חיים ולדר. בזמן שבבית שלהם יש את פרשת האולפנה בשעלבים?!?!?! פחות לניתוחים למגזרים אחרים ויותר בדק בית.
14
שו"ע
קובי | 02-01-2022 20:12
האם ראית שולחן ערוך בפנים ? כתוב לא כמו שאתה אומר - אלא שרק בקטטה אפשר לשמוע שלא בפני בעל דין אבל אם זה להעניש - אז אין לשמוע ללא בעל דין
15
לרב יוני לביא
ברכה | 03-01-2022 16:35
תודה רבה על דברים בהירים כל כך בפרשה העצובה והחשוכה הזו! הילדים שאלו למה הספרים שלו נעלמו מהמדף ולא ידעתי כל כך מה להשיב. עכשיו הכל ברור. חבל מאוד שהרב כותב רק כאן והדברים האלה לא מתפרסמים גם בעיתונות הכללית והחרדית.
16
דברים מאוד כואבים...
יישר כח על הדברים הבהירים והנכונים. | 04-01-2022 14:51
דברים מאוד כואבים אבל נכוחים ונכונים הכאב של הנפגעות והרס חלק מהמשפחות ילווה אותן לכל חייהם ומי יודע אם לא ישפיע גם על בניהם .
17
כדאי להאזין לשיחתו...
תודה לרב לביא ולרב ראובן נקאר לרב אליהו ולרב ירחי ולעוד רבים שמעניין אותם הנפגעים וחקר האמת | 04-01-2022 19:53
כדאי להאזין לשיחתו של הרב ראובן נקאר ביוטיוב שמסביר עד כמה הדברים כואבים ועד היכן חומרתן מגיעה .
18
מה שמטריד הוא...
מודאג | 06-01-2022 5:52
מה שמטריד הוא המחשבה כל כך שאם יש היו תלונות עוד לפני 25 שנה, איך זה שזה התפוצץ רק לאחרונה? והבן אדם קיבל הגנה מהדברות, מיתד נאמן, ולך תדע מאיפה, וגם אחרי שהתאבד עלה מהמקומות שעבד בהם ריח חזק של טיוח שעקבות בריחה גורפת מההתייחסות אליו