אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שיחה עם הילדים בעקבות התאבדותו של חיים ולדר

הרב יוני לביא מפרסם תסריט שיחה אפשרי, שיסייע להורים להסביר לילדים את פרשת חיים ולדר ובעיקר את הסיום הטראגי שלה

שיחה עם הילדים בעקבות התאבדותו של חיים ולדר
  (צילום: סיגל בדלוב)

– יו, אבא, הפסטה ממש מעולה.

– יופי, חמודים, אני שמח שטעים לכם. טוב שכולכם פה עכשיו כי רציתי לדבר אתכם על דבר שקרה היום.

– מישהו מהכיתה שלנו נדבק בקורונה? אל תגיד לי שזאת המורה מוריה? בדיוק מחר יש לנו מבחן ענק בתורה ולמדתי לו כל הצהריים.

עוד באותו נושא

חברו של ולדר: "הוא יצטרך לתת את הדין למעלה"


65

– לא, הפעם זה לא קשור לקורונה. זוכרים שלפני כמה שבועות סיפרתי לכם על הסופר חיים ולדר? אהבתם מאוד לקרוא את הספרים שלו אבל אחרי שהתברר שעשה מעשים לא טובים ופגע בכמה נשים ונערות הוצאנו את הספרים שלו והורדנו אותם למחסן. אז היום הודיעו בחדשות שהוא עשה עוד דבר חמור.

– הוא פגע בעוד מישהי? למה המשטרה לא שמה אותו בכלא וזהו?

– האיש הזה לא יפגע יותר באף אחד. היום בצהריים הוא הרג את עצמו.

– הרג את עצמו?! איך?!

– אני לא יודע. נראה לי שהוא השתמש באקדח שהיה לו.

– אוי, למה הוא עשה דבר כזה?!

– כנראה הוא הרגיש מאוד מבוייש כשהתגלו המעשים הרעים שלו, אבל במקום לקחת אחריות, לבקש סליחה מכל מי שנפגע ממנו ולחזור בתשובה, הוא עשה דבר חמור ואסור ופגע בעצמו.

עוד באותו נושא

הלינץ' הקדוש | 10 הערות קצרות על פרשת חיים ולדר


221

– אבל אבא, איך יכול להיות שאיש שכתב כאלו סיפורים יפים, פעם אפילו הקראת לנו מהם בעצמך, עשה גם דברים רעים ופוגעים?

– זה נכון שהספרים שלו מעניינים ויש בתוכם גם רעיונות יפים, אבל התברר שחוץ מלכתוב הוא עשה גם דברים חמורים ונגע בכל מיני ילדים וילדות ונשים בצורה מאוד לא צנועה.

– אבל אבא, זה לא לשון הרע להגיד על מישהו, ועוד סופר חשוב, דברים כאלו?

– ממש לא. כאשר אדם פוגע באדם אחר עלינו להיות לצידו של מי שנפגע ולעשות כל מה שצריך כדי לעצור ולהעניש את הפוגע, כולל לפרסם את השם שלו. זוכרים מה סיפרנו השבת בסעודה איך משה רבינו נאבק במצרי שהיכה יהודי המסכן? התורה מלמדת אותנו שאם נתקלים במעשה רע אסור לשתוק אלא צריך להילחם בו בכל הכוח, ובסוף כך אנחנו מאמינים הטוב מנצח.

עוד באותו נושא

הרב אליהו על ולדר: "חיי הקורבנות קודמים לחייו"


185

– אבא, יכול להיות שיש עוד אנשים כמו חיים ולדר שפוגעים בילדים? זה מפחיד!

– כנראה שיש אבל אתם לא צריכים לפחד. בעולם שלנו יש המון אנשים טובים, צדיקים, מתוקים ומקסימים. אבל, בגלל שיש גם מעט אנשים שעלולים לפגוע, חשוב לשמור על 'כללי הזהב' שדיברנו עליהם בשבוע שעבר.

ואם אי פעם איזשהו אדם, ואפילו יהיה הכי חשוב בעולם, יעשה לכם דבר שתרגישו איתו לא נוח, אפילו קצת, בואו ותספרו לנו ואנחנו נעזור לכם. אז קדימה חמודים תביאו חיבוק גדול לאבא, נברך ברכת המזון ויאללה למיטה.

=======

הרב יוני לביא הוא מראשי ארגון 'קהלים', מרצה לנוער, הורים ומורים בנושאים חינוכיים ותורניים, וכותב בבמות שונות. מגיש תוכנית שבועית ברדיו 'כאן מורשת'. מחבר סדרת הספרים הפופולרית 'היי הרב'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
29 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
חובה לקרוא את...
עקיבא רבינוביץ | 28-12-2021 11:27
חובה לקרוא את מה שהרב אבינר כתב בנושא זה הדבר הכי חינוכי והכי ראוי
כשמש בצהריים
חומר מחשבה | 28-12-2021 20:45
1. איך אף תלונה (מתוך 22!) לא הגיעה למשטרה?? 2. בא נגיד שכל הנשים (מי שמכיר את הציבור בבני ברק יודע שאין לכך סיכוי קלוש ביותר! מתוך 2 - 2 יתלוננו!) החליטו להשאיר לטיפול אצל הרב ולא לפנות למשטרה, אבל--- איך הן הגיעו לרב ...מזרוחניק??? - הן ילכו הרבה יותר מהר למשטרה!! 3. אין אף שם!! אין לכך כל הסתברות!!! 4. אף אשה חרדית (לא רק אבל בפרט) לא תודה בניאוף מרצון! מי שחושב כך חי לפני 700 דורות ובגלקסייה אחרת... 5. איך בציבור פנימה אף פעם לא ידעו כלום?? (בציבור תמיד יודעים אם יש משהו - לדוג' אבא שלי תמיד הזהיר אותי וכן שאר חברי להתרחק ממשי-זהב שמעולם לא היה חרדי אלא מתחזה ואכמ''ל) 6. כל מי שמכיר אפילו במעט את חיים וולדר יודע שאם היה שמץ כל שהו בדברים - הוא לא היה מתאבד 7. ושאלה הקשה מכולם: כל רב זוטר יודע שאי אפשר לפסוק ולדון אלא רק אחרי ששומעים את שני הצדדים!!!!!!! איך הרב שמואל אליהו שנחשב לרב יוצא במכתבים כאילו הכל כבר מבורר בלי לשמוע את הנידון?????? ואם מאן דהו יגיד שאולי כן הזמין ולא הגיע? הלכה פשוטה היא שצריך לפרסם ברבים שאדם מסרב להגיע לב''ד.... רב חיים וולדר זצ''ל לא הוזמן אפילו!!!!!!!! וכל בר דעת שמוחו בראשו וראשו על כתיפיו יעשה 1+1 ויראה שאין אפילו הסתברות של אחת לטריליון שיש שמץ בדברים...... מה שבטוח שמי שעומד מאחורי זה נושא על כתיפיו את ההפסד לדור כולו של אחד מגדולי ממתקני הדור (למעלה מ80 ספרים) ומעושי השלום וחורבן למשפחה שלימה בדם קר... חשוב לראות את הדברים ולהכיר את האדם ואת פועלו הכביר וכן לקרוא את צוואתו המרטיטה כל נים ונים בנפש ואת ההספד הקורע של בנו משה ואת שאר ההספדים ולהבין אוי להבין את גודל ההפסד... חבל על דאבדין ולא משתכחין תהי נשמתו צרורה בצרור החיים יהי זכרו ברוך ויהיה למליץ יושר עלינו משמיים אמן.....
הצעה דבילית.לביא ילדותי כמעט כמו נשוא חינוכו
חד | 28-12-2021 16:26
לביא ילדותי כמעט כמו הילדים שהוא מתיימר לעזור לחנך אותם. אינפנטיל.
2
האיש המתקרא שמואל אליהו הוא מסית ומדיח,
נחמן אליגשבילי | 28-12-2021 11:54
מה דינו ?
מחאה נגד ביזוי ת''ח!
דח | 28-12-2021 23:19
..
המשותף לכל מי שתוקף את הרב שמואל אליהו הוא
משה לוי | 28-12-2021 21:26
שכולם עברייני מין. קטע נכון?
דינו כדין רוצח בפועל.בדבריו אליהו גרם למוות
חד | 28-12-2021 16:24
וודאי של וולדר, וטיפש מי שלא רואה את זה.
3
כך כותב בנאדם...
בני | 28-12-2021 13:14
כך כותב בנאדם עם השקפות חילוניות דעת התורה כפי שפורסם בשמו של הרב אדלשטיין זה שצריך להתמקד אך ורק בחומרת העניין של מלבין פני חבירו ברבים ולשוה״ר וממש רואים איך שחיים ומוות ביד הלשון שום דבר לא התברר וכבר הוא נמצא אשם מעל לכל ספק פשוט מטריף!! במיוחד יהודים שאמורים לדעת שיש הלכה ושם כתוב שאסור להאמין לשום שמועה עד שיתבררו הדברים בבי״ד - מה שלא קרה. האשמים הודאיים זה אותם שהכפישו אותו ורצחו אותו שאין להם חלק לעוה״ב!!!!
לא אוהבת את הצורה הזו. היא מאוד מאוד מתנשאת.
רבקי | 29-12-2021 15:37
ומצד שני נשמעת מטופשת. ומצד שלישי, היא הופכת את הנאשם כאן למוקצה מחמת מיאוס. ומה יקרה אם אחד הילדים של מישהו שאמר את זה יהיה אשם במשהו? איך הוא יודה? איך יבקש עזרה? איך לא יחשוב שהוא לא שווה כלום והכי טוב שיתאבד? אני לא חושבת שזה הזמן המתאים להזהיר ילדים, לא חייבים בכלל לקשר את האזהרות למקרה הזה, אני חושבת שנכון להזהיר את הילדים הרבה, בכל מהלך החיים ולתזכר אותם. אני בכלל חושבת שהכי נכון במקרה הזה הוא בעיקר לשתוק. ואם הילדים מעלים את הנושא, להקשיב להם ולהבין אותם ובעיקר לשתוק.
אני מתנדבת...
אילנה ק | 29-12-2021 14:24
אני מתנדבת ממרכז סיוע מעל 17 שנה ויודעת בוודאות שהוא פגע בעשרות קורבנות!!! אף אחד ואף אחת לא העזו להתלונן עליו וללכת נגדו מרוב פחד!
4
חבל שאתה לא...
שמיל | 28-12-2021 13:17
חבל שאתה לא מודע להפרעת אישיות נרקיסיסטית אובדנית ואינך יכול להסביר את מה שאירע
5
אבל אל תשכחו...
חן ברג | 28-12-2021 13:27
אבל אל תשכחו מתוקים ששמואל אליהו מסתובב עדיין ומחפש קרבנות . אז שימו לב
כדאי שתישמור...
סרוגה | 28-12-2021 15:07
כדאי שתישמור על כבוד לרבנים שיותר גדולים ממך ויותר מבינים ממך בנושא הזה אגב אני שמעתי מהבית דין של הרב כמה דברים מאוד לא פשוטים שהיו שם
אל תתלהם....
חן ברג | 28-12-2021 14:37
אל תתלהם. ואל תציע לסתום פיות. רב שמבזה את רבנותו והופך את עצמו לאיש פוליטי שלא יטען להגנה בשם כבודו כרב.
תתביישו
סרוג | 28-12-2021 14:14
נכון שקל ופשוט לכתוב ולהגיב כשאף אחד לא מכיר אותך.. די כבר עם היד שקלה על המקלדת. מה עם כבוד לרבנים? מה זה התגובות האלה? אתר סרוגים תתביישו. למה לתת במה למי שמזלזל בכבודו של הרב שמואל אליהו שליטא.
6
עוד פופוליסט שנהנה...
סתיו | 28-12-2021 15:18
עוד פופוליסט שנהנה לרקוד על הדם. ניזון משמועות ומדעת קהל צמא דם ויוצא עם הצהרת חינוך לילדים. אתה שמעת באזנך את אחת המתלוננות? לא!! שמועות שמועות... רבנים פופוליסטים שיוצאים לתקשורת. לא נראה לכם תמוה שרב יוצא להצהרות בתקשורת??? כך מנהלים דין תורה?? לא מאמינה לאף אחד. אף לא תלונה אחת במשטרה. רק המון עם צמא דם. זה מה שאני רואה. בושה לעם ישראל. שופכי דמים.
7
מתוקים שלי, הכל...
חוה | 28-12-2021 15:19
מתוקים שלי, הכל אני יודע כי קראתי בעתון וברשתות החברתיות. לכן אני חורץ גורלות ולכן מותר לשפוך דמים. כך תגדלו ותהפכו ליהודים טובים.
8
הרב אליהו משפט וולדר
משה | 28-12-2021 15:37
מה שייך הרב אליהו לחברה של ולדר בשנים האחרונות הרב אליהו מתעסק בנושאים אלו . נראה מאוד מוזר .כדאי לבדוק לפעמים ....על ראש בוער...הרב אליהו חייב בדיקה. ברור שהוא קשור חזק להתאבדותו של ולדר ...לפעמיים ...זה נקרא לצערנו רצח ... גם לדעת החושדים ...עדיין אין דינו שאין לו עולם הבא...אבל רצח...הדין שאין לו ... מציע לרב אליהו לקבל על עצמו לעשות תשובה..
9
"אבא" שכח לספר לילדים שהמנוח מכשיח את המיוחס
רחל | 28-12-2021 15:45
אף במכתבו האחרון כתב שהוא חף מפשע והוציאו עליו דיבה ושקרים. לא הייתי רוצה שיהיה לי אבא שקרן שישכח לספר לי פרט כזה חשוב על הפרשה. תתביישו.
10
לא לעיניין בכלל.
צבי | 28-12-2021 19:38
התאבדות והרג זה לא חינוכי בעליל. זה יכול להוות רעיון לנואשים צעירים, מתמודדי נפש, שזהו פתרון קל. ילדים לא אמורים לדעת הכל. כל מה שיאמר בקצרה ממש, יועיל יותר.
11
הרב יוני, אנא, אל תתייחס לכל המגיבים מטעם.
שפר דניאל | 28-12-2021 21:23
כבר לפני מותו כינס חיים ולדר את בני משפחתו וידידיו והכין אותם למה שהוא עומד לעשות. אלה נשבעו להמשיך להגן עליו גם אחרי המוות. זה מה שקורה עכשיו. צבא של טוקבקיסטים ומגיבים מטעם שתוקפים כל רב או הוגה דעות שמעיז לומר את האמת: חיים ולדר תקף ילדים וילדות והוא וספריו פסולים. חזק ואמץ הרב יוני לביא ואל תתייחס כלל ועיקר לכל התגובות מטעם של צבא הטוקבקיסטים של חיים ולדר. הם באים בשם החושך. הם מפלים בין פשעים שעושה אחד העם לבין פשעים של מורם מעם, ואתה מציל את הילדים שלנו ושלהם. חזק ואמץ בדרכך,דרך האמת!
אתה בטח...
אורחת | 29-12-2021 10:29
אתה בטח קבלת עדכון sms מכף הקלע כמו ההוא
חחחח
חחחח | 28-12-2021 21:40
מצחיק אם זה לא היה עצוב ''כינס את ילדיו'' מאיפה לך? הנך מרשיע אדם שחשוב ממך פי 1000 על בסיס מה??????????
12
נפלא.
אני | 28-12-2021 21:25
תודה רבה לרב על המילים
13
כל הכבוד!
נפגעת | 28-12-2021 23:49
כל כך נכון וכל כך עצוב שגדול בישרל לא רואה את התמונה הזו לאשורה! הוא חושב שמדובר בעבירה של אשת איש, בעוד בעצם מדובר על אונס, שהתורה קוראת לו רצח!!! כי כאשר יקום איש על רעהו ורצחו נפש כן הדבר הזה (דברים כב, כו). הרב פיינשטיין זצל כששאלו אותו אם לפנות למשטרה לגבי אדם שנחשד כפוגע מין זעק: אם היה נראה לכם שמישהו מתכוון לחדור לביתכם עם סכין הייתם פונים לרב או למשטרה?? זה רצח!! רב לא יודע לטפל בזה, רק המשטרה! גם אם יש רק חשד!! זה לא התפקיד של רב לחקור רצח, אלא של המשטרה. לאחר כל כך הרבה עדויות נגדו, הרבה הקלטות ועדויות חזקות, לקרוא לו רב כי רצח את עצמו מפחד מהמשפט זה פשע! במותו גזל מהנפגעות את האפשרות לקבל סוס מעט צדק ושקט נפשי במשפט ומעצר עבורו. הוא אדם שפל ונאלח ועצוב מאד וכואב לראות שגדול בישראל לא רואה את זה ואף גורם להשתקה הרבה יותר חזקה בציבור החרדי מעתה. מעביר מסר שאסור לדבר ושזה לשון הרע. מאד כואב לחשוב על מה שיקרה הלאה לנפגעי מין בציבור! (כותבת כאחת שגדלה בבני ברק, נפגעה מינית במשך כל שנות ילדותה וסוף כל סוף הושיבה בכלא את הפוגע למשך 10 שנים.)
הרב אידלשטיין פועל על פי מה שמראים לו מקורבים
שפר דניאל | 30-12-2021 1:13
בואו נשים את הדברים על השולחן: הרב אידלשטיין מקבל הכרעות על פי מה שאומרים לו בני ביתו ומקורביו. הוא לא רואה בעצמו תקשורת. הוא מחליט על פי תמונת המצב שהמקורבים מראים לו. כבר קבעה התורה אין לדיין אלא מה שעיניו רואות. אין ספק כי אם הרב אליהו היה נכנס אליו, הרב אידלשטיין היה מוקיע אל חיים ולדר מכול וכול.
14
הלכות ברכות הנהנין
דניאל | 28-12-2021 23:58
הם אכלו פסטה, למה ברכת המזון??????
חחח
שלי | 02-01-2022 17:40
חחחחחחחחחחחח מראה עד כמה השיחה הזאת אווילית.....
15
למה ולדר מת
אנונימית | 02-01-2022 19:59
ולדר מת בגלל הרב שמואל אליהו ולדר מת בגלל מצבו הנפשי הקשה ולדר נלקח בחטף לבית עולמו ולדר היה חף מפשע והבנות שהתלוננו רצחו אותו. כמה שטויות אפשר לשמוע, אי אפשר פשוט לכתוב: ולדר מת כי הוא בחר לא להתמודד עם המעשים שלו?