אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

במהלך הדיון: הח"כים התעמתו עם עודה | צפו

אביו של השוטר כמאל שנאן ז"ל שנרצח במהלך שירותו בהר הבית, אמר בדיון בכנסת על המצב הביטחוני הכללי באיזור ההר: "הבן שלי לא ציפה שהרוצח יבוא מתוך הר הבית"

במהלך הדיון: הח"כים התעמתו עם עודה | צפו
  (צילום: אוליביה פיטוסי\פלאש90)

בדיון בוועדה לביטחון פנים של הכנסת על הסדרי הביטחון בהר הבית, דנו בין היתר על היעדר אמצעי בידוק לכניסת מוסלמים להר, המצב הביטחוני הכללי באיזור וכן ענייני הרחקת עולים יהודים מהר הבית תוך אפליית הנהלים בהר.

במהלך הדיון התעמתו חברי הכנסת שיקלי ובן גביר עם איימן עודה. צפו

ח"כ ניר אורבך אמר בדיון: "לחופש הדת לא צריך להיות גבולות. הר הבית בארץ ישראל ולכן חופש הדת חל גם עליו. כפי שלא תיתכן הפליה בחופש הדת, לא תיתכן הפליה בהיבט הבטחוני. או שיהיה בידוק לכולם או שלא יהיה לאף אחד. צריך איפוס ריסטרט".

(צילום: דני שם טוב/ דוברות הכנסת)

בן גביר: למה יהודי צריך להתחפש לערבי?

ח"כ בן גביר התייחס גם הוא לאפלייה: "אם במערת המכפלה המפקד הצבאי היה קובע שרק מוסלמים נבדקים במגנומטרים, מיד היו נזעקים לבטל את זה בבג"ץ. איזה בידוק ביטחוני עושים ליהודים? מחפשים טלית ותפילין. אם יש אמצעים אחרים, למה לא משתמשים בהם אצל יהודים? ובכלל, למה יהודי צריך להתחפש לערבי כדי לעלות אל ההר? בכל המרחב מסתובבים אנשים כדי ליישם פיגועי טרור, אבל התחושה שעיני השוטרים על היהודים אם הם מלמלו מילה או לא. המינימום הוא השוואת תנאים".

במהלך דבריו פנה בן גביר לאביו של השוטר כמיל שאנן ואמר לו: "הבן שלך קדוש".

(צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת)

ח"כ מיכל וולדיגר: "אין אכיפה על הנפת כרזות והסתה פרועה. מזעזע שילדים משחקים כדורגל בהר הבית. יש פה הפלייה גסה בין יהודים וערבים. צריך דין אחד לכולם".

ח"כ יום טוב כלפון: "לא ברור עד היום מה אסור ומה מותר. אתה מרגיש לחוץ ומקופח. אני, חבר כנסת בישראל, חייב להיות מוגבל בתנועה ותושב ערבי מהעיר העתיקה עושה מה שבא לו – כולל לשחק כדורגל ולהניף דגלי אש"ף וחמאס. לי כיהודי אסור. בתשעה שערים מוסלמים עוברים בלי שום בידוק ובשער אחד יהודים עוברים בידוק קפדני".

יום טוב כלפון (צילום: דוברות הכנסת)

"משטרת ישראל פעלה כקבלן ביצוע של ארגון טרור"

ח"כ שמחה רוטמן הטיח קשות במשטרה: "במסגרת ההליך עם גליק חקרנו את מפקד המרחב והתגלה לנו שמשטרת ישראל פעלה כקבלן ביצוע של ארגון טרור. מפקד המשטרה ישב אז עם המראבטון שהיו ארגון טרור והם הסבירו לו שגליק מפריע להם וכך מצאו דרכים להרחיק אותו. אני מקווה שאנחנו לא חוזרים אחורה. אני מקווה שההרחקה של תום ניסני לא באה מדרישה של הוואקף שביקשו להרחיק אותו.

התפקיד שלכם הוא לא להביא שקט אלא לשמור על החוק. היהודים לא מפרים את החוק. הפתרון שלכם להרחיק יהודים הוא לא לגיטימי. יהודי שעולה להר הבית לא יכול לסבול מהצקות. האפליה בהר וההחמרה שלה לאחרונה חייבת להיפסק".

השוטרים שנהרגו בהר הבית: רס״מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן ז״ל (צילום: דוברות המשטרה)

עוד באותו נושא

יהודה גליק משחזר: "עברתי לינץ' רצחני". צפו


24

ח"כ אמיר אוחנה: "גם אצלי הייתה בורות בנוגע להר הבית. אין מקום בעולם שאי אפשר להתפלל בו, פרט למקום הכי קדוש לעם היהודי. צריכה לצאת קריאה להעמיק את הקשר בין עם ישראל להר הבית. לרווח את שעות התפילה ולאפשר ליהודים לממש חופש פולחן".

"הפחדנות מזמינה את הפיגועים הבאים"

עוד באותו נושא

צפו: תום ניסני מקדש את אישתו בהר הבית


27

תום ניסני, מנכ"ל בידינו: "הסדרי הביטחון במרחב הר הבית הם שקר אחד גדול. אני מבקש להפריד בין השוטרים בשטח לבין מקבלי ההחלטות במשטרה וגופי ביטחון. המשטרה מובילה אסטרטגית הבלגה ופייסנות מול טרור, 'כדי לא להצית את השטח'. אין נהלים בהר הבית. יום אחד אסור להעלות עם מפות. יום אח"כ היה מותר. הפחדנות מזמינה את הפיגועים הבאים".

אביו של השוטר שנרצח: חייבים לעשות הכל

שכיב שנאן אביו של השוטר כמיל שנאן: "התקשר אליי תום ניסני, וחובה בעיניי להיות פה. בהר הבית יש שוטרים שעושים עבודת קודש במקום המסוכן ביותר. אני פה כאבא שלהם קודם כל. ירושלים קדושה בעיניי והיא אהבת חיי מאז שדם בני נמהל בעפרה. האחריות שלנו היא על כל מה שקורה שם וחייבים לעשות כל מה שצריך. זכותו של כל אחד להתפלל. לי יש שאלה שאני חושב שלא יענו לי עליה: איך אפשר להסביר שאדם קם לתפילה וגם לוקח נשק כדי להרוג.

(צילום: מינהלת הר הבית)

הבן שלי לא ציפה שהרוצח יבוא מתוך הר הבית. המסית – ידיו מגואלות בדם. המשימה לא פשוטה, אבל אני פה להגיד לכם שכל עוד אני נושם – אני אלך לסוף העולם כדי להגן על השוטרים של הר הבית. היו אצלי שוטרים יהודים, נוצרים, בדואים ודרוזים. זה הרכב השוטרים בהר הבית. הבן שלי נמצא מתחת לאדמה. אבל לשוטרים שעוד משרתים זה חשוב".

גליק: אפליה על רקע אנטישמי

חכ"ל יהודה גליק, פעיל הר הבית: "לפני שבע שנים בוועדה בכנסת אמרתי שאני חושש שיישפך דם. קציני המשטרה גיחכו. נכתב עלי במסמכים רשמיים שאני האיש הכי מסוכן במזרח התיכון. עבר שבוע ועברתי ניסיון רצח. למזלי הוא לא הצליח. שבע שנים אחר כך, עדיין כשאני עולה להר הבית היחס של המשטרה אליי הוא כאילו האויב הוא זה שבא לבקר בהר.

יהודה גליק, אמיר אוחנה ושולי מועלם בהר (צילום: חיים קרויזר/מטה ארגוני המקדש)

עוד הוסיף: "את המראבטון והמוראבטאת החליפו קציני משטרת ישראל. מפקד מרחב דוד אמר שאני לא מפרגן למשטרה. ההרחקה שלי הסתיימה ולא חזרתי מאז להר כי אני חושש. חמישים פעמים מעירים לך בהר הבית. אני לא בא להר הבית לזירת אגרוף ולא להיות שק אגרוף. נכתב שהורחקתי כי הלכתי לאט. זה נכתב רק כי אני עם כיפה. זו אפליה על רקע אנטישמי! אבל בשער האשפות איפה שהיהודים חונים יש דוחות".

יו"ר הוועדה, מירב בן ארי, סיכמה את הדיון: "אני מבקשת שהשיח פה יעבור הלאה. שהתסכולים יעברו הלאה ויהיה לזה טיפול.

(צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב)

"גם מבחינת הגבלת השעות גם מבחינת אבטחת היהודים שגם לי נראה מוזר העניינים של עם כיפה או בלי כיפה. כל חצי שנה נעשה בועדה דיווח עם מעקב אחר מספר המורחקים. צריך ועדה שמפקחת על עבודת המשטרה כדי לתת ליהודים סד כלשהו של פתרון.אתם תצטרכו לדווח גם על יהודים וגם על ערבים. תפקידנו גם לחזק את השוטרים. להעביר אותם לרמה א'. השוטרים בהר הבית הם אנשים עם משפחות.

אשתו של בן גביר: בודקים איתנו איך לפתור בעיות

הרב שמשון אלבוים יו"ר מינהלת עולי הר הבית: "המצב בהר הבית משופר כיום מאוד. עלינו לעבור מההתכתשות עם הסימפטומים, לתיקון המשגה ההיסטורי של הסגרת הר הבית בידי הוואקף העויין, ולהפקיד עליו את הרבנות הראשית או משרד הדתות". הרב אלבוים קרא לציבור להצטרף לרבבות העולים להר הבית כהלכה ביום יום, ובמיוחד בימי שמחה וחג. זה מה שמשנה את המצב בשטח.

אילה בן גביר – חברת מינהלת עולי הר הבית ואישתו של ח"כ בן גביר: "המצב בהר הבית הוא לא כמו המצב שהיה לפני כמה שנים. אז היו את המורביטאון שהציקו לנו והתפרעו. הוציאו אותם מההר והמשטרה יושבת עם מינהלת הר הבית שאני חברה בה ובודקים איתנו מה צריך לעשות ולפתור בעיות".

עוד באותו נושא

משילות? אף אחד לא רוצה לאכוף את החוק בהר הבית


3

אנחנו רוצים לחזק את השוטרים בהר הבית. על השלט בכניסה להר הבית דיברתי עם עוזר המפכ"ל והוא אמור להיות מתוקן. אני קוראת למשטרה לנהוג בשיקול דעת. אסור שיקרה מצב שיהיה פה עוד אב שכול במקום הכי חשוב במזרח התיכון".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
כלב ערבי מחבל...
משה | 28-12-2021 9:39
כלב ערבי מחבל כמו רוב העדה המזוהמת הזו.
2
שיקלי התותח ....
דוד | 28-12-2021 18:17
שיקלי התותח . איימן המחבל סופך קרב