אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

התבלבלתם. אברך לא לומד כדי ש"יצא לו מזה משהו"

מול ה'פתרון' שמציעים ל"גזירת המעונות", אסור לנו, כאנשים שלומדים תורה ומעריכים את התורה, לחלק ציונים לתלמידי הישיבות, למי באמת "יצא מזה משהו" ומי רק "מחמם את הכיסא"

התבלבלתם. אברך לא לומד כדי ש"יצא לו מזה משהו"
  אילוסטרציה (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

מדינת ישראל והחברה הישראלית נמצאות עמוק עמוק בתהליכי הגדרה עצמית, לא הגדרה טכנית אלא הגדרה מהותית, האם אנחנו מדינה יהודית או דמוקרטית. כרגע מבחינה שלטונית המצב הוא שנמצא בשלטון מי שרוצה שלמדינה תהיה זהות יותר דמוקרטית ופחות יהודית (או אפילו בכלל לא).

אחד הסימנים המובהקים לכך הוא המהלך של שר האוצר המכונה "גזירת המעונות", הפוגע באנשים שיושבים ולומדים תורה, ומגדיר אותם "אנשים שלא עושים כלום ולא תורמים לחברה", לעומת ההגדרה שהייתה נהוגה עד היום, לפיה גם מי שיושב בכולל "עושה עם עצמו משהו" בדיוק כמו סטודנט או אדם שעובד.

עוד באותו נושא

לאחר שנדחתה: זו תשובת המדינה על גזירת המעונות


18

עד לכאן תיאור די פשוט של המצב, ומן הסתם כל אדם שמבין את הערך של התורה יתקומם מהאפליה ומצורת החשיבה הפטרונית.

אומרים לליברמן: לא תודה

אבל לאחרונה נמצא מין פתרון, אומנם פתרון חלקי אבל בכל זאת יש שיאמרו שהוא עדיף מלא כלום, והפתרון הזה אומר שגם מי שלומד למבחני הרבנות לסוגיהם ייקרא סטודנט לעניין סבסוד המעונות של ילדיו (לא שהמדינה תתקצב את המוסד שבו הוא לומד כמו שהיא מתקצבת סטודנט באוניברסיטה אלא רק לעניין המעונות). ולכאורה מה הבעיה, יאמרו האומרים, הרי עדיפה ציפור אחת ביד משתיים על העץ, ועוד שבאמת מי שלומד רבנות הרי מן הסתם יום אחד יצא לעבודה ויתרום מן הידע ההלכתי שלו?

ובכן רבותיי לדעתי התשובה היא: לא תודה!

אסור לנו, כאנשים שלומדים תורה ומעריכים את התורה, לחלק ציונים לתלמידי הישיבות, למי באמת "יצא מזה משהו" ומי רק "מחמם את הכיסא", מי "תורם לחברה מהידע שלו" ומי "מכלה את זמנו בעיונים בספרים עתיקים", מי "רוכש כלים לצאת לחיים" ומי "טובל ביסקוויט בתה תוך כדי רפרוף בדפים משונים".

עלינו להבין שכל לומד תורה יקר וחשוב לעם ישראל, ובכל ישיבה וישיבה צומחים לעם ישראל כוחות חשובים מאין כמותם. וגם אם לא מצליחים להבין את זה, דבר אחד חייבים להבין, והוא שאסור בשום אופן לתת לאנשים שלא מבינים בתורה להתערב בנעשה בישיבות. גם אם הייתה טיפת צדק בדרישה של שר האוצר (ואין), חובה עלינו לומר לו: לא מפיך אנו חיים, אל תדחוף את האף שלך לעניינים שאתה לא מבין בהם.

עולם התורה צמח מאז ומתמיד עם תמיכה ובלי תמיכה, אבל על דבר אחד הוא לעולם לא ויתר וזה העצמאות שלו.

ולכם קוראים יקרים, אם כששמעתם על "הפתרון" הרגשתם קצת טוב, זהו סימן רע מאוד. זה סימן שקצת עולם החול נכנס לבית המדרש שבלב שלכם, ועצתי היא: שבו ללמוד תורה, הלכה או גמרא, פרשת שבוע או דיני ממונות.

==

הרב ינון עזרא שרים מלמד הלכה בישיבת דימונה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
מדינה דמוקרטית לעם היהודי
דגכ | 16-12-2021 14:59
לא מדינה יהודית. מדינה היא לא דתית. לבני האדם יש חירויות. העם היהודי, התרבות היהודית - זה מעבר להלכה.
על מנת...
הארץ שייכת לקב'ה | 17-12-2021 7:00
על מנת כן ניתנה הארץ לבני ישראל. אחרת, לך תדאג לחרויות של הערבים שישבו פה לפניך וגזלת את אדמתם. ואז תפנה את הארץ ותחזור למדינה שסבא שלך נולד בה(או אבא שלו).
2
צודק לחלוטין !...
ח | 16-12-2021 16:33
צודק לחלוטין ! אנחנו הציבור הנאמן למסורת מחזקים את דברי הרב שליטא!
3
אחד מליקויי האור של היהדות
משה אהרון | 16-12-2021 17:05
שהחליטו לקדש את הלימוד כדי דרגה של עבודת אלילים ,המחבלת בקיום והתנהלות התקינה של הבריאה והיקום .את התורה לומדים בשני אופנים מתוך ספר ומתוף הספר שעובדים ומחוננים את עפרה של ארץ ישראל ואבניה - בבניין. בעמל של פרנסה. אותו שלמד כאברך בכולל כשיבוא לבית דין של מעלה יראו לו איך הפסיד לימודים של תורה בכך שלא קיים בזיעת אפך תאכל לחם......
היית שם?...
יוני | 16-12-2021 17:48
היית שם? נשמע שכן!!! מה עוד ראית ושמעת?
4
הכותב קצת סותר...
חיים | 16-12-2021 18:28
הכותב קצת סותר את עצמו. מצד אחד לא מפיך אנחנו חיים ולא לומדים כדי שיצא לנו משהו מזה. ומצד שני ממשיך לרצות שהמדינה כן תיתן וכן תסבסד.
5
יפה
שלמה | 16-12-2021 20:06
מסכים עם כל מילה
6
אני עושה ספורט
מישהי | 16-12-2021 20:40
הדבר הכי חשוב לי בחיים, שגם לוקח המון זמן. ועם זאת עובדת. גם הם יכולים לעבוד. משניאים את עצמם על כולם עם העצלנות שלהם
7
התגובות פה מדהימות....
נח | 16-12-2021 21:43
התגובות פה מדהימות. אתר דתי לאומי וכל הכופרים והאפיקורסים מגיעים הנה במיוחד להגיב
8
תלמידי חכמים מועטים והרב שרים ביניהם
בן של תלמיד חכם | 17-12-2021 1:07
לצערנו, בשנים האחרונות סותמים פיות לרבנים מהציונות הדתית שמדברים על מה שלא מתאים לדתיים המתקדמים בכנסת אנחנו רוצים רבני ערים דתיים לאומיים, שיהיו מקובלים על כולם וידעו איך לפסוק. צריך להמשיך לתת לפחות מעונות, לנשות האברכים, גם אם הם לומדים תורה לשמה- ישיבה שבה יש 20% בוגרים מתגייסים לשירות חובה או הסדר- יקבלו 100% מימון
9
החילונים הם עם...
משגב | 17-12-2021 2:49
החילונים הם עם רע ואכזר
מה לגבי...
??? | 18-12-2021 19:16
מה לגבי כל הקומוניסטים? (רובם יהודים... כולל טרוצקי, ומרקס-לנין שהיו חלקית יהודים) מת על עם ישראל בלב ובנשמה אבל בוא נהיה כנים יש יוצאי דופן...
נראה לי...
אתה לא דתי! אתה בוט מחופש שבא לעורר מדנים! | 17-12-2021 6:54
נראה לי שאתה פרובוקטור מהערב רב שבא ההפוך על הפוך לייצר שנאת חינם נגד דתיים. אף דתי שפוי ולא חרדי לא חושב את מה שאמרת. ליהודי יש 3 תכונות גנטיות רחמנים, ביישנים, גומלי חסדים. לכל יהודי. יש מיעוט בטל של ערב רב שלחם חוקם זה שנאה והסתה. למרות שהם מרעילים את השיח זה לא עם ישראל. אין אכזריות בעם ישראל - זה רק לכלוך חיצוני שיורד בקלות. 'התנערי מעפר קומי לבשי בגדי תפארתך עמי'
10
אברך לא לומד. הוא מחמם כיסא ומקבל על זה כסף
המורה להיסטוריה | 17-12-2021 16:24
חברים - כמה אתם יכולים לשקר לעצמכם? מה שקורה בישיבות זה לא לימוד. זה הונאה. זו גזילת כספי מדינה. זו הפקרות. זה ביזיון. היהדות הרבנית אורתודוקסית הפכה לבור בלי תחתית של גזילת כספי מדינה. כספים של אנשים שעובדים קשה ומשלמים מיסים. כספים של אנשים שמשרתים בצבא. שתורמים למדינה ולאזרחיה. כספים של אנשים שלומדים באמת וגם עושים מילואים בין מבחן אמיתי אחד לשני. לא אנשים שמשננים כללים שנקבעו על ידי אנשים בורים ועמי ארצות שמרשים לבעול קטינות או להתעלל בלא יהודים.
11
עדיין לאץ ברור למה אני צריך לממן אותו
יגאל | 18-12-2021 17:44
כמו כל סטודנט,שיעבוד וילמד,או שמשפחתו תממן. מילא סטודנט שיעבוד אח׳כ. למה אני צריך לממן את שונא נפשי החרדי והחרדי הקיצוני. (״נאצים נאצים)
12
לא מסכים
סמי | 19-12-2021 0:50
בטח שאמור לצאת משהו. והמשהו הזה הוא כן להשפיע מהתורה החוצה ולהראות שיש לתורה מה למכור גם במאה העשרים ואחת. ולצערנו יש הרבה שלא מבינים את זה ומחממים כסא זו המציאות.