אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ארגוני הר הבית: "מאז בר לב יש שינוי לרעה נגד יהודים"

ארגוני הר הבית התאגדו להודעה משותפת בה הם מזהירים מפני הידרדרות חמורה במדיניות כלפי העולים היהודים להר הבית. הארגונים מפנים אצבע מאשימה לממשלה החדשה ולשר לביטחון פנים עמר בר לב

ארגוני הר הבית: "מאז בר לב יש שינוי לרעה נגד יהודים"
  עמר בר לב (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

בהודעה משותפת מיוחדת מארגוני הר הבית המובילים, 'בידינו למען הר הבית', 'נשים למען המקדש', 'חוזרים להר', 'ישיבת הר הבית' ו'כולל דרישת ציון' אשר פועלים בהר הבית מזהירים הארגונים ממדיניות שמשתנה בתקופה האחרונה ומהווה הסלמה חמורה בהגבלות נגד יהודים העולים להר הבית, מדובר בשינוי לרעה שהחל בחודשים האחרונים תחת הממשלה החדשה.

ראשית, מספרים בארגונים שהתאגדו יחד כדי להוציא את ההודעה המשותפת, בחודשיים האחרונים הרחיקה משטרת ישראל מהר הבית כ10 עולים בולטים ומוכרים בתואנות שונות:

חה"כ לשעבר יהודה גליק הורחק מהר הבית באמצע חג הסוכות, בתאריך 23.9.21 למשך שלושה חודשים לאחר שבהקלטה שפרסם מפקד מרחב דוד במשטרה נתי גור טען כלפיו כי הוא "היחיד שלא מפרגן לעבודת המשטרה". בהמשך זומן לחקירה והורחק לשלושה חודשים. פנייתו של גליק לבג"צ לא עזרה והוא יסיים את הרחקתו רק לקראת סוף חודש טבת, סוף חודש דצמבר.

יהודים בהר הבית (צילום: בידינו – למען הר הבית)

אליו הצטרפו לאחרונה ארבעה פעילי "בידינו למען הר הבית" כולל מנכ"ל הארגון תום ניסני, אשר הוא ועקיבא אריאל, ראש צוות קשרי הציבור בארגון מורחקים כעת ללא הגבלת זמן עד לקיום שימוע כדין אותו הם דורשים מהמשטרה לקיים. שתי פעילות נוספות, מילכה אלימלך ויהודית סופי בוצ'קו, הורחקו לשלושה חודשים, עד לסוף חודש פברואר 2022.

עוד באותו נושא

"מגבלת תווים בטוויטר": התירוץ ההזוי של עמר בר לב


6

ארבעת מורחקים אלה הורחקו רק כי העזו להביע מחאה וביקורת כלפי הווקף אשר נחשד ולא בפעם הראשונה בסיוע לכאורה להוצאה לפועל של פיגועים בהר הבית. כמו כן בהרחקה מוזכרת העובדה הקבוצה הניפה את תמונתו של אלי קיי ז"ל.

כרקע להרחקתם מהר הבית טענו במרחב דוד במשטרת ירושלים כי "עוררו פרובוקציה תוך שהם משמיעים בפני הנוכחים במקום דברים בגנות אנשי הווקף".

איום על הרב אריאל

איתי זנזורי, אף הוא פעיל ותיק של ארגון בידינו, עלה להר הבית בא' בטבת, 5.12.21, ביום האחרון של חנוכה, וכאשר העיר לשוטר שיפסיק להתנכל לעולה אחר בקבוצה, נלקח למעצר ושוחרר רק כעבור 8 שעות תמימות, עם הרחקה מהר הבית לזמן בלתי מוגבל. עם הרחקתו טענה המשטרה כי "כל פי החומר הקיים בידי משטרת ישראל עולה חשש ממשי כי נוכחותו בהר הבית תגרור ותעורר הפרות סדר חמורות".

באותו היום גם הוזהר הרב ישראל אריאל ונלקחו פרטיו האישיים כאקט של אזהרה ואיום. הרב אריאל הוא מותיקי עולי הר הבית וממשחרריו ב1967, וכיום נשיא מכון המקדש. יחס מאיים ואזהרת רב ותיק נחשב למעשה חריג מאוד.

בעיצומו של חג החנוכה, קיבלו רפאל מוריס יו"ר תנועת "חוזרים להר" ואורי שילה רכז השטח של התנועה, צווי הרחקה מנהליים מהעיר העתיקה בירושלים וצפויים לקבל גם הרחקה מהר הבית לאחר שימוע.

אחרון בשרשרת ההרחקות נכון לשעה זו הוא הרב אריה ליפו, עולה קבוע להר הבית שפוקד את המקום כל יום, ומשתייך לכולל "דרישת ציון". שלשום בתאריך 12.12.21 ליפו התלונן באזני שוטרים כי שיח' כיסוואני, אחד מראשי הווקף שהצטלם לצד הרוצח פאדי אבו שחי'דם אשר רצח את אלי קיי ז"ל, מסתובב בסמוך לקבוצות יהודים בהר הבית. בתגובה הוא עוכב ונלקח לתחנת המשטרה ליותר מ5 שעות, וגם הוא הורחק מהר הבית, כרגע ללא הגבלת זמן.

הרב ליפו עצמו סיפר לאחר עיכובו, חקירתו והרחקתו כי "הוחזקתי חמש או שש שעות בקישלה, מדובר בהתנכלות מצערת, קיבלתי צו הרחקה רק כי ביקשתי להרחיק חבר של המחבל שרצח את אליהו קיי ז"ל ושלא יתקרב אלינו."

גם הרב אלישע וולפסון, ראש כולל דרישת ציון ומחבר ספר הר הבית כהלכה, הוזהר בסיום עליותיו להר הבית כבר פעמיים ברציפות ב"שיחת אזהרה" על ידי קציני משטרה.

הרחקות אלה מצטרפות למגמה הולכת וגוברת של הצרת צעדי העולים היהודים בהר הבית, במה שנראה כמו מדיניות מופגנת והדרגתית מלמעלה, מממשלת ישראל. מספר דוגמאות מהימים האחרונים מספרות את מה שקורה בהר בחודשים האחרונים.

התדרדרות נוספת: אוסרים על מפות הדרכה בהר

אתמול בבוקר (13.12) הוחלט כי יאסר על קבוצות יהודים העולות להר הבית להיכנס עם מפות הדרכה המראות את שטח ההר. ההחלטה הזו כמו רבות אחרות נמסרה לקבוצות העולים בכניסה להר הבית ע"י השוטר מועתז טאפש אשר אסף את כל המפות מהכניסה להר הבית.

אבי קוגל, מדריך "בידינו למען הר הבית" אשר מדריך ומלווה את העולים להר הבית מספר כי "הגיע בחור שעלה בפעם הראשונה, וחיפשתי את המפה שלי. לפתע ראיתי שהשוטר מועתז אוסף המון מפות ומחפש מפות במגירות. הוא הסביר לי שמעכשיו אסור לעלות עם מפות להר הבית עד שהקצינים והמפקדים יחליטו מה אפשר ומה אי אפשר. באופן כללי מרגישים לחלוטין כי יש הוראות מלמעלה להצר את צעדנו ולמחוק את ההישגים שלנו עד כה. רק בזכות העולים הרבים להר הבית והמודעות הציבורית נמנע מהם להצר את צעדנו אף יותר."

ראוי לציין כי עלייה להר הבית עם מפות היא דבר שבשגרה ומדובר בהסלמה נוספת חדשה בתנאי העלייה.

עוד באותו נושא

השר לביטחון פנים: "המצב בהר הבית ימשיך להתקיים"

כמו כן דווח כי שוטרים מנעו הכנסת עוגות, כיבוד קל לעולים להר הבית ואף העירו על קריאת תהילים מתוך טלפונים ניידים.

רועי זאגא, מדריך ותיק נוסף של ארגון "בידינו" מהר הבית, חווה אתמול (12.12 ח' טבת) עיכוב והמתנה בכניסה להר הבית של כ45 דקות, בשל החלטת פיקוד המשטרה לא לאפשר לאף אחד לעלות להר הבית בזמן שקבוצה אחת של יהודים כבר נמצאת למעלה על ההר, וכשכן אפשרו לקבוצה להיכנס זה בתחילה אמרו שזה יהיה רק לכמה דקות.

רועי מספר כי "למרות שהגענו להר הבית בשעה מוקדמת רצו לתת לנו להיכנס רק לכניסה קצרה של כמה דקות בתוך הר הבית. בשלב זה אחד הזוגות שהגיע בפעם הראשונה ותיאם איתי סיור מראש ויתר והלך הבייתה… השוטר בכניסה אמר לנו כמה פעמים שאנחנו לא עולים, הוא הסביר שעד שהקבוצה למעלה לא תזוז אנחנו לא נוכל להיכנס לסיבוב מלא והדרכה מלאה. רק בשעה 13:35 הסכימו שנעלה מבלי אפשרות לעצור כלל בתוך ההר. כבר ב14:00 יצאנו החוצה."

עולים להר הבית (צילום: בידינו – למען הר הבית)

עלייתה של רחל סלע, מדריכה ותיקה מהר הבית וחברה בארגון "נשים למען המקדש", אשר עלתה אתמול ( ט' בטבת 13.12) עם נשים נוספות לרגל חגיגות 70 לחייה, הופרעה קשות כאשר שוטרים דרשו ממנה לא לחלק בהר הבית דפים לקריאה, מסמכי מקורות והסברים והזהירו אותה מלפעול כך שוב בעתיד.

רחל סלע עצמה סיפרה לאחר עלייתה כי "התחלתי ללמד מדפי המקורות שחילקתי. כעבור שתי דקות השוטר אסף את כל הדפים ואמר שאני אלַמֵד בעל פה. כל הסבריי ושכנועיי לא הועילו. בהמשך ניגש שוטר נוסף, קרא לי הצידה ולקח את פרטיי ואמר: כל דף שאת רוצה להכניס להר את צריכה לקבל אישור עליו בבידוק, את לא יכולה להכניס דפים בלי אישור. אין ספק שבאחרונה ניכרת הקשחה של היחס אל העולים, יש כאן סיבה לדאגה ולטיפול".

בנוסף מעידים העולים להר הבית על הפרעות הולכות וגוברות בזמן העלייה עצמה, כולל הפרעות לתפילות אפילו כשהן מתקיימות בצורה שקטה ואפילו במלמול שפתיים, מעקבים ואיומים גוברים, זירוז העולים להר הבית בטענות כי עליהם לצאת מההר מהר יותר וכי אסור להם לעצור לשם הדרכה והסברים אלא באישור מצד השוטרים במקום.

כך קרה גם לתום ניסני, מנכ"ל "בידינו" אשר עלה לשם הדרכת מכינה קדם-צבאית בתאריך כ"ט בחשוון 4.11.21 והופרע על-ידי קצין משטרה שטען בפניו כי "אתה יכול לעצור רק איפה שהשוטרים אומרים לך לעצור".

ולחילופין, דיווחים מעולים קבועים להר מספרים כי המשטרה במקום החלה למנוע יציאה מוקדמת של ממהרים מתוך ההר אלא מחייבת הליכה בקבוצה במהירות של השוטר, 'יותר מהר' או 'יותר לאט' לפי מצב רוחו של השוטר באותו הרגע, פעם מעכבים את כולם לצרף אחרים ופעם אחרת מזרזים את כולם כדי שלא יהיה על ההר יותר מדי יהודים ברגע אחד.

אתמול (13.12) גם נודע לעולים שמעתה תיאסר עליהם האפשרות לצאת משערים אחרים של הר הבית, דבר שהתקיים כדבר שבשגרה עד עתה.

כל ההתרחשות הזו מתקיימת על רקע עלייה חדה שנמשכת במספר העולים להר הבית, למרות ההגבלות המתגברות. לדוגמה, 1679 יהודים עלו להר הבית במהלך ימי החנוכה. מדובר על עליה של כמעט 50% משנה שעברה אז עלו להר 884 יהודים בחמישה ימים בלבד. מתחילת השנה העברית עלו להר הבית קרוב ל14,000 יהודים. מספר שיא בשלושה וחצי חודשים בלבד.

ארנון סגל, עיתונאי ומחבר הספר "הבית" מסר בתגובה לאירועים האחרונים כי "בהתנכלותה הבלתי פוסקת של משטרת ישראל תחת ממשלת ישראל ליהודים המבקשים לעלות להר הבית, היא מפירה זכויות יסוד שמדינה דמוקרטית מחוייבת להן, מצפצפת על חוק המקומות הקדושים כשהיא "פוגעת בגישת אדם מאמין למקומות המקודשים בעיניו וברגשותיו כלפי אותם מקומות" – חוק שעל המפירים אותו מוטל עונש של חמש שנות מאסר, ודורסת גם את חוק יסוד ירושלים בירת ישראל. היא ממשיכה בכך שרשרת של משטרים זרים שאף הם התנכרו לקודשי ישראל בהר הבית והתנכלו ליהודים המגיעים אליו."

תום ניסני, מנכ"ל "בידינו למען הר הבית" מסר כי "תחת הממשלה הנוכחית, בחודשיים האחרונים קורים שינויים שאין ספק שמוכוונים מלשכת השר לביטחון פנים ומקציני משטרה בכירים. התקבלה ההחלטה להצר את דרכיהם של עולי הר הבית והדבר מתבטא בשורת החלטות קיצוניות ובלתי-מידתיות, שלו רק בתי המשפט היו חסרי אג'נדה היו מכריחים את הממשלה לבטלן מיד. אנחנו ממשיכים ונמשיך להיאבק בכל הדרכים כדי לעצור את ההידרדרות הזו. בר-לב, השר לביטחון הפנים הכי גרוע מאז אהרונוביץ' הבטיח להצר את צעדיהם של העולים להר הבית והוא מצליח".

רינה אריאל מתנועת נשים למען המקדש מסרה כי "תנועת נשים למען המקדש מצטרפת לבקשה לתקן את הדרוש תיקון, מתוך הכרה שעד לאחרונה העליות הן שקטות ורגועות. אנו מאמינות שאפשר להגיע לכלל העליות טובות ונעימות."

רפאל מוריס יו"ר תנועת "חוזרים להר" מסר כי "מדובר בעוד ניסיון נואש של משטרת ישראל לעצור את פעילות תנועת חוזרים להר. הם לא יצליחו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
בושה לשר לביטחון...
רחלי | 15-12-2021 12:38
בושה לשר לביטחון לאומי תלך לגור בעזה
2
נראה גרמני ולא...
מירי | 15-12-2021 13:06
נראה גרמני ולא יהודי בכלל.
3
את כל הטענות תפנו לבנט, הוא נושא באחריות
אורן | 15-12-2021 13:24
בר לב מקיים את מה שהבטיח. מי שמינה אותו לשר בטחון פנים זה בנט. רק בנט יישפט בבין הדין לפשעים נגד עם ישראל. בר לב רק מבצע את מה שהצהיר עליו לאורך כל הדרך.
4
מי ציפיתם משמאלו...
יוספה | 15-12-2021 16:50
מי ציפיתם משמאלו שונא דתיים יהודים ? שונא ישראל כמו אבא שלו . שאלוהים יפגיש ביניהם במהרה אמן
5
מונעים מכם איסור כרת
אבי | 15-12-2021 19:16
תגידו תודה
6
בר-לב עושה סדר...
תמשיך ככה | 16-12-2021 8:23
בר-לב עושה סדר אצל פורעי החוק והם זועקים כמו קוזאק נגזל. תמשיך בכל הכוח כבוד השר בר-לב! אתה מגן על עם ישראל בפני הפורשים שורפי האסמים שבטיפשותם עוד יביאו לסוף המדינה...