אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה הטעם להפגין?

הפגנות הימין לעולם לא יוכלו להגיע להשפעה של הפגנות השמאל ולו רק בגלל שעורכי המהדורות, שומרים על כתביהם לסקר דברים חשובים באמת. או אז שואלים את עצמם אנשים רבים – לשם מה לטרוח בעצם?

מה הטעם להפגין?
  (צילום: איציק שאג)

עוצמתן של הפגנות בלפור, עם החיפוי התקשורתי הצמוד שינו כפי הנראה את מהלך ההיסטוריה. בהשפלת כבודם של ראש הממשלה ורעייתו, נוצרה קריאת כוון לאלפי שוטרים, פרקליטים ועיתונאים להעמיק את הבור ולדאוג שלא ניתן יהיה לצאת ממנו. כך חברו מקורות הכוח העוצמתיים שבישראל לפתוח את שערי הגיהנום ומהם יצא מנסור עבאס, כדי להכריע את השטן נתניהו.

הפגנות הימין לעולם לא יוכלו להגיע להשפעה כזו ולו רק בגלל שעורכי המהדורות, שומרים על כתביהם לסקר דברים חשובים באמת. או אז שואלים את עצמם אנשים רבים – הפגנות הימין לעולם לא יוכלו להגיע להשפעה של הפגנות השמאל ולו רק בגלל שאלו שעורכי המהדורות, שומרים כל כתביהם לסקר דברים חשובים באמת. או אז שואלים את עצמם אנשים רבים

עוד באותו נושא

אלפים בהפגנת הימין: "זו מלחמה על הקשר היהודי"


37

ובכן בתורתנו הקדושה ישנה מצות תוכחה: "הוכח תוכיח את עמיתך ולא תשא עליו חטא". והגמרא אומרת: "מניין לרואה בחברו דבר מגונה שחייב להוכיחו? שנאמר: 'הוכח תוכיח' ".

התרגלנו לתפיסת עולם שמאפשרת ומכילה כל עוול, אלא אם כן הוא נוגע אלינו, ואז אנחנו מוחים כי תחושת הצדק הטבעית מתקוממת כנגד העוולה. אבל התורה אומרת שגם כאשר אין הדבר נוגע בנו ישירות, יש לנו אחריות שלא לשתוק. כלומר-הקב"ה מחייב שתהיה מחאה כלפי מה שמגונה וניתן להבין זאת גם כעיצוב תודעה חברתית עוצמתית, שיודעת להפעיל כוח מוסרי כנגד מה שמפר את הסדר הרוחני הראוי.

זוהי תוכחה תרבותית ביחס למעשים מגונים ברמה המקומית, אבל ישנם מצבים שמחייבים תוכחה מסדר גודל אחר לגמרי וזאת כאשר הדברים נוגעים ל'דברי שמים'.

הרמב"ם בהלכות דעות (פרק ו' הלכה ט') אומר שכאשר יש פגיעה ב'דברי שמים', הדין הוא שאם אדם לא חזר בו אחרי שהוכיחו אותו בסתר "מכלימין אותו ברבים ומפרסמים חטאו ומחרפים אותו בפניו ומבזין ומקללין אותו עד שיחזור למוטב, כמו שעשו כל הנביאים בישראל".

התגובה הקיצונית שהרמב"ם מעמיס על מצות התורה זוכה להערה של מילה אחת ב'כסף משנה' המביא את כל מקורותיו של הרמב"ם – "פשוט". כלומר אין לזה מקור בתלמודים, אבל זו היא סברה פשוטה שאינה זקוקה לתימוכין.

מה כל כך פשוט כאן? איך הרמב"ם השקול וקר הרוח יוצא כאן מגדרו עד כדי חירוף, ביזוי וקללה? הכך היא דרכם של חכמים?

אולי התשובה נעוצה בהגדרתו את החטא כ'דברי שמים' ולא בנוסח שבו עצמו השתמש קודם והמוכר יותר "דברים שבינו ובין המקום". מול חטא פרטי צריכים להתקומם, אבל בסוף לאדם ישנה בחירה חופשית.

'דברי שמים' מכוון למרחב אחר לגמרי – למה שהוא שיבוש של ה'תכנית' האלוקית, כפי שכבר למדנו על בשרנו ש'מפני חטאינו גלינו מארצנו'. כאשר מתחולל קלקול שכזה – הסכנה היא ביחס לכלל ישראל, כי הבחירה בנו היא כדי להביא את ה'שמים' לארץ וכשפונים לכך עורף הצורה הישראלית כולה יורדת מדחי אל דחי. בתוכחה יש כוח מרפא, בכך שהציבור מתקומם בכל כוחו כנגד הקלקול. כשהרמב"ם משווה זאת לנביאים הוא מלמד על אותם מצבים שבהם החטא הפסיק להיות עניינם של יהודים יחידים והפך לנורמה ציבורית.

הפגנות ה'ימין' אינן פרקטיות במובן של שינוי סדר יום לאומי, כפי הנגלה לעין. אבל מה שיותר חשוב הוא שהציבור מתעצם כדי לעמוד אל מול השיבוש הזה של המערכות הלאומיות. האם הקב"ה נענה לתפילות אבותינו לשוב לארץ, כדי שנמסור את שלטוננו בידי נוכרים? שנתנכר לזהותנו היהודית? האין זה 'פשוט' שצריכים להפגין בכל העוצמה כנגד רוח העוועים הזאת?

אנחנו עושים את המעשה הקטן שלנו, אבל במעמקים מתרקמת רקמת חיים חדשה שאליה הולכים ומצטרפים כל אלו שרוצים בכל ליבם את החיים הלאומיים היהודיים. אין לנו מערכות תקשורת ומשפט שיתנו את הגב, אבל אנחנו בונים משהו עמוק וחזק מהן.

==

הרב אהרון אגל-טל הוא יו"ר המכון לאסטרטגיה חינוכית יהודית

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
לחסום כבישים ואז לא יתעלמו
ראש ממשלת התנועה האס | 08-12-2021 15:08
מדינה בהתאבדות ממשלת פלסטין
2
התבלבלו לרב אגל-טל היוצרות
שחר | 08-12-2021 15:25
מצוות הוכח תוכיח מדברת על אדם שחטא בשחיתות (ראה מקרה אריה דרעי), במסירת שטחי ארץ ישראל לנוכרים (נתניהו), בהשתקת הטרדות מיניות (ליצמן). אבל, אלו דווקא הפיגורות שאיתם אגל-טל הפגין אמש. לעומת זאת, הוכח תוכיח לא קשור לפוליטיקה. אם השר מתן כהנא מציע רפורמה כדי לשפר את מערך הכשרות במדינת ישראל, מאיפה מגיע ההוכח תוכיח? אם הכנסת בחרה בממשלה שלא מוצאת חן בעיני אגל-טל, ממשלה שיש בה גם יהודים שומרי מצוות, ממשלה שבראשה עומד אדם שלא בגד באשתו, שלא נחשד בשחיתות או בנהנתנות, אז זהו? הוכח תוכיח?
, דווקא...
השחר העולה | 08-12-2021 16:32
, דווקא לשחר מוח חד וראייה מדוייקת להפליא. צריך להסתכל על העובדות ולא להסתפק בסיסמאות. שחר ניתח את העובדות ולא הפריח לאוויר סיסמאות חלולות. תודה שחר.
ממשלת בנט היא שיא השקר, הנוכלות, הזדון
אורן | 08-12-2021 15:46
אזשחר - או שיש לך מוח של ציפור ואינך מסוגל לראות את התמונה השלמה ונטפל שקטנות, או שאתה שמאל קיצוני אחוז שנאה ומזוכיזם
3
חזק וברוך
דוד | 08-12-2021 15:42
י
4
ההפגנות נגד אוסלו והגירוש לא עבדו. ככה פשוט.
אלמ | 09-12-2021 13:36
לא חשוב כמה גדולים הרבנים שתמכו, לא חשוב כמה צדקנו, ובהסתר פנים גם לא חשוב שהיינו בצד של ה' יתברך ואוסלו וההתנתקות בצד שכנגד. זה כמו לשים זנב של עטלף מתחת לכרית.