אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: הרב הקונסול יעקב חי עבו

הרב יעקב חי עבו המשיך את הפעילות של אביו בהקמת הישובים באזור צפת. הוא הרחיב את בית הכנסת הרשב"י במירון, את המושבה שמסביבו וגם את הישוב ראש פינה. היום יום פקודתו

היום בהיסטוריה: הרב הקונסול יעקב חי עבו
  הרב יעקב חי עבו

היום בהיסטוריה: ג' בטבת תר"ס – פטירתו של הרב הקונסול יעקב חי עבו

בב' בטבת מציינים את יום הקמת ראש פינה. אך לפני ראש פינה קדמה לה המושבה ג'עוני, שאף הקדימה את הקמת פתח תקווה במספר חודשים. את ג'עוני הקימו מספר משפחות מצפת בין המייסדים של ג'עוני היה רבי יעקב חי עבו.

רבי יעקב נולד בצפת, בשנת תר"ב (1842), לאביו שמואל שעלה מאלג'יר בתקע"ז, אביו היה הקונסול הצרפתי היהודי הראשון בארץ, מראשי העדה שפעל רבות למען גאולת קרקעות בגליל, וגאל את קבר רשב"י מידיים ערביות.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: הגיבור שהציל בגופו ילד בן 6

הרב יעקב למד בת"ת ובישיבה והוסמך לרבנות. ועזר לאביו בניהול עניני הקונסוליה ובעסקי מסחר גדולים ובגאולת קרקעות בסביבת צפת. לימים נשא לאישה את ביתו של הרב הראשי של ליוורפול, ר' יצחק הכהן צדק, שהיה חובב ציון מובהק.

לאחר פטירת אביו מונה לשמש תחתיו כקונסול ממשלת צרפת בערי הגליל, צפת וטבריה. משרה זו סייעה לו לשמור על זכויות היהודים תושבי האזור. בתוקף משרתו הגן על היהודים והשלטונות המקומיים התחשבו באישיותו ובדרישותיו, כשהיה הולך ברחובות צפת נצמדו אליו שומרי ראש. ביתו היה פתוח תמיד לרבים שבאו אליו בעניני צבור ובבקשת עצה ועזרה ותווך בסכסוכיהם. עמד עשרות שנים בראש העדה.

בתרמ"ב (1882) עזר לדוד שוב ולמיסדי ראש פנה ברכישת הקרקע ונבחר ל"נשיא כבוד" של הועד הראשון. כשיהודי הרג בשוגג ערבי מהכפר ג'עוני, פעל רבי יעקב ביחד עם הברון רוטשליד למנוע מהמשפחה הערבית את נקמת הדם ופעל להרגעת הרוחות.

עוד באותו נושא

נפטר יוסף עבו ז"ל: דור החמישי למסורת ל"ג בעומר בצפת

רבי יעקב סייע בקידום ופיתוח היישוב העברי בגליל, ורוב הקרקעות שברשות היהודים בגליל העליון נרכשו על ידו ובסיועו. כך רכש שטח אדמה ממערב לנהר הירדן, עליו הוקמה המושבה משמר הירדן. בהמשך רכש שטח אדמה עליו תקום יסוד המעלה.

הרב יעקב חי עבו המשיך את הפעולה שהתחיל אביו, הרחיב את בניין בית הכנסת של הרשב”י במירון, רכש את מחצית אדמות הכפר מירון מידי הערבים – כ-7,000 דונם – והקים שם יישוב יהודי חקלאי-דתי, אשר תושביו עסקו מחצית זמנם בעבודת האדמה, ומחציתם השנייה בלימוד תורה ובקריאה בספר הזוהר. יישוב חקלאי זה, הקדים בעשרות שנים את ההתיישבות החלוצית הציונית.

בג' בטבת תר"ס (5.12.1899) בגיל 57 נפטר רבי יעקב חי אבו הרב הקונסול.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הרבי
נועם | 24-01-2022 17:13
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף