אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"מכת מדינה": אושר החוק שיטיל עונש מינימום על החזקת נשק לא חוקי

הכנסת אישרה במהלך הלילה את החוק שיחייב להטיל עונשי מינימום למי שיורשע בעבירות החזקה או שימוש בנשק לא חוקי. סער: "אנו נחושים להחזיר את המשילות לכל רחבי הארץ"

"מכת מדינה": עונש מינימום על החזקת נשק לא חוקי
  צילום: שאטרסטוק

מליאת הכנסת אישרה הלילה באופן סופי את תיקון חוק העונשין שהציעה ח"כ שרן השכל, להטלת עונשי מינימום למי שהורשע בעבירות של החזקה, נשיאה וסחר בנשק לא חוקי.

החוק קובע הוראת שעה שבמסגרתה, למעט מקרים מיוחדים, יוטל עונש מינימום של רבע מהעונש המירבי למי שהורשע בעבירות אלו.

שר המשפטים גדעון סער אמר לאחר אישור החוק: "זוהי התחייבות נוספת של תקווה חדשה שאנחנו מקיימים. הדרך להתמודד עם מכת המדינה של הנשק הבלתי חוקי עוברת בענישה קשה ומרתיעה. אנו נחושים להחזיר את המשילות לכל רחבי הארץ״.

סער (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90)

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "החזקתו של נשק בלתי חוקי הוא היום בגדר "מכת מדינה" ומהווה את אחד הגורמים העיקריים לעלייה בשיעור מקרי הרצח והאלימות. בנוסף, היקף האלימות והשימוש בנשק ובאמצעי לחימה בלתי חוקיים פוגעים בתחושת הביטחון של האזרחים.

האלימות הגוברת גורמת לעליית הביקוש לנשק בלתי חוקי בקרב עבריינים. נשק זה מגיע לגורמים פליליים וארגוני פשע שמחזיקים וסוחרים בו למטרות פליליות. כמו כן, הזמינות הגבוהה של נשק בלתי חוקי, מגבירה את הסיכון שיעשה בו שימוש לצורך ביצוע עבירות פליליות ואף למטרות פיגועי טרור."

עוד באותו נושא

בנט בדרום: "אנחנו עוברים מהגנה להתקפה"


3

"עבודה בעיניים"

ח"כ שלמה קרעי נאם במליאה והתייחס להצעת חוק העונשין ואמר: "ההצעה הזאת היא עבודה בעיניים. היא מתעסקת בדברים אחרים במקום ששר המשפטים יטפל במערכת המשפט שהוא עומד בראשה. כל העצורים מהפרועות מסורוקה, אתם יודעים כמה מהם עדיין במעצר? אפס, כולם בבית.. הצעת החוק קובעת שיש לשופטים שיקול דעת לתת פחות ממינימום."

"שר המשפטים לא היה מעז לצאת כנגד השופטים. הסתייגות מספר 23 שלנו מבטלת את שיקול הדעת של השופט. אם מבטלים את שיקול הדעת של השופטים אנחנו מושכים את כל ההסתייגויות ועוברים להצבעות עכשיו. החוק לא עושה נזק אבל הוא לא עושה שום תועלת".

עוד באותו נושא

צפו: עימות גפני יועז הנדל בוועדת הכלכלה


15

ח"כ גלעד קריב השיב בטרם עברו להצבעות: "אני רואה שספסלי האופוזיציה נותרו ריקים. יש מידה רבה של אבסורד לשמוע את חברי האופוזיציה מלינים על מצב הפשיעה כאשר לוקח זמן לתקן מחדלים מצטברים של 12 שנים ולא ניתן לכסות עליהם במספר חודשים. במקום שהאופוזיציה תחבור לקואליציה בסוגיית נגע האלימות ותגיד 'בנושא הזה אין מחלוקת' כאשר יוזמים הצעת מינימום שהיא סבירה אז מה להם להתנגח בהצעת החוק? אנו מבינים שהנה יש להם הזדמנות נוספת להתנגח ברשות השופטת".

לאחר הדברים הצביעו במליאה על ההסתייגויות לחוק שנדחו ברוב קולות ולאחר מכן הצביעו על החוק שעבר בקריאה שלישית פה אחד ברוב של 4 חברי כנסת ללא מתנגדים וללא נמנעים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו