אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ליברמן: "גיור רבני הערים הוא חלק מהסכם הקואליציוני"

השר אביגדור ליברמן מבהיר כי מתווה הגיור הכולל את גיור רבני הערים הוא חלק מההסכם הקואליציוני. "תוך השלושה שבועות נקדם את החוק של יוליה בלי קשר למתווה של כהנא"

"גיור רבני הערים הוא חלק מהסכם הקואליציוני"
  השר אביגדור ליברמן (צילום: אולביה פיסטוסי/ פלאש 90)

בפתח ישיבת הסיעה של ישראל ביתנו, שר האוצר ויו"ר הסיעה אביגדור ליברמן מבהיר: "נושא הגיור הוא חלק מהסכם הקואליציוני, כולל גיורי רבני ערים".

"הסכמנו לדחות את הנושא אחרי התקציב, הסכמנו להמתין כמה שבועות עם החוק של יוליה ואנחנו משוחחים עם השר כהנא עם מתווה. אנחנו בתוך השלושה שבועות נקדם את החוק של יוליה בלי קשר למתווה של כהנא. זה חלק מה התחייבויות של הקואליציה".

עוד באותו נושא

סערת הגיור: "כהנא עושה הצגה מתואמת"


19

לשאלת סרוגים במה שונה החוק של מלינובסקי מול המתווה של כהנא והאם הוא יקדם את זה במקביל, אמר ליברמן: "אני לא מכיר רב עיר אחד בישראל או רב יישוב שהוא לא אורתודוקסי, לכן אנחנו לא נכנסים לעומק של הסוגיה ההלכתית. כמו בתחילת שנות ה-90 בו כל רב עיר יכול היה לגייר. הרי ברור שזה מכוון שהיום הממסד שאמון על נושא הגיורים, כל מה שהוא עושה זה איך לא לגייר. כל התהליך הזה הפך למסע השפלה. השאלה איזה יהדות אנחנו רוצים יהדות שמקרבת או יהדות שמרחיקה. הוויכוח בין בית הלל לבית שמאי הוא לא חדש ביהדות ואנחנו דוגלים בשיטה של בית הלל. הממסד הרבני עושה כל מאמץ שאנשים לא יתגיירו"

גם שר החוץ יאיר לפיד התייחס לסוגיה בישיבת הסיעה של יש עתיד: "בהסכמים הקואליציוניים הוגדר שתוך 60 יום הקואליציה תעביר את החוק שיאפשר לרבני העיר להקים בתי דין ולגייר, אנחנו הסכמנו לדחות את זה עד לאחר התקציב ואתמול ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק של ח״כ יוליה מלינובסקי.אנו שוחחנו עם שר הדתות, מתן כהנא, על המתווה הרחב שהוא מגבש והשיח הוא על משהו מאוד נקודתי, כאשר אנחנו לא רוצים שהגיור על ידי רבני העיר יפול במסגרת אותם המאבקים על המתווה הרחב".

לדבריו, "אנחנו נקדם את הצעת החוק עם או בלי קשר למתווה ובכך נקיים את ההבטחה שלנו וההתחייבות הקואליציונית עליה חתומים כלל המפלגות".

הדברים של השניים מגיעים על רקע אי ההסכמות בין השר לשירותי דת, מתן כהנא, ובין יו"ר הוועדה לשירותי דת יהודיים, חברת הכנסת יוליה מלינובסקי, על מתווה הגיור. אמש וועדת שרים לחקיקה אישרה את חוק הגיור של מלינובסקי אשר קובע כי סמכויות ההלכה בדיוק יעברו לרבנים ערים ולראשי ישיבות. מדובר בנוסח חוק מקל יותר אליו כהנא מתנגד ורוצה להביא את הנוסח של המשרד לשירותי דת בלבד.

מתן כהנא מנסה להוביל להסכמה רחבה יותר של רבנים, אך אתמול יצא מכתב עליו חתומים רבנים גדולים מהמיינסטרים של הציונות הדתית שמבהירים כי מתווה הגיור צריך להישאר בידי הרבנות הראשית. בין החתומים על המכתב, הרב חיים דרוקמן, הרב יעקב אריאל, הרב שמואל אליהו, הרב דב ליאור, הרב איתן אייזמן, הרב צפניה דרורי, הרב יעקב שפירא ורבנים נוספים.

"לנושא הגיור השלכות רבות על קיומו ואחדותו של עם ישראל בהווה ובעתיד", כתבו הרבנים, "לכן אנחנו קובעים כי הסמכות היחידה והמחליטה בתחום הגיור ובכל תחומי הדת, ההלכה והמסורת הינה של הרבנות הראשית לישראל בלבד".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
דיקטטור מאפיונר בולשויקי...
ורד | 06-12-2021 14:12
דיקטטור מאפיונר בולשויקי מישראל שינאתינו .
2
זאת אומרת שזה...
שרון | 06-12-2021 14:22
זאת אומרת שזה עם הכיפה הקטנה מכר גם את הד.
3
אדם עלוב קצת...
משה | 06-12-2021 14:38
אדם עלוב קצת פחות מסער אבל עלוב אין מצפון מול חצי עם.
4
היהדות שייכת לכלל...
עיקר ורוב | 06-12-2021 14:57
היהדות שייכת לכלל היהודים גם לחילונים ולרפורמים. מהות היהדות היא קביעת המסגרת של העם היהודי. עבד ה' הוא לבדו חופשי לבחור את נציגיו כדי שיקבעו מהי עבודת הבורא האמיתית, לפי הכרעת הרוב. כיום, היהדות כבר אינה בידי קבוצת רבנים שמינו עצמם לדוברי רצון הבורא, אלא בידי הריבון ונציגיו בכנסת ישראל. נציגי הרוב הכריעו כבר מזמן וחוקקו את חוק מיהו יהודי. לחוק הישראלי יש תוקף הילכתי הגובר על קבוצות שוליים המוציאות עצמן מהכלל וכופרות בעיקר. גם אמת המים לא תוכיח (הרצף הרבני סיים את תפקידו) . אל תקרא מים מים לאבני שיש טהור (פרשנות הלוחות שירדו מהשמיים נתונה כעת בידי הרוב). יתכבדו ויבואו במקלם ותרמילם אל משכן הכנסת ויכבדו את הכלל.
שינסו לגעת באיסלם
נועם | 06-12-2021 18:30
אם ינסו לגעת או להתערב במשהו בענייני האיסלם,המוסלמים יאכלו אותם חיים.
.שטויות במיץ....
טעות | 06-12-2021 15:57
.שטויות במיץ. כל מי שאמא שלו יהודיה הוא יהודי. רק מי שהתעמק בהלכה היהודית יכול לקבוע מיהו יהודי. לא חוק אלא ההלכה. ורק מי שלמד את הנושא קרי רבנים. כמו שהולכים לרופא בענייני רפואה ולא לשופט.
5
הרס היהדות, קלות...
ריקי בלייברג | 06-12-2021 15:06
הרס היהדות, קלות הגיור וכל השינויים האלו שמגיעים מאנשים שונאי יהדות יובילו אותנו למדינת כל אזרחיה תודה נפלתי
6
דיברתם עם שר...
אל | 06-12-2021 15:09
דיברתם עם שר הדדות שהוא בדיוק כמוכם.זה יגיע לכם הכל בהפוך.תמשיכו נראה לאן תגיעו.גם כהנא נראה לאן יגיעו.
7
הוא מאחז עיניים...
רון | 06-12-2021 17:10
הוא מאחז עיניים יוליה מדברת לפי הבנתי גם על ראשי ישיבות ולא משנה מה הרקע זה בעיה
, מדובר...
פייק בעיה | 06-12-2021 18:26
, מדובר ברבנים אורתודוקסים מוסמכים שפועלים על פי ההלכה היהודית. נקודה. איפה הבעיה ?
8
לא נוגעים ביהדות כמו שלא נוגעים באיסלם
נועם | 06-12-2021 18:25
אסור לכם להתערב בעניינים לא לכם.כמו שאתם לא מעיזים להתערב באיסלם,כי המוסלמים יאכלו אותכם חיים,אז אל תתערבו ביהדות.אתם תגרמו ליהודים הדתיים והמאמינים,להתנהג כמו המוסלמים.
9
הליברפוץ לא בית...
אביגדוריוליהנוביץ | 06-12-2021 19:56
הליברפוץ לא בית הלל ולא בית שמאי הוא בסך הכל מבית המאפיה הרוסית. מה לו ולבית הלל או שמאי מה הוא מעלה על שפתיו את השמות האלו? זבל יחד עם יוליה הנבילה