אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בין הרב דרוקמן לרב סתיו: הקושי האמיתי של כהנא | פרשנות

בין המילים הגדולות של עקרונות מתווה הגיור, מסתתרים פרטים אשר בהם טמונה יסוד המחלוקת. כהנא רוצה להגיע להסכמות רחבות, אך נראה שיידרש להכריע בין גישת הרב סתיו לרב דרוקמן

בין הרב דרוקמן לרב סתיו: הקושי האמיתי של כהנא
  צילום: דני שם טוב/ דוברות הכנסת)

עקרונות מתווה הגיור שפורסמו הבוקר חושפים טפח מתוך התכנית הממשלתית של כהנא לחוקק חוק גיור לפיו רבני ערים יוכלו לגייר. אך בין השורות מסתתרת מחלוקת נפיצה בשאלה הלכתית שעליה תקום ותיפול התמיכה של רוב רבני הציונות הדתית – סוגיית גיור קטינים.

עוד באותו נושא

מתווה הגיור: מחלוקת בתוך הקואליציה בין קינלי לכהנא


10

כיום, הרבנות הראשית אשר אמונה על מערך הגיור מגיירת קטינים בכללים הלכתיים אשר יש הטוענים כי הם מחמירים. בחודשים האחרונים כהנא מנסה להגיע להסכמות רחבות על מתווה הגיור ולהביא את הרב דרוקמן כדמות רבנית יחסית שמרנית לבין הרב סתיו אשר מייצג חלק ליברלי יותר מרבני המגזר.

בסביבת כהנא טוענים כי הרב סתיו והרב דרוקמן מסכימים על העקרונות שפורסמו לפיהם רבני ערים יכלו להקים בתי דין מקומיים לגיור, ותוקם וועדה בראשות הרב דרוקמן שתקבע את הסטנדרטים של סדרי הדיון לפיהם רבני הערים יוכלו לגייר. אך כאשר צוללים לפרטים מבינים כי עדיין לא הוחלט על אותם סטנדרטים והאם בסופו של דבר אותם רבני ערים יגיירו לפי סטנדרט הלכתי של הרבנות הראשית.

בשאלה זו אשר יש לה השפעה ישירה לסוגיית גיור קטינים, כהנא יצטרך להכריע בין גישת הרב דרוקמן לגישת הרב סתיו. מקורבי הרב דרוקמן אומרים כי הוא יתמוך אך ורק במתווה שיקבע כי הסטנדרטים ההלכתיים יקבעו על ידי הרבנות הראשית. במידה וכך יהיה, הרבנות לא תאשר גיור קטינים בשונה ממה שהיא פעלה עד היום ובמקרה כזה הרב סתיו צפוי ככל הנראה להתנגד למתווה.

מנגד, במידה ומתווה של כהנא יקנה חופש פעולה הלכתי לרבני ערים ולא רק לסטנדרטים של הרבנות הראשית כך שהם יכלו לקיים גיור קטינים, הרב דרוקמן ורבנים רבים מהציונות הדתית יתנגדו למתווה.

כאמור, כהנא אשר ידוע כמקורב לרב סתיו, יידרש לפעול בוואקום הזה בין שני הגישות. לשיטת כהנא, ניתן להגיע לעמק השווה ולהבנות בין הצדדים בנושאים אלה של מנגנון המתווה ובזה הוא עוסק בחודשים האחרונים. עם זאת ניתן לראות כי הוא לא ממהר להכריע בסוגיית גיור הקטינים.

גורם בסביבת השר כהנא אומר הבוקר לסרוגים: "הרב סתיו מכיר היטב את המתווה שגובש יחד עם הרב דרוקמן והיה מעודכן לכל אורך הליך גיבוש המתווה. נושא הגיור מאוד רגיש והסכמה רבנית רחבה חיונית להצלחתו. גם הרב דרוקמן וגם הרב סתיו מבינים את גודל השעה ואת גודל האתגר.100 אלף זוגות מתבוללים מדירים שינה מעיני כל מי שזהותה היהודית של מדינת ישראל חשובה לו".

לכהנא מחכה עימות נוסף בוועדה בכנסת

בנוסף לפער בין הרב סתיו לרב דרוקמן, כהנא צפוי להתמודד עם עימות בוועדה לשירותי דת יהודיים שתדון בחוק הגיור. יו"ר הוועדה, ח"כ מלינובסקי יחד עם ח"כ קינלי רוצים לאפשר כמה שיותר עצמאות הלכתית לרבני הערים לרבות גיור קטינים, ולא להכפיף אותם לרבנות הראשית. הם מתכוונים לעמוד על כך וכהנא מנסה להגיע איתם להסכמות כדי שלא יעשו שינויים בחוק בוועדה.

במענה לפניית סרוגים אמר קינלי: "אעמוד על כך שהחקיקה תקודם כפי שהוסכם בהסכם הקואליציוני: מתן סמכות לרבני ערים וקהילות להרכבת הרכבי גיור עפ"י מסורת ישראל. נקדם זאת במסגרת דיוני הוועדה תוך שמירת עצמאות של כל בית דין לגיור, כפי שהיה במסורת ישראל מאז ומעולם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
מה זה משנה...
SJ | 01-12-2021 16:16
מה זה משנה לפי איזו גישה יגיירו, הגיור שלהם לא שווה את הנייר שכתוב עליו. מעניין כמה מאלו, שהתגיירו בגיורים בצבא לא אוכלים טרפות ונבלות, אני לא מדבר אפילו על שמירת השבת.
מה עדיף נבלה או טריפה?
למה לשקר את העם? | 02-12-2021 10:25
התשובה שניהם פסולים. אם כהנא היה רציני היה מציע במקביל לתקן את חוק השבות שלא יביאו גוים למדינה בחסות חק השבות. אם אינו עושה כך ברור שאין כוונתו לשם שמים אלא לרצות את לפיד וליברמן...
עדיף לגרש...
אסף | 02-12-2021 2:35
עדיף לגרש את מי שאינו יהודי כהלכה
היקר! משתי...
זאב | 01-12-2021 21:41
היקר! משתי התגובות שכתבת, אני מפקפק ביהדותך. יהודי לא משתמש בשפת הביבים נמוכה כזו.
אתה לא...
עובד | 01-12-2021 18:43
אתה לא יהודי למה להיתערב גוי ארור ימח שימכם דוחפים את האף שלכם למקומות שלא שיכים לכם,גוי ארור בן של כלבה גויה,
, וכמה...
סוף מעשה במחשבה תחילה | 01-12-2021 16:40
, וכמה מאלה שעברו גיור של הרבנות, לא בצבא, שומרים מצוות ? ומה עדיף, גיור מקל יחסית אבל אורתודוקסי - כשהמגויר רואה עצמו יהודי, או לא לגייר כלל מאות אלפי איש, שרואים עצמם גוים, ושיוצרים נישואי תערובת והתבוללות רבתי ?
2
אתה וסתיו שני...
עובד | 01-12-2021 18:42
אתה וסתיו שני זבלים מה שאני מבקש מבורא עולם שיכרית אותך ואת זרעך,ואת זרעו של סתיו הרפורמי הארור,כהנארור,אתה צאצא של גויה גרמניה ארורה ימח שימך ושמה של מי שעשתה טינופת גרמני ארור כמוך,וגם את חארבנט הארור ימח שימכם כל חברי ימינה שתבוא עלכם מחלת הסרטן ותכלה אתכם כולל כל הצאצאים שלכם,אמן,
@ וואו! הלו!...
שכל ישר | 05-12-2021 15:25
@ וואו! הלו! סרוגים! מישהו רוצה למחוק את התגובות של האיש הזה?? אחר כך אנחנו לא מבינים למה מעלילים עלינו שאנחנו אלימים...
3
גוי ארור ומכוער...
גדי | 01-12-2021 19:45
גוי ארור ומכוער ימח שימך זבל טינופת אתה בקרוב ניפטר מימך ומהמישפחה הארור שלך כולל האימא הגרמניה הגויה ימח דמה ושימך צאצא של עמלק הרשע,כהנארור תהיה,
4
מתן כהנא מקורב
מקנא | 02-12-2021 1:54
מתן כהנא מקורב לרב סתו,איזו זכות ,איזו גדלות, אזו רוממות ,התלמיד והרב,אהה ,מאז משה רבינו ויהושע בן נון ,רבי נתן מברסלב ורבי נחמן ,רבי חיים מוולוזין והגאון מווילנא, אליהו הנביא ואלישע שיצק מים על יד אליהו ,לא ראינו קירבה והפריה הדדית כזו בין רב לתלמידו ,אשרינו שזכינו בדורנו זה דור עיקבתא דמשיחא לחזות בכך
5
איך אפשר לקרוא...
אייל | 02-12-2021 8:39
איך אפשר לקרוא לכופר המרושע סתיו בתואר רב????? זה פח אשפה הוא לא יהודי בכלל ימח שמו שם רשעים ירקב
6
הטעיה
אפקי | 02-12-2021 11:30
קינלי: אעמוד על כך שהחקיקה תקודם כפי שהוסכם בהסכם הקואליציוני: מתן סמכות לרבני ערים וקהילות להרכבת הרכבי גיור עפי מסורת ישראל. שימו לב הוא לא מדבר על רבני ערים, אלא על רבני ערים וקהילות. כל כל רב קהילה יוכל לגייר לפי ראות עיניו.
7
סתיו או חורף
מי זה הרב סתיו | 02-12-2021 12:22
אף פעם לאקיץ
8
הפתעתם אותי
דוד | 02-12-2021 15:16
הייתי בטוח בתור חרדי שנחנו לבד בחזית נגד הרפורמות של השר שמבקש לעקור את הזהות היהודית של המדינה וגיליתי שזה מאבק של כל עם ישראל איזה קידוש השם חיזקו ואימצו
9
הרב דרוקמן נבחר...
במחילה | 03-12-2021 14:10
הרב דרוקמן נבחר לכנסת? הוא כבר היה בכנסת וזכור בתור פוליטקאי סוג ג. רוצה שנתחשב בדעתו? יכול לחזור ולהתמודד.
"ועשית ככל אשר יורוך"
יהודי | 07-12-2021 9:53
רוצה שנתחשב בדעתו - תגיד, שמת לב מה כתבת? אתה מבין שאתה מדבר על אחד מגדולי הדור שהעמיד ככ הרבה רבנים ומחנכים בציונות הדתית? במשהו אחד אתה צודק, הרב דרוקמן הוא באמת לא פוליטיקאי, כי הרב דרוקמן הוא איש אמת וצדק בכל דרכיו והליכותיו לכן הוא לא אישיות שכלל מתאימה לרוץ לכנסת וכדו' אבל תסתכל על עצמך לפני שאתה כותב אפילו משהו.
במחילה עוד אחד שסבור...
שכל ישר | 05-12-2021 15:23
במחילה עוד אחד שסבור שזה עניין פוליטי. לא. זה הלכתי. כרב- הרב דרוקמן הוא רב סוג א' וכהנא סוג ו'...