אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

להיות אורתודוקסי בארה"ב: להפיץ את האור לסביבה

האור בקצה המנהרה: החיים בארה"ב הם שונים בהרבה בחינות מהחיים בישראל בקהילתיות אצלנו אנחנו מנסים גם לבנות גשרים בין גזעים, דתות ותרבויות שונות דרך האוניברסליות של היהדות

להיות אורתודוקסי בארה"ב: להפיץ את האור לסביבה
  פסל החירות בניו יורק (צילום: מנדי הוכטמן/ פלאש 90) תמונת כותב (צילום: ג'רי הארט)

מיום היוולדי אני חי כיהודי אורתודוקסי בארה"ב. כיום, אני רב בבית כנסת אורתודוקסי באילינוי, על גבול שיקגו ומייסד תנועת "סולו" – תנועה אורתודוקסית שנועדה ליצור גשרים בין קהילות.

בהחלט, זה לא פשוט בלהיות אדם יהודי שחי מחוץ לישראל. כאן עלינו לעבוד באופן תמידי ולהקריב הרבה יותר בכדי להבטיח שילדינו ישמרו על זהות יהודית חזקה. אנו חיים גם במקום שבמובנים רבים הוא ידידותי ומסביר פנים ועדיין יכול להיות לעיתים מאתגר.

האומה האמריקאית בורכה באנשים מדהימים ומיוחדים ואנו צריכים להיות אסירי תודה על כך, ועדיין יש להכיר באיומים העומדים בפנינו בקיצוניות שמגיעה מצד שמאל וימין.

עם זאת ישנם גם הרבה הזדמנויות כאן כדי לחיות את היעוד האוניברסלי של תנ"ך ולהביא למודעות את תיקון עולם. יש לנו גם הזדמנויות כציונים בארה"ב, להראות מה המשמעות של תמיכה במדינה היהודית עבורנו ולהפיג חלק מהשנאה הקיימת כלפי ישראל וציונות. על ידי יציאה החוצה ויצירת הבדל, אנו מבקשים לספר סיפור אחר על מה עוסקת היהדות האורתודוקסית ומהי אהבת מדינת ישראל.

החיים בארה"ב הם שונים בהרבה בחינות מהחיים בישראל, גם מבחינת האנשים סביב. גם בישראל כמובן, יש גיוון רב ועדות שונות שחיות יחד, מפרסים, כורדים ועד פולנים, אבל כולן מתחברות לעם אחד שחולק מכנה משותף חזק מאוד. אפשר להרגיש זאת בעיקר בתקופות החגים, אמנם לכל עדה יש את המסורת שלה, אבל בסוף כולם יושבים סביב שולחן החג. לכן, אצלנו כאן, לחנוכה יש משמעות גדולה ומשמעותית, היא מחזירה אותנו לקהילה ומזכירה לנו את השורשים שלנו.

החגים תמיד מזכירים לי את ההפטרה המפורסמת שקראנו ביום כיפור – "Solu solu!". מה שאומר – לפנות את השביל! הוראת הנביא לעם היא לנקות את המכשולים העומדים בין האנשים לבין הפוטנציאל המוסרי והרוחני הגבוה ביותר שלהם.

ההפטרה ממשיכה לאתגר את העם היהודי, ומזכירה לו שהטקסים שלו בלבד הם חסרי משמעות לאל, גם אם אנחנו לא עוזרים לעניים, לחסרי בית ולפגיעים סביבנו. אנו מקבלים השראה מהמסר הזה ומבקשים לחיות אותו היום; לגשר על הפער בין טקס לאתיקה ולאפשר לכולם לחיות את היעוד הגבוה ביותר שלנו כיהודים.

ולכן, אני מוצא הזדמנות גדולה הרבה יותר בתור יהודי שחי במדינה אחרת להפיץ את אותם ערכי יהדות שאנו רואים בחגים. את אותם ערכים חשובים עליהם מושתתת היהדות – "ושׂמחת בחגך אתה ובנך ובתך ועבדך ואמתך והלוי והגר והיתום והאלמנה אשׁר בשׁעריך" (דברים ט"ז)

בימים אלו, אנו מובילים יוזמה חדשה בשיקגו בשם Solu, המאפשרת לקהילה האורתודוקסית לבנות גשרים בין גזעים, דתות ותרבויות שונות בשיקגו ולעשות עבודה משמעותית וטובה בעולם.

אנחנו מציעים עזרה לנזקקים ולחלשים שבחברה, דרך מבצעי איסוף מצרכים ועד מרכז אוריינות לנוער מוחלש, בשיתוף עם כנסייה אפרו -אמריקאית. באמצעות אירועים ומעשים אלו, אנחנו משנים את העולם, גם אם בצורה הדרגתית, ומלמדים את ערכי התורה של חסד וצדק גם לדור הבא.

חנוכה זו ההזדמנות שלנו להרגיש ולהפיץ באור גדול את שורשי היהדות, את כל מה שהעם היהודי בנוי ממנו. זוהי ההזדמנות שלנו להפיץ טוב לסביבה, בכל דרך, בכל מקום.

זה לא חייב להיות בכסף, זה לא חייב להיות בזמן. זה יכול להיות בכל דרך שבה נרגיש. החגים ובפרט חג החנוכה מסמלים את היותנו "אור" בעולם אבל אל לנו לשכוח את הערכים, המסורת והדרך שיש ביכולתנו להעביר ולהפיץ.

 

הרב ארי הארט, שיקגו, מנהל בתי כנסת בארה"ב והמייסד של "סולו" לקהילה האורתודוקסית שנועדה לבנות גשרים וליצור שינוי חברתי יחד עם קהילות מגוונות סביב שיקגו

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
המבדיל...בין ישראל לעמים
יעקב | 26-11-2021 14:00
תורתנו הינה לאומיות אוניברסליות. ההבלטה של הפאן האוניברסלי על פני הלאומי הוא שגוי. להזכיר את דברי הנציב בספרו העמק דבר על נבואת בלעם הן על לבדד ישכון.. בו הוא מפסק הפסוק כך הן עם לבדד - ישכון, אך בגויים - לא יתחשב. כלומר רק מתוך הבלטת הזהות הייחודית היהודית אזי הוא יתמיד בעצמיותו, אך אם יתנכר לזהותו ויטשטשו , אזי הגוי בסופו של יום - יתנכר לו ויבוז לו. להזכירך שאין מדינה הנערכת לטובת נפגעים בפגעי טבע ובאסונות כמו במדינת ישראל, ומקבלות אהדה והערכת המדינות הללו יותר מכל אומות העולם.
2
מלכה ושריה בגויים...
זלמן | 26-11-2021 15:58
מלכה ושריה בגויים אין תורה. כי מציון תצא תורה.
3
פשוט מביך
אני | 27-11-2021 20:23
חזון אחרית המים של האסלאם הוא השמדת יהודים, גוגל איט. ואתם עושים איתם יוזמות חברתיות. על פרעות תרפט שמעתם? פרעות תשפא..? מתי תתעוררו ליברלים???
4
הכשל האידאולוגי של המודרן אורתודוקס הוא
משה שטממפר | 27-11-2021 20:26
שערכי העולם המערבי שווים בערכם לערכי התורה.
5
הרביי הזה הוא הוכחה שכל הדר החוץ לארץ כאילו..
א | 28-11-2021 7:56
כל הדר החוץ לארץ כאילו אין לו אלוה. מ.ש.ל.
יפה. אהבתי
משה שטטנשטט | 28-11-2021 9:42
מדויק
6
כוונתך רצוייה אך...
ישראלי | 28-11-2021 19:01
כוונתך רצוייה אך מעשיך אינם רצויים... היעד האוניברסלי של היהדות יתקיים רק אחרי שהם יממשו את עצמם כלאום בקיצור בוא הבייתה לארץ בלי להתפתל בתרוצים