אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הנקמה: הדלקת נרות מול כלא האינקוויזיציה

ארגון שבי ישראל קיים אתמול הדלקת נרות מול כלא האינקוויזיציה הידוע לשמצה בפלרמו בירת סיציליה. "באנו לכאן היום כדי להראות שהלהבה היהודית ממשיכה לבעור"

הנקמה: הדלקת נרות מול כלא האינקוויזיציה
  הרב פונטורלו ולצדו פרופ' לה גאלה מדליקים את החנוכייה. (באדיבות שבי ישראל)

ארגון שבי ישראל קיים אתמול טקס הדלקת נרות חנוכה בארמון הכלא סטרי הידוע לשמצה בפלרמו בירת סיציליה, אשר שימש כמפקדה של האינקוויזיציה הספרדית בין השנים 1601-1782.

הטקס, שהוא ראשון מסוגו, נוהל על ידי הרב פנחס פונטורלו, שליח שבי ישראל לדרום איטליה וסיציליה, ובין המשתתפים שנכחו בו היו פרופ' רוברטו לה גאלה, דיקן אוניברסיטת פלרמו ואנשי סגל מטעם האוניברסיטה, וכמאה בני אנוסים החיים בסיציליה.

"מאות שנים לאחר שארמון הכלא סטרי פעל כדי לכבות את האור של עם ישראל, באנו לכאן היום כדי להראות שהלהבה היהודית ממשיכה לבעור", ציין מייסד ויו"ר ארגון שבי ישראל, מיכאל פרוינד. "במשך 200 שנים, יהודים עונו בתוך קירותיו של הארמון, ורבים מהם נשרפו על המוקד על ידי האינקוויזיציה בגין שמירה על יהדות בסתר. ולכן האירוע הזה הוא לא רק היסטורי, אלא הוא גם בא לסמל שבמקום שבו החושך של האינקוויזיציה שלט בעבר שורר כעת האור של נרות החנוכה".

פרוינד הוסיף וציין שעל קירות תאי הצינוק של הכלא קיימות עדיין כתובות אותם כתבו  אסירים שעונו בו בעבר, ביניהן שתי כתובות שנכתבו באותיות עבריות.

הרעיון לאירוע צץ כשהרב פונטורלו ביקר בסטרי בסוף חודש אוקטובר האחרון במהלך 3 ימי סמינר לבני אנוסים שקיים ארגון שבי ישראל שמשך אליו 80 אנשים מכל רחבי דרום איטליה וסיציליה. לאחר הביקור, פנה פונטורלו לראש עיריית פלרמו בבקשה לקיים במקום טקס הדלקת נרות חנוכה.

הנוכחות היהודית בסיציליה התקיימה ככל הנראה מאז חורבן בית שני, כשראשוני היהודים הובאו לשם כעבדים ע"י הליגיון הרומי. הקהילה גדלה בהדרגה עם השנים למרות רדיפות מרובות והוצאות להורג והוציאה מתוכה רבנים ומלומדים רבים.

לקראת סוף המאה ה-14, יהודי סיציליה נכלאו בגטאות והתמודדו עם עונשים רבים והוצאות להורג, וכן נכפה עליהם לקבל על עצמם את הנצרות. באותו זמן סיציליה היתה תחת השליטה של השלטון הספרדי ובשנת 1492 רמת הרדיפות האנטישמיות נגדם הגיעה לשיא בזמן הגירוש הגדול של יהודי ספרד (כולל אלה שחיו בסיציליה).

52 קהילות יהודיות היו מפוזרות ברחבי סיציליה שכללו לפחות 37,000 נפשות. רבים נמלטו ורבים אחרים אולצו להמיר את דתם ונשארו בביתם, אולם המשיכו להירדף תחת ידיה של האינקוויזציה.

לאחר גירוש היהודים מספרד בשנת 1492 רבים מהם מצאו מקלט בנאפולי, פגליה, סיציליה וקלבריה שבדרום איטליה. ביניהם היה דון יצחק אברבנאל, חוקר התורה הידוע, שגם שירת כשר אוצר של מלך ספרד פרדיננד. אולם האינקויזיציה הקתולית היתה פעילה גם בדרום איטליה ובמשך שנים, עד המאה ה-17 ומאוד ייתכן שגם לאחר מכן, שרפה צאצאי אנוסים. אולם חרף הרדיפות וההתנכלויות, צאצאי האנוסים באזור נצמדו לזהותם היהודית והעבירו אותה מדור לדור, וכעת צאצאיהם מתחילים לחזור אט אט לשורשיהם היהודים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו