אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"נאלצו להבריח רופאים מבית החולים שלא יפגעו"

חברי הכנסת קוראים להחמרת ענישה לתוקפים; מנהלי בתי החולים קוראים לנוכחות משטרתית ומתריעים על מחסור חמור במאבטחים. סמנכ"ל משרד הבריאות: "נאלצו להבריח רופאים מבית החולים כדי שלא יפגעו"

"נאלצו להבריח רופאים מבית החולים שלא יפגעו"
  (צילום: נועם מושקוביץ/ דוברות הכנסת)

בעקבות ריבוי מקרי האלימות בבתי חולים, קיימה ועדת הבריאות בראשות ח"כ עידית סילמן דיון מיוחד בנושא ההתמודדות עם אלימות כלפי צוותים רפואיים.

במהלך הדיון עלו טענות רבות לגבי הצורך בנוכחות משטרתית בבתי החולים, בזירוז הליכים משפטיים הנוגעים לאלימות כלפי צוותי רפואה ובהחמרת הענישה. כמו כן התריעו מנהלי בתי החולים בנוגע למחסור חמור במאבטחים במערכת הבריאות, המקשה על התמודדות עם מקרי אלימות.

עוד באותו נושא

צפו: כך נראית אלימות בבית החולים נגד צוות רפואי


3

בפתח הדיון אמרה יו"ר הוועדה ח"כ עידית סילמן: "מדובר בכ-15 אירועים ביום. המצב בו רופאים חוששים לעבוד, אחיות חוששות לקבל חולים או צוותי סיעוד מסתגרים בחדרים כי הם מותקפים לא מתקבל על הדעת. תפקידם של אנשי הרפואה הוא להציל חיים ואנחנו צריכים לעשות הכל כדי שיוכלו למלא את תפקידם בצורה ראויה ובטוחה, לא נסכים לקבל אלימות כלפי צוותי הרפואיים, צוותי האבטחה, צוותי הניקיון וכל מי שעומד בחזית הזאת. אנחנו לא רוצים לשמוע אמירות גבוהות אלא צעדים מעשיים בשטח – מה נעשה כדי לשמור על הצוותים".

יו"ר הועדה חה"כ עידית סילמן (צילום: נועם מושקוביץ/ דוברות הכנסת)

פרופ' ספי מנדלוביץ', משנה למנכ"ל משרד הבריאות, עד לאחרונה סמנכ"ל בבית החולים שערי צדק: "כל מי שחי את השטח חווה את סוגיית האלימות בבתי החולים והדבר הזה הוא בלתי נסבל והופך להיות חלק משגרת החיים. האירועים המטלטלים ביותר הם אלימות נגד רופאים, בשנה האחרונה שלי בבית החולים נאלצנו להבריח רופאים מתוך בית החולים על מנת שלא ייפגעו מבני משפחה של חולים. כולנו זוכרים את טובה קררו ז"ל ועלינו לראות איך אנחנו עוצרים את המקרה הבא. אסור לייצר שום קשר בין עומס לאלימות, ברגע שנעשה זאת נתחיל לייצר לגיטימציה להתנהגות אלימה כלפי צוותים רפואיים".

יורם רובינשטיין, ראש אגף בכיר ביטחון במשרד הבריאות: "יש איזושהי זילות וקלות בלתי נסבלת בנוגע לאלימות כלפי צוותים רפואיים. זה הפך לנורמה חברתית. חייבים למצוא את הדרך לשנות את זה באמצעות קמפיינים, חינוך, שינוי תודעה. הסמכויות הנדרשות לצוותי האבטחה קיימות, הקושי הוא בהפעלה שלהם בגלל היעדר כוח אדם, כשלפעמים זה עלול לעורר אלימות קשה עוד יותר בסיטואציה קיימת. יש בכל המשק מחסור במאבטחים וזה חמור שבעתיים במערכת הבריאות. זה תפקיד קשה, המאבטחים שלנו הם לוחמים שעומדים בחזית, הם מגיעים לעבודה עם ההבנה שהם צריכים להתמודד עם אלימות קשה כל יום".

צילום- דוברות הכנסת- נועם מושקוביץ

ח"כ יעל רון בן משה: "האלימות שנהיית יותר נוכחת היא תוצאת קיצון ישירה של מצב המערכת, כתוצאה מהזנחה בת שנים רבות. גם כאן בכנסת אלימות מילולית הולכת ומתקבעת וכמו שחברי כנסת מרשים לעצמם לדבר אחד כלפי השני ולאחרים- לא נתפלא שאנחנו מוצאים את זה בחדרי המיון ובמקומות אחרים. אם הצעת חקיקה ממשלתית על החמרת ענישה והוספת תקנים למניעת מקרי אלימות לא תעלה אני מפצירה בך יו"ר הוועדה להגיש הצעה פרטית- אנחנו נתמוך בה. זה צו השעה וזו האחריות שלנו".

ח"כ טטאינה מזרסקי: "כשעבדתי במרכז רפואי השתמשתי לא פעם בלחצן מצוקה כדי שיגיע שיטור עירוני או משטרה להגן עלינו. המדינה צריכה לדאוג לאבטחה וביטחון לעובדים. אם לא תקודם הצעת חוק ממשלתית להחמרת הענישה נקדם זאת בחקיקה פרטית. אם אדם לא ירגיש שיש השלכות להתנהגות כזאת זה ימשך".

נדב חן, מנכ"ל לניאדו: "היו אצלנו 300 הפרות סדר רק השנה, בהם 15 מקרים של אלימות קשה, כמעט כל יום מגיעה משטרה למיון. אנשים מפחדים. חובה שיהיה לנו שוטר אבל אין לנו כי אנחנו לא בית חולים ממשלתי. באירוע האחרון הגיע אדם, היה במיון אולי 2 דקות, המטופל היה בכלל באוטו. הוא צעק שהוא רוצה רופא, אחרי חצי דקה החל לזרוק חפצים. עצרו אותו מידית אבל באותו לילה הוא שוחרר למעצר בית. האחיות חששו שיחזור בבוקר למחרת. כמות המאבטחים שלנו היא חד ספרתית. אין לנו תקציבים ליותר מזה. זה לא רציני, ככה לא מטפלים בבעיה".

אין הרתעה: העונש 4 חודשים על תנאי

ד"ר שלומי קודש, מנהל בית החולים סורוקה: "המשטרה יודעת שכשיש אירוע אלים בין חמולות באזור הניידת הראשונה מגיעה לסורוקה והשנייה לאירוע, כי תמיד מגיעים בני משפחה למיון. זה לא קורה במסגדים ובבתי המשפט, כנראה שכשהמדינה רוצה היא יודעת למונע את זה. אז שתעשה את זה גם כאן. האנשים שנעצרו אצלנו אחרי ירי ברחבת המיון יושבים היום בבית וזה לא מרתיע או מונע את האירוע הבא. לעומת זאת, לפני שנה היה אצלנו אירוע של תקיפה, האיש נעצר, ובגלל שהוא תקף שוטר בדרך העניין המשיך לכתב אישום ולמאסר, זה פורסם והיה אחר כך יותר שקט לתקופה".

עוד הוסיף ד"ר קודש: "יש מחסור במאבטחים במערכת הבריאות. בימים כתיקונם היינו עם 80 מאבטחים, היום אנחנו עם 50 על שטח של 300,000 דונם, עם 20,000 כניסות כל יום. גם עם 100-200 לא תאפשר עצירה הרמטית מחוץ לבית החולים".

צילום- דוברות הכנסת- נועם מושקוביץ

ד"ר צבי שלו, סגן מנהל המרכז הרפואי לגליל בנהריה: "על תקיפת מנהל המיון שלנו אדם קיבל 4 חודשים על תנאי וקנס של 3,000 ₪. זו הבעיה העיקרית. נוצר חוסר יכולת להגיב ולייצר הרתעה אמיתית. בשנתיים האחרונות יש כיוון ומגמה אחרת, בפברואר 2020 יצא חוזר מנכ"ל בנושא אלימות שמאפשר לבית חולים להגיש תלונה על אלימות נגד תוקף וזה עוזר לנו במידה מסוימת. בחודשים האחרונים אנחנו רואים גם עלייה בפעילות משטרה, הארכות מעצר, כתבי אישום, אבל עדיין לא תוצאות. אם יהיו מספיק מאבטחים ואנשי צוות, תהיה תגובה מהירה של המשטרה, בתי המשפט, אכיפה ומיצוי דיון- אני מאמין שאפשר לנצח את הדרקון הזה".

בני קלר, מחלקת הביטחון במרכז הרפואי רמב"ם: "ביום שני האחרון הגיע אלינו פצוע פלילי בשעות הלילה ואיתו מעל 100 מלווים. הכנסנו 10-12 בני משפחה, וכל היתר ביקשו גם הם להיכנס- לחדר המיון, לטראומה, חלק דילגו מעל גדרות בית החולים. זה אפילו לא תוקשר כי זה אירוע שגרתי. מאבטחים עצרו אותם בגופם". באשר למחסור במאבטחים אמר: "אנחנו משלמים למאבטח 36 ש"ח לשעה, זה בתחתית סולם האבטחה. לבחור צעיר אין סמנטימנטים, הוא עוזב למקום שבו משלמים יותר ולכן היום אנחנו בחוסר של 35-40% ויש לנו אפס מועמדים. מי שנשאר עובד 12 שעות ביממה, אין להם חיים. הרבה שואלים על עבודה מועדפת וזה יכול לעזור".

ד"ר קרן גינת, מנהלת בית חולים מזור: "עד לאחרונה התביישנו לומר שיש אצלנו אלימות, שהמטופלים אלימים, כי לא רצינו להדביק להם סטיגמה. אבל זה קיים, זה חמור ואנחנו צריכים הגנה. לפני שבועיים מטופלת אצלנו תלשה לאחות שיערות כשזו הזריקה לה. אנשים מגיעים לטיפול נמרץ וזה חייב להיפסק. אם אנחנו לא יודעים לטפל בזה אין לנו זכות קיום. תודה שאתם שמים את זה על השולחן, זו התחלה של התמודדות".

פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית: "ברגע שמספר הכניסות למיון הוא גדול מידי המיון הופך להיות שוק, אולי כדאי לאפשר רק למלווה אחד ללוות מטופל. בנוסף, יש מספר צעדים שצריך לנקוט בהם מידית: הצבת שוטרים, הוספת מאבטחים והרחבת סמכויותיהם. צריך לאבטח גם את מרפאות הקהילה ולהקים יחידות אבטחה מרחביות, לפרוס יותר מצלמות, לקדם חקיקה להתרעה וענישה וליצור מסלול מהיר בבית הדין לנושא הזה. צוותים רפואיים צריכים להיות מוגדרים כעובדי ציבור של משרד הבריאות, כי לפגיעה באיש ציבור יש משמעות אחרת. בנוסף צריך לבלום את מגמת סגירת התיקים ולקנוס אנשים גם על אלימות מילולית".

צילום- דוברות הכנסת- נועם מושקוביץ

לסיכום הדיון אמרה יו"ר הוועדה ח"כ עידית סילמן: "אם לא תעלה הצעה ממשלתית להחמרת ענישה על אלימות כלפי צווים רפואיים- נגיש הצעת חוק מטעם הוועדה. בנוסף, נבקש ממשרד הבריאות להציג בפני הוועדה תכנית למניעת אלימות, לרבות תקצוב, תקינה וכל מה שנדרש כדי להביא לשינוי. ניתן גיבוי לכל מה שצריך כדי להתקדם בזירה הזאת".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו