אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ברוך דיין האמת: הרב שלמה פישר זצ"ל הלך לעולמו

הערב בירושלים הסתלק לבית עולמו הרב הגאון, ר' שלמה פישר זצ"ל, אביה של חנה קהת - מייסדת תנועת הנשים הפיניסטיות דתית 'קולך'

ברוך דיין האמת: הרב שלמה פישר זצ"ל הלך לעולמו
  (צילום: חיים גולדברג)

ברוך דיין האמת. הערב נפטר הגאון רבי שלמה פישר זצ"ל, ראש ישיבת 'זהב מרדכי' איתרי – מזקני ראשי הישיבות ומרביצי התורה בדורנו והוא בן 90 בפטירתו.

מסע הלוויתו יצא הערב בשעה 21:00 מישיבת איתרי בירושלים דרך רחבת ישיבת מיר להר הזיתים.

הרב נולד בירושלים לדבורה ולאהרן פישר. אביו היה מאנשי ה"פרושים" בירושלים. לאחר פטירת האב נפוצו שמועות שהוא ירה במנהיג ההמון הערבי שבא לפרוע ביהודים במאורעות תרפ"ט, אולם שמועות אלה כנראה אינן נכונות. אביו היה בן למשפחה רבנית, הסב רבי שלמה פישר היה רב קהילת הסטטוס קוו אנטה של קרלסבורג ותלמידם של הכתב סופר ורבי יצחק דב במברגר.

התייתם מאב בגיל צעיר. בהקדמה לספריו הוא מציין לטובה את הרב יחיאל מתתיהו דייוויס שגידל אותו ואת אחיו וטיפל בהם במסירות. למד בישיבת מיר בירושלים, אצל הרב אליעזר יהודה פינקל. על פי עדותו, הרב פינקל ביקש ממנו לומר דברי תורה בפניו מדי יום שישי.

כיהן כדיין בבית הדין הרבני האזורי בירושלים באותו הרכב עם הרב זלמן נחמיה גולדברג. כמו כן כיהן כר"מ בישיבת לפלגות ראובן. בשנות ה-70 מינה אותו הרב מרדכי אליפנט, מייסד ישיבת איתרי, לר"מ בישיבה.

בשנת 2000 פרש מתפקידו כדיין ומונה לראש ישיבה. כראש ישיבה התגורר במשך השבוע בישיבה וחזר לביתו רק לימי שישי ושבת. במשך רוב שעות היום והלילה הוא למד בחברותא עם בחורים ואברכים מתלמידי הישיבה, וכן עם אנשים מחוצה לה.

העביר מסר של אחדות בין המגזרים

בתו היא חנה קהת, מייסדת ארגון 'קולך' – תנועת נשים דתיות פמיניסטיות, השואפת להגברת השותפות הנשית באורחות החיים היהודיים ומקדמת פיתוח והצבת מנהיגות נשית רוחנית בקרב האוכלוסיה האורתודוקסית בישראל.

מתנועת נאמני תורה ועבודה נמסר: הרב שלמה פישר היה מגדולי תלמידי החכמים שבדור. בשיעורים שמסר בין היתר בישיבות ציוניות דתיות העביר מסר של אחדות בין המגזרים ואהבת תורה המתנוססת מעל הכל. אנו משתתפים בצערה של בתו, פרופ' חנה קהת, מייסדת ארגון קולך.

הרב הראשי לישראל, הגר"ד לאו שליט"א: יחד עם בית ישראל אני מבכה את לכתו של הגאון רבי שלמה פישר זצ"ל ראש ישיבת איתרי. היה מגדולי תלמידי החכמים בדורנו מורה ומחנך במשך עשרות שנים אשר כיהן כאב בית הדין הרבני בירושלים שם האיר מתורתו לדיינים ולכל באי בית הדין. זכיתי לשמוע תורה מפיו ולהכיר את הדמות הגדולה הזו מהלך בצידי הדרכים ומורה תורה לרבים. יהי זכרו ברוך.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
בושה וחרפ]ה שזה מה שיש לכתוב ככותרת
אריאל | 18-11-2021 18:37
אחרי לכתו של ענק בתורה.
2
נו
ורדיגר | 18-11-2021 19:26
נו הוא רק גבר, אז מה קרה ?אין להם זכויות,כל הגברים הם בחזקת אנסים [כמובן זה רק בציניות הרב הוא קדוש וטהור זכר צדיק לברכה, בניגוד לבתו ששקועה עמוק עמוק בטומאת התרבות המערבית ,המרחק בינו לבין בתו יותר גדול מהמרחק בין אברהם לישמעאל יצחק מעשו חזקיהו ממנשה ]
3
הכותרת מזעזעת
שמואל | 18-11-2021 19:41
הגאון הרב שלמה פישר הלך לעולמו אחד מגדולי הדור מרביץ תורה לרבים דיין בביהד הרבני ירושלים, וזה מה שיש לכם לכתוב בכותרת הכתבה???????
4
הוא
רביץ | 18-11-2021 19:43
הוא גם היה מתנגד גדול וחריף לקהילת הגאים ,אני שמעתי אותו בדרשה בבית הכנסת בוסטון לפני שנים רבות שהתנועה המטורפת הזו רק התחילה ,הוא אמר שהם יותר גרועים מסדום ועמורה ומדור המבול,אז מה קרה?, בסך הכל אדם כל כך פרימטיבי וחשוך, עם תפיסות עולם מיושנות כל כך [כמובן הכל בציניות כמו ורדיגר קודמי לתגובות,הוא היה גאון עולם קדוש וטהור ששט בכל התורה כולה בנגלה ובנסתר ,שנתפס לצערנו בשנותיו המוקדמות קצת לציונות ,אבל בעשרים שנה האחרונות לחייו התפקח לגמרי מטעות זו ,וניתן כבר היה להבין מדבריו שהפנים בכל ליבו הטהור והקדוש ,שהציונות היא אחת האסונות הרוחניים הנוראים ביותר שחווה העם היהודי]
5
מחאה נמרצת על כבוד תלמידי חכמים
הודיה | 18-11-2021 20:41
אחד מענקי הדור שהתהלכו בינינו נפטר - ומה שדחוף לכם בכותרת זה להזכיר את ביתו הסוררת?! סרוגים, תתביישו.
6
סרוגים! אתם פשוט מפגרים!!! גדול דור נפטר
משה | 18-11-2021 20:59
זה מה שיש לכם לכתוב???.
7
סרוגים תתביישו
מנשה | 18-11-2021 21:10
אחד מגדולי הדור נפטר מרביץ תורה ברבים, עניו ובעל מידות, שכיהן כראש ישיבה והעמיד תלמידים רבים, אבד בבהד הרבני בירושלים, מגדלאור לרבים, אדם שאין לו בעולמו אלא תורה ורק תורה, וזאת הכותרת שבחרתם לתת?!
8
מודה ועוזב ירוחם
שרה | 18-11-2021 22:11
עונות שבין אדם לחבירו אין יוהככפ מכפר עד שירצה את חבירו. כדאי שתזדרזו לעלות על קברו של הצדיק לבקש ממנו מחילה, הוא היה עניו גדול בחייו ובטוח שלאחר מותו ימחל לכם.
9
המבדיל
אליעזר שך | 19-11-2021 0:36
המבדיל בין קודש לחול,בין אור לחשך, בין ישראל לעמים ,בין יום השביעי לששת ימי המעשה,ובין הגאון הרב שלמה פישר זצל לבתו חנה קהת
ליעקב - מתגובה 9
אודי | 23-11-2021 17:31
בתור תלמיד שלו מישיבת איתרי אני יודע שהוא מאד התבייש בה ותלה את דרכה בלימודיה במכללה לבנות בבית וגן וטען שאסור ללמוד שם.
האבא שלה לא...
יעקוב | 19-11-2021 6:24
האבא שלה לא חשב כמוך
10
הרב שלמה
א | 19-11-2021 2:02
לגביי השמועות שאביו ירה במנהיג ערבי מפרעות תרפט הרב בעצמו סיפר לי את הסיפור
אתם
למטורלל הסרוג | 19-11-2021 3:02
אתם אוהבים לירות בערבים ומייצרים סיפורי גבורה מדומיינים ,ובסוף אתם מוכרים לערבים את כל הארץ ,מפקירים את הנגב לחמאס ודעאש, שודדים מהקופה הציבורית 53 מיליארד אתנן לארגוני הטרור,מה שמראה כמה צדק החזון איש שבלי תורה אין כלום ,האידיאלים שלכם לא שווים אפילו כקליפת השום, גדלותו של הרב פישר הוא בידענותו ושקיעתו בתורה ושליטתו המדהימה בכל חלקי התורה נגלה ונסתר, בקדושתו ופרישותו ,אם אבא שלו ירה או לא ירה לא משנה כלל וכלל לא מעלה ולא מוריד , לצערנו בשנותיו הראשונות הוא נתפס בתמימותו קצת לציונות ,אבל ב20 שנה האחרונות לחייו הוא הבין היטב את המחיר הנורא שגבתה הציונות משלומי אמוני ישראל, הוא גם התבטא שהוא יכול להבין בהחלט את האדמור מסאטמר שראה בציונות את השואה ה הרוחנית הגדולה ביותר שפגעה בעם היהודי מאז היות ישראל לגוי ,אולי [אין לי הוכחות על כך זו אפשרות בעלמא]גרם לזה גם התדרדרותה הרוחנית של בתו למחוזות שהוא לא חלם עליהם[בעיקר השתייכותה לכתות התמהוניות וההרסניות שממונות על ידי הקרן החדשה ,שכל מטרתם על ה ועל משיחו] יהי זכרו ברוך
11
גדול וענק בתורה...
יעקוב | 19-11-2021 6:29
גדול וענק בתורה ובמידות. לבו כלב הארי. זכיתי לשמוע ממנו במשך שנה שיעורים באיתרי. זכה לבנים גדולים בתורה.