אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב דוד לאו מזהיר: חוק רב ראשי אחד יפגע ביהדות

"אין חפיפה בין עבודתם של שני הרבנים והאבחנה ביניהם אינה מתמצה בהנהגת האשכנזים והספרדים", הדגיש הרב הראשי הרב לאו. "יש אבחנה מאוד ברורה: אחד מכהן כנשיא בית הדין הרבני הגדול, השני מכהן כנשיא מועצת הרבנות הראשית – ברוטציה ביניהם"

הרב דוד לאו מזהיר: חוק רב ראשי אחד יפגע ביהדות
  חוק רע ליהדות. הרב דוד לאו (פלאש90)

מועצת הרבנות הראשית לישראל הביעה היום את התנגדותה להצעת החוק של ח"כ משה פייגלין שעברה בקריאה טרומית, לפיה בראש הרבנות הראשית לישראל יעמוד רב ראשי אחד בלבד. "אין חפיפה בין עבודתם של שני הרבנים והאבחנה ביניהם אינה מתמצה בהנהגת האשכנזים והספרדים", הדגיש הרב הראשי הרב לאו.

"יש אבחנה מאוד ברורה: אחד מכהן כנשיא בית הדין הרבני הגדול, השני מכהן כנשיא מועצת הרבנות הראשית – ברוטציה ביניהם. על מנת לנהל את שירותי הדת בצורה הטובה ביותר, חובה שבראש שתי המערכות הללו יעמדו רבנים במעמד שווה, כבימי התנאים שמעיה ואבטליון. העומס של שני הרבנים המכהנים רב גם כך, ואין כל הצדקה למהלך, שבסופו של דבר יפגע בשירותי הדת וביהדות". במועצה הוסיפו ועמדו על כך שבניגוד לראשי מערכות ציבוריות אחרות במדינה, לרבנים הראשיים אין סגנים.

בהחלטתה קבעה המועצה: "ראוי לה למדינת ישראל שבראשה יעמדו שני רבנים ראשיים, כשהאחד מהם אחראי על הצד המשפטי – נשיא בה"ד הרבני הגדול; והשני אחראי על מועצת הרבנות הראשית ויישום החלטותיה".

בנוסף הביעה המועצה התנגדות נחרצת גם להצעת החוק שעברה אתמול בועדת השרים לחקיקה לפיה בערים יכהנו רב אחד בלבד. במועצה עמדו על כך שההצעה מתיימרת לחוקק למפרע, באופן שעלול לקטוע את כהונותיהם של רבנים מכהנים, והדבר לא ראוי. יצויין כי בבית היהודי כבר הודיעו כי יגישו ערר על ההחלטה וידרשו הצבעה חוזרת בנושא.

בעקבות גל החקיקה האנטי-דתי מהחודשיים האחרונים, החליטה המועצה לקיים פגישה דחופה בין הרבנים הראשיים וחברי מועצת הרבנות לבין ראש הממשלה, שבה יובהר כי יש לאפשר לרבנות הראשית להשמיע את עמדותיה בנושאי דת ומדינה, ועל הממשלה והכנסת להתחשב בה. המועצה החליטה עוד להקים צוות היגוי מטעם הרבנות הראשית לישראל שיתאם עם חברי הכנסת את כל הנושאים העולים לדיון בענייני דת ומדינה, ויעמוד על כך שבהחלטות לא יתקבלו ללא תיאום עם מועצת הרבנות הראשית.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
הסבר מפוקפק
טופסי | 02-12-2013 15:25
רק רב ראשי אחד ימנע מחלוקת בין הרבנים. הרב לאו תסביר בבקשה למה בענין הבלניות לא הוצאת מכתב יחד עם הרב יצחק יוסף. למה כפילות? פשוט מספיק רב אחד.
2
מושחת!!!
| 02-12-2013 15:35