אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

משועמם: שטרית נגד 'משפחה חד הורית'

ח"כ מאיר שטרית מהתנועה העלה הצעת חוק לפיה לא יעשה עוד שימוש במונח משפחה חד הורית ובמקומה הן יקראו: "משפחות שבראשן הורה עצמאי"

משועמם: שטרית נגד 'משפחה חד הורית'
  משעמם לו. מאיר שטרית (פלאש90)

לא עוד משפחה חד הורית. מהיום יקראו משפחות שבראשן עומד הורה אחד, "משפחות שבראשן הורה עצמאי", כך אומרת הצעת חוק משפחות חד הוריות – החלפת מונח, של ח"כ מאיר שטרית (התנועה), שעברה היום בכנסת לקריאה ראשונה בוועדה לקידום מעמד האישה בראשות ח"כ ד"ר עליזה לביא.

יו"ר הוועדה, ח"כ ד"ר עליזה לביא התייחסה להצעתו של ד"ר פרץ סגל ממשרד המשפטים, לכנות את המשפחות "משפחה שבראשה הורה עצמאי", מונח שיכלול גם הורים בנפרד במשפחות בהן יש הורה נוסף וגם הורים יחידים, כאלמנים, אלמנות ורווקות.

"הצעת החוק היא פרי מציאות ישראלית עכשווית משתנה", אמרה יו"ר הוועדה ח"כ ד"ר עליזה לביא, "המחוקק הכיר בקשיים הייחודיים עמן מתמודדות משפחות שבראשן הורה יחיד הנושא לעיתים גם בנטל הפרנסה, גם בחינוך וגידול הילדים וגם כל המטלות של אחזקת בית. במקרים רבים האב אמנם קיים, אבל אינו נוכח, אינו שותף, מאידך, במשפחות פרודות רבות האב ממשיך להיות שותף פעיל והמונח 'חד הוריות' אינו משקף את מצבן. אכן יש צורך בשינוי הטרמינולוגיה ולקראת הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית אני קוראת לאנשי אקדמיה ולארגונים להציע מונחים מתאימים".

ח"כ מאיר שטרית, מציע החוק: "הצעת החוק נותנת כבוד גם להורה השני. בראש 88% מהמשפחות המכונות חד הוריות עומדת היום אם. אבל לא בטוח שזה נובע מרצון האב. יש חזקת הגיל הרך ואין כמעט שיקול דעת לבית המשפט".

תמי סלע, היועצת המשפטית של הוועדה הבהירה: "אם המונח 'הורה יחיד' יוחלף ל'הורה עצמאי', זה לא ישנה את ההגדרה הקיימת היום. גם היום מוגשות תביעות על ידי שני ההורים, ובית המשפט מכריע מי יקבל את ההנחות והזכויות. הצעת החוק לא באה לשנות מצב זכויות אלא לשנות שיח. המינוח היום משדר כאילו לילדים אין שני הורים. המונח קצת מעוות. החוק אמור להתייחס למבנה המשפחה. מבין המשפחות החד הוריות 56% הן משפחות גרושות, 15% נשואים בנפרד, 13% אלמנים ואלמנות ו-13% רווקות".

עו"ד גלי עציון מנעמ"ת הביעה חשש: "אם ההגדרה תכיל את כולם, אף אחד לא יקבל זכויות. אם נחיל את החוק על זוג ששניהם הורים בנפרד, מי יקבל את הזכויות? אם היום עירייה נותנת זכויות לאיקס, היא תצטרך לתת זכויות לאיקס כפול שתיים. מה שיקרה בפועל זה שיגרעו זכויות, כי העירייה לא תיתן הנחות לכל הגרושים. היום מחליטים כחלק מהסכם גירושין מי ההורה שיקבל זכויות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו