אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רק 34% השיבו נכון בסקר על משרתי השירות הלאומי

סקר של רשות השירות הלאומי-אזרחי העלה כי 62% מהציבור סבור שיש להוקיר יותר את המתנדבים. כמחצית מכירים אישית מתנדב או מתנדבת, אך רק שליש ידעו מיהם המתנדבים

רק 34% השיבו נכון בסקר על משרתי השירות הלאומי
  צילום: רשות השירות הלאומי אזרחי

סקר דעת קהל שערכה רשות השירות הלאומי האזרחי באמצעות חברת IPANEL, במטרה לבדוק את התפיסות של הציבור הישראלי את השירות הלאומי-אזרחי מעלה תוצאות מעניינות.

91% מהנשאלים מאמינים שיש נחיצות במדינת ישראל בשירות לאומי-אזרחי.

86% חושבים שמתנדבי השירות הלאומי-אזרחי פטריוטים באותה מידה כמו חיילי וחיילות צה״ל, יחד עם הנתון המרשים הנ״ל, מטריד גם הנתון של 14% מהנשאלים אשר מאמינים כי מי שעושה שירות לאומי-אזרחי פחות פטריוט ממי שעושה שירות צבאי.

95% חושבים כי השירות הלאומי מהווה אלטרנטיבה הולמת למי שלא יכולים לעשות שירות צבאי.

מי אתם משרתי שירות לאומי-אזרחי?

64% מהמשיבים חושבים שמי שעושה שירות לאומי-אזרחי זה דתיים, 10% ענו שערבים, 34% ענו כי מדובר בבעלי פטור משירות בצה"ל (התשובה הנכונה)

46% מהנשאלים לא מכירים אישית משרת או משרתת בשירות לאומי – אזרחי

רוב המשיבים (29%) סבורים שהסיבה העיקרית להתנדבות לשירות לאומי-אזרחי היא סיבה דתית

בריאות או ביטחון?

שירות לאומי-אזרחי הכי מזוהה עם תחום הבריאות והרפואה: 63% מהמשיבים ענו כי בני ובנות שירות לאומי-אזרחי מתנדבים בתחומי הבריאות והרפואה, 50% ענו שבתחום החינוך (בתי ספר וגני ילדים),  15% בלבד ענו שבתחומי ביטחון (משרד הביטחון, משטרה, כיבוי והצלה) ו16% בלבד ענו התנדבות עם אוכלוסיות מוחלשות (קשישים, ניצולי שואה, נוער בסיכון, נזקקים ועוד)

רוב המשיבים (21%) חושבים שהשירות הלאומי-אזרחי צריך להיות תחת שר הביטחון, 16% ענו שתחת שר הפנים, 13% סבורים שתחת שר הרווחה, 7% שר החינוך, 2% שר הדתות 19% לא ידעו לענות  תחת איזה שר.

יש לציין כי השירות הלאומי-אזרחי נדד בין משרדים: ממשרד המדע למשרד לאזרחים ותיקים, למשך 4 שנים הוא ישב תחת שר החקלאות, בממשלה הקודמת תחת משרד ההתיישבות וכיום במשרד רה"מ.

משוב חיובי

62% מהמשיבים חושבים שהציבור לא מוקיר את מתנדבי השירות הלאומי בצורה מספקת. ו-77% אומרים כי השירות הלאומי-אזרחי מסייע בהשתלבות בשוק התעסוקה לאחר השירות.

ראובן פינסקי, מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי: "השירות הלאומי-אזרחי פועל רבות לטובת הגברת המודעות הציבורית לפועלם החיוני והחשוב של 18,000 מתנדבות ומתנדבים בו, הפועלים במגוון תחומים ונמצאים בחזית האזרחית. תוצאות הסקר מעודדות מצד אחד ומראות כי הציבור מכיר בחשיבות השירות הלאומי-אזרחי, אך יחד עם זאת משקף כי ישנם פערים שאנו חייבים לטפל בהם לטובת שיפור ההיכרות וההוקרה של הציבור למתנדבים ולתרומתם."

==

הסקר נערך ב-31/10/2021, עליו ענה מדגם מייצג של 500 משיבים בגילאי 18+.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
מוקד החילון מס'2...
שרות לאומי | 08-11-2021 22:17
מוקד החילון מס'2 במדינה(אחרי הצבא) ומוקד ההתבוללות מס'1 במדינה. רוב השאר מתקררות הרבה בדת. אחת הסיבות העיקריות שהציבור הסרוג לא מתרבה לאורך השנים. וזאת למרות פריון חיובי של 4.2 ילדים לאמא. אחרי מה שהציבור הסרוג מאבד בצבא ובשרות הלאומי נשאר נטו עם פריון מצומצם של משהו באזור ה-2. כמו פריון של אמא חילונית ואפילו פחות. בחורה שמתחתנת מוקדם מועילה לאומה לא פחות ואף יותר. עוד ילד עוד 2 ילדים לאומה במלחמה הדמוגרפית. עוד יותר חיזוק המדינה היהודית. עוד יותר שמירה על המסורת והשורשים היהודיים. הרבה פחות סיכויים להתחלן. קחו את הסטטיסטיקה ותראו את ההבדלים החדים בין אחוז הנשארים דתיים עם ובלי שרות לאומי. לחפש להתנחמד זה לא מהות הכל