אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קריאות לפיטוריו של המדען הראשי של משרד החינוך: "יצא נגד תורת האבולוציה"

ד"ר גבי אביטל, המדען הראשי של משרד החינוך, אמר כמה מילים נגד הירוקים ונגד תורת ההתפתחות של דארווין. היום, בכירים באקדמיה קוראים לפיטוריו. ד"ר אביטל אמר לסרוגים כי הוא עומד מאחורי הדברים.

קריאות לפיטוריו של המדען הראשי של משרד החינוך: "יצא נגד תורת האבולוציה"
  ד"ר אביטל. עומד מאחורי הדברים

ד"ר גבי אביטל, המדען הראשי של משרד החינוך, התראיין לפני כמה שבועות בערוץ הטלוויזיה של מכון מאיר בתוכניתו של הרב חגי לונדין "אנשי אמונה בעולם המעשה". הראיון הזה גרם לכמה פרופסורים לקפוץ כנשוכי נחש ולקרוא לשר החינוך, גדעון סער, לפטר לאלתר את ד"ר גבי אביטל.

על מה המהומה? כמה מאמרים שכתב אביטל על התחממות הגלובלית, שלדעתו, ה"היסטריה" שיש בעולם ביחס להתחממות איננה נכונה. אך חוץ מאותה ביקורת כלפי הירוקים וארגוניהם, ד"ר אביטל יצא נגד תורת ההתפתחות ובעקבות התבטאויותיו בנושא הזה נקראו הקריאות לפיטוריו.

אביטל אמר כי יסודות תורת האבולוציה בעייתים ולא מבוססים דיו. "תחום בעייתי במדע זה התחום של הביולוגיה ומדעי החיים והסביבה – שם המון יסודות עומדים על כרעי תרנוגלת". אביטל אמר כי הוא מתכוון לפן המוסרי של העניין והמשיך להסביר את משנתו: "כשהתורה שלך מתבססת על תורת ההתפתחות, של דרווין למשל והנגזרות שלה, זה מתבסס על יסודות שקודם כל – אינם אמוניים. כלומר, אין אלוהים, יש משהו מקדם, התחיל לפני 14 מיליארד שנה והיו התפתחויות אקראיות כאלה ואחרות שהובילו ליצור שזה נזר הבריאה, האדם".

לשאלת הרב לונדין מה קורה מבחינת עולם המדע היום והיחס לתורת ההתפתחות, אמר אביטל כי יש יותר מדענים היום שמגיעים למסקנה שהעולם נברא על ידי כוח עליון. "עד עכשיו היה הפקר, לשמחתי, יותר ויותר מדענים שעוסקים במדע באופן טהור ולא מגוייסים בשם אידיאולוגיה מגיעים למסקנה שמוכרח להיות בעלים לעולם. אין משהו שנתון למקרה"

בעיתון 'הארץ' פורסם היום כמה שמות של פרופסורים באקדמיה הקוראים לפיטוריו של ד"ר אביטל בטענה כי המדען הראשי אינו יכול לסתור את תורת האבולוציה של דארווין שהיא אחת מיסודות המדע.

ד"ר גבי אביטל אמר לאתר סרוגים כי הוא אינו יכול להתבטא בעניין. אך הוא הפנה אותנו לקרוא את מאמריו בנושא והוא עומד מאחורי הדברים שאמר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
בגלל זה החינוך כאן נראה ככה.מביאים חשוך כזה בתור "מדען"
רואי | 22-02-2010 10:38
ש
2
"תורת" האבולוציה? לא נכון! תאורית האבולוציה יותר נכון.
ישראל | 22-02-2010 11:11
זה לא תורה (על אף כל המאמינים בה) אלא תאורית האבולוציה
3
זה מדען ראשי? זה רב ראשי.
| 22-02-2010 11:24
אם ככה יראו המדענים שלנו, נמשיך לצלול בדירוג האקדמי העולמי.
4
לאזן ידע בקצת בורות. מה יש?
דניאל | 22-02-2010 11:37
אם ילמדו את הילדים בבתי הספר שהארץ היא כדור חליליה וחס, רצוי שילמדו גם את חכמת התלמוד הקדוש, לפיה הארץ היא דיסק שטוח שהשמש נעה אך ורק מעליו (בלילה "מעל לרקיע", בגלל זה חשוך). תלמוד, פסחים צ"ד.
5
תורת האבולוציה היא עובדה מדוע להיאחז בדעה מיושנת שנסתרה
סתת | 22-02-2010 11:38
עוד מזמן. אפשר גם להבין את הבריאה בדרף דתית בלי לשלול את תשתית תורת ההתפתחות. ההלכה הצליחה להסביר פרשיות סבוכות הרבה יותר.
6
הכנסיה זועמת
חיים | 22-02-2010 12:46
איזה יופי. האקדמיה הפכה להיות הכנסיה ושיטות אינקווזיציה צריכות להיות ננקטות נגד מי שמעז לחשוב אחרת.
7
לומר שהאבולוציה היא תיאוריה זה כמו לומר
| 22-02-2010 13:11
שהכבידה(כח המשיכה )היא תיאוריה.ישנם ויכוחים על דרך פעולתה,הסיבות למוטציות,מה משפיע יותר:אבולוציה גנומית,של הפרט או הקבוצה,או של כלל המין ועוד ועוד. אין היום אף איש מדע רציני בתחום מדעי החיים שסבור שההאבולוציה אינה מוכחת
8
למה כדי להגן על הדת צריך לכפור במציאות?
תומר | 22-02-2010 13:22
למה לנהוג בחלמאות? האבולוציה היא עובדה מדעית, בדיוק כמו חיידקים ומכאניקה קוונטית. מי שלא מבין את זה מחזיר אותנו לימי הביניים. ואולי זה מה שדוסים מסויימים רוצים, לחזור למצב שבו מה שהדת אמרה התקבל ללא פקפוק.
9
שיטת דרווין
משה בן אברהם | 23-02-2010 16:01
צר לי לאכזבכם אבל גדולי דת ומדע ובראשם הרבי מליובאוויטש (שהיה לו 12 תוארי פרופסור) הוכיחו -מדעית- ששיטת דרווין היא שטות מוחלטת. עיין בספר אמונה ומדע ושערי אמונה לרבי מליובאוויטש
10
הוא "לא יכול להתבטא בענין"?
עכשיו נזכר? | 23-02-2010 16:41
אז מה בדיוק הוא עשה בתוכנית? אבולוציה היא מזמן דבר מוכח. מאיפה הגיעו חיידקים חסינים לאנטיביוטיקה? מנילס הולגרסן?
11
לשון הרע ובורות הן סיבה מספיקה לפיטורין
איל מורג | 24-02-2010 8:13
הטענה שמה שמניע את מדעני האקלים וירוקים הוא חמדנות, הרבה רוע ושנאת ישראל. שהם משקרים במודע. ובמקביל בורות מדהימה של אדם שלא טורח לברר עובדות שמופיעות בשורה הראשונה  בגוגל, זו עילה מספיקה לפיטורין. ביחוד בתפקיד שאמור לתת דוגמה למחנכים ותלמידים. ראוי לגבי לעיין בשמירת הלשון מידי פעם.אולי החפץ חיים יוכל להשיבו למוטב.
12
המדינה היחידה שעדיין מחזיקה בתורות האבולוציה
מהפיכה אמונית | 24-02-2010 15:41
הא-תאיסטיות בישראל היא פוליטית ולכן יחזיקו בכוח תורות ארכאיות שאבד עליהן הכלח, העיקר כדי שישמשו את מערכת האינטרסים של אנשי מפא"י השולטים עדיין לצערינו בתרבות ובחינוך המדינה. זכותו של ד"ר גבי אביטל לומר מה שהוא חושב לנכון
13
המדינה היחידה שעדיין מחזיקה בתורות האבולוציה
מהפיכה אמונית | 24-02-2010 15:41
הא-תאיסטיות בישראל היא פוליטית ולכן יחזיקו בכוח תורות ארכאיות שאבד עליהן הכלח, העיקר כדי שישמשו את מערכת האינטרסים של אנשי מפא"י השולטים עדיין לצערינו בתרבות ובחינוך המדינה. זכותו של ד"ר גבי אביטל לומר מה שהוא חושב לנכון
14
אין סתירה בין התורה לאבולוציה ולסביבה
דוד | 25-02-2010 18:35
אין כל סתירה בין האבולוציה לתורת ישראל. להפך, האבולוציה היא הדרך בה ברא הקב"ה את העולם (ויש לא מעט אנשי אקדמיה דתיים שסוברים כך) לתגובה 9: הרבי מלובביץ ז"ל היה אחד מענקי דורנו, אך לא היו לו 12 תארי פרופסור גם איכות הסביבה והצורך במיחזור אינם רק נחלתם של "ירוקים תמהונים" אלא חלק ממורשתנו היהודית: בשעה שברא הקב"ה את אדם הראשון, נטלו והחזירו על כל אילני גן עדן, ואמר לו: ראה מעשיי כמה נאים ומשובחים הם, וכל מה שבראתי בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם תקלקל אין מי שיתקן אחריך (קהלת רבתי, ז, כח).