אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הנדסת תודעה? גם הימין חייב להפסיק עם זה | פרשנות

שנים שהימין השמרני קובל על כך שהשמאל הפרוגרסיבי עושה "שטיפת מוח" לחברה הישראלית, אבל נראה שהמחנה הלאומי מאמץ את התופעה בעצמו. רק שהצעד הזה פוגע ביושרה שלו

הנדסת תודעה? גם הימין חייב להפסיק עם זה
  צילום: תומר נויברג/ פלאש 90

שנים ארוכות שהימין השמרני מתלונן על תהליכים של הנדסת תודעה בשירות השמאל – בענייני זהות יהודית, מבנה המשפחה ואג'נדה לאומית.

הטענה שיש מכוני מחקר וקרנות ששופכים כסף לשנות את השיח ובכך את תפיסות העולם של אזרחי ישראל, נשמעות שוב ושוב בשיח במחנה הלאומי ולא פחות מכך בקרב חוגים חרד"ליים, אותם מוביל ח"כ אבי מעוז ומפלגת נעם.

אבל האם אותו מחנה חף מאותה תופעה "מגונה" – נגדה הוא נלחם?

השבוע שוב הופצה מודעה עבור "מחאת המחנה הלאומי" שאמורה להתקיים בכיכר מלכי ישראל, והוסיפו "רק" בכתב קטן ובסוגריים "כיכר רבין".

אמנם מדובר התארגנות פרטית, אבל באירוע לוקחים חלק חברי כנסת רבים מהליכוד שלא מתביישים לקחת לתת יד לפארסה הזו (למעט אופיר אקוניס שהודיע שלא יגיע אם המודעה לא תשונה).

המודעה של מחאת הימין

למה מפחדים להגיד טבח?

עוד דוגמה? במהלך הוויכוח הסוער על חוק "הנצחת הטבח בכפר קאסם", חלקים אחדים בימין התלוננו על השימוש במינוח "טבח" לאירוע שאירע בשנת 1956 וטענו שזה משרת את הנרטיב הערבי. האמנם?

המהומה בדיון על חוק כפר קאסם (מתוך ערוץ כנסת)

בית המשפט קבע שמדובר בטבח, והרשיע שמונה מהנאשמים, מאז הנושא נמצא בתכנית הלימודים לבגרות באזרחות ואין חייל שלא לומד את המקרה ואת סוגיית "פקודה בלתי חוקית בעליל" שנלמדת מהמקרה.

כמובן שלא ניתן להתעלם מהקריאות של חברי האופוזיציה מאז הקמת הממשלה: קריאות "ראש ממששת המנדטים" נגד בנט, וההתעקשות לכנות את נתניהו בתואר "ראש הממשלה" למרות הכול.

צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90

כשאנשי ימין מתכחשים לעובדות כמו שם של כיכר בתל אביב (ועל הדרך מפגינים זלזול בזכרו של יצחק רבין ז"ל) או מסרבים להודות מתי שהמדינה כן עשתה שגיאות כפי שקרה בכפר קאסם, הם שומטים את הטענה שלהם על הנדסת התודעה שהשמאל מוביל.

אפשר וצריך להילחם בשטיפת המוח השמאלנית-פרוגרסיבית המתרחשת בריש גלי, אבל לנהוג באופן דומה, זה צעד שפוגע במחנה עצמו וביושרה שלו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
מדד ליושר
א | 28-10-2021 10:59
אם המדד של הכותב ליושר הוא בית המשפח אז הכל ברור - הוא לקח את ההמשגה של השמאל כאמת אובייקטיבית כי זה מה שבית המשפח קבע והאשים את הימין בעיוות המושגים לצרכים פוליטיים. אז היום כבר ברור לכל בר דעת שבית המשפט מוטה פוליטית ומקדם את התפישות של השמאל ולא בית המשפח יקבע אם זה היה טבח או לא. לגבי שם הכיכר אני מסכים עם הכותב. אני לא יודע מי קורא לרוהמ לשעבר נתניהו רוהמ אבל ברור שלא מדובר ביותר מתופעה שולית שלא ניתן להכתים בה את כל הימין. ראש מששת המנדטים לעומת זאת זו בכלל לא הנדסת תודעה אלא דרך לגיטימית להטיח את האמת המזעזעת בצורה הומוריסטית.
2
הנדסת תודעה?
יעקב | 28-10-2021 12:05
א. לגבי ככר רבין: השם המקורי של הככר הוא מלכי ישראל. מאז הרצח של רבין (עד היום רבים הם סמני השאלה כיצד נרצח) נעשתה הנדסת תודעה מכוונת בכך שחצי מדינה הסבו את שם הרחובות, הככרות, בתי חולים, ועוד... על שמו. ב. ביחס לטבח בכפר קאסם, ברור שהמעשה היה חמור ופסול, אך האם היורים פעלו מתוך שנאה, או שמלאו בטעות חמורה הוראות בלתי חוקיות ג. ביחס לראש ממששת המדינה. יש בתואר זה בכדי לבטא את המהלך הנוכלי של בנט, ואי המוסריות בתפקידו. אין בכך שום אמירה שאין להישמע להוראות הממשלה ולחוקיה אלא לבלתי מוסרי של מעשיהו.
זה ששינו את השם זו הנדסת תודעה. מותר להם
יוסי | 28-10-2021 19:45
ומותר לנו לא להסכים לה ולקרוא לכיכר בשם אחר.
כן, הנדסת תודעה. חד משמעית
אבנר | 28-10-2021 13:22
כשאנשי הליכוד קוראים לנתניהו היום ראש הממשלה, זו הנדסת תודעה והכיכר שמה כיכר רבין, רשמית, כבר 26 שנים, מה הבעיה עם זה ? למה צריך להתעקש על כיכר מלכי ישראל ? ולגבי הרצח - לא רבים הם המקרים שבהם בנוסף להודאה מלאה ושחזור מלא (ומלא גאווה !) של הרוצח, הרצח גם מצולם. ממש לא רבים מקרים שכאלה. אין שאלות כיצד רבין נרצח. מספיק.
3
חבר, אנחנו משנים...
ניר | 28-10-2021 12:22
חבר, אנחנו משנים את התודעה ליהודית ולאומית, אין דבר כזה תודעה ניטרלית. מנסים למחוק את נזקי התודעה הפוסט ציונית ואנטי לאומית של השמאל. אל תתייפייף, טהרנים כמוך הפקירו את הזירה לחיות מהאגף השמאלי והאגף השמאלי בעצמו הפקיר אותנו לחיות הערביות. אתה כנראה שייך למחנה הטהרה השמאלני.
4
כתבה מאוזנת ומעניינת...
עין צופיה | 28-10-2021 12:46
כתבה מאוזנת ומעניינת
5
טענה נכונה,ראיות חלשות.שטיפת המוח קורית בגלי
חד | 28-10-2021 12:58
ישראל ובערוץ 20 שהפכו המראה של ערוצי השמאל, רק פחות מקצועיים.
6
הפוך. בשקרנים נלחמים בשקר. או שמתנתקים מהם
זאב | 28-10-2021 14:44
משקרנים צריך באופן עקרוני להתנתק. אבל אם אפשר הדרך היחיד לנצח הנדסת תודעה החיא בהנדסת תודעה נגדית. וזו למעשה הסיבה למה צריך להתנתק משקרנים כדי שהשקר שלהם לא ידבק. בכך. יש פרק בסדרה חברים שמראה איך אפשר להתגבר על אדם שחי בעולם מדומייןוזה אך ורק על ידי לשקר לו.
7
למעשה המאמר הזה עצמו הוא הנדסת תודעה.
זאב | 28-10-2021 14:54
על האמת יש לדון בינינו לבין עצמנו . אבל ביחס לשמאל - שאגב הוא כולו מהנדס תודעה ולא רק השמאל הפרוגרסיבי ( שלמעה הוא המנהיג של השמאל כולו שנגרר אחריו) - אפשר להילחם בו רק על ידי הנדסת תודעה. רק צריך לדאוג שהתודעה שלנו היא התודעה הנכונה ( כלומר שמתאימה למציאות). לגיטימי לחלוטין לקרוא לנתניהו ראש ממשלה ולבנט ראש ממששת. זה לגמרי לגיטימי. וגם לגיטימי לקרוא לכיכר רבין כיכר מלכי ישראל. זה אפילו לא שקר. וגם מצד האמת והמוסר, מכיוון שכל ערביי ארי רצו לטבוח בנו במלחמת העצמאות - בזה הם התירו את דמם. היינו יכולים לטבוח בהם כולם ולאבדם . אגב אין כזה דבר פקודה בלתי חוקית. זה מגוחך לגמרי. יש פקודה לא צודקת. ואם הפקודה הייתה חוקת ועדיין לא צודקת אז כן היה מותר למלא אחריה ? זה עצמו -שהחוק הוא הדבר החשוב ולא הצדק - הוא בעצמו חלק מהנדסת התודעה של השמאל שהכותב הונדס בה. הכתב למעשה עובד בשרות השמאל ואומר לנו שלהם מותר להשתמש ברובים אבל לנו לא .
8
קישקושים ...
חיים | 28-10-2021 19:57
קישקושים
9
כל כך טרחני, תנוח
אני | 28-10-2021 23:56
לרגע חשבתי שאמצע פה הנדסת תודעה אמיתית. כיכר רבין/מלכי ישראל? זה מה שמצאת? זה נקרא הנדסת תודעה?
10
חודשים אנו מפגינים...
אבי כהן | 30-10-2021 1:36
חודשים אנו מפגינים לרבות חסימץ.כבישיםוהתשקורת השמאלנית עושה יד אחת ולא מדווחת ועכשיו מודעה פרובוקטיבית אחת עשתה את העבודה