אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: יום הזיכרון לרב יחיאל ברי"ל מייסד מזכרת בתיה

הרב יחיאל ברי"ל ייסד את עיתון "הלבנון" ומראשוני העיתונות העברית בארץ ישראל. יחד עם הרב מוהליבר הוא רתם את רוטשילד לרעיון הציוני והקים את עקרון היא מזכרת בתיה

היום בהיסטוריה: יום הזיכרון למייסד מזכרת בתיה
  הרב יחיאל ברי"ל

היום בהיסטוריה: יום הזיכרון למייסד מזכרת בתיה

הרב יחיאל ברי"ל נולד באוקראינה והיה מתלמידי המלבי"ם. בשנת תרכ"א (1861) עלה בריל עם אביו לירושלים, התחתן ושימש כמזכיר הכולל של עדת הפרושים. באותה תקופה החל לשלוח כתבות אל אל העיתון העברי הראשון, "המגיד", שיצא בעיר ליק, אז בפרוסיה.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: האמת על ר' יואל משה סלומון

בשנת תרכ"ב (1862) יסד עם הרב יואל משה סולומון את העיתון העברי הראשון בירושלים "הלבנון". יחיאל בריל, בעל הניסיון בעיתונאות, היה העורך הראשי וראש הכותבים.

לאחר ש"הלבנון" סגר בירושלים עבר ברי"ל לחו"ל והמשיך להוציא את העיתון שעם הזמן קיבל אופי תורני מפריז וממגנצא שבגרמניה.

לאחר שביקר ברוסיה שאחרי פוגרום "סופות בנגב" הגיע למסקנה כי שאלת היהודים תיפתר רק אם היהודים יעלו לארץ ישראל. הוא מצטרף לתנועת חובבי ציון שהרב שמואל מוהליבר היה מראשיה. הרב מוהליבר כותב בעיתונו של בריל וביחד מפרסמים מאמרים הקוראים לעליה לארץ.

בריל פורס בפני הרב מוהליבר כיצד הוא רואה איך ניתן להביא לפריחת הארץ מבלי שהמתיישבים יגיעו לחרפת רעב וכל עמלם יהיה לשווא.

רותמים את רוטשילד לעזרת הישוב

לדעתו, למען הצלחת ההתיישבות החקלאית בא"י, טוב יהיה שלמתיישבים יהיה ניסיון בחקלאות עוד לפני עלייתם. בריל כותב על כך בהרחבה בעיתונו "הלבנון":

"לכונן מושבות יהודים באה"ק יצליח בידינו אם נעלה לציון ראשונה את אחינו אלה אשר עבדו את האדמה בהקולוניות אשר היו להם בנגב רוסיה. … כי המה אשר כבר למדו לעבוד את האדמה בבואם לאה"ק יסבלו מרירתה ומתיקתה ויעבדו בשמחה את האדמה. .."

בחול המועד סוכות נפגש הרב מוהליבר עם הברון רוטשליד ובעזרת בריל הם כותבים את הרעיון ורותמים את רוטשליד לעזרת היישוב בארץ וזו היתה מעורבותו הראשונה של הברון רוטשילד בהתיישבות בא"י.

ישוב א"י היה כל כך חשוב בעיניו לא היסס לנטוש את "הלבנון" עיתונו, בשיא הצלחתו. והוא יוצא לגייס את האיכרים המוכשרים לכך, ומוצא עשרה איכרים כאלו בכפר שליד רוז'נוי. כדי להוביל אותם לעבודת אדמה בא"י. הוא מגייס את הכסף ועולה ביחד איתם ומקים את הגרעין שיקים את עקרון לימים מזכרת בתיה.

בריל חזר לחו"ל ניסה לפתוח את עיתון הלבנון מחדש אך ללא הצלחה. במקביל העלה על הכתב בספר שקרא לו "יסוד המעלה" את כל סיפור העלאת מיישבי עקרון-מזכרת בתיה.

בי"ד חשוון תרמ"ז (12.11.1886) בגיל 50, נפטר באופן פתאומי העיתונאי הראשון והרוח החיה שבהקמת מזכרת בתיה יחיאל ברי"ל.

==

נהנים מהפינה?

הזמינו הרצאה למשפחה לקהילה ולחברים לעבודה

יאיר קליין 0585479943

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו