אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בניגוד למה שחושבים: נאומי יום רבין במליאה היו ביטוי אותנטי ודמוקרטי

יום הזיכרון לראש הממשלה יצחק רבין שצוין אתמול במליאה עורר בשצף קצף את האמוציות בן המחנות. למרות שהיו אלו דברים קשים, יש לזכור כי המליאה היא המקום לנהל את הויכוח הפוליטי הנוקב

נאומי יום רבין במליאה היו ביטוי אותנטי ודמוקרטי
  (צילום: דוברות הכנסת)

יום הזיכרון ליצחק רבין תמיד יושב על זרמים צורמים של הויכוח הנוקב בין החלקים בחברה הישראלית. כל מחנה נושא איתו טינה ואיבה קדומה שהתחילה כאן הרבה שנים אחורה; מאלטלנה והסזון, ריסוס עולים ממדינות ערב בDDT, רצח אמיל גרינצוויג, המהפך ב-77 והרשימה ארוכה.

רצח ראש הממשלה יצחק רבין הוא האירוע המזוקק ביותר של שנאה פוליטית, כאשר אדם אחד לקחת את האקדח לידיים ורצח את ההחלטה הדמוקרטיות הישראליות בדמות ראש הממשלה הנבחר. ומאז כל מחנה לוקח את זה לכיוון שלו. מחנה הימין והדתיים נושאים את העובדה שהואשמו כקולקטיב ברצח, מחנה השמאל על כך שההסתה נמשכת. גישור ופישור יש ויש, אך יותר הטחות זעם ואמוציות.

עוד באותו נושא

"26 שנה יש מי שמשתמש ברצח כדי לתקוף אותי"


31

השנה הבעבוע הפוליטי של הקמת ממשלת בנט ולפיד – אחרי ארבע מערכות בחירות אמוציונליות ואי לגיטימיות חריפה שמפמפמים מתנגדי הממשלה, הגיעו במלואן אל מליאת הכנסת.

היינו רוצים נאומים ממלכתיים שמכבדים את האירוע, בו נזכרים במשותף לנו, אבל זה כנראה היה מייקאפ שרק מכסה על הרתיחה הפנימית.

נאומים חריפים במליאה

יאיר לפיד עלה ושצף במתנגדי הממשלה, שמנסים פעם אחר פעם לבטל את הלגיטימיות שלה. שח"כים ושרים לשעבר מנהלים דה לגיטימציה להחלטת הכנסת, שפעילים מאיימים ומטנפים על פעילים מהמחנה האחר, על ח"כים ונציגי ציבור – בגיבוי שבשתיקה של נתניהו, שעוד מארח רבים מהם בלשכתו.

יאיר לפיד נואם (צילום: דוברות הכנסת)

מכאן יאיר לפיד הקצין והאשים כי ממשיכי דרכו של יגאל עמיר היו שרים בממשלה אם לא הייתה קמה ממשלת השינוי. הכוונה כנראה לבן גביר, אולי גם לסמוטריץ'. המילים חריפות מאוד, אך מבטאות נכוחה את ציבור מצביעיו שרואה בעיניים קלות איך מנסים להפוך את הצד הפוליטי שלהם ללא לגיטימי, ואיך מאידך גורמים רדיקליים הופכים ללגיטימיים.

(צילום: סרוגים)

אחריו עלה בנימין נתניהו שתקף אותו, על המתקפה שעובר מחנה שלם ובראשו נתניהו עצמו בידיו ובידי משפחת רבין. "שנה אחרי שנה יש מי שמשתמש ברצח רבין כדי לתקוף את המחנה שלי ואותי", אמר נתניהו וצדק. יום הזיכרון ליצחק רבין מעורר סלידה בקרב חובשי כיפה ואנשי ימין. זה מרגיש כמו היום שבו חובטים במחנה פוליטי שלם.

נתניהו נואם אתמול (צילום: דוברות הכנסת)

זהו יום שלוקחים רצח פוליטי מחריד ובמקום לדבר על הלקחים ומניעת דרדור השיח, משתמשים בו להצדקת דרך פוליטית מסוימת, להטפת מוסר לאחר. זה לא חוכמה להיות בעל שיח מנומס כשאתה בשלטון, זאת חוכמה לעשות זאת כשאתה באופוזיציה. ובמחאות נגד נתניהו לא ראינו נימוסים אירופאים למכביר.

לפני שניהם דיבר נפתלי בנט, הוא היה כמו גשר בין הצדדים. אך גשר קשה יותר להכיל ולצדד מאשר בדיבורי הקצוות הלוהטים. בנט דיבר על התחושה הקשה בגינה החזיר את הכיפה בשירותו הצבאי. הוא הדגיש כי "לא הימין רצח את רבין ולא הדתיים רצחו את רבין – יגאל עמיר רצח את רבין". והוסיף שאסור להשחיר קבוצות שלמות, ואף אמר כי בעקבות הרצח צד אחד לא יוותר על האידיאולוגיה שלו כפי שהיו שציפו ממנו.

בנט במליאה (צילום: ערוץ הכנסת)

בנט גהתייחס אל המצב היום ואמר בדאגה כי "אם ניתן לשנאה לחלחל ולחצוץ בינינו, אם ניתן להכללות להשתלט על השיח בינינו, נאבד את כל מה שיקר לכולנו, וחלילה נאבד גם את המדינה שלנו".

המחלוקת הפוליטית כיום היא חריפה ביותר. יש שהאשימו את בנט ש"השלים את המהפך האידיאולוגי שלו" בגלל דברי לפיד במליאה שותפו לממשלה הקרויה על שם שניהם. אבל לא אלו פני הדברים. יאיר לפיד נשאר יאיר לפיד ומייצג את המחנה שלו, ובנט, כמי שהפיצו עליו בעבר מתנגדיו הפוליטיים שלו, שיגאל עמיר הצביע לו בבחירות, הוא זה שהלך לשבת עם לפיד יחד בממשלה. בניגוד לטענה אלו מחנות פוליטיים שונים שיושבים יחד. לכן גם הזעם של בנט ש"מכר" את הימין ויושב עם עבאס.

בנט במליאה (צילום: דוברות הכנסת)

באחדות הזאת של ימין ושמאל, נשאר מחנה שלם מימין שלא הלך אחרי בנט ויתרה מזו הוא זועם עליו והוא נותר בחוץ, לכן היו חשובות גם מילותיו על כך ש-"אנחנו רוצים שכל אזרחי ישראל ירגישו רצויים. כל המגזרים במדינת ישראל, בין שיש להם ייצוג בקואליציה ובין שאין להם ייצוג בקואליציה – אתם רצויים".

אתמול במליאה, על אף המילים הקשות והטחות האשמות, זו הייתה חגיגה לדמוקרטיה. שם, במליאה צריך להתרחש וויכוח נוקב. נוקב ולא תגרני וצעקני. מכובד, ייצוגי, אך נוקב וכזה היודע להביא גם מילים שקשה לשמוע, בדרך נאותה.

כך זה צריך להיות. כך. במסגרת מליאת הכנסת. ולא ברחוב. ובטח שבטח לא באלימות ולא – קשה בכלל לכתוב את זה – ברצח ראש ממשלה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
טיימינג זה כל...
חיפאי | 19-10-2021 10:23
טיימינג זה כל הסיפור איך פרשן פוליטי לא מבין דבר כל כך בסיסי. ביום רצח רבין לא מדברים על מחנות אלא על המשותף שהוא רצח זה דבר מתועב והנהגה לוקחים על ידי בחירות בלבד
2
ממשששששששש ...
צדק | 19-10-2021 10:27
ממשששששששש
3
כל הנאומים בושה...
רבין בוכה על ילדיו ונכדיו על הפילוג והסתה | 19-10-2021 11:00
כל הנאומים בושה במקום האזכרה הופך לבימת השמאל להשמיע את השקרים השורצים בנשמתם בטוח שרבין בוכה מה שילדיו ונכדיו מפליגים ומסיתים להזכירכם אזכרה לומר וללמוד דברים הקדוש לעילוי הנפטר
רבין לא בוכה על כלום. היה אדם חסר מצפון
יוסי | 19-10-2021 12:08
זלזל בתושבי רמת הגולן. לא הייתה שום אבדה לעם ישראל במיתתו. עוד ערב רב
4
להכפיש ציבור שלם...
זלמן | 19-10-2021 11:32
להכפיש ציבור שלם לשסות ולתקוף זה לא דמוקרטיה זה דמגוגיה. מוזמן יאיר לפיד וחבר מרעיו לפתוח את תיק רבין לעיון הציבור ולהסיר את החסיון ואז נראה מי באמת רצח אותו אם אין מה להסתיר אז למה יש חסיון על התיק?
כל המסמכים...
זלמן | 20-10-2021 7:24
כל המסמכים הרפואיים מסווגים. בנוסף גם את הביגוד של רבין המדינה מתנגדת שילחו למכון לזיהוי פלילי של הFBI לאחר שהיתה פניה של גורמים מהתקשורת שרצו לעשות תחקיר. מציע לך לא להאמיןל כל שקר שאומרים בתקשורת אלא לבדוק את הפרטים.הדרך הכי קלה לברוח מתשובות זה להגיד שזה קונספירציה ולהציג את מי שאומר כך כהזוי, במקום לשים את כל המידע על השלחן.
כל המסמכים...
זלמן | 20-10-2021 7:24
כל המסמכים הרפואיים מסווגים. בנוסף גם את הביגוד של רבין המדינה מתנגדת שילחו למכון לזיהוי פלילי של הFBI לאחר שהיתה פניה של גורמים מהתקשורת שרצו לעשות תחקיר. מציע לך לא להאמיןל כל שקר שאומרים בתקשורת אלא לבדוק את הפרטים.הדרך הכי קלה לברוח מתשובות זה להגיד שזה קונספירציה ולהציג את מי שאומר כך כהזוי, במקום לשים את כל המידע על השלחן.
אין חסיון...
מני | 19-10-2021 14:11
אין חסיון על התיק. אל תאמין לכל קונספירציה
5
לפיד רפה שכל ואין לי שום בעיה עם הבליו
זאב | 19-10-2021 12:04
לא צריך להתייחס לחבורת החמורים הללו .השמאל לא שווה היום שום דבר.אוסף של דמויי אדם. פרוגרסיביים ריקים. לא ברור למה הימין עם רגשי הנחיתות שלו מתרגש מחבורה רפי השכל הללו.
6
אני מת על ה"מכובדות" הריקה של הכותב
יוסי | 19-10-2021 12:07
גם הנאצים הרגו בצורה מכובדת ונקייה. לא צריך להתייחס לשמאל וצריך להחרים את כל הארועים שקשורים לרבין. אין לנו ולרבין דבר במשותף וגם לא עם השמאל וא עם בנט. אלה החברים שלו הוא בחר בהם שיערב לו. צריך להפסיק לשרת בצבא וזהו. זו לא המדינה שלנו.
7
אין שום צורך להיות רצויים בעיני השמאל .הם לא
שמואל | 19-10-2021 12:11
שווים דבר. גם לא בנט. מי הם בכלל . זה בדיוק מה שהם רוצים שנשים לב לקיומם .אבל הם הבל וייעלמו מהעולם. רק צריך לפרוק את עולם מעלינו בכל הדרכים הלא אלימות. צריך למוטט אותם נפשית באמצעות הסתה נגדיעת . מי שמסית נגדו מותר להסית נגדו. והשמאל מסית 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע מאז שנוצר בימי לנין
ב ו ד י ו ק!!!!!!!!!!!!!
אוראל זר זהבי | 20-10-2021 19:54
המבין יבין!!!!!!!
8
למפלגת ימינה יש...
מה שחזינו אתמול זה מופע הסתה גם אם תעטוף ותכבס במילים יפות, זו לא פוליטיקה זו חבורה ילדותית ומפלגת שיודעת שזה גדול עליה | 19-10-2021 12:59
למפלגת ימינה יש דף מסרים והאות ניתנה להיכנס בנתניהו, ימינה הם חיה פצועה שצוללת בסקרים וכל השיטות מקובלות מבחינתם, מפלגת ימינה מסיתה ללא מעצורים. מפלגת יחצ.
9
כותב עלוב נפש
אורח | 19-10-2021 13:08
מנסה להרשים
10
אור יזרעאלי הוא...
משה | 20-10-2021 1:20
אור יזרעאלי הוא בנטיקטוס ידוע
11
עוד מעט ותגיד...
אלי | 20-10-2021 2:43
עוד מעט ותגיד שבנט הוא המשיח.אותי ,לא שכנעת.הוא ,בעיניי ,אחרי אריק שרון ,האכזבה הגדולה ביותר בנוף הפוליטי של הימין הישראלי.לא נראה לי ,בשלב זה,שאפשר אי פעם לבחור בו לכל תפקיד שהוא.כל חברי ימינה(חוץ משקלי)לא ראויים לשום תפקיד
12
למה צריך בכלל את יום הזיכרון המיותר הזה? סתם
אוראל זר זהבי | 20-10-2021 10:56
מפלג - ומגביר את השסע בין המחנות - ואחר כך השמאלנים הצבועים והציניקנים משקרים שהם בעד אחדות וקבלת השונה - ונגד שנאת האחר לכאורה.
13
די עים פסטיבל...
שמעול | 20-10-2021 14:52
די עים פסטיבל רבין מת מת יאלה מה עשיתם ממנו