אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב מאזוז והרב ליאור: "חוזרים מההסכמה על ספרו של הרב אליעזר מלמד"

הרבנים מאיר מאזוז דב ליאור, פרסמו מכתבים בהם הם מושכים את הסכמתם מספרו של הרב אליעזר מלמד בנושא טהרת המשפחה: "רבים וגדולים שהעירו על מספר הלכות בספר שבהן קולות מוגזמות"

"חוזרים מההסכמה על ספרו של הרב אליעזר מלמד"
  (צילום: ישיבת הר ברכה)

ראש ישיבת 'כסא רחמים', הרב מאיר מאזוז, והרב דב ליאור, מושכים את הסכמתם לספרו של הרב אליעזר מלמד בנושא 'טהרת המשפחה', לאחר שקוראים הסבו את תשומת ליבם למספר הלכות שנכתבו בו.

עוד באותו נושא

הרב מאיר מאזוז: "עלייה להר הבית אינה באיסור כרת"


9

מספר חודשים אחרי שהעניק הסכמה לספר של הרב מלמד, במכתב שפרסם כתב הרב מזוז כי הוא כעת חוזר בו מההסכמה: "אחרי שנתתי הסכמה לספר פניני הלכה של הרב אליעזר מלמד (בענייני טהרת המשפחה), ראיתי רבים וגדולים שהעירו על מספר הלכות בספר שבהן קולות מוגזמות".

הרב מזוז התייחס גם לעמדותיו של הרב מלמד כלפי הרפורמים וכתב: "מה גם שהמחבר הנכבד מדמה להכשיר את כת הרפורמים ודומיהם, ולתת להם מקום בכותל המערבי – לכן אני חוזר בי מהסכמתי הנ"ל ולא תיפקד ולא תיסכר עוד לעולם".

עוד באותו נושא

הרב עמאר: הרב מלמד נפל לבור תחתית; להתפלל עליו


109

מכתבו של הרב מזוז מצטרף למכתבו של הרב דב ליאור שגם חזר בו מההסכמה לספר. בין היתר כתב הרב ליאור: "כדי למנוע את הטעיית הציבור. אני מוצא לנכון להבהיר בזאת, כי הסכמתי לספר 'פניני הלכה' מאת הרב אליעזר מלמד שניתנה בעבר, אינה כוללת את הספרים שיצאו לאחרונה, במיוחד לא את הספר העוסק בטהרת המשפחה, שנכתבו בו דברים חמורים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
44 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
אחת מבני ברק...
טוביה ריבלין | 18-10-2021 14:28
אחת מבני ברק ביקשה גט מבעלה למה הוא לא נותן לה מספיק חומרות להחמיר כל בור יכול להחמיר
והנה מה שכתבתי לרב מלמד לחזקו
דולה ומשקה | 19-10-2021 21:53
שלום כבוד הרב, תנו עוז לא-לוהים - אמרו חכמינו זל שאפילו הקבה צריך דברי חיזוק ועידוד כביכול. והוסיף המהרל בחיבוריו, שהאגדתא של אמר הקבה למשה היש שלום בעירך? - שהכוונה היא שהקבה רמז שהוא רוצה לקבל חיזוק מהתחתונים. וזה גם ענין ההתעוררות מלמטה, השייך בהרבה עניני התורה והמצווה. על כן לא אימנע אני הקטן מלהביע תמיכה ברב, לעודדו, לחזקו ולעורר שלא לחדול גם רגע קט מתורתו מפני איזו חולשת דעת חס ושלום. אנחנו מאוד מעריכים את כבוד הרב ומתפעלים מרוחב יריעתו בהבהרת כל התורה בצורה השווה לכל נפש! אני רוצה לומר הרב, שאם כל הרבנים היו מסכימים עם כל הרבנים כל הזמן, התורה לא הייתה מתקדמת. אני שומע גם את השיעורים של הרבנים שביטלו לאחרונה את ההסכמה שלהם לספרי הרב, ואיני מכניס את ראשי לעניני ההלכה הסבוכים, אך אני יודע בוודאות שאני אוהב גם את כבוד הרב וגם את הרבנים החולקים וכל רצוני הוא להביע זאת לכבוד הרב ברגעים אלה. ... קנינו עותקים של ספר המסורת הנהדר, ואנחנו דוחפים אותו לכל מי שאפשר, דתי כחילוני, תוך המלצות חמות לקבוע בו לימוד או לפנות לספר זה על פי המפתחות. אז שוב תודה, ושהרב יזכור, שכנגד כל הרועשים יש ציבור שקט וגדול שמצפה למוצא פיו של הרב בספריו ובמאמריו! אגב, לאחרונה, מאז שבשבע נהיה עיתון חמוץ שכולו ביקורת על בנט, מאמרו השבועי של הרב הוא אחת הסיבות לקחת את העיתון בידיים – לצד המאמרים התורניים הנפלאים שמופיעים מעת לעת מסביב לטורו של הרב. בברכת בריאות והארת התורה.
2
אני שואל את הרבניםאתם רוצים שישרפו את ספריכם?
אריק | 18-10-2021 15:15
גם לי יש השגות על כמה פסקי הלכה של הרב מלמד בכשרות ואינני נוהג תמיד ללמוד את ספריו. אבל אני לא מחרים אותו . ילדי לומדים את ספריו . אני לא מתכונן להוציא את ספריו מספרית הבלון שלי כפי שאני לא מעונין שמישהו יקח את הספרים של הרב ליאור או הרב טאו .ותזכרו במקום שיחרימו או ישרפו ספרים גם ישרפו אנשים חיים. לא רוצה לחשוב על המצב הזה. סבא שלי ראה בעיניו בשואת פולין איך שורפים בית כנסת ואחרי כמה שנים ששורפים יהודים ורבנים
לתגובה 2
שי | 19-10-2021 0:47
אם אתה באמת חושב ככה שאסור להחרים ספרים, אז לפי זה אסור לך גם להחרים ספרים של המסיון או את הספר של אבו מאזן
3
ידוע שרבנים נותנים...
עידן | 18-10-2021 15:17
ידוע שרבנים נותנים הסכמות לספרים שכלל לא קראו או לא עיינו מספיק וזאת בושה
4
אליעזר מלמד.הוא לא...
שלמה | 18-10-2021 15:23
אליעזר מלמד.הוא לא רב.תסתכלו איך הוא פוסק בספר טהרת המשפחה.2 לענין הרפורמים.3 לענין העסקת נוצרים בישוב הר ברכה.4 מי שיקרא את מאמר של הרב מתניה אריאל על ההתנהגות של אליעזר מלמד.יבין שלא מדובר פה הרב.
ויוסי הרב...
שלומי | 27-10-2021 0:31
ויוסי הרב מאזוז יש לו אמת וכול מה שהוא עושה אומר זה הכול על פי ההלכה הרב מאזוז יודע את כול התורה ישר וגם הפוך ואני לא מגזים כדאי לכם להיות תלמידים שלו ככה תהיו בטוחים שאתם הולכים לפי התורה
1. לו היית...
אאא | 19-10-2021 3:32
1. לו היית קורא את הספר לעומק היית רואה שזה שטויות 2. מותר שיהיו דעות שונות. 3. חצי שקר גרוע יותר משקר - הם עובדים עבור אדם פרטי ולא עבור הישוב והישוב לא לוקח מהם תרומות כספיות על פי הוראת הרב וזה בניגוד לישוב אחר שלוקח תרומות על אף שהרב מתנגד לנוצרים. מי יותר צבוע? 4. מאמר בזוי, שקרי ונחות של לשון הרע גמור בלי טענה אחת הלכתית.
בושה
ערן | 18-10-2021 17:28
פשוט תתבייש מאמרו של הרב מתניה אריאל מבזה , מעליב ומתאים לרמת המשכל שלך
5
למה לא מעלים...
פרץ | 18-10-2021 15:45
למה לא מעלים תגובות?
6
קניית ספר
יוסי | 18-10-2021 16:38
דווקא כעת אני הולך לקנות את כל הספרים של הרב מלמד.
הרב מלמד
ערן | 18-10-2021 17:29
גם אני קונה
7
מחרחרי ריב ומדון, מחבלים בכרמים
אהרון | 18-10-2021 16:41
מי גרם לרב מאזוז לחזור בו מהסכמתו? מה הוא ראה עכשיו שהוא לא ראה קודם? יש מחרחרי ריב ומדון שמנסים בכל דרך לפגוע ברב אליעזר מלמד ובמעמדו בציונות הדתית...על אלה אני בוכיה...על שועלים שלוחשים לתלמידי חכמים ומנסים לגרום לאחד לנגח בשני, אני רוצה לראות מכתבים חתומים. אני רוצה שכל אחד מהרבנים יעמוד מול מצלמה ויסביר איך הגענו למצב שרב שספריו היו מקובלים על כל השדרה הרבנית, וכל ספר שלו יתקבל בברכה הפך להיות מוקצה מחמת מיאוס. לפני זה הם לא קראו את הספרים שלו? בגלל טור בודד בעיתון בשבע, הפכו אותו למנודה?
כשנותנים הסכמה...
זלמן | 18-10-2021 17:00
כשנותנים הסכמה לספר לא תמיד קוראים את כולו אלא את עיקרי הדברים )מלבד הרב נבנצל שיאריך ימים שעובר על כל הספר מתחילתו ועד סופו וכותב הערות(. כבר תקופה מעירים על כך שיש בספר דברים שרוב ככל הרבנים לא מתירים. מכון פועה כבר לפני כמה שנים אמרו את זה. גם הרב ליאור הדגיש שהוא נתן הסכמה לפניני הלכה אך על הספר הזה הוא לא נתן הסכמה ושאנשים לא יטעו ויחשבו שגם על הספר הזה הוא נותן הסכמה. ואם יש משהו שהוא נגד דעת כל הפוסקים בספר מסויים שיש מי שנתן לו הסכמה צריך להאיר את עיניו ויבחן האם הוא מוכן לתת הסכמה לספר שזה מה שכתוב בו. כמו שברור לי שאף רב מהציונות הדתית לא היה נותן הסכמה לאחד מספרי המוסר של הרב אלחנן ווסרמן שתורף שם את הציונות בצורה הכי קשה שיש, ואם מישהו היה נותן הסכמה בלי לדעת והיו מאירים את עיניו פשוט וברור לכל בר דעת שהוא היה מוריד את הסכמתו, ודבר זה לא שונה בסוגיות אחרות ומהותיות כמו טהרת המשפחה.
8
הגאון הרב מלמד כבר לא זקוק להסכמות. פוסק גדול
גדי | 18-10-2021 17:22
הרהג אליעזר מלמד עשה מלאכה נפלאה ביותר בספריו. הוא זכה בפרס היצירה התורנית לפנ כ 6 שנים על ספריו, בוועדת הפרס היו רבנים גדולים, בניהם הרהג יעקב אריאל. אז מה השתנה? הרב מלמד פוסק גדול, וגם אם לא מסקימים עם פסק מסויים אסור להחרים
שטויות. הרב יעקב אריאל לא היה חבר בוועדת הפרס
אריאל | 18-10-2021 18:22
אמר שאין לסמוך על פסקיו ואין ללמוד בספריו.
9
כלב בדרך להיות...
רפורמי | 18-10-2021 17:23
כלב בדרך להיות רפורמי
מלמד
יעבץ | 15-03-2022 4:20
טעות רפורמי ישן הציבור רק עכשיו מתפכח מהשכרות
ימח שמך,...
יניב | 19-10-2021 9:22
ימח שמך, נבלה
10
אולי תדייק בכתבה
זה המינימום | 18-10-2021 17:54
חשוב לכל הפחות להעמיד דברים על דיוקם. אין שום הסכמה על ספר טהרת המשפחה של הרב מלמד לא מהרב מאזוז ולא מהרב ליאור, כך שהם גם לא יכולים לחזור בהם ממשהו שלא קיים. הרב מאזוז שלח מכתב ברכה לרב מלמד לאחר שהוא קיבל את ספרו. אז עכשיו חזר בו ממכתב הברכה ששלח. בכל אופן כל הסיפור הזה - לא מעלה ולא מוריד.
אתה מקשקש. על כל כרך מסדרת פנה"ל הם מתהדרים
אריאל | 18-10-2021 18:21
בגב השער בהסכמות מהרב ליאור והרב מאזוז עוד לפני המכתב האחרון.
11
גם אני חוזר...
פרץ | 18-10-2021 18:27
גם אני חוזר בי...מהכבוד שהיה לי לרבנים הנל החולקים על הרב מלמד. (זו פעם שלישית שאני מעלה את התגובה, אבל מערכת האתר מסרבת. אעלה עד שיפרסמו) רב שנותן הסכמה, חייב לעשות זאת לאחר ברור מעמיק. אני חושב שכך נהגו הרבנים והסכימו. ואם לא, ומה ראו על ככה...מה זה אומר עליהם? ודאי לא לשבחם. אלא שהפחדות ואיומים מצד הכת החרדית ורצון להשתייך אליה עשו את שלהם וגרמו לרבנים לחלוק על עצמם. זה אנטי-יהדות. הרב מלמד (שיש לי ביקורת עצומה על הכלתו את הרפורמים) איש חכם וצדיק שנרדף על לימוד וקיום תורה. היהדות חוגרת שק על לומדיה. לצערי, הבלאגן הזה הוא רק בגלל התפיסה החרדית-אשכנזית שקילקלה גם את הספרדים. רבותינו הספרדים כמו רפאל בירדוגו ויוסף משאש זצל שדרכם היא דרכו של הרב הצדיק מלמד, לו היו חיים היו יושבים לארץ עם עפר מקלה למשמע ההחרמות. אבל מיד לאחמכ היו יוצאים למלחמה. במקום להתמודד איתו בצורה מכובדת תוך דיון הלכתי הם מחרימים, כנראה בגלל שאינם מסוגלים (לרב מלמד ראיות מגדולי הפוסקים), ולכן בוחרים בשיטה הקלה האשכנזית - להחרים. הבושה הזו גורמת לכך שמהיום והלאה נלמד רק בספרי הרב מלמד ונתעלם כליל מכל האחרים. ואפילו לא נזכיר את שמם. הרב מאזוז הולך בדרכי אביו זצל, שכתב על הרב יוסף משאש הנל שהוא 'אינו בר סמכא כלל', אך ורק בגלל שיטתו להקל ולא להחמיר מתוך פחדים
נתנו הסכמות...
סובחי טופיילי | 07-11-2021 7:43
נתנו הסכמות על ספריו בעבר, אך עתה בעקבות הפנינים החדשים. משכו הסכמות לכלל ספריו, משום שדעותיו אינן עולות בקנה אחד עם שולחן ערוך. שולחן ערוך זו ההלכה.
כדאי לך לקרא מה הרבנים כותבים בהסכמות
אליהו | 18-10-2021 18:59
זה דבר בתלי אפשרי שהרבנים יקראו את כל הספר כאשר מבקשים מהם לכתוב הסכמה. מה שהם כן עושים, ותוכל לבדוק את זה בהסכמות עצמם, זה שהם כותבים שמכירים את המחבר כתלמיד חכם הראוי להורות ומן הסתם מה שנכתב בסדר ראוי להיכתב. אז נכון, הרב מלמד הוא תלמיד חכם גדול ועל זה סמכו כשנתנו לו הסכמה, אבל ברגע שמתברר שיש בספר פסקים שלדעתם אינם נכונים, הם מסירים את ההסכמה.
12
הר' מתניה אריאל ביקר אצל הרב ליאור כדי ללכלך
שלמה | 18-10-2021 19:53
על הרב מלמד בשבועות האחרונים. לא מאמינים? תשאלו את אנשי הלשכה שלו. זו עובדה. רק חבל שהרב ליאור מקבל לשון הרע מהר' מתניה במקום לברר
חבל שאתה מקבל לשון הרע על הרב ליאור בלי לברר
אריאל | 18-10-2021 22:05
אתה מקשקש. אין שום קשר לרב מתניה.
הגזמת
ביזוי תלמידי חכמים | 18-10-2021 22:01
האם אתה תלמד את הרב ליאור מה מותר ומה אסור?
דיברתי איתו עכשיו וזה שקר
תברר איתו | 18-10-2021 21:51
הוא לא נפגש עם הרב ליאור כבר יותר משנה. לעניין לשון הרע כדאי שתעיין בחפץ חיים כלל ד' סעיף י'.
13
ל-2. אם יש דברים שהם נגד ההלכה..
רם | 18-10-2021 20:41
יש ועוד צורך להזהיר מפני הספרים. שני הם פשוט לא נותנים את הסכמתם וחוזרים מהסכמה קודמת, זה הכל.
14
זה בדיוק הבעיה...
ל-8 | 18-10-2021 20:41
ספר שמקבל פרס!
את הפרס הזה קבל גם הרב ישראלי והרב אריאל וכו
ל14 | 18-10-2021 22:28
אין... אין דאגות
15
אין קולות מוגזמות,...
יואב | 19-10-2021 8:55
אין קולות מוגזמות, יש חומרות מוגזמות. ישנם רבנים שהתאהבו בקדושת ההחמרה.
16
יואילו הרבנים לפרט באיזה "דברים חמורים" מדובר
נתן | 19-10-2021 9:14
בכל הכבוד רבנים שמעבירים ביקורת צריכים לפרט מה הבעיה בפסק מסוים ולהסביר את עמדתם
17
צריך להגיד את...
דוד | 19-10-2021 12:42
צריך להגיד את האמת יש לו סדרת ספרים מעולה וטובה אבל השקפותיו ומעשיו האחרונים יצאו מחוץ למסגרת היהודית בדרך ישראל סבא החיבוק לשונאי ורודפי ישראל (הרפורמים) וההסכמה לרפורמות שבאות ממקום להרע ולא לשפר מעידים על כך שהוא חורג מאוד מרוח חכמים ויש על זה מחיר כל זאת בלי להזכיר שהוא לא מתעלם ודוחה בבוז ביקורת הגונה
18
מבחינתי זו סיבה...
ישראל צבי | 19-10-2021 13:27
מבחינתי זו סיבה מצויינת לקנות את ספרי הרב מלמד
19
יש להקל בטהרת...
חד | 19-10-2021 14:02
יש להקל בטהרת משפחה עד כמה שאפשר. אין גבר אחד שלא נכשל בשבעה ימי טהרה, שהיא מדיני זבה גדולה והוחמרה לנידה רגילה.
אולי גם...
אא | 27-02-2022 21:43
אולי גם נתיר לגעת בסתם פנויה המוגדרת בדרך כלל גם כנידה כי ממש קשה לשמור נגיעה?? אולי גם נתיר אשת איש רק בנגיעה כן? כי ממש קשה לעבוד עם בנות ולשמור נגיעה?? אין לדבר סוף.. כבר אמרו חכמינו משביעו רעב מרעיבו שבע.. זה מלחמה תמידית והיא קשה אבל עדיין אסור להתקפל אל מול היצר!
שטויות. רבים...
לא הופך חולשה לאידיאל | 20-10-2021 8:48
שטויות. רבים שומרים על קלה כבחמורה. למי שקשה יש לו ללמוד ולשמור על עצמו
עוד גאון...
שרון | 20-10-2021 6:52
עוד גאון בהלכה, לך ללמוד
20
יש להקל בקנאה...
חד | 19-10-2021 14:06
יש להקל בקנאה להלכה יבשה על חשבון אהבת ישראל. הרפורמים הם אחינו, ותקנות וגזרות חזל פחות חזקות מהאחווה הזאת. יש לדון בהם בימינו בתור גזרה שאין רוב הציבור יכול לעמוד בה. רק מיעוט קטן עומדים בכל דרישות חזל. על כן יש לעשות בהם רוויזיה מהותית. לא תהיה כנסת ישראל שרובה חילונים קלה מגזרות שהיו רלוונטיות פעם ונקבעו לפני 2000 שנה. ואני תלמודיסט כבד, כן, שומר קלה כבחמורה!
אחיך כן...
סובחי טופיילי | 07-11-2021 7:41
אחיך כן לא אחינו.. . ממחריביה הגדולים של היהדות בעת החדשה...עפר לפיהם ולפיך. עשה על זה תשובה דחוף.
שקרן אינך...
משה | 19-10-2021 19:49
שקרן אינך שומר ולא עשרית ... גזרות לפני 2000 שנה .... שוטה שבעולם אי אפשר להסביר פה את העניין אבל אתה טועה טעות חמורה. שמראה על בורות . עלק תלמודיסט חחחחחח
21
גם לגבי ה'חיסונים' צריך שהרב ליאור האמיץ ידבר
בת-ציון | 19-10-2021 17:34
כפי שאכן עשה באותה שיחת טלפון שלו עם בחור מבת-עין, שפורסמה ברשת והצילה רבים מליפול בפח בה. כן ירבו רבנים דוברי אמת וצדק!
22
מי שרוצה לשמור...
אלי | 20-10-2021 19:26
מי שרוצה לשמור על ההלכות המקוריות. שידרוש מאשתו לטבול במיים קרים. רבים מהראשונים אוסרים לטבול בחמים. ברור לכולם אילו איסורים נהיו מזה לכן ראוי ורצוי להקל כמה שניתן אגב יש גם דיעה בהלכה שאפשר לטבול בשאובים.ואף נהגו כך בכמה קהילות