אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נאום שלושת השבטים של בנט: לא מנהיג, אולי מנהל?

נפתלי בנט נשא נאום "שלשת שבטים" משלו, ובדבריו חילק את החברה הישראלית לשלשה ראשי חץ. בפועל, יש רק שתי תנועות כיום. זו האמת שאדם הגון לא יכול שלא לקחת באחת מהן חלק

נאום שלושת השבטים של בנט: לא מנהיג, אולי מנהל?
  צילום תמונה ראשית: מרק ישראל סלם, צילום תמונת כתב: שלומי שלמוני

ראש הממשלה נאם בועידת הג'רוזלם פוסט, נאום שלשת שבטים משלו ובדבריו חילק את החברה הישראלית לשלשה ראשי חץ – כוח לאומי; הימין, הגישה ההומניסטית; השמאל והגישה הדתית; החרדים והדתיים.
בנט אמר ש"במציאות, אנחנו צריכים את כל שלושת הווקטורים האלה. אולי תחשבו על זה כמשיכת חבל שיש בה שלושה צדדים אבל אנחנו כן רוצים את הוויכוח הזה". את דבריו חתם בכך ש"אנחנו לא מטפלים רק במגזר מסוים, אלא בכל הישראלים. ואפילו זה בפני עצמו מהווה חידוש".

אם כן, מר בנט שם את עצמו בנקודת התיווך שבין הצדדים; לא מזדהה עם אחד מהם. הוא כביכול נקודת האמצע, הנקודה הארכימדית שמחזיקה את היקום כולו. הניסיון של מי שנשבע אמונים למחנה הימין ולפתע פתאום גילה הגות שמשחררת אותו מן הצורך להביע עמדה, מעוררת גיחוך. אתה לא בחור שסיים אמש את החוג לסוציולוגיה ונתקל לפתע בחברה הישראלית ולתדהמתו גילה עולם שונה.

החלוקה שלו שגויה משום שהיא מעתיקה רעיון דומה של הרב קוק שהתייחס אל 'שמאל' שהיה מוכן למות כדי לכבוש את הארץ. אבות אבותיהם של נציגי השמאל כיום, היו מייבשי ביצות שהקימו קיבוצים בנקודות הקצה של ארץ ישראל. נוער גבעות? הם הסבים והסבתות שלהם!

עוד באותו נושא

בנט: להגביל את הכוח הפוליטי של החרדים


16

יש רק שתי תנועות כיום. זו האמת שאדם הגון לא יכול שלא לקחת באחת מהן חלק.

הכוח שממנו מורכב השמאל הקיצוני והמתון, יחד עם הערבים הוא צנטריפוגלי. אנרגיה שנעה בעוצמה כלפי חוץ ושואפת להרוס את מרקם החיים היהודיים, ופירוקם לרכיבים בודדים. לנתק את הנשמה מן הגוף ולראות את כולם כיצורים בודדים חסרי שייכות לאומית של ממש. זה מתבטא בכניסת הרפורמה, בשיתוף התנועה האיסלמית ועוד. התנועה הזו מגלה את עצמה בסגידתה לאויבי ישראל ובתחינתה ללגיטימציה מנכדי הצוררים שלנו באירופה.

הכוח הנגדי הוא זה הנע בעוצמה כלפי 'פנים', אל נקודת המהות היהודית. זהו מחנה הימין, רובו של עם ישראל, שמורכב ממסורתיים, דתיים, חרדים ואנשים בריאים בשמאל שמבינים היטב את עומק התהליכים ועושים את הדרך חזרה הביתה. הם אלו אנשים שאוהבים את יהדותם כשכל אחד מתקרב אליה כפי כוחו, אבל שאיפתם היא להתחבר.

עוד באותו נושא

"בנט לא לגיטימי, והוא עוד מדבר על המפלגות שלנו?"


21

משעה שבנט החליט לקחת את השלטון בידים, בכמעט אפס תמיכה, הוא חבר בעצם לתנועה הראשונה שמשתמשת בו כראש מנוע לרכב העצום, שהיא בונה במשך עשרות שנים בסיוע קרנות זרות, כולל גרמניה. הוא לא זה שעומד בנקודה המחברת, אלא זה שעומד בראש מחנה ההרס של הזהות היהודית, משום שהוא חבר לאלו שנעים החוצה בעוצמה.

אין דרך לתווך אלא להמשיך ולהאבק על תנועתה של המסורתיות והיהדות. לא לתת לכוח המפרק את העדיפות. במשיכת החבל הזאת אי אפשר לעמוד בצד ולפרש את המצב בחיוך זחוח. זו מלחמת רעיונות שהימין מוכרח לנצח בה.

ולדבריו האחרונים של בנט שטען ש"אנחנו לא מטפלים רק במגזר מסוים, אלא בכל הישראלים. ואפילו זה בפני עצמו מהווה חידוש". האם לטענתו כל ממשלות ישראל עד הלום, בהן קיבל תפקידים לא שוליים הוא דאג רק למחנה שלו? האם כשר חינוך, בגלגולו הקודם כאיש ימין מובהק, הוא לא דאג לכלל תלמידי ישראל? האם כשר ביטחון הוא העביר את תקציב הבטחון להתנחלויות ומנע אותו מן הצבא? מה פירוש דבריו התמוהים של מר בנט?

התירוץ, כמו שאומרים אצלנו, פשוט – כיון שהוא איבד אחיזה במציאות הממשית דהיינו במגרש הרעיונות שאין לו אפשרות לקחת בו צד, הוא מעמיק את ההפרטה של הממשל הישראלי. כלומר – אין כאן מנהיגות החותרת לגאולת עם ישראל בארצו, אלא חברת ניהול. נפתלי בנט, לכן, לעולם לא ימנה על מנהיגי העם היהודי.

==

הרב אהרון אגל-טל, מהמכון לאסטרטגיה חינוכית יהודית. מחבר הספר :"להגיד לאדם ישרו-אנושיות כמבוא לתורה"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
עולם הפוך.
יואב | 12-10-2021 18:04
הדוברים רוממות בגרונם אינם מודעים לעצמם מסתבר שמי שהינם צנטריפוגליים הם דווקא אלה שחושבים שהם הכי ערכיים והכי ישרים. כמו כותב הכתבה. אתם זקוקים למראה ולניעור רציני. עשו איתכם חסד והתחילו את הניעור. עשו לעצמכם טובה ותתחילו להסתכל פנימה בחשבון נפש נוקב ולא להאשים ולשפוט ולפרפל את כל העולם
יש לך את זה ביותר ריק מתוכן ? - לא אמרת כלום
שמואל | 12-10-2021 22:24
מילים חלולות לגמרי. איך ?
2
לא מנהל רק נוכל
נפתולי נפתולים | 12-10-2021 18:15
בנט מזכיר לי עורך שקיבל תשלום שמן לייצג צד במשפט, ועבר לייצג את הצד השני בלי להחזיר את התשלום. קיבל קולות ימין ומייצג את השמאל ואת המרכז. זה לא מנהל זה פשוט נוכל ושקרן.
3
בנט שינה מפה פוליטית ועקבות זה החברתית.הוא
חד | 12-10-2021 20:40
הוא תותח שהוציא אותנו מהפלונטר של הפייק ימין ושל שמאל. עכשיו יש ילדים (ביביסטים וילדי סמוטריץ) ויש בוגרים אחראיים (ממשלת בנט, כולל ערבים)
הערבים בוגרים אחראיים - למה לא.....
יוסי | 12-10-2021 22:29
רק לשמאלנים יש כזאת יצירתיות . אין אצלם מציאות חיצונית
איזה יצור אתה..... חי בעולם דמיוני שברא לעצמו
זאב | 12-10-2021 22:26
שמאלני קלאסי. כשהמציאות תחטיף לך - כמו שהיא עושה זאת השכם והערב לשמאל - את הסטירה בפרצוף זה יהיה מאוד כואב.
4
עוד צדיק גדול...
עוד נאד נפוח ... שבא להטיף לנו מוסר ... לך חפש מי ינענע אותך ... | 12-10-2021 20:51
עוד צדיק גדול , החרדים שבכלל לא מגייסים הם ימין לאומי ... הציונות הדתית עם ישיבות ההסדר שלה והשרות הצבאי המקוצר היא הימין הלאומי ... הביביסטים שידועים כנהגי בוס עם שרות של שבוע שבוע , הם ימין לאומי .... ובסוף מי שבאמת מחזיק את הצבא זה השמאל ... אם זה לא היה עצוב הייתי צוחק ...
אם השמאל...
שלם | 14-10-2021 11:15
אם השמאל היה עיקר הצבא לא הייתה לנו מזמן מדינה. וכל הכותרת היא בדיוק הכותב שהרי הפוסל. במומו פוסל
מה אתה מבלבל במוח - כל הפלוגה שלי בגולני היא
זאב | 12-10-2021 22:28
ימין. אזיה שמאל יש בצבא ? שמאל שלא מאמין בעם היהודי ? שחושב שלאומיות היא גזענות ? ואם היית צודק אז הצבא הוא לא של העם היהודי וצודקים החרדים שלא משרתים בו.
5
מה שלא הצלחתי...
שמישהו יסביר לי .... | 12-10-2021 20:57
מה שלא הצלחתי להבין , זה איך עם כל כך הרבה אנשים ערכיים , איכותיים וצדיקים , ועם כל כך הרבה אברכים גאונים שמתים באוהלה של תורה .... איך זה שמשיח עוד לא בא ... ואפילו לא מטלפן ... כנראה הם לא מה שהם חושבים שהם ... כולל הרב הזה....
6
מזל שלא כולם...
ג | 12-10-2021 20:59
מזל שלא כולם מדברים כמוך על השמאל. אולי מדיבורים כמו בנט ייצא מהם משהו מדיבורים כאלה וודאי לא
7
אנחנו מעדיפים מנהל...
אדוני הרב .... | 12-10-2021 21:06
אנחנו מעדיפים מנהל על ראש ממשלה מושחת ...
הוא לא...
לך לישון, חמוץ | 18-10-2021 2:20
הוא לא רק הפך להיות כזה , הוא נולד כזה , זה משהו שאי אפשר להתנקות ממנו. השחיתות זורמת לו בורידים
, לבנט...
יחי ההבדל הקטן ... האמת יש כמה ... והם הבדלים גדולים ... | 13-10-2021 6:21
, לבנט אין משפטים ב 3 נושאים שונים ... והוא לא חשוד בהפרת אימונים , מירמה , ושוחד ... וזה מבלי לכלול את פרשת הצוללות בה מושחתיהו , לא נחקר כלל , אבל בן דוד מילקובסקי עשה שם מאות מיליונים , בדולרים .... הבנת ? ודרך אגב למורה אסור לקבל מתנה ... ולראש ממשלה בוודאי שאסור לקבל מתנות , בטח לא במאות אלפי שקלים ...
@אדוני הרב ..נכון...
מנשה | 12-10-2021 23:59
@אדוני הרב ..נכון ממשלה מושחתת
אתם יכולים להמשיך לחיות בעולם הדמיוני שלכם
שמואל | 12-10-2021 22:30
זה שאמרתם שביבי הוא מושחת לא יהפוך אותו להיות כזה. בינתיים המנהל שלכם הוא גדול הנוכלים עלי אדמות
8
סוציולוג בגרוש .הניתוח...
שף | 13-10-2021 6:49
סוציולוג בגרוש .הניתוח שלך מתאים להכנת מרק במטבח .
9
ממשלת הסטייקים ...
חיים | 13-10-2021 13:38
ממשלת הסטייקים
10
הבנט הזה ...
ראש ז נגוע | 14-10-2021 8:45
הבנט הזה
11
חרבנט ...
מטורלל מפלג עם נוכל רמאי שקרן שונאים אותך | 14-10-2021 12:55
חרבנט
12
בנט ממשיך דרכם...
דוקטור לפיד | 14-10-2021 14:43
בנט ממשיך דרכם של הגרמנים במאה הקודמת
13
בנט מלך ישראל...
כל האמת בפנים | 18-10-2021 2:19
בנט מלך ישראל