אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

החוק לרב ראשי אחד בא לפגוע בכוח הרבנות

מתקפת החקיקה הדתית הבאים לענות על צרכים אמיתיים אך בדרך של כפיה ודחיקת הקץ. הם מושתתים על כיוון אחד – תיקון בעיות ברגע על ידי כפיה ובמחי יד של מחוקקים בלי להתייעץ עם גורמים ברבנות. אנחנו עוד נשלם על זה ביוקר

החוק לרב ראשי אחד בא לפגוע בכוח הרבנות
  נשלם ביוקר. הרב בראלי

בשבוע שעבר עבר בכנסת בקריאה טרומית חוק הקובע שיבחר רק רב ראשי אחד. שמחה גדולה, סוף סוף מימוש חזון הנביאים לקיבוץ נידחי ישראל אמיתי. כור ההיתוך הישראלי פעל והצליח להתרומם מעל המחיצות העדתיות. האם כבר אפשר לגמור את ההלל?

לצערנו התשובה ממש לא, ככה לא עושים מהפכות! שכן שום עדה לא תוותר על מנהגיה, גם אם הרב הראשי לישראל נוהג אחרת. בדיוק כמו שניסיונו של הרב גורן לקבוע נוסח אחיד לתפילה בצבא, נכשל. תהליכים חיוביים אלו יכולים להגיע רק מלמטה. כאשר האוזן מתרגלת לשמוע את קריאת התורה בסגנון אחר ונפתחים למנהגים חדשים ומנגינות שונות, אזי שלב הנישואים בין עדתיים הוא טבעי ומוצלח.

חוק זה הוא רק אחד מתוך חוקים רבים המונחים של שולחנה של הכנסת. חוקים בענייני דת ומדינה הבאים לענות על צרכים אמיתיים אך בדרך של כפיה ודחיקת הקץ. הם מושתתים על כיוון אחד – תיקון בעיות ברגע על ידי כפיה ובמחי יד של מחוקקים בלי להתייעץ עם גורמים ברבנות.

מה באמת עומד מאחרי שטף החוקים?

הרצון להפריד בין דת ומדינה– להפוך את הרבנות הראשית לגוף ייצוגי וללא יכולת השפעה. כך למשל החוק לרב ראשי אחד בא פשוט לפגוע בכוח הרבנות ובנוסף הוא כולל סעיף שנשיא בתי הדין הרבניים לא יהיה רב ראשי אלא דיין מבית דין הגדול. שוב על פניו רעיון יפה ומקצועי. אך המגמה הנסתרת היא להוריד מכוחו של בית הדין ומעתה הוא אינו קשור כלל לרבנות הראשית וכל כולו תחת אחריות משרד המשפטים (תהליך שהחל לפני כעשר שנים בתמיכת הרב אלי בן דהן מנכ"ל בתי הדין ובניגוד לדעת הרב שפירא).

כך לגבי חוק הגיור אשר הצד הגלוי שלו הוא להרבות הרכבים ולעודד פניה של גרים אך מבחינה משפטית יש בו פגיעה ביכולתה של הרבנות הראשית לפסול גיורים. שכן על פי חוק כל גיור אשר נעשה על ידי רב בעל תעודת רב יישוב ועיר הגיור תקף. אולם המטרה האמיתית שלו, לאפשר גיור המוני ללא קבלת עול מצוות. ודאי ימצא רב ליברלי שיתבסס על דעה דחויה שאינה מקובלת על שום אחד מפוסקי ישראל, ויגייר את כול הבא ליד.

החסכון עולה ביוקר

יש ללמוד מהעבר ממקרים שהרצון לצייר את שרותי הדת כיעילים וחסכוניים עלו ביוקר. אז התברר שהמניע אינו טהור והוא מונע מהרצון להצר את כוחה של הרבנות. כך היה בשנת 2003 כאשר שילמנו מחיר יקר על היוזמה של המפד"ל להתייעל ולפרק את משרד הדתות ולהעביר את שרותי הדת למשרד ראש הממשלה. התברר שכשאין שר ממונה אי אפשר לתפקד והפגיעה בכול עולם הרבנות הייתה קשה.

כך גם לגבי הסכמת הרב בקשי דורון לצמצום רבנות עיר לרב אחד (מלבד כשיש דרישה מצד העירייה) דובר על כך שעל כל הורדת תקן של רב עיר, יתמנו עוד שלושה רבני שכונה, כך שהמערכת תצא נשכרת. אולם בפועל האוצר קפץ על המציאה התקנים צומצמו ומנגד לא יצאו מכרזים לרבני שכונות ולו תקן אחד.

הרבנות הראשית בישראל היא הגוף הראוי והמוסמך לעסוק במשימות חשובות אלו, לתת מענה הולם במסגרת ההלכה לכל שכבות האוכלוסייה עם כל הצרכים המיוחדים שלה. גם לחברי כנסת ישנו תפקיד חשוב בדחיפה לתיקון המצב. ולחברי הכנסת של תקומה והבית היהודי ישנו כאן תפקיד מיוחד.

חוקים אלו באים לקבע את הציבוריות הישראלית ויש להם משמעות רוחנית רבה. כאן אמור להתבטא הגוון המיוחד של אנשי אמונה. זו היא האות המיוחדת שלהם בתורה, לבוא ולהעלות את הדברים בפני מי שמופקד על נושא זה, בפני רבני ישראל. לא רק שלא ניתן להתעלם מקריאתם של הרב ליאור והרב יעקב אריאל כנגד חוק הגיור אלא לבוא באוזניים פתוחות ללמוד את העקרונות הרוחניים שהם מעלים. רק באפן זה הישן יתחדש והחדש יתקדש.

==

הרב אריאל בראלי הוא דיין בבית הדין לממונות בשדרות ור"מ בישיבת ההסדר בעיר. הדברים פורסמו ב'עולם קטן'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
רב ראשי אחד צעד חשוב למחיקת העדתיות המפלה ומקטבת די די
למען אחדות עם ישראל | 25-11-2013 14:07
2
תפתיע אותי
תלמיד לשעבר, שדרות | 25-11-2013 14:58
כבוד הרב שהערכתי אליו חוצה גבולות. מאמרי הדעות שלך מביעות כל הזמן את אותה המנטרה- מנסים להחריב אותי, לפגוע בי, בעולם התורה וכו' וכו' הבנו. שמענו. אולי פעם אחת ניקח הצעה של ח"כ מכובד כמו פייגלין שחוקר את הדברים לעומק, ונאמר- שאפו. הגיע הזמן לבטל את העדתיות הזאת מהשורש. ש"ס בונים את כל כוחם על העדתיות הזאת וכך גם אגודה. אולי נאמר מספיק, די? אז בואו לא נתבכיין. נציב את המטרות מול עיננו ונחתור להשיגן גם כאשר זה משרת גם את השקפת עולמו של פלוני או פלמוני.
3
רב ראשי צריך להיות קודם כל תלמיד חכם
| 25-11-2013 15:28
לצערינו, זה לא הקריטריון המכריע בבחירות לרבנות
4
ובמילים אחרות, קיצצו לי בג'ובים בלי להתייעץ
| 25-11-2013 15:52
אתה מדבר על כך שהשינויים צריכים לבוא מלמטה אך בפועל אתה דורש להתייעץ ברבנים הראשיים שלמעלה. העיסוק העדתי הוא מופרך גם אם יש הבדלי מנהגים בין העדות שכל רב יודע לציין אותם (וכי אתה רוצה שיהיה גם רב חסידי ורב ליטאי ורב תימני כדי שידעו הכל?). אבל אז בסוף כשמתברר שאתה רוצה גם עוד רבני שכונות (כאילו מישהו לוקח תפקיד זה ברצינות) מתברר שאתה בסך הכל רוצה עוד סידור עבודה לבוגרי הישיבות. רוממות הקדושה בגרונך ומצלצלי הכסף באדרתך.
5
נסיון הרב גורן דווקא הצליח - אבל להיפך
Nישהו | 25-11-2013 17:51
כמעט בכל בסיסי הצבא מתפללים בנוסח ספרדים וע"מ. זה הנוסח האחיד דה פאקטו. כל הסידורים בבתי הכנסת הם בנוסח זה. לא ניתן למצוא בבסיסים רבים אף סידור מנוסח אחר. אז יש לבדוק לפני שכותבים. דבר נוסף - איך אפשר לדבר על פגיעה ברבנות, כשהיום מצבה הוא הגרוע ביותר שניתן להעלות על הדעת? זה די דומה למצב מוסד הנשיאות לאחר הקדנציה של קצב...
6
שינוי חייב להיות
יואל יהודה לנגה | 26-11-2013 10:10
לפי החוק הרב לאו שלא נסמך לדיינות ואין לו נסיון של יום אחד כדיין אמור לעמוד בעוד חמש שנים בראש בית הדין. זה חוסר מקצועיות שאין לו דוגמה בשום מקום בעולם!! הגיון בסיסי דורש שבראש מערכת בתי הדין יעמוד דיין ותיק שהוכיח את יכולתו כדיין.
7
רב אחד, יהיה משס
בעל שם | 26-11-2013 12:14
אם יהיה רק רב אחד, הוא יהיה של שס. אף אחד לא חשב על זה
8
כותב תגובה 2-כל הכבוד
א.מ.ר. | 26-11-2013 16:26
אני כבר כמעט לא יכול לקרוא את טורי הרב בראלי יותר. שום דבר חיובי אין לו להגיד, רק לבכות להתנגח ולהתבכיין. די מספיק!
9
להמשיך בחקיקה
יוסי | 26-11-2013 17:28
מי בכלל צריך רב ראשי? זו בדיחה יפה.האורטודוכסים לא צריכים אותו והחילוניים לא רוצים אותו. אז שיהיה אחד-ספרדי. רוב הצריכים אותו הם ספרדים . האשכנזים מספיק ידענים ואין להם צורך בפקיד ממונה מטעם.אם זה ענין של כבוד- שיהיה ספרדי. יש לו בגד יפה ויש לו שומעי לקחו במוצ"ש. אנחנו די לנו ברב שכל אחד בחר לעצמו,אם בכלל.
10
זה בא מלמטה הגיע הזמן לרב אחד
אהרון | 26-11-2013 17:42
זוהי דרישה של השטח.אם הרבנות תהיה מחוברת לשטח היא תבין שהמהפכה אפשרית ונמצאת כאן מעבר לפינה. תם עידן רב ראשי אחד לכולם.
11
האמת כואבת - הרבנות היום היא מוסד חולה
מישהו | 27-11-2013 21:02
מאז ההשתלטות החרדית על המוסד, הוא הפך להיות מוסד מושחת וחולה. כבר שנים נדבקות בו פרשיות שונות ומשונות והתנהלויות שלקרוא להן בלתי תקינות, זה להיות עדין במיוחד. למה בדיוק צריך הציבור לממן שני רבנים ראשיים? מדובר בשני חרדים שאף אחד לא מתייחס אליהם. לש"ס יש את מועצת גדולי התורה שלה, לאשכנזים את שלהם. ולד"לים יש גם את שלהם, מגמה שהתחזקה מאז שהרבנות חלתה במחלת החרדת. אז למען מי בדיוק מחזיקים שני רבנים? למען החילוניים? גם הם מספיק להם רב אחד.
12
רב ראשי אחד
הים | 04-12-2013 9:31
מצד אחד לא נורא ולא משנה אם ומי יהיה הרב הראשי היחידי הבא, ספרדי או אשכנזי, כבר היה לפני שקמה הרבנות הראשית ע"י הרב קוק והרב מאיר זצ"ל, רב ראשי יחידי הנושא את התואר תחילה "ראשון לציון וראש רבני ירושלים, וכשבאו התורכים "ראשון לציון וחכם באשי", וכשקמה הרה"ר "ראשון לציון הרב הראשי לישראל", והיה נושא בעול הציבור ומייצג את העם והיתה קהילה קטנה בישראל, מצד שני היום בן פורת יוסף אלפים ורבבות רב ראשי יחידי אינו יכול לשאת משא העם לבדו כי רבו ענייניו, לכן מוטב שיהיו שני רבנים ראשיים אשר מחלקים ביניהם תפקידים להקל את משא העם, ולא משנה מי יהיה העיקר "אדיר במלוכה - בחור כהלכה".
13
הוי אריאל אריאל
מישהו | 21-12-2013 22:51
הרבנות הראשית היא מוסד רקוב ומושחת, הרחוקה שנות אור מהחזון המופלא של הראי"ה קוק זצ"ל. האם מישהו מופתע מהחשדות נגד הרב הראשי לשעבר? האם מישהו תפס את עצמו ואמר 'זה לא יכול להיות'? לא צריך להמשיך ולהפטיר כאשתקד. ולזה רק מצטפרים תהליכים ארוכים ומבורכים, של איחוד הגלויות שהגיעו מכל קצות הארץ. צאצאי יהודים שהגיעו מתימן נישאים לצאצאי אלה שהגיעו מרומניה וכן כל חיבור העולה על דעתכם. כך ראוי להיות, וראוי גם לבטל את "הרב הספרדי" ו"הרב האשכנזי".