אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יום בריאות הנפש: מפסיקים להסתיר

הצעד הראשון לטיפול ושיפור תחום בריאות הנפש בישראל הוא העלאת הנושא על השולחן. הטיפול צריך להיות במעגלי המודעות והשיח החברתי ציבורי ובמענה ההלכתי והממלכתי; דרך רשויות המדינה

יום בריאות הנפש: מפסיקים להסתיר
  אילוסטרציה (צילום: שטרסטור) תמונת כותב (צילום: ברוך גרינברג)

שאלה הגיעה לשולחן אחד מגדולי ישראל הייתה ביחס לנערה שנמצאה מוטלת ברחוב לאחר שניסתה להתאבד באמצעות בליעת גלולות בכמות גדולה.

לאחר שטופלה סיפרה שהמניע לניסיון ליטול את נפשה היה בגלל שהרתה ללא נישואין. היא המשיכה ואמרה שאם לא יבצעו לה הפלה, תמשיך לנסות לשלוח יד בנפשה.

רופא פסיכיאטר אבחן שאותה בחורה היא בעלת אופי פסיכוטי (לא יציב) ונמצאת במצב נפשי לא מאוזן עקב ההיריון הלא רצוי. עקב כך היא אף שרויה בדיכאון ובעקבות ניסיון הקודם להתאבד יש מקום לפתור את הבעיה באמצעות הפלה.

אף על פי שניסו להסביר לנערה את האיסור ההלכתי בהפלה, היא ציינה שהילד הזה יביא סבל לעולם – הוא יהיה ללא אבא, היא תהיה תחת חרפה וקלון, והוריה יראו בו כתם על המשפחה. לכן היא עומדת על דעתה לבצע הפלה. האם מותר לה או אסור?

אישה חוותה אירוע טראומטי כדוגמת פיגוע או תאונת דרכים והיא נמצאת במצב נפשי קשה – האם כדי להרגיעה מותר לחובש או לרופא לחבק אותה או לגעת בה? ילד שהיה עד בשבת לפיגוע או מות אחד מקרוביו האם מותר לעובדת סוציאלית לחלל שבת כדי להגיע ולתמוך בילד מחשש שתתפתח אצלו תופעת פוסט טראומה? האם זה נחשב פיקוח נפש?

השאלות הללו הם רק דוגמאות מעטות ביחס לצורך במענה הלכתי לשאלות הנוגעות לתחום בריאות הנפש. כשכתבתי את עבודת התיזה שלי לתואר שני באוניברסיטת בר אילן בנושא 'הגדרת מצב נפשי כפיקוח נפש' נוכחתי לראשונה לדעת עד כמה העולם של בריאות הנפש מורכב ורחב, ועד כמה אנחנו כחברה נדרשים לחשב מסלול מחדש ביחסינו לסוגיה חברתית זו.

הצעד הראשון לטיפול ושיפור תחום בריאות הנפש בישראל הוא העלאת הנושא על השולחן, מה שהיה שנים מוסתר בבושה כאיזה סוד אפל צריך לצאת אל האור.

ההתקדמות צריכה להיות בשלושה מעגלים – המעגל שלנו כחברה שצריכה להיות קשובה יותר, מכילה יותר ורגישה יותר לבני משפחה, חברים בקהילה או בעבודה שמתמודדים עם בעיות נפשיות כאלו ואחרות.

המעגל הממלכתי- בקידום טיפול עומק במענה מקצועי של משרדי הממשלה השונים בדגש על משרד הבריאות להעברת תקציבים ופיתוח תוכניות ארוכות טווח לשיפור מערך בריאות הנפש בישראל שלצערי לוקה היו בחסר.

ובמעגל התורני- לתמוך ולקדם עולם הלכתי של רבנים, רבני קהילות ואנשי רוח שידעו לשלב ידיים עם אנשי המקצוע כדי לתת מענה לשאלות ואתגרים הלכתיים ורוחניים של מתמודדי הנפש מתוך נאמנות עמוקה לפסיקת ההלכה וגדולי ישראל ומתוך הכרות אמיתית עם המצוקה הקשה של המתמודדים.

יום בריאות הנפש שמצויין היום לראשונה בכנסת בהובלת חברת הכנסת מיכל וולדיגר הוא צעד חשוב בכיוון הנכון. הוא יוביל אותנו למשימה הגדולה שתהיה דווקא ביום שאחרי, הן של שליחי הציבור בכנסת לשפר ולתקן את מה שנדרש, והן של כולנו כחברה שצריכה להיות קשובה מכילה ורגישה הרבה יותר למתמודדי הנפש.

 

יהודה ולד הוא מנכ״ל הציונות הדתית

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
רפואה שלימה :בזכות...
יאיר | 14-10-2021 8:09
רפואה שלימה :בזכות אימת מלכות השם, קריאת סיפריי מוסר,ואהבת לרעך כמוך (השיניים והשפתיים הם שניי חומות ללשון המדברת)בירור הדיבור הנכון ביותר הברכה של השם ולבסוף מירוק וייפוי עי ייעוץ פסיכולוגי למי שזה עוזר אמן לכל עם ישראל