אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: 75 שנה לפיצוץ תחנת הרכבת בירושלים

בה' בחשוון תש"ז יצא כוח קטן של האצ"ל לפוצץ את תחנת הרכבת בירושלים. בעקבות הלשנה של בוגד, הכינו הבריטים מארב ופצעו את מאיר פיינשטיין שנידון למוות, אך הקדים את התליין

היום בהיסטוריה: 75 שנה לפיצוץ תחנת הרכבת בי-ם
  מאיר פיינשטיין הי"ד

היום בהיסטוריה: ה' בחשוון תש"ז – הפעולה בה נתפס מאיר פיינשטיין

בה' בחשון תש"ז (30.10.46) נעצרה בכניסה לתחנת הרכבת בירושלים ומהמונית ירדו חתן וכלה נרגשים. אל המונית ניגשו שני סבלים ערביים והוציאו את מזוודותיהם של הזוג.

הסבלים הניחו את המזוודות בחדר הקבלה ליד הקופה. הכלה ניגשה לקנות כרטיסים והחתן אביאל נשאר להשגיח על המזוודות. כשחזרה סימה מהקופה הוציאה שלט גדול מבד עליו כתוב בשלוש שפות אנגלית עברית וערבית, זהירות מוקשים.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: יום הזיכרון של האדמו"ר מפיאסצנה


3

הסבלים הערבים והזוג המאושר לא היו אלא לוחמי האצ"ל שלאחר פירוק תנועת המרי העברי המשיכו את מאבקם העצמאי לפגוע בסמלי שלטון המנדט. המטרה הייתה תחנת הרכבת בירושלים. במונית ממנה ירדו "הזוג" נהג מאיר פיינשטיין שהייתה אמורה להיות מונית המילוט.

הבגידה שהובילה למארב הבריטי

מי שהיה אמור לפקד על הפעולה היינריך ריינהולד, "ינאי", נעלם מביתו ערב הפעולה. הפיקוד עבר לאליהו לוי "אביאל" שישמש "כחתן", וכשסימה הכלה קנתה כרטיסים אביאל "החתן" הפעיל את מנגנון הפצצות שבמזוודות

שוטר ערבי שעמד בסמוך לסימה הבחין בשלט ובסמל האצ"ל שבתחתית השלט. תפס בסימה ושאל אותה מה זה? סימה לא איבדה את העשתונות והשתחררה מאחיזתו. באותו רגע החלה מהומה רבה והמון ערבי הקיפו את סימה ואביאל. אריה אשל ששימש כמאבטח מחופש לסבל ירה באוויר סימה אביאל ושאר הלוחמים זינקו אל המונית שהחלה לדהור אל שכונת ימין משה.

בתחילה נראה היה כי הצליחו להימלט, אך לאחר רגע ניתכה אש כבדה מכל עברי המכונית. הלוחמים נקלעו למארב בריטי שבעקבות מידע מוקדם ידעו על הפעולה והמתינו ללוחמים מחוץ לתחנה. משוריין בריטי החל לדלוק בעקבות המונית.

בדרך אמר פיינשטיין "אני נוהג ביד אחת", אך דבריו התקבלו כהלצה. כשהגיעו אל ימין משה, הבחינו כי ידו השמאלית של פיינשטיין רוסקה ושתתה דם רב במשך כל זמן הנסיעה. אשל העיד כי הודות לאומץ ליבו ולתושייתו של פיינשטיין ניצלו חיי הלוחמים.

פיינשטיין נאסר ונידון למוות

המונית עצרה פיינשטיין רץ לאחד הבתים ושם נפל. הבריטים המשיכו לדלוק אחר הלוחמים ובעקבות הדם הגיעו אל הבית בו נמצא פיינשטיין. אחד השוטרים ביקש להרים ידו על פיינשטיין, וזה עצרו כשקרא בפניו "אני שבוי מלחמה". משם העבירו אותו, ללא טיפול רפואי, אל בית הסוהר הצבאי בשכונה הגרמנית. לאחר שדרש כי עליו לקבל טיפול רפואי הובל לבית חולים ושם קטעו הרופאים את ידו.

כשניסו הבריטים לנטרל את הפצצה זו התפוצצה, הרגה קצין בריטי והחריבה את התחנה.

מיד לאחר הפעולה התברר לחברי האצ"ל כי היינריך ריינהולד, היה מרגל בריטי והוא זה שגילה לבריטים על הפעולה. ולאחר הפעולה הוברח ע"י הבריטים לבלגיה. יחד עם פיינשטיין נעצר לוחם נוסף שהשתתף בפעולה בשם דניאל אזולאי, שכעבור שנים התגלה כמרגל של ההגנה ובניגוד לפיינשטיין ניצל מחבל התלייה.

פיינשטיין הועמד לדין ונגזר עליו גזר דין מוות יום לפני עלייתו לגרדום ביד קטועה מחובק לחברו משה ברזני כשרימון בין הלבבות התפוצצו השניים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו