אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרצוג "בבאבי יאר לא נשאר זכר לא שם ולא זיכרון"

הנשיא יצחק הרצוג משתתף בטקס לציון 80 שנה לטבח בבאבי יאר, לצד נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי ונשיא גרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר. צפו בשידור חי

הרצוג "בבאבי יאר לא נשאר זכר לא שם ולא זיכרון"
  (צילום: חיים צח\לע"מ)

נשיא המדינה יצחק הרצוג משתתף כעת (רביעי) בטקס הבינלאומי הרשמי לציון 80 שנה לטבח בבאבי יאר, כחלק מביקורו המדיני באוקראינה. לצידו נוכחים בטקס גם נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי ונשיא גרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר. 

נשיא המדינה אמר בטקס: "אני מגיע לכאן כנשיא מדינת ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי, אני מגיע מירושלים, בירתנו הנצחית. בלב ירושלים, בפרלמנט הישראלי – "הכנסת", בקומת הממשלה, ישנו ציור של הצייר יוסף קוזקובסקי, יליד אוקראינה שלמד אומנות בקייב. "המובָלים להורג – באבי יאר"; הוא נקרא. ובו גברים, נשים וטף, הפוסעים דומם בחשכת מוות, כשקלגסי השטן הנאצי ושוטרים מקומיים מכוונים אליהם את נשקם, משלחים בהם כַּלְבֵי-טרף חדי מלתעות.

נשיא המדינה הרצוג נואם בטקס (צילום: חיים צח/ לע"מ)

בלב הציור, שמי שראהו ולו פעם אחת – לעולם לא יוכל לשכוח, אישָה האוחזת ביד אחת את ידה של בתה הקטנה, ובידה השנייה מצמידה לחזה את תינוקה. מוקפת הורים וילדים, אחים ואחיות. כולם יחד, בדרכם אל מותם המחריד, כאן, בלב הַמַּאְפֵּלְיָה. אלפי פעמים עליתי במדרגות ופעם אחרי פעם הייתי עוצר. מביט בתמונה. ולבי נצבט בקרבי, נחרד מהזוועה. חשבתִי על כך שבסוף אותה הליכה, הופשטו היהודים הללו, הושלכו לגיא ההריגה, ונטבחו ביריות. בכול פעם שהיו מגיעים מנהיגים מרחבי העולם הייתי מראה להם את התמונה. ומספר להם את סיפור הטבח בבאבי יאר. פרק שיש להמשיך וללמוד עד דור אחרון.

לא היה רצח מחריד וקר יותר, שמייצג את "השואה בכדורים" בצורה רצחנית יותר – מהטבח בבאבי יאר. ולא ניתן לחמוק מהמחשבה הנוראה, שהשמש זרחה על הגיא. הציפורים צייצו. היער שָקָט והשוחט – שָחָט. במשך שתי יממות קצרו מכונות הירייה של יחידות החיסול של הנאצים ואיתם, לצערנו גם, משתפי פעולה מקומיים עשרות אלפים מיהודי קייב והאיזור. משפחות שלמות נמחקו.

הרצוג עם נשיא אורקריאנה(צילום: חיים צח/ לע"מ)

נמצאת כאן היום, מרינה בורובֶיצִ'יק (Vorobeichik). מרינה, היא נכדתה של נדיה אלגרט. בתו של בנה, איליה, אילושה. שניהם – נדיה ואילושה – הצליחו בדרך נס לצאת חיים מן הבור. נדיה איבדה בבאבי יאר עשרים ושישה מבני משפחתה; הוריה, אחיה, אחיותיה וילדיהם!

מיכאל סידקו (Sidko), אחרון הניצולים מבאבי יאר היה בסך הכול בן שש כשארע הטבח. מיכאל עלה לישראל. וכך הוא מספר: "הלכנו אימא, אחי, גרישה, אחותי קלרה, בת שלוש וחצי, ואחי התינוק, וולודיה, רק בן ארבעה חודשים. אימא עמדה עם התינוק בידיה. קלרה אחזה לה בחצאית. השוטר תפס את קלרה ונתן לה מכה בראש. הוא דרך על החזה שלה וחנק אותה למוות. אימא התעלפה. התינוק נפל. השוטר רמס אותו עם המגף וירה באימא. תפסו את כולם ברגליים – וזרקו אל תוך הגיא". אכן, גבירותיי ורבותיי, שלושה פשעים איומים ידע העמק הנורא הזה. הראשון היה הטבח – מחיקת האדם. ואחריו השני והשלישי – ההסתרה וההשכחה – מחיקת הראיות ומחיקת הזיכרון. הרצון להעלים ולמחוק קבע את עומק ההשמדה. עשרות אלפי בני אדם, ועדיין – לא נעשו רישומים. הגופות נשרפו והאפר נכתש. ממרבית הנרצחים בבאבי יאר לא נשאר זכר לא שם ולא זיכרון. הגיע זמן הזיכרון. לכן אנחנו כאן!

צילום: חיים צח/ לע"מ)

מוקדם יותר היום הרצוג קיים פגישת עבודה מדינית עם נשיא גרמניה, כאשר השניים ציינו את הסמליות העצומה של המפגש דווקא ביום הזה שבו נחנך מרכז הנצחה עולמי לטבח. כמו כן, דיברו הנשיאים ארוכות על סוגיית השבויים והנעדרים של מדינת ישראל ברצועת עזה ובמקומות אחרים.

עוד באותו נושא

נשיא אוקראינה להרצוג: "זכרון השואה קדוש לנו"


4

 

שמונים שנה חלפו מאז הטבח הנורא בבאבי יאר. לפני שלושים שנה בדיוק כוננה אוקראינה העצמאית וכוננו יחסיה הדיפלומטיים עם ישראל. לעם היהודי היסטוריה ארוכה ומורכבת, השזורה בזו של אוקראינה. על אדמת אוקראינה פרחה משך מאות שנים אחת הקהילות היהודיות מהגדולות והחשובות בעולם. מנהיגים ומדינאים, אנשי רוח, משוררים ורבנים גדולים. כולם פעלו, הגו וכתבו על אדמת אוקראינה. כאן, על האדמה הזו, צמחה החסידות. כאן צמחו כמה ממנהיגי הציונות. כאן נולדו וגדלו מנהיגים חשובים של מדינת ישראל. וכאן גם היו פוגרומים ופרעות נוראות נגד יהודים לאורך הדורות. וכאן היה גם הטבח בבאבי יאר. פרק טראגי שאסור שיימחק מדברי הימים של משפחת העמים. צלקת נצח על פני כדור הארץ!

הטקס בבאבי יאר (צילום: חיים צח/ לע"מ)

הקמת ה- Babyn Yar Holocaust Memorial Center שמספר את סיפורם של שניים וחצי מיליון יהודי מזרח אירופה, ובתוכם מיליון וחצי יהודי אוקראינה, שנרצחו ונקברו בקברי אחים היא מעשה חשוב ופרק חשוב בהיסטוריה המשותפת של אוקראינה ושל ישראל, של אוקראינה ושל העם היהודי. היא תיקון עוול היסטורי של שנים ארוכות של הכחשה והשכחה, והפקת לקח ולימוד לדורות הבאים. בל נטעה – גם בימים אלה, הכחשת שואה עדיין קיימת. האנטישמיות עדיין קיימת. רק ביממה האחרונה שמענו כולנו על עוד גילוי אנטישמיות מכוער במחנה ההשמדה אושוויץ, בדמותן של כתובות גרפיטי אנטישמיות שמבזות את זכר הנספים במחנה המוות הנורא. עלינו, על כל מנהיגי המדינות, לגנות בתוקף כל בדל וקצה של תופעה כזו, ולהילחם בה בכל כוחנו. ההנצחה והזיכרון חיוניים לאנושות כולה, נגד הרוע האכזריות והאדישות. כדי שלא נשכח איזו שואה יכול לעשות האדם לאדם, במעשה, ובשתיקה. ועד אנָה עלולות להגיע השנאה, הבוּרוּת, האנטישמיות והגזענות. אדם כמותו, כמותה, אדם שנברא בצלם אלוהים! כמו שקראנו בשבת האחרונה – קהילות יהודיות בעולם כולו – בפרשה הראשונה בתנ"ך – פרשת "בראשית". עלינו להבטיח – לאנושות כולה, דווקא מכאן, מהמקום הארור הזה – במקום שבו העולם ראה ידע ושתק – שלעולם לעולם לא יהיה עוד באבי יאר.

אני מבקש להודות לכל מי שעסקו ועוסקים במלאכת הקודש של זיכרון והנצחת השואה, והקמת המרכז החשוב כאן, במקום הזה; ובראשם לך נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי, ולממשלתך, וכמובן לך ידידי נתן שרנסקי יו"ר המרכז להנצחת השואה בבאבי יאר; ולמי שליוו את המרכז הזה מתחילתו, נכבדיי: מיכאל פרידמן, גרמן חאן, ויקטור פינצ׳וק, ולדימיר קליצ'קו (Klichko) ורונלד לאודר. הרי כפי שאנחנו יודעים היום, לעצם ההחלטה הזו, ובוודאי להקמה של המרכז להנצחת השואה, הייתה תרומה מכרעת לגילוי של מאות שמות חדשים מאחינו ואחיותינו שהומתו בבאבי יאר. כל שם כזה הוא עולם ומלואו. עולם שנחרב, עולם שמשהו ממנו – באמצעות הזיכרון – בכל זאת חי איתנו.

האנדרטה בבאבי יאר (צילום: חיים צח/ לע"מ)

מכובדיי, שאול טשרניחובסקי, מגדולי המשוררים העבריים – יליד אוקראינה – כתב כאן – בארץ הזאת – את השיר "אני מאמין", אחד השירים החשובים והמוכרים בתולדות התחייה העברית. וכך כתב: "שַׂחֲקִי כִּי בָאָדָם אַאֲמִין, כִּי עוֹדֶנִּי מַאֲמִין בָּךְ. כִּי עוֹד אַאֲמִין גַּם בָּאָדָם, גַּם בְּרוּחוֹ, רוּחַ עָז". גם אני מאמין באדם. אנחנו מַאֲמִינִים באדם. לפיכך כולנו כאן – למען האדם. למען האנושות. ארץ אל תכסי דָם אחינו ואחיותינו! יהי זכר אחינו ואחיותינו שמור ונצור בלב כולנו, בלב עמינו ובלב האנושות כולה, כנר תמיד, מדור לדור ולנצח נצחים."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
בכסף כזה לא...
גדי | 06-10-2021 23:32
בכסף כזה לא צריך להשתתף נשיא גרמניה.