אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הסדר הטיעון עם תוקפי הרב מאלי – מנוגד לחוק

הרב מאלי צפוי לערער על הסדר הטיעון של המשטרה עם תוקפיו לפיו הם יבצעו עבודות שירות בלבד ולא יכנסו לכלא. ההסדר נקבע מבלי לאפשר לרב מאלי להביע את עמדתו זאת בניגוד לחוק

הסדר הטיעון עם תוקפי הרב מאלי - מנוגד לחוק
  תקיפת הרב אליהו מאלי

המשטרה הגיעה להסדר טיעון עם תוקפי ראש ישיבת יפו, הרב מאלי, בניגוד לחוק. המשטרה לא נתנה אפשרות לרב מאלי להביע את עמדתו על הסדר הטיעון ולהתנגד אליו, לפני שהוא נקבע,  זאת בניגוד לחוק זכויות נפגעי עבירה.

עוד באותו נושא

סמוטריץ': לבטל את הסדר הטיעון של תוקפי הרב מאלי


6

על פי הסדר הטיעון, התוקפים יורשעו על פי הודאתם בתקיפה ובאיומים, אך יישלחו ל-5-9 חודשי שירות בלבד ולא יכנסו לכלא.

בחוק זכויות נפגעי עבירה נכתב: "נפגע עבירת מין או אלימות חמורה שקיבל הודעה לפי סעיף 8(ג)(2) על האפשרות שהתביעה תגיע להסדר טיעון עם הנאשם או על פרטיו של הסדר טיעון המתגבש עם הנאשם או שהתביעה תגיע להסדר לסגירת תיק עם החשוד או על פרטיו של הסדר לסגירת תיק המתגבש עם החשוד, זכאי שתינתן לו הזדמנות להביע את עמדתו לפני התובע, לפני קבלת החלטה בעניין".

כאמור, הרב מאלי לא קיבל אפשרות מצד  המשטרה להביע את עמדתם על הסדר הטיעון שנקבע עם התוקפים זאת בניגוד לחוק. הרב מאלי צפוי להגיש ערעור על ההחלטה. כעת הסדר הטיעון מותנה בתוצאות בדיקה של קצין שירות אשר יתן את חוות דעתו האם התוקפים אכן מודים במעשיהם וחוזרים בהם מהתנהגותם.

התוקפים: "המניע אינו גזעני"

כזכור, התקיפה התרחשה באזור יום העצמאות, ולמעשה הקדימה ואולי אף פתחה את אירועי פרעות תשפ"א, בו התפרעו ערבים בערים המעורבות ברחבי הארץ, עכו, לוד, ירושלים, יפו, רמלה ועוד.

שני האחים נעצרו כעבור מספר ימים, לאחר שפורסם תיעוד שלהם תוקפים את הרב מאלי ביפו, בו השניים נראים בועטים בו בחוזקה בעוד שהרב מתפתל על הרצפה. בחקירתם החשודים טענו כי הרב מאלי ומנכ"ל ישיבת ההסדר הגיעו לראות קרקע פתוחה שהייתה בבעלותם, וביקשו מהם לצאת – וכתוצאה התפתח העימות. השניים הודו שתקפו את הרב, אך טענו כי המניע אינו גזעני.

כתב האישום לא הכיל מניע גזעני אלא רק תקיפה, והסדר הטיעון הקל יותר בעונשם. "הגענו להסדר לפיו הנאשמים יודו בכתב האישום כלשונו, יורשעו ויישלחו לקבלת תסקיר מאת שירות המבחן. במידה ויתקבל תסקיר חיובי אשר יעיד על אי פתיחת תיקים, טיפול במידת הצורך, שיתוף פעולה עם שירות המבחן ולקיחת אחריות. אנו נגביל עצמנו לגבי נאשם 1 לתשעה חודשי עבודות שירות במידה ויימצא מתאים, כולל הפעלת התנאי ורכיבים נלווים. ולנאשם 2 נגביל עצמנו ל- 5 חודשי עבודות שירות במידה ויימצא מתאים לצד רכיבים נלווים כאשר ההגנה חופשית בטיעוניה באשר לשני הנאשמים." אמרה בדיון עו"ד מיכאל טולמסוב-הלוי.

מהמשטרה נמסר בתגובה :מדובר בהליך משפטי מתנהל ומשכך, מטבע הדברים לא נוכל לפרט , אולם נציין כי שני הנאשמים הודו בכתב האישום והופנו לקבלת תסקיר טרם הטיעונים לעונש. עמדת התביעה הינה לענישה מחמירה

שי גליק מנכ"ל בצלמו המייצג את הרב מאלי ומנכ"ל ישיבת יפו, משה שנדוביץ' מסר בתגובה: "לנפגע עבירה יש מלוא הזכות להיות חלק מההליך ולהביע התנגדות להסכם טיעון. ניכר שהפרקליטות כאן חששה לשתף את הרב ומנכ"ל הישיבה כי ידעו שהדבר יוביל להתנגדותם והתנגדות ציבורית ופעלה בניגוד לחוק ובמחשכים בשביל לסדר לתוקפים הלאומניים הסדר טיעון שמהווה בדיחה. לצערי כבר במחיקת הסעיף שהאירוע על רקע גזעני היה ברור שמטרת הפרקליטות לטאטא את הסיפור ולסגור אותו בשקט. שוב ניכר שכמה שמשטרת ישראל תפעל פרקליטות המדינה תעשה הכל לסרס את המאבק בטרור. אנחנו כמובן נערער על ההסכם טיעון ודורשים מפרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה לשמוע את מרשנו הרב מאלי ומנכ"ל הישיבה משה שנדוביץ ולאחר מכן לבטל את הסכם הבדיחה הזאת שהוא מגוחך ומהווה פרס לטרור ופגיעה בחוסן הלאומי של אזרחי ישראל".

 

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
פרקליטות זבל. ...
נוני | 06-10-2021 10:36
פרקליטות זבל.
, בכתבה...
ובמציאות ? | 06-10-2021 11:20
, בכתבה יש בלבול. הפרקליטות בכלל לא טיפלה בתיק אלא התביעה המשטרתית - גוף שונה. בשים לב לסעיף העבירה - לקורבן אין זכות אוטומטית להשמיע את עמדתו. בכל מקרה אין זכות ערעור פורמלי על הסדר טיעון. אפשר להביע עמדה, לא לערער. הכתבה מוטעית ומטעה. חבל. ראוי לתקן ולומר דברים כהווייתם. כך או כך, נוני - למה לקלל ? אפשר להביע ביקורת חריפה גם בלי לקלל.
2
משטרה ותביעה משטרתית...
Pkk | 06-10-2021 12:44
משטרה ותביעה משטרתית עושים דברו של מחמוד עאבאס תומך נטרור, פוחדים לתבוע אותם על תקיפה ממניעים כזעניים או לבקש מאסר ממושך בבית הסוהר כיאה למחבלים ,זאת כדי שממשלת השנאה הכושלת לא תיפול ותתפרק לרסיסים. יש לפטר את כל השוטרים והתוובעים והממונים עליהם מיידית .
3
מ ...
מ,3 | 12-10-2021 8:21
מ