אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרצוג: "לשוב ולבחור מחדש בממלכתיות הישראלית"

הנשיא קרא בנאומו בפתיחת כנס החורף לצדדים לנקוט בדיון מפויס ולא אלים. כמו כן התייחס לאלימות בחברה הערבית: "הטיפול באלימות בחברה הערבית הוא אתגר לאומי"

הרצוג: "לשוב ולבחור מחדש בממלכתיות הישראלית"

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא נאום בפתח כנס החורף של הכנסת.

"לפני שלושה חודשים התחייבתי בפני הציבור הישראלי כולו לצאת אל מסע בין קווי השסע והשבר של החברה הישראלית", אמר הרצוג. "מסע שמטרתו למצוא את המאחד בתוך ההבדלים, את המאחה בין הקרעים".

עוד באותו נושא

לא רק תקציב | האתגרים המרכזיים של הקואליציה


4

הנשיא הפציר בחברי הכנסת לפעול כראוי למען המדינה: "היום, בפתיחת המושב השני של הכנסת העשרים וארבע, יותר מאי פעם, הרי זו לכם, חברות וחברי הכנסת, לא הזדמנות שניה, אלא רביעית. הזדמנות שאל לכם להחמיץ – לבנות במדינת ישראל חיים טובים יותר, למען כולנו. אני קורא לכם לקחת את ההזדמנות הזו בשתי ידיים. אנו ניצבים בפתחה של שנה חדשה, בפתחו של מושב כנסת חדש, במהלכו תקציב המדינה – ואיתו תוכנית העבודה של הממשלה, יובאו לאישורכם, נבחרות ונבחרי העם".

הרצוג הזכיר גם את סכנת המגפה שעדיין קיימת: "גם נגיף הקורונה, האכזרי והחמקמק, שלימד את כולנו שיעור גדול בצניעות, יוסיף וילווה את חיי העולם כולן".

הרצוג קרא להרגעת השיח בין הצדדים במדינה, ולקיים דיון ראוי ומפויס: "גם המשכן הזה, על כל מנגנוניו, חייב למצוא את הדרך לשוב במהרה לשיח מכבד, הוגן ושוטף בין קואליציה ואופוזיציה, ובין אופוזיציה וקואליציה. גם בתוך סערת העימותים, אל תשכחו: ויכוחים ענייניים – כן, לגיטימציה לבריונות – לא. אני קורא לכם – לשוב ולבחור מחדש, בכל יום, לדבר. לבחור לנהל שיח מכבד ונאות, ענייני והוגן, גם אם תקיף. כנשיא המדינה, אעשה הכל כדי לחזק את יסודות הממלכתיות ולעצור את הכרסום המתמיד בחוסן הלאומי שלנו, שהופך לאיום אסטרטגי על עוצמתה ושלמותה של החברה הישראלית.

"אני קורא לכם – חברותיי וחברי חברי הכנסת, לשרטט קווים אדומים וברורים בשיח הציבורי. לנהל דיונים על מהותם של דברים. לעצור מופעי שיסוי, להיות מורי דרך, מקני ערך ומודל לחיקוי. המשימה הזו היא של כולנו. התיקון הזה הוא של כולנו. הוא יכול להיות, הוא חייב להיות".

הרצוג התייחס בהרחבה גם לבעיית האלימות בחברה הערבית: "מאז ראשית השנה, נרצחו כבר כמאה אזרחים ואזרחיות חפים מפשע באירועי אלימות בחברה הערבית. כמאה בנות ובני אדם. שנבראו בצלמו של בורא עולם, כפי שקראנו בפרשת השבוע, פרשת "בראשית", רק לפני יומיים. בנות ובני אדם כמוני. כמוכם. עולמות שלמים, שחרבו ברגע. הטיפול באלימות בחברה הערבית הוא אתגר לאומי חשוב ובוער ביותר, ואני בטוח שישנה פה הסכמה מקיר לקיר בנושא".

"וכמו כדי להוכיח את יכולתה של האלימות להתפשט כאש בשדה קוצים, לפני מספר שבועות נחצה קו אדום נוסף, עת חבר הבית הזה, חברי חבר הכנסת מאיר פרוש, יצא לשאת את תפילת שחרית והותקף ברחוב ליד ביתו, אלמונים התנפלו עליו וניסו לגזור את זקנו.  הסדר החברתי ואת קיומו של שלטון חוק חסר פשרות ונטול פניות. אלה אינם רק מהיסודות המארגנים החשובים ביותר של מדינת ישראל, הם תנאי בסיס לקיומה של המדינה שלנו".

"כשתרדו במדרגות מאולם המליאה אל קומת הממשלה, אני מזמין אתכם לעצור ליד ציורו של הצייר יוסף קוזקובסקי – יליד אוקראינה, שלמד אומנות בקייב. ציור ושמו "המוּבָלִים להורג – באבי יאר" ובו גברים, נשים וטף, פוסעים דומם בחשכת מוות, כשקלגסי השטן הנאצי מכוונים אליהם את נשקם, משלחים בהם כלבי טרף חדי מלתעות. במרכזו אישה, האוחזת ביד אחת את ידה של בתה הקטנה, ובידה השנייה מצמידה לחזה את תינוקה. מוקפת הורים וילדים, אחיות ואחים, יחד, בדרכם אל מותם המחריד. בשנים הארוכות שפקדתי את הבית הזה, אלפי פעמים חלפתי – לא פעם בחופזה – על פני כתליו. אך אל מול התמונה הזה – פעם אחרי פעם הייתי עוצר, ולו לשנייה אחת, נושם ומביט. זוכר, כדרישת פרקי אבות, מאין באתי ולאן אני הולך, ומזכיר מאין באנו ולאן אנחנו הולכים. פעם אחר פעם הייתי מראה את התמונה למנהיגים זרים בביקוריהם כאן. ומספר להם את סיפור הטבח בבאבי יאר. מחר אצא כנשיאה של מדינת ישראל לייצג אתכם בטקס לציון 80 שנה לטבח הנורא ההוא, פרק שיש להמשיך וללמוד עד דור אחרון פרק שצריך לשים בפרופורציה כל מחלוקת בתוכנו".

"אדוני יושב הראש, חברותי וחברי חברי הכנסת, אני מאחל לכולכם מושב כנסת פורה ויעיל, מושב בו אזרחיות ואזרחי ישראל, המייחלים ליציבות, לצמיחה ולביטחון, ימצאו מקור לגאווה ואפילו לתקווה. אתכם, אני מאחל לאזרחי ישראל כולם בריאות טובה. שנה טובה ובריאה לכולנו, ומושב מוצלח לכולכם."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
נשיא קשקשן ודביל...
יוסף | 04-10-2021 19:07
נשיא קשקשן ודביל 12 שנה הסיתו נגד הימין הכפישו העליבו עכשיו הוא פותח את הגורה עדיף שיסתום לכולם מגיע למחות ולהפגין