אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: מבצע חירם - 73 שנה לשחרור הגליל

מבצע חירם לכיבוש הגליל, נמשך 60 שעות, ובכ"ח תשרי תש"ט הוא הסתיים בכיבוש אזור צפת, הגליל העליון ולמעשה קבע את הגבול עם לבנון עד היום. הרב נריה זצ"ל כתב אז את המנון חטיבה 7 לכבוד המאורע

היום בהיסטוריה: 73 שנה לשחרור הגליל במבצע חירם
  חיילי צה"ל כובשים את הכפר סעסע (לע"ם)

היום בהיסטוריה: כ"ח בתשרי תש"ט – 73 שנה לשחרור הגליל במבצע חירם

ההפוגה השניה שהופרה פעמים רבות באזורי הלחימה השונים נשמרה באופן יחסי בחזית הצפון על ידי הצבאות הסדירים, אך לא על ידי צבא ההצלה של קאוקג'י, שהמשיך להטריד את כוחות צה"ל את התחבורה ואת היישובים היהודים. בשל כך נוצר הצורך לצאת למצבע נרחב בצפון שמטרתו: "להשמיד את האויב שבכיס הגליל המרכזי, להשתלט על הגליל כולו ולהציב קו הגנה בגבול הצפוני של הארץ".

בלילה שבין כ"ה לכ"ו תשרי תש"ט (28-29.10.48) יצא צה"ל למבצע חירם, במבצע השתתפו ארבע חטיבות: גולני, עודד, חטיבה 7, כרמלי. השם למבצע ניתן ע"ש חירם מלך צור שהעניק במתנה ארזים לשלמה המלך לבניין בית המקדש.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: צה"ל כובש מחדש את קיבוץ ניצנים

המהלך המרכזי במבצע כלל תנועת מלקחיים, כאשר חטיבה 7 תקפה ממזרח והתקדמה מצפת, דרך ג'יש עד לצומת סעסע, ובמקביל התקדמה חטיבת עודד ממערב, דרך תרשיחא וחרפיש עד לצומת סעסע. מפגש הכוחות בצומת הכבישים במרכז הגליל העליון הכריע את הקרב.

מפת מבצע חירם (דובר צה"ל)

צהלי ורני חטיבה 7

מבצע הבזק, שנמשך כ-60 שעות, הסתיים ביום כ"ח תשרי תש"ט (31.10.48). המבצע גרם ליציאה המונית של ערבים תושבי הגליל לכיוון לבנון. צבא ההצלה בפיקוד פאוזי קאוקג'י סולק מהאזור, מארץ ישראל בכלל, התפזר וחדל להתקיים. באופן זמני, עד להסכמי שביתת הנשק, כבשו כוחותינו, חלקים מדרום לבנון.

מבצע חירם, היה המבצע הצבאי האחרון בחזית הצפון הציב את גבולה הצפוני של מדינת ישראל, עם לבנון.

בחטיבה 7 הייתה יחידה של חיילים דתיים, בשבת שלאחר המבצע חגגו את שחרור הגליל. כאורח לשבת, הם הזמינו אליהם את הרב נריה. באותם ימים התפשטה ביחידה מנגינה נעימה שהייתה לחן לפיוט ספרדי המתחיל במילים "בחג הסוכות, אל יצילנו ממצוקות וכו".

עוד בליל שבת קלט הרב נריה את המנגינה. בשבת בבוקר, הוא כבר לימד את השיר החדש שחיבר לכבוד היחידה, בהתאמה למנגינה המוכרת. החיילים התאהבו בשיר החדש, שהפך ללהיט והמנון החטיבה.

 

צהלי ורוני חטיבה שבע

הנודעת מדן ועד באר שבע

שיר למעלות אל הגבעות

צור ישראל ניצחון לך הנחיל, חיל שיריונך שיחרר את הגליל

בתמונות: 'צהלי ורני חטיבה שבע', כתבו לוחמי גדוד 82 ע"ג זחל"ם של חטיבה 8, חיילי חטיבה 7 תוקפים את הכפר הערבי סעסע, התמונות מאתר החטיבה ובאדיבות בנו של הרב נריה הרב פתחיה ארכיון משרד הביטחון.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
צה"ל ידע לכבוש, המדינה לא ידעה לשמור על השטח
אשכרה היסטוריה | 04-10-2021 15:58
הגליל לא נמצא בשליטה של מדינת ישראל היום