אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המרוץ לעליון: הקרב הפוליטי והדילים האפשריים

המרוץ לבית המשפט העליון יוצא לדרך: האם סער ושקד יצליחו להביא הישג למחנה הימין ולמנות שופטים שמרנים? - הדילים האפשריים והקרב הפוליטי הצפוי בוועדה למינוי שופטים

המרוץ לעליון: הקרב הפוליטי והדילים האפשריים
  צילום: רפי בן חקון

במדינה דמוקרטית האירוע המרכזי שמשפיע על חיי האזרחים הוא אירוע הבחירות לכנסת. אך במדינת ישראל של 2021 קיים אירוע בחירות נוסף, בו רק ל-9 אנשים יש אפשרות בחירה אך ההשפעה היא על כלל הציבור הישראלי – בחירת שופטים לבית המשפט העליון.

עוד באותו נושא

אלה 24 המועמדים לבית המשפט העליון


11

המרוץ לראשות העליון מזמן הפך להתגוששות בין ימין ושמאל ובין תפיסה אקטיביסטית לבין תפיסה שמרנית. לאור התפיסה האקטיביסטית של רבים משופטי העליון, והגברת התערבות בגץ בהחלטות הכנסת, הפוליטיקאים מימין נחושים להכניס כמה שיותר שופטים בעלי תפיסה שמרנית ימנית לבית המשפט מתוך רצון לתת משקל נגד לשופטים הליברליים אשר פוסקים לא פעם בניגוד לערכי הימין והזהות היהודית של המדינה.

איך זה עובד?

משרד המשפטים פרסם אמש (חמישי) רשימה של 24 מועמדים מתוכם הוועדה למינוי שופטים צפויה לבחור ארבעה שיחליפו את השופטים מני מזוז וחנן מלצר שפרשו, ואת השופטים ג'ורג' קרא וניל הנדל שצפויים לפרוש בקרוב.

הוועדה לבחירת שופטים מורכבת מ- 9 נציגים: 2 נציג הממשלה (שקד וסער), 2 נציגי הכנסת ( אפרת רייטן, שמחה רוטמן) , 2 נציגי לשכת עורכי הדין, ושלושה שופטים מכהנים בבית המשפט העליון –  עוזי פוגלמן, יצחק עמית ונשיאת העליון, אסתר חיות.

כל מועמד צריך להיבחר ברוב של 7 נציגי הוועדה מתוך 9. כלומר: לסער שקד ורוטמן יש בלוק חוסם לכל המינויים, אם יעבדו ביחד יכלו להכניס שופטים לבית המשפט העליון.

המועמדים המובילים של חברי הוועדה

שלושה מתוך השופטים שמתחלפים בעליון מוגדרים ליברליים, בעוד הרביעי ממוקם באמצע בין השמרנות לליברליות.  שופט בית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כאבוב, הוא שופט בעל אגנ'דה ליברלית אך הוא צפוי להיבחר על המשבצת המסורתית של "נציג ערבי" במקום השופט ג'ורג' קרא. בעקבות כך, למעשה הקרב האמיתי הוא על שלושת המועמדים הנוספים שיבחרו.

איילת שקד פועלת יחד עם שמחה רוטמן ומקדמת מועמדים בעלי תפיסה שמרנית ימנית מובהקת. ביניהם: פרופ' דוד האן, שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, רם וינגורד, ד"ר חגי וינצקי שפועל רבות בסוגיות של יהודה ושומרון והתיישבות,  השופטת תמר בזק-רפפורט והשופט צבי ויצמן.

גדעון סער מקדם מועמדים שאינם ליברליים אך גם אינם שמרניים ימניים כמו המועמדים של שקד והוא נוטה לרצות להגיע להסכמות עם הנשיאה חיות. המועמדים המובילים של סער הם: השופט אליהו ביתן והשופטת כנפי שטייניץ.

נשיאת העליון, אסתר חיות מקדמת את מנהל בתי המשפט, השופט יגאל מרזל שנחשב בן טיפוחיו של אהרון ברק ומכונה "ברק הקטן" בשל דעותיו השמאלניות והליברליות. חיות מקדמת גם את השופטת רות רונן – גם היא בעלת אג'נדה שמאלנית ואקטיבסטית.

הדילים האפשריים

הפוליטיקה בוועדה מתחלקת בצורה גסה כך: שקד ורוטמן מייצגים את הצד השמרני ימני, סער ממוקם באמצע בין השמרנות לליברליות והנשיאה חיות מקדמת שופטים מתוך המערכת בעלי אג'נדה שמאלנית, אקטיביסטית.

הנשיאה חיות אינו רוצה להחשיב את כאבוב כמועמד שלה בטענה כי הוא יושב על המשבצת של "נציג ערבי". בצד הימני של הוועדה לא מוכנים לקבל זאת וטוענים כי הוא בעל דעות שמאל.

על רקע דברים אלה, הקרב צפוי להיות בעיקר על שלושת המועמדים הנוספים.

אפשרות אחת: הצד הימני יטיל וטו על מינויו של יגאל מרזל וחיות תטיל וטו על חגי ויניצקי שנחשב המועמד השמרן והימני ביותר. במקרה זה, קיימת אפשרות כי הימין יבחר מועמדים יותר מתונים כמו השופט וינגורד, מועמדת פשרה כמו שטייניץ וחיות תמנה מועמד יותר מתון מהצד שלה כמו מיכל אגמון. עם זאת, גורמים בוועדה אומרים כי אם כך יהיה המצב מדובר בכישלון של הימין.

אפשרות שניה: הצד הימני יבחר שני מועמדים והנשיאה תבחר שני מועמדים כולל כאבוב -אך זו אפשרות פחות סבירה.

הימין ישאף למנות שנים מתוך ארבעת הנציגים הבאים: ויניצקי, האן, וינוגרד, רפפורט בזק. גורמי הימין בוועדה ינסו להציע כי מלבד נציג ימני, השופט רם וינגורד יחשב כמועמד פשרה זאת בשל העובדה כי הוא גדל בתוך המערכת. כך יוכלו להצליח למנות שני נציגים בוועדה למינוי שופטים.

 

 

 

 

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
23 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
הם שמאל מובהק...
יונתן | 01-10-2021 15:34
הם שמאל מובהק מה ימנים
2
בנט ושקד ליברמן...
יבגני | 01-10-2021 15:50
בנט ושקד ליברמן ימכרו את אמא שלהם לערבים בשביל כיסא שמאלנים
תבדוק ...
רק אבו יאיר באמת יכול למכור את המדינה אפילו למדינת אוייב | 01-10-2021 17:35
תבדוק
3
למה צריך שופט...
יורי | 01-10-2021 15:52
למה צריך שופט ערבי ?
, צריך...
ערביסט | 01-10-2021 17:18
, צריך שופט ערבי מאחר ובמדינת ישראל 20% מהאזרחים הם ערבים, וחשוב שגם שופט ערבי יכהן בבית המשפט העליון, ויביא את התובנות שלו לשולחן הדיונים.
4
בקיצור - צפו לתבוסה טוטאלית של הימין
אורן | 01-10-2021 15:55
סער ושקד מזמן מכרו את נשמתם לשטן. לשטן אמיתי - לא כמשל. שמחה רוטמן הוא חייל בודד בשדה הקרב הזה. אין לו סיכוי. הכישלון הזה (עוד אחד) רשום על שמו של מר בנט, האיש והאגדה העלובה
5
אוי לשופטים שנבחרים...
רבינוביץ | 01-10-2021 15:57
אוי לשופטים שנבחרים על פי דיעותיהם והשקפת עולמם, משום שהשפיטה שלהם ידועה מראש ולאן רוחם נושבת על זה נאמר עוד שופטים כאלו ואבדנו.
, כשמדובר...
משפטפטן | 01-10-2021 17:22
, כשמדובר בבית משפט שמשמש גם כבית משפט חוקתי ומינהלי, יש השפעה גם להשקפת העולם של השופטים. למשל בארצות הברית, הנשיא ממנה שופטים בהתאם להשתייכותם הפוליטית והצבעה סופית נעשית בקונגרס שגם הוא, כמובן, פוליטי. כך במרבית מדינות העולם.
6
שני החסרי הגינות...
שקד המכונת יחצ וסער המתחסד ממנים בקולות ימין גנובים שופטי שמאל | 01-10-2021 17:39
שני החסרי הגינות סער ושקד משתמשים בקולות גנובים מהימין כדי למנות שופטים שמאלנים
. ...
רק אדם הגון במיוחד יכול להמנות עם הימין ולהעיף את מלאך החבלה הפחדן המסית המסוכן מלך השקרנים | 02-10-2021 8:37
.
7
נותנים לסער למנות...
דליה | 02-10-2021 13:13
נותנים לסער למנות שופטים ממש נקי כפיים!
צריך לתת...
רק | 02-10-2021 14:56
צריך לתת למנות שופטים רק לנאשמים כבדים, לעבריי ים מורשעים ולעבדים ביביסטים של משפחות פשע.
8
סער שיקר עלינו....
ישראלי | 02-10-2021 17:16
סער שיקר עלינו. הוא הבטיח שמיד יעביר חוק מגד מורשעים בממשלה. לא קרה ונראה שגם לא יקרה
9
הרבי
נועם | 02-10-2021 18:45
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף
ואיך תוכל...
יצחק | 03-10-2021 16:37
ואיך תוכל לבזות באחרית הימים צדיקים טהורים שכול השופטים הרשעים האלו הם משכנו של הנחש הקדמון ולמה לך לבחור בשקר ולו באמת תאר לך בית משפט לפי התורה.שיש יותר אמת מהתורה.שכולם הולכים לפי החוקים של התורה שהם עשרת הדברות כול העמים קיבלו החוקים האלו וכול שאר החוקים הם האמת והצדק שהמתכחשים להם לו בגלל שהם רעים הוא שקרים.רק בגלל תאוות היצר שהם לו יכולים להתגבר על יצרם ותראה היום על מה נאשמים שופטים ושרים על עברות מין על גלוי עריות והמיתרנות חוגגת והמוסר ירוד ושקר התירו משכבי זכר והפכו אותם לנורמלים .היש שקר יותר מזה ואין לי כלום נגדם.רק שמשכב זכר הוא לא נורמלי שמשכב גבר ואישה הוא הנורמלי ומשכבי זכר הם נגד הטבע והיפוך הטבע ולו מקובל עלינו ואין אני חייב לקבל זאת אז למה כול האומר דעתו ישר קופצים עליו כאילו איש חשוך ובשלל גידופים .משום שאמר אמת ותיאר מצב בצורה הנכונה ולו עיווטים
אנשים כמוך...
יצחק | 03-10-2021 16:27
אנשים כמוך הם בעוכרנו ובושה לעמנו שרוע ושנאה הם נחלתך .אילו רק היתה מתיכס לתוכן ולו לשמות הקדושים של כול עמנו היהודים.ולמה אח יקר תבזה שמם שהם דוברי אמת וצדק ואתה רואה אח יקר שהסמאל מחפש למנות עוכרי ישראל שופטים שמאמינים שאנחנו כובשים בארצנו ואיך יוכלו לטעון כך אחינו שזה השקר של הפלשתינים שאינם יכולים יותר משלוש דורות שיותר משלוש דורות הוריהם הגיעו מהעמים המקיפים אותנו ואנו עם נירדף וגלוי מארצו שעברנו המון יסורים והשמדות לאורך כול ההסטוריה והכול כתוב וחתום ומתועד בספר הספרים שהוא המקובל על ידי ששלוש הדתות הכי גדולות ועל ידי כול העולם
10
צריך להפוך את...
אני החסיד והחייל של כ"ק אדמו"ר מרן נשיא ונביא שופט ויועץ הדור מליובאוויטש מרן המלך המשיח בן דוד צדקנו שליט"א שיתגלה בקרוב ממש ויגאל אותנו ואת כל עם ישראל לגאולה האמיתית והשלמה תיכף ומייד ממש!!!! הרבי שליט''א: שופטים ושוטרים בעבודת האדם / הדור השביעי - העולם כבר מוכן! Seventh Generation https://www.youtube.com/watch?v=Wi0gQmQHc20 | 02-10-2021 19:46
צריך להפוך את הרשות השופטת בישראל מדיקטטורה שמאלנית אשכנזית אנטי ישראל ואנטי ציונות לדמוקרטית ימנית ציונית וישראלית ויהודית ושומרנית ומזרחית מיידי!!!!חייבים להקים מערכת משפט תורנית מייד בארץ ישראל ארץ הקודש והשלמה ששייכת אך ורק לעם ישראל היהודי הקדוש והנבחר מכל העמים האחרים!!!!
11
נוכל לדעת איפה...
עכשיו נוכל לגלות את גדעון סער האמיתי וגם בעקיפין את בנט | 03-10-2021 11:51
נוכל לדעת איפה מונח גדעון סער. הוא מתחפש כביכול לימין. אבל הרינונים אומרים שהוא מכר את נשמתו לשמאל. גם לבנט יש אחריות. הוא יכל לדאוג במשא ומתן הקואליציוני לוועדה למינוי שופטים יותר ימנית. ולעמוד על זה בקאזוס בלי. הוא נתן לגדעון סער קול מכריע לצורך בחירת שופטים. עכשיו נראה כמה שמאלה באמת הולכים בנט וגדעון סער. אם יפעלו למען הימין, יעבירו 4 שופטים שמרנים בשיתוף פעולה עם שמחה רוטמן. אם יעשו פשרות(אפשר לתקוע את הוועדה למינוי שופטים עם וטו) אז נדע שיש חותמת וגושפנקא מלאה לשמאליותם וחצייתם את הגדר.
12
סער הבוגד הוא...
יצחק | 03-10-2021 16:20
סער הבוגד הוא משחק אותה בהמצע כול הנוחלים מציבים עצמם באמצע שמשם כשה לזהות את בגידתם ולפי הכתב הוא נוטה לחיות ראינו כבר את הליטוף שחיות הביאה לסער ארוחה זוגית לעיני כול עם ישראל אז מה המשחק הזה סער עבד של המערכת ויעשה מה שתגיד חיותה .להכניס שופטים שיסכימו לעשות מהפכה שלטונית שלו יעיפו את התביעה המשחתת הכול מכור גם שקד השפחה תעשה מה שיורו לה ושקד תלך עים חיות מי לו ילך עים חיות שזה שמירה וחיסיון מתביעות ומאשמות ראש שקט אפשר סוף סוף לישון טוב בלילה.על מה הויכוח חוץ מהסמל השולט ללו עוררין כול השאר מחפשים לקבל חיסיון ולהקריב שופטים שיטיבו עמם .ואת זה חיות נותנת ביד נדיבה והנה עובדה קמה ממשלה שהיא הרס הדמוקרטיה ואים היו שופטים היו אומרים למען העם וניקיון הממשלה וההגיון והשכל הישר לו תתיכן ממשלה שראשה הוא בעל 6 מנדתים רק היתה מביעה דעתה כמו שהם כול הזמן עושה
13
היום לידיעת כול...
אברהם | 03-10-2021 17:02
היום לידיעת כול המגיבים והמשבחים את מערכת הרשע.תיראו היום לא הגיד את משפט נתניהו ששם זה עובדה שהמערכת גרמה להפכה וראש ממשלה לתפארת מדינת ישראל נאשם ומשותק על ידי המערכת.את זה העזוב שהם פשוט שיכורים מכוח וביבי זה עוד כלום תיראו איך היום בשקט בלי עיתונאים בל תשקורת כמו לביבי.האזרחים הפשוטים היום בבתי המשפטנתפרים בסיטונאות אים לביבי עושים כך אז מה קורה לאזרח הקטן.הם המציאו שיטה שרק הרשע יכול להמציה והיא שיטת העסקה וכול כתב אישום שמוגש היום סופו הוא עסקה ואיך כולם עושים עסקים .והפרקליטות הגיע ל99 אחוז הרשעות שזה נתון לו הגיוני ורק מערכת הרשע יכולים עוד להתגאות בנתון שמוכיח שהם מערכת הרשע מה אין צדיק אחד שלו אשם מכול האישומים כול מי שמוגש כתב אישום הוא אשם.ובכן לו עליכם אבל לכול אחד זה יכול לקרוא שאדם נעצר מעבירים אותו מערכת יסורים שיסכים לעסקה וכאשר הוא מסרב העורך דין הממשלתי נכנס ומשכנע בכול כוחו והו יותר גרוע מהתובע ושאתה לו מסכים הוא מתנהג כאילו הוא רוצה למנוע ממך אסון ומבקש שתחתום שאתה לו מסכים שאחר כך לו יהיה לך טלונות למה קיבלתה מאסר כבד.וכאשר אתה עומד גם בזה ומסרב לעסקה ורוצה לנהל מישפט.כאן השופט בעצמו ניכנס לתמונה ועושה עצמו כמעין בחומר הראיות ומשמיע בכעס אים התיק ינוהל אני לפי מה שאני רואה אני שולך למאסר ארוך מאוד ואחר מילים כאלה תקבל כול מה שיראה לך פחות חמור ממה שהשמיע.עד כאן בקצרה ויש לי את כול הכתוב מוקלט שהקלטי את השופט מאים כדי שהקבל העסקה ואת העורך דין מאים והתובע כולם וזה לו רק אני זה דרך ושיטה.והשופטים כאן בשלום לו אשמים אין להם בררה שתבדקו ותראו ששופט שלום מקבל קרוב לשלושים תיקים כפי שקבעו בעליון והו מקבל מיחסה וחייב לסיים אותה ולפי זה קידומו ואיך יסים אותם הוא חייב להכריח ולהפחיד נאשמים שיודו וכולם שוטפים גם הסנגוריה בפרט הסנגוריה שהרווח של הסנגור שהוא ייצג מישהוא בתשלום הם יתנו לו לנצח ולהתפרסם שזוהי השיטה
14
פעם מיזמן היתה...
יצחק | 03-10-2021 17:11
פעם מיזמן היתה שיטה לעברינים להזדכות והיום היא הפכה לשיטה יותר משוכללת שרות בן דוד היגזמה והתנהגה בחזירות .ורות בן דוד ועורך דין השוטף שלה הם מיצגים נכונה את כול השיטה והיא עדין עובדת ומקובלת וידועה שהפרקליטות מכניסה חפים מיפשע בסיטונאות בלי מישפט על דרך עיסקה.וברגע שהם הפכו את הפרקליטות למפעל שעושה עסקים ובעסקים עושקים .היום ואז כול ההולך לתחום המישפט מכיר ומוכר ורבים למדו ביחד וגם יש חברים שהיו תובעים ואד מהם פרש ליצוג ומתחיל להיות מוכר שאותו ערך דין הוא טוב בעסקאות ותמורת סכום טוב הוא יכול להשיג לך עסקה מרצח להמתה להריגה ולפטור אותך בחודש מאסר תלוי בפרסום ואים זה תיק שדעת הקהל לו מתיחסת אליו אז זה יותר קל וכמובן הכול תלוי בסכום כסף וזה מה שעשו רות בן דוד ושוטפה רק שהם הרחיבו לשוטרים
15
גם היום יש...
יצחק | 03-10-2021 17:14
גם היום יש מזכירים של שופטים בעליון שתמורת סכום כסף גדול מאוד יכולים לשנות הכול וכמובן הכול בדרך של עורך דין שהוא מוכר ומצליח ומפורסם בזיכוים וגם בהפסדים הגדולים .שההפסדים הגדולים הם משום שמכר אותם בעד תיק שמשלם לו יותר כסף וכדי לנצח שם נותן לתביעה לנצח כאן.ושנבין ביחד מה הכוח של הפרקליטות
16
אני מזמין מי...
יצחק | 03-10-2021 17:27
אני מזמין מי שרוצה ביחד אתי להבין מה הכוח של הפרקליטות.הפרקליטות היום היא היחידה במדינה שיש לה כוח לשחרר אדם מכלאו לאחר שיש גזר דין שקובע מאסר ולאף אחד אין את הכוח הזה .וברגע שהפרקליטות ניקח את המדובב שהיה בנתניה.ובגלל פרסומו של האסיר ודעת הקהל הפרקליטות החליטו שכדי שיאסר למאסר עולם היא תשחרר רוצח יותר מסוכן ממנו בהרבה וגם תמחוק לו חשדות לביצוע רציחות והכול תמורת דיבוב שברגע שהוא מכניס את החבר למאסר עולם הוא ישתחרר ממאסר העולם האים זה הגיוני להחליף בין רוצחים.וברגע שחוצים את הגבול הזה הפרקליטות הגיע לכוח שיש רק לשטן בעצמו. והם יכולים לעשות ככול העולה על רוחם בלי שמישהו יגביל אותם .אז נגיד שיש להם מצב שהם לו רוצים מישהו שהוא נחשב רע בעינהם והם חושבים שמגיע לו והם שונאים אותם אין להם בעיה בכלל לעשות עסקים ולהוריד ולעלות והם שיכורים מכוח שעד לו מיזמן האזרחים נחנקו ונחנקים ועדין אין מי שידבר בעדם ויעצור את מערכת הרשע ואפילו שהאשימו את ביבי ומדובר בתפירה עדין כולם מדברים על ביבי ועל האזרחים עדין שוטקים ובכן יש לי רעיון ששווה מליון שיחסל את מערכת הרשע