אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: צה"ל כובש מחדש את קיבוץ ניצנים

בכ"ה בתשרי תש"ט, נכבש מחדש קיבוץ ניצנים הסמוך לאשדוד. אחת הלוחמות מתארת: "בשובנו אל ניצנים המשוחררת, נעמדנו פנים אל פנים עם מראות הזוועה... מה שרד מכל מה שבנינו בעמל של שנים?"

היום בהיסטוריה: צה"ל כובש מחדש את קיבוץ ניצנים
  לוחמי ניצנים אחרי הכיבוש מחדש (לע"ם)

היום בהיסטוריה: כד-כה בתשרי תש"ט – צה"ל כובש מחדש את אזור אשדוד וקיבוץ ניצנים

מבצע יואב הסתיים רשמית בי"ט תשרי תש"ט. אך במספר מקומות אותם כבש הצבא המצרי שתכנן להגיע עד לתל אביב, נשארו כוחות מצריים. תושבי ניצנים שנאלצו לעזוב את קיבוצם שנפל עקבו אחרי נצחונות צה"ל בדרום וחיכו מתי יגיע תורם לחזור למקום אותו נאלצו לעזוב.

בכ"ד תשרי תש"ט (27.10.48) נכנעו אשדוד וגבעה 69 ללא קרב. הגבעה שנשאת לגובה 69 מטרים מעל פני הים נמצאת מזרחית לניצנים, הייתה נקודה תצפית חשובה בדרך לתל אביב. משלחת של תושבי הכפר איסדוד, יצאה עם דגל לבן לכיוון כוחותינו וביקשו להתפנות לכיוון מג'דל.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: המרגל במלחמת העולם הראשונה

למחרת בכ"ה בתשרי הגיעה הידיעה כי ניצנים שוחררה ושוב דגל עברי מתנוסס מעל ניצנים.

מתארת אחת מחברות הקיבוץ את רגע השחרור וההגעה של בני המקום: "בדריכות עקבנו אחר החדשות, מחזית הדרום הגיעו שורות של נצחונות צבאנו. בכ"ה בתשרי (28.10) בישרו גם על שחרור ניצנים.

בשובנו אל ניצנים המשוחררת, נעמדנו פנים אל פנים עם מראות הזוועה… מה שרד מכל מה שבנינו בעמל של שנים?…

הרס בכל. בתים מנוקבים ככברה, חדר האוכל שהתנשא מעל כולם היה לתל חורבות. השטח חרוש פגזי תותחים ומרגמות… עצים מתגוללים על הקרקע.. בכי עצור חנק את הגרון ללא הגה. לאחר רגעים, התפזרנו – כל אחד לפינתו, להתייחד עם עצמו. בחדר המגורים, בעמדת שמירה, בבונקר, בעמדת החבר שנפל ובמפקדה הנקובה כרשת.

ההרס בקיבוץ ניצנים עם השחרור (לע"ם)

אחרינו הגיע גם אברהם הרצפלד, אשר ליווה אותנו גם ביום עלייתנו לקרקע. הוא מצא מעט מילות נחמה, הביא עימו בקבוק יין והרים כוס לשחרור הנקודה. את הישוב המחודש החלטנו להקים בשדות המשק, דרומית מזרחית למקום הקרב".

לא לחינם כתב קצין התרבות של אחת החטיבות הלוחמות לילדי ניצנים: "ילדי ניצנים הכינו פרחים יום שחרור ישובכם קרב ובא". ואכן ניצנים הייתה בין הראשונות לשחרור.

פינת ההנצחה לנופלי מלחמת העצמאות בניצנים (פריץ כהן, לע"ם)

לאחר שהקימו את יישובם מחדש יצאו חברי ניצנים למאבק לטיהור שמם של חברי הקיבוץ שנפלו והלכו בשבי, לאחר שבדף קרבי שיצא לאחר הקרב ראו בנפילתם כישלון. מאבקם נשא פרי ובן גוריון כתב להם:

"ויחד עם כל בית ישראל, אני מרכין ראשי בפני גיבורי ניצנים שנפלו, ונפלו לא לשווא"

צילום: הנס פין, לע"ם

שנה לאחר מלחמת העצמאות הוקם "כפר הנוער ניצנים" במהלך השנים הוקם בית ספר שדה שקמים בתוך "הארמון". בשנת תשנ"ח (98) הוקם הישוב ניצן הממשיך את מפעל ההתיישבות אותו התחילו חלוצי תש"ח.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו