אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בג"צ שוב דוחה את פינוי חאן אל אחמר בחצי שנה

שופטי בג"צ ממשיכים את דרכם של הפוליטיקאים, ונתנו למדינה עוד חצי שנה למרוח את סוגיית חאן אל אחמר, למרות שבעבר קבעו כי מדובר בדחייה אחרונה

בג"צ שוב דוחה את פינוי חאן אל אחמר בחצי שנה
  בנט באולפן סרוגים בחאן אל אחמר (יונתן זינדל/פלאש90)

שלושת שופטי בג"צ, סולברג, קרא ושטיין, קיבלו את עמדת המדינה ונתנו לה עוד חצי שנה דחייה עד שתגיש את עמדתה בעניין פינוי המאחז הבדואי חאן אל אחמר בכביש מספר 1.

יצוין כי בעבר קבעו השופטים כי מדובר בדחייה אחרונה, אך נראה שכמו הפוליטיקאים גם הם לא עומדים במילתם, ומאפשרים חצי שנה נוספת של סחבת בקיום פסק הדין המאפשר את פינוי המאחז הנמצא בדרך בין ירושלים למעלה אדומים.

עוד באותו נושא

מה הבטיחו בנט, סער, שקד על פינוי חאן אל אחמר? צפו


61

נפתלי בנט באולפן סרוגים בחאן אל אחמר

השופט נעם סולברג המלווה את התיק כבר יותר משלוש שנים כתב בפסק הדין: "בחלוף פרק זמן נוסף מאז דחיית העתירות בסבב החמישי, הגישה העותרת את העתירה שלפנינו, משנוכחה לדעת, לדבריה, כי דבר ממשי לא נעשה, על אף הדחיפוּת שהמדינה טענה לה, למרות שהמדינה הדגישה שוב ושוב את החשיבות האסטרטגית, וציינה כי הדבר כרוך, בין היתר, בפיקוח נפש, סכנה מוחשית למתגוררים במתחם ולמשתמשים בדרך, עורק תחבורה ראשי. דא עקא, גם מאז הגשת העתירה ועד עתה – כשנתיים וחצי – אנו נעים ונדים מבקשת דחייה לבקשת דחייה, ומהודעת עדכון הטומנת בחובה בקשת דחייה, להודעות עדכון נוספות ברוח זו וחוזר חלילה; המדינה איננה עקבית בטיעוניה, ולא מתמידה במימוש הצהרותיה."

ובהמשך: "בחנתי את טענות הצדדים מזה ומזה. אין ספק, כי קרב היום שבו לא נוכל עוד להשלים עם אי-בירור העתירה, ונידרש להכרעה ברורה, לשבט או לחסד.

גם אם בכוחם של ניסיונות לקדם מתווה כזה או אחר לדחות מעט את הקץ, לא ניתן למתוח את החבל עד בלי די. גם לניסיונות אלו קִצבה וקץ. מגיע שלב שבו הניסיון הופך לביזיון; עם הדבר הזה, אין ניתן להשלים. כפי שציינו באחד מפסקי הדין הקודמים שניתנו בפרשה זו".

גדעון סער פותח את הפריימריז על ראשות הליכוד בחאן אל אחמר 2019

את הסיבה לדחייה מוצאים השופטים בכך שתנועת רגבים, העותרת, לא הסכימה כי המדינה תגיש מסמך חסוי לעיונם של השופטים בלבד, אלא דרשה לראות את הסיבה לאי פינוי המאחז:

"יחד עם זאת, בשלב זה, נוכח הטענה ל"התקדמות משמעותית" אשר חלה במלאכת גיבוש המתווה, ובהינתן העובדה שלא ניתנה הסכמה מצדה של העותרת לבקשת המדינה להציג לעיוננו בלבד מסמך חסוי, אשר היה מאפשר לנו להידרש לטענות המדינה העדכניות לגופן, עלינו לקבוע כי חזקת תקינות המעשה המינהלי – עדיין לא נסתרה. בהתאם, אין לנו אלא את אשר נטען על-ידי המדינה לפנינו, כי אכן חלה התקדמות משמעותית, וכי השיקולים הרחבים, המשליכים על עיתוי מימוש הצווים – עודם רלבנטיים. על כן, אציע לחברַי להעתר לבקשה, ולהורות על הגשת הודעת עדכון נוספת עד יום 6.3.2022."

את פסק הדין חתם סולברג במילים:

"אדגיש שוב. גם הפעם אנו נעתרים לבקשה לשוב ולעדכן, בחלוף פרק זמן ממושך יחסית – כמחצית השנה. הציפייה היא כי בתום מועד זה תוצג לפנינו הכרעה ברורה, לאחר מיצוי כלל האפשרויות. פרק מיפוי המתווים ודרכי הפעולה עומד למצות את עצמו; אחריו מגיע שלב ההכרעה. מגמתנו היא להשלים את הדיון בעתירה זו סמוך לאחר שתוגש הודעת העדכון, ותגובות בעקבותיה; אם לטוב אם למוטב."

רגבים: דחיינות 'אחרי החגים' היא לא פתרון

בתנועת רגבים שהגישה את העתירה, אומרים כי דחיינות "אחרי החגים" אינה פתרון אלא חלק מהבעיה: "הביטוי "אחרי החגים" מסמל דחיינות אין סופית שמבקשת להתעלם מהמציאות ומהעובדות", אומר מאיר דויטש מנכ"ל תנועת רגבים. "כעת מנסה המדינה לדחות בפעם המי יודע כמה לדחות את התחייבותה לפינוי חאן אל אחמר ל"אחרי החגים" הבא בסביבות חג הפסח. הדחיינות לא תעלים את הדרישה הפשוטה: מדינת ישראל חייבת להיאבק בהשתלטות הפלסטינית על שטחי יהודה ושומרון. חאן אל אחמר היה ועודנו מקרה הבוחן לשאלת הרוחב האסטרטגית"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
והפעם זה ממש...
אבי לוי | 29-09-2021 10:27
והפעם זה ממש בשירות הממשלה
2
מסמר אחרון?...
אבי | 29-09-2021 10:29
זה לא יהיה המסמר האחרון באיבוד אימון הציבור בבית המשפט. כל פעם כשחושבים שכבר הגענו לתחתית החבית, מגלים שבכלל אין חבית. אין קו אדום. אין כלום. הכל בלוף אחד גדול.
טיפש לא...
אבי מוח של ביביסט | 29-09-2021 11:02
טיפש לא הבנת כי מי שביקש עוד דחייה כמו כל הדחיות מימי ביבי הפחדן, זו המדינה. בית המשפט נעתר.
3
למי אכפת חאן אל אחמר
יצחק | 29-09-2021 10:41
ספין של ימינה שיצא משליטה
4
לאתר הבית של...
גלעד | 29-09-2021 10:49
לאתר הבית של ימינה, מה עם להחזיר את הספירה כמו שהיה בימי נתניהו? או שמה שאסור לליכוד מותר לימינה? הצביעות בתקשורת מדהימה כל יום מחדש....
5
דור מנוון של שופטים יש בירושלים
רמץ | 29-09-2021 11:52
שופטים עליונים עאלק. אתם חרטא. הבזיון הוא שלכם לא של המדינה שכמותכם גוררת רגליים. אתם כשלון בהחלטות והמדינה כשלון בביצוע. וזאת לאחר שכבר הכינו לערבים תשתית במקום החדש במליונים רבים של משלמי המסים במדינה. הצדק צריך להיראות ולהיעשות ואתם לא עושים ולא נראים. בושה וכלימה. כאשר בגין אמר יש שופטים בירושלים הוא לא התכוון לדור המנוון כיום של שופטים שרובצים בהיכל המשפט כמו צלמית ולא מסוגלים לקבל החלטות. בעגה עבריינית קוראים לאלו משתפים. כמה עלובי נפש אתם וזה נאמר בכאב על ידי רוב הציבור.
6
מה עם המונה באתר?
ימני אמיתי | 29-09-2021 13:24
לאתר סרוגים: בימי נתניהו ידעתם למצוץ לו את הדם עם מונה בעמוד הראשי מתי יפנו את חאן אל אחמר, ופתאום עכשיו כאשר בנט ושותפיו מפרים הבטחת בחירות אתם נאלמים דום?! האם הכל הותר בשביל עוד ג'ובים לדתיים לאומיים בממשלה, עליהם אתם מקפידים לדווח באדיקות?!
אתה בסך...
אתה לא ימני ולא אמיתי | 29-09-2021 15:31
אתה בסך הכל עבד לביביסט המשקר. לביבי הכל היה מותר התעלמת מכל הפאקים של ביבי איש השמאל הפחדן תומך הטרור החמאסי במזומן