אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איש בצלם: סוס טרויאני במרכז הרצל?

מינויו של אורי זכי כיו"ר מרכז הרצל: אחרי יותר משבעים שנות עצמאות לישראל סוף סוף קמה ממשלה שהציונות אינה נר לרגליה. קשה להסביר בדרך אחרת מינוי שכזה, של אדם המכנה את חיילי צה"ל קלגסים

איש בצלם: סוס טרויאני במרכז הרצל?
  מנכ"ל מרכז הרצל אורי זכי (צילומסך: ערוץ כנסת) תמונת כותב כותב (צילום: סטודיו אורות מודיעין)

"גזע מופלא של יהודים יצמח מן האדמה. המכבים יקומו שוב. סוף סוף נחיה כאנשים חופשים על אדמתנו, ונמות בשלווה בבתינו". כך כתב הרצל במסגרת הפולמוס שהתפתח בעקבות הופעת ספרו "מדינת היהודים".

ביומן שכתב עוד בטרם ראה ספרו אור כתב הרצל על הפסוק מההגדה; "אלא שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו" כך: "יהיה עלינו להיאבק קשה: עם פרעונים החוזרים בהם, עם האויבים ובמיוחד עם עצמנו". מעניין יהיה לראות כיצד יתמודד עם דברים כגון אלו היו"ר החדש של מרכז הרצל, אורי זכי, מי שבעברו היה יו"ר מר"צ ונציג "בצלם" בארה"ב.

עוד באותו נושא

מוטי קרפל לקלמן ליבסקינד: "זה מעיד על טיעון חלש"


184

מטרתו של מרכז זה, המופיעה באתר המרכז, היא  "יצירת גשר בין העבר להווה; גשר המפיח חיים חדשים במורשתו של הרצל ובחזון הציוני. הנושאים שהעסיקו את הרצל לפני למעלה ממאה שנה – הזהות היהודית, האנטישמיות, יחסם של יהודי התפוצות לרעיון הציוני, משמעותה של ארץ-ישראל ודמותה של המדינה היהודית – מוסיפים להעסיק אותנו גם היום."

באיזו דרך בדיוק יכולה דמות פוסט ציונית שכזו לתרום ליצירת גשר, לא ברור. לעומת זאת היכולות של אורי זכי לערער את יסודות הגשר אינן עמומות.

מינוי זה, שהוא ככל הנראה תוצאה של סיכומים קואליציוניים, ראוי לתשומת לב מיוחדת בשל הסמליות שבו. אך לפני כן יש להעיר כי התהדרות השמאל בניקיון כפיו, ושהוא לא מעל בכספי המדינה נובעת מתחושתו המובנית שהמדינה היא שלו. מה שמתבטא בנפוטיזם המופגן שבמינויו של זכי. והדבר הראשון שניתן לראות הוא שהממשלה שקמה עמדה בדיבורה והביאה עמה שינוי. אחרי יותר משבעים שנות עצמאות לישראל סוף סוף קמה ממשלה שהציונות אינה נר לרגליה. קשה להסביר בדרך אחרת מינוי שכזה, של אדם המכנה את חיילי צה"ל קלגסים.

מהמינוי אפשר ללמוד על דרכי פעולתו של שמאל. מינויים בעמדות מפתח מתוך מחשבה על העתיד הרחוק. וכאשר חזון "מדינת כל אזרחיה" קורם עור וגידים נדרש קעקוע כל זכר ליהדות והציונות. ומה נותר מזו אחרי שגם ז'בוטינסקי לא סיפק את הסחורה. כמה שניסו בשמאל לאמץ את משנתו ע"י עיוות וסילוף משמעותה, לא עלה בידם. נותר רק לסלף את הגותו של הרצל והלך מציון גואל.

בכדי לנסות להבין את שיטת השמאל להנחלת האידיאולוגיה שלו יש לחזור לימי טרום המדינה ולמאבק בין הקומוניסטים היהודים למפא"י. בספרו "אדומים" כתב שמואל דותן כי הקומוניסט, ולימים פרופ' להיסטוריה, שמואל אטינגר "הסתנן כ'סוס טרויאני' למפא"י…"

מר"צ, שהיא הגלגול של הקומוניסטים היהודים מאז, נוהגת כמסתבר באותה דרך של הסתננות לתוך המפעל הציוני והחרבתו. יהיה זה אירוני שדווקא באמצעות הסתננות יצליחו לחלל את מורשתו של הרצל. מאחר וחוזה המדינה התנגד לשיטת ההסתננות לארץ ישראל, כדרך להגשמת הצינות, דרך שבה נקטו ודגלו "חובבי ציון" ואנשי הציונות המעשית, אם כי העריך את העולים והמתיישבים על מסירותם וחריצותם.

עד כמה ראה הרצל בהסתננות חוסר תכלית יעיד ספרו של בן ציון נתניהו "חמשת אבות הציונות". נתניהו ציטט את דברי אליעזר בן־יהודה: "העם (הכוונה לאוכלוסים בארץ־ישראל) הוא חיה רעה, שאפשר גם לשסותה גם להטותה לכל חפץ. אם יתנו השלטונות רמז קל יתנפלו המוסלמים על היהודים…"

בספר הובאה הערתו של הרצל על דברי בן־יהודה: "הרי זהו נימוקי, שחשתיו זה כבר נגד הא י נ פ י ל ט ר א צ  יה [הסתננות]".

אפשר לכל הפחות להטיל ספק אם יכולה להתפתח זיקה כלשהי בין משנה זו לבין אורי זכי.

ההרס שימיט איש "בצלם" על הציונות לא יוגבל לציונות המדינית שבה דוגל הליכוד, הוא ימשיך את מסורת הקומוניסטים בחתרנותם נגד מפא"י, ויגדע את גם היד האוחזת במעדר. זו היד ששלחו אנשי הציונות המעשית בשדות זרים. היד העוסקת "בשיטתיות בהשמדת הפועל הערבי", כפי שכתבו הקומוניסטים בתקופת המנדט הבריטי על קיבוצי השומר־הצעיר.

לביצוע המשימה אליה נשלח זכי אין צורך שעובדי מרכז הרצל יעברו אינדוקטרינציה כלשהי. מההיסטוריה של ימי הפנקס האדום אפשר להניח שהוראת "לשמאל שור" תעבור ותתקבל כמו בסין העממית.

פיתוח התלות הכלכלית כמכשיר פוליטי הוא כלל הפעלה בסיסי בשמאל מאז ומעולם. גם המינויים והקידומים, שהיו מותנים בעבר באימוץ "הברית החדשה" של "המולדת השנייה", יהיו תלויים עתה במידת ההרס של המולדת הראשונה.

אורי זכי, אשר ניאות לקבל עליו את התפקיד המתגמל, יכול כבר לזמזם את המלים מהשיר של יענקל'ה רוטבליט, "בנימין זאב"; אֲנִי לוֹקֵחַ שְׁטַר שֶׁל מֵאָה, מַבִּיט עַל הַתְּמוּנָה/אֲנִי מַבִּיט הֵיטֵב עָלֶיךָ, חוֹזֵה הַמְּדִינָה, כל הדרך אל הבנק.

 

ד"ר יהודה שלם, עמית מחקר במכון אריאל לביטחון ותקשורת

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
29 תגובות - 23 דיונים מיין לפי
1
יהודה שלם על זכי
צפורה | 27-09-2021 12:44
כל מה שכתבת כתבת בעידינות מרובה המצב חמור פי אלף. זה חלק מהדוקטריניזציה ועיוות המושגים . ציונות = אהבת אויבים ומחבלים אהבת ציון תורה וארץ ישראל = גזענות וכן הלאה סוטים זה בסדר- שופרא דשופרא. סוטים גויים =לעילא ולעילא. משפחה נורמלית - טומאה יהודים שומרי תורה מצוות= חשוכים ואסורים לבוא בקהל וזה הדגלים במשרד הבריאות (אין קורונה) במשרד האנטי חינוך בצשרד תרבות הגויים וכדומה
עורי זבי. גרוע מעראפאת ימח שמם שניהם
זכי=זנבי | 27-09-2021 12:57
לא קידש את אשת האיש של התגרשה הנבלה זנדברג
2
עוד יביא עלינו אסונות, כגיבוי מסנדברג
ישמור האלוהים שלו | 27-09-2021 13:37
אנרכיסטים כל משפחתו
3
הרצל גם כתב שבמדינת היהודים
יגאל | 27-09-2021 13:39
מקום הדת יהיה בבתי הכנסת! סלקטיביות היא שם המשחק? הוא טועה ואתה מטעה.
מילים ריקות וקשר אין
אבנט | 29-09-2021 14:08
לא רק שלא נתת שום נימוק רלוונטי, גם השתמשת בשולי דבריו של הרצל.
4
זה נבלה וזה טרפה, מהרסייך ומחריבייך ממך ייצאו
סימה | 27-09-2021 14:08
ה' יעזור ליהודים
5
זכי, ראיתי אותו...
אליהו1 | 27-09-2021 14:47
זכי, ראיתי אותו בפטריוטים, איש לא ישר ולא הגון עם אג'נדה שלא נותן לאמת לבלבל אותו. מתפתל כמו נחש בתוך התפיסה המעוותת שלו. רק לשים לב שלביבי לא היה אומץ למנות את איפי איתם לראש יד ושם והשמאל לא זורק חשבון לאך אחד. כי התקשורת איתו ובית המשפט בידיו וביבי לא היה מספיק חזק לזרוק את אהרון ברק עם מוזס ושוקן לצינוק של הבוגדים במדינת היהודים. והוא באופן אישי יחד עם מדינת ישראל משלמים את המחיר של הקוצים והברקנים האלה שלא ניכש מכרם ישראל.
6
נזם זהב באף...
שלומיx | 27-09-2021 17:45
נזם זהב באף חזיר. החל השיבוץ של קרובי משפחה ואנשי שלומנו. השחיתות השמאלנית מרימה ראש בתוך משכנות הציונות. זהו הבנטיזם החדש, לגיטימציה של התחתית.
7
מכעיס מאוד. מתיי...
נציג השמאל האמיתי | 28-09-2021 19:31
מכעיס מאוד. מתיי תבינו ששמאלן אמיתי לעולם לא יכפיש את חיילי צה''ל. ישמור על המהות היהודית והמסורת. ישמור על הארץ הזו יודע שרק בשל כך חזרנו. כול אלה האחרים שאותם אתם מכנים שמאלנים הם אנרכיסטים שחדרו במחשכים ומבקשים להרוס כול חלקה טובה. הצרה הכי גדולה שיש לנו תואם אברום בורג והוא בנט שעושה כאן נזקים שיקח עשרות שנים לתקן.
8
תזכירו לי מי...
יהודה | 28-09-2021 20:13
תזכירו לי מי ראש הממשלה? מי שר המשפטים?
9
כל השפה השמאלנית...
רוני | 28-09-2021 21:21
כל השפה השמאלנית הרימה ראש,ימח שימכם וזיכרכם, ארורים שתישרפו באש נבלות,
בחזרה אליך.כיפה...
יהווה מני | 04-10-2021 11:12
בחזרה אליך.כיפה סזרוגה מניק.
10
אני דווקא בעד...
אביאל | 28-09-2021 21:55
אני דווקא בעד מינוי אנשי שמאל לתפקידי מפתח. תקופה ארוכה מדי הימין בשלטון ורוב מוחלט של מינויים ב-15 שנה האחרונות הם של אנשי ימין לזה לא דמוקרטי ולא בריא למדינה. צריך לאזן עם מינויים במדינה דמוקרטית
שוב פעם קשקשן
אבנט | 29-09-2021 14:07
.
11
אם אפשר אותם בממשלה למה לא במרכז הרצל?
אפרת | 29-09-2021 13:29
אם בממשלה של בנט ושקד אפשר להכניס את מוסי רז תמר זנדברג וכל השמאל הקיצוני ממרץ, לה אי אפשר להכניס אותם במרכז הרצל?
12
היה מתאם יותר...
המתרענן מרעננה | 29-09-2021 16:05
היה מתאם יותר למנות אותו שיהיה מנהל בית מורשת ערפת הוא ואישתו אם היו לי קשרים עם המבנטט הייתי מנהל אל מוזיאון הרצל הרבה יותר טוב לא צריך קישורים צריך קשרים ביבי תלמד מהשמאל לא לדפוק חשבון ששאלתי למה שר התקשורת לא מנקה את האורות אמרו לי אומנם זה מצחיק אומנם הוא שר התקשורת אך הוא לא אחראי על התקשורת זאת הבדיחה שאני לא מבין עם היום תלמדו מהשמאל ומהשקרנים רמאים בנט אורביט קרעה סלמנוביצסקית והשקעה הבוחרת שמפזרת בוסם מועילה מיתים בדיחה גרועה
13
את הנעשה אין...
הימין הצודק | 30-09-2021 13:21
את הנעשה אין להשיב. אני שמח על הדברים שנכתבו, כי האויב הגדול של הסלפנים והחתרנים למיניהם הוא החשיפה לעין השמש של כוונותיהם האמיתיות. השאלה הגדולה היא מה יעשה הימין עם מה המינויים האלו כאשר הוא יעלה מחדש לשלטון? האם הוא ישלוט? האם הוא יעמיד מועמדים משלו ללא רתיעה כמו אפי איתם ליד ושם, ויחליף ללא שהות את איש בצלם בראש מכון הרצל? ועוד הרבה מינויים? אם הוא יעשה את זה אינני חושש משום דבר, מפני שמי ששולט היום יתכווץ למקומו המתאים מחר, אבל אם הימין ימשיך בכיוון השגוי של בגין זל וירחם על המשוקצים האלה, תהיה לנו בעיה אמיתית.
14
כיפות סרוגות מניאקים...
מניק היהודי | 04-10-2021 11:15
כיפות סרוגות מניאקים עובדי אלילים.
...
שפן | 09-10-2021 7:42
-- חסרה האות א במילה מניאק שלך . עדיין לא הגעת לאות הראשונה בשפה העברית ואתה כבר מקלל . באמת גאון של הסמול מחיריה אגף הפסולת הנוזלית .
--...
חרגול | 09-10-2021 7:32
-- ואת מי בדיוק אתה עובד -- אוויל.
15
מינוי פוליטי, תמורת...
ט | 04-10-2021 23:22
מינוי פוליטי, תמורת כסף הוא יעשה הכל.
16
ראינו את...
חרגול | 09-10-2021 7:29
ראינו את אורי זכי בהרבה מפגשים בערוץ 20 . אומר בזהירות שמדובר בעפרון לא מחודד במיוחד . אשתו סדרה לו את הג'וב כדי שהטיפש גם יכניס כמה קופיקות לקופה המשפחתית . אין מה להיבהל מהמינוי , הטמבל לא מסוגל לקדם דבר . גם את הג'וב , היא בעלת הפה הגדול -סידרה לעגל הנפוח .
17
אולי המינוי...
שפן | 09-10-2021 7:36
אולי המינוי יעשה טוב לחמור , הוא ילמד על התנועה הציונית לעומק ולא את הפסולת שהסמול משתין לו לראש . .בסוף הוא יחליף צד החמור ויהפוך לציוני נלהב .....
18
המינוי הזה...
שפן | 09-10-2021 7:50
המינוי הזה מוכיח שאין הרבה מחשבה חכמה בכך . הטמבלוך שהתאהב בזקן ובאשתו הירקנית ,כל כך טיפש שהוא עלול לקרוא את הכתובים בספרות הציונית ו... ולהפוך מחמור בצלם לאוהב עמו . זו סכנה אמיתית שאשתו שדאגה למינויו לא לקחה בחשבון
19
הרצל לא אהב...
ציוני לא מניאק | 10-10-2021 16:30
הרצל לא אהב דתיים.קראו מכתביו.
20
מתנחלים מזכירים את...
הציוני | 10-10-2021 16:32
מתנחלים מזכירים את ה-waffen Jugend.
21
מספר על עצמו...
צביקה רענני | 11-10-2021 10:15
מספר על עצמו שמניח תפילין כל יום. מסתדר עם האג'נדה והדעות שלו?
22
איך הממשלה הזו...
מימי | 13-10-2021 13:37
איך הממשלה הזו סדרה לכולם ג'ובים הא? בחלומות הוורודים ביותר שלהם לא חלמו על משרות כאלה
23
מה לכם חשוכים, ולהרצל ולמשנתו?
דני ג | 28-04-2022 9:47
הרצל היה ליברל חילוני, לא כמוכם שמרני הדת, ולכן אתם פוסט ציונים ולא אורי זכי