אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בתוך חודשיים: ערוץ 1 יחתום חוזה עם לאטמה

בדיון בועדת החינוך אמרה ח"כ שקד: "אני שמחה לעדכן שיו"ר רשות השידור התחייב שהתוכנית מוכנה לחתימה עד 1.1.14"

בתוך חודשיים: ערוץ 1 יחתום חוזה עם לאטמה

דיון מהיר התרחש הבוקר בוועדת החינוך לבקשתה של ח"כ איילת שקד, בנוגע להפקתה ושידורה של תוכנית הסאטירה "מהדורת השבט" מבית לאטמה.

הרקע לדיון שהתקיים בעקבות פניה של ארגון "זכות הציבור לדעת" לח"כ שקד היה מכרז שהוציאה רשות השידור להפקת שתי תוכניות סאטירה, אחת מן השמאל- "שלום בית" ואחת מן הימין- "מהדורת השבט". למרות ההחלטה, חל עיכוב בחתימה על הפקת התוכנית הימנית.

בנוסף אליהן מוכנה לשידור תוכנית נוספת בשם "היהודים באים", תוכנית בעלת תוכן שמאלני קיצוני, אשר שידור הפרומו שלה עורר הדים רבים באשר לחוסר האיזון התקשורתי בערוץ.

"רשות השידור היא גוף ציבורי הממומן מכספי הציבור. זוהי רק דרישה לגיטימית וריאלית שיהיה איזון בתכני התוכניות השונות", אמרה שקד. "בשבועיים האחרונים אכן התקבלה החלטה ברשות  שכן להתקשר עם לאטמה, אך מכיוון שכבר נחשפנו לתקדים של התקשרות שנכשל, אנו מקיימים את הדיון היום על מנת להבטיח שדבר כזה לא יקרה פעם נוספת", הוסיפה.

לאחר הצגת נושא הדיון החל "מופע תעתועים" בין מנכ"ל רשות השידור ויו"ר הרשות, כאשר אחד מפיל על השני את האחריות לנושא וכל אחד טוען טענות הפוכות. השאלה מרכזית שריחפה בחלל החדר הייתה "מה בעצם מונע מרשות השידור ליישם את ההחלטה שכן להפיק את התוכנית "מהדורת השבט", החלטה שכבר אושרה מספר פעמים בוועדת התוכן של הרשות?"

אמיר גילת, יו"ר רשות השידור אמר כי ההחלטה לאשר התקבלה בוועדת התוכן בשלושה בנובמבר, ויום למחרת אישרה וועדת ההתקשרויות, בראשות המנכ"ל מר יוני בן מנחם, את ההפקה.

מר בן מנחם אמר: "וועדת ההתקשרויות שאני עומד בראשה אישרה את ההתקשרות עם החברה שמפיקה את התוכנית. בנוסף , שלחנו למוסדות רשות השידור את התכנון שלנו לשנת 2014 ושיבצנו בתוכו את התוכנית של לאטמה תחת ז'אנר הסאטירה".

התברר מדבריו של בן מנחם כי התוכנית הנוספת "היהודים באים", אושרה כבר להפקה וצולמה עוד ב 2012 וכיום היא עומדת על המדף ומוכנה לשידור. ואילו ההתקשרות המיועדת לשתי תוכניות הסאטירה, אחת מן השמאל ואחת מן הימין, אשר היו אמורות להתקיים ב 2013, בוטלו מכיוון שהתקציב שהוקצב לכך הוסב לתוכנית דוקומנטרית בשם "תולדות ארץ ישראל" בטענה שלתוכניות הסאטירה " אין ערך ארוך טווח".

"הדיון על לאטמה התחדש ואנחנו התבקשנו לאשר. אישרנו ושיבצנו אותו בלוח השידורים לשנת 2014 ועכשיו אנו מחכים שמוסדות רשות השידור יאשרו את זה על מנת שזה לא יבוטל כמו שקרה", אמר בן מנחם.

"אם כך מה מונע מהתקדמות התהליך", שאל יו"ר הוועדה מצנע?, בחדר נשמעו קולות כי המניעה נובעת מאי אישור של וועדת התוכן של הרשות, ומנגד קולות הפוכים אשר טוענים שהדבר נתון בידיה של ההנהלה.

מר בן מנחם אמר כי "מכיוון שהתקציב שייך לשנת 2014, מוסדות רשות השידור הם אלו אשר צריכים לאשר את תוכנית העבודה, אשר הוגשה ליו"ר הרשות. "אמיר גילת הוציא מכתב בו אמר שהוא מעוניין לקבל תוכנית עבודה חתומה, ועד שהיא תאושר הוא מבקש לא לחתום על חוזים. למעשה רק לאחר החתימה על התוכנית נוכל להתקדם ". חתימה טרום המהלך הנ"ל, אמר, "בלתי אפשרית, ולמעשה תסונדל על ידי המחלקה המשפטית".

גילת אמר : "תוכנית העבודה אכן הוגשה, אך רק לאחרונה, ועדיין לא הספיקה לעבור את אישורנו. תוכנית העבודה תאושר תוך ארבעה עשר יום, ואז ההנהלה תוכל לשבץ את לוח המשדרים".

בשלב זה ביקש ח"כ פייגלין את רשות הדיבור, פנה אל ראשי הרשות ואמר: "ישנה חשדנות כלפיכם מצד לפחות חמישים אחוז מהציבור בארץ, משום שעד היום הסאטירה בארץ הייתה שמאלנית בלבד. כולם מודים בזה וחבל להתווכח על זה. אתם באים לוועדה ומנסים לנהל משא ומתן בהתשה, כאילו כל הסצנה נלקחה ממערכון של קישון. הדו שיח שהתנהל כרגע, על רקע החשדנות כלפיכם, מעצים אותה. פשוט תריצו את העניין הזה. לא צריך לשפוך בנזין על המדורה אם זה יקרה בכל מקרה".

שקד שאלה לאחר מכן : "מכל הדיון הזה לא הבנתי בפועל מתי חותמים על החוזה?"

מצנע ביקש לרשום בפרוטוקול את הדברים הבאים כסיכום הדיון :"שמענו את הצדדים ודי התפלאנו לשמוע את דרך הייסורים שעוברת תוכנית לאטמה בדרך להיות משודרת לעם ישראל. רשמנו ומבקשים א. עדכון שאכן ב 1 בינואר 2014 נחתם ההסכם שמאפשר להתחיל להפיק את התוכנית. ב. בתוך שבועות, לאחר אישור תוכנית 2014 ואישור לוח השידורים, אכן תשובץ התוכנית ב 2014. ג. אנו עדיין מבקשים מהנהלת רשות השידור, באמצעות הייעוץ המשפטי והחשבים, לבחון אפשרות להגדיל את ההתקשרות עוד בשנת 2013 על בסיס תקציבי שנת 2014.

"אני מציע שהבירוקרטיה לא תכתיב לנו את החיים כל כך בקיצוניות", הוסיף מצנע.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
מזל טוב מזל טוב מזל טוב
משה | 18-11-2013 14:42
מזל טוב!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2
יששששש הלוואי שזה יקרה! סוף סוף יהיה מה לראות בטלויזיה!
יובל | 18-11-2013 14:48