"לראי"ה קוק זצ"ל הייתה הערכה עצומה לפועלה של קק"ל"

יו"ר קק"ל אפי שטנצלר השתתף אתמול בטקס השקת הספר "להכות שרש" של הרב אברהם וסרמן העוסק בקשר של הרב עם החלוצים

"לראי"ה קוק זצ"ל הייתה הערכה עצומה לפועלה של קק"ל"
  הרב וסרמן ושטנצלר (ששון תירם)

"גאולת קרקעות והתיישבות זה קק"ל, לכן הראי"ה מעולם לא הסתיר את אהדתו ואת תמיכתו בקרן הקימת לישראל. גם אם מפעם לפעם הייתה לו ביקורת, תמיד חתם את דבריו בהערכה עצומה לפועלה של הקרן הקימת. כמובן, גם קק"ל ידעה להעריך את תמיכתו ובשנת 1938 אף הנפיקה בול הנושא את דיוקנו בין לוחות הברית ומגיני דוד".

כך אמר אמש יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר, במהלך ערב מיוחד שהתקיים בבית הכנסת 'גבורת מרדכי' בגבעתיים, להשקת הספר 'להכות שורש', בהשתתפות מחבר הספר, הרב אברהם וסרמן, הרב ד"ר דניאל טרופר נשיא 'גשר' והרב פרופ' בן ציון רוזנפלד, ממחלקת תולדות ישראל באוניברסיטת בר אילן. "אם הרב קוק היה איתנו היום, הוא היה מביע שביעות רצון מפעילותה של קק"ל", ציין שטנצלר.

יו"ר קק"ל הוסיף כי "בימים אלה כאשר הכל מדברים על חשיבות אחדות השורות בעם, עולה וזוהרת דמותו המופלאה של הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל, מאבות הציונות הדתית והאידיאולוג הגדול שלה, שראה בגאולת הארץ מצווה גדולה".

שטנצלר ציין כי "ספק אם המתיישבים החילונים ירדו לגודל הגותו של הרב או אם בכלל ניסו לעשות זאת, אבל הם הרגישו היטב בחושיהם שהרב הוא בן ברית נאמן לגאולת הארץ. ברור שהרב קוק זצ"ל כאב כאב גדול כאשר ראה יהודים שחיים את חייהם מבלי לשמור מצוות, אבל במאזני הצדק של הרב, ששקל היטב את מעשה המתיישבין, הכף נטתה לצד זכות…".

בהתייחסו לספר החדש ולמחבריו, ציין יו"ר קק"ל כי "בהעלותם את דמות של הראי"ה ואת יחסיו עם קרן קימת לישראל, מלמדים אותנו מחברי הספר- לא רק על דברים מרתקים שקרו, אלא גם רומזים לנו על הדרך שבה צריכים יושבי הארץ הזו ללכת יחדיו".

לגאול את הארץ במעשינו

הרב אברהם וסרמן, ממחברי הספר, ציין כי "השקפת עולמו של הראי"ה הייתה שיש לגאול את הארץ במעשינו ולא לחכות לנס באופן פאסיבי. עם היישוב החדש הזדהה הראי"ה בכל הקשור לגאולת הארץ ותחיית הלאום, אך בשום אופן לא יכול היה להשלים עם מצבו הרוחני. אף כאן היה על הראי"ה להלך בין שני קטבים, תוך שהוא משתדל בכל כוחו לאחוז בקשר חם ועמוק עם שני הצדדים, העוינים זה לזה במובנים רבים.  הוא המשיך לתמוך במפעלה של הקק"ל ובמטרותיו, תוך שהוא מדגיש ללא הרף את הדרישה לכונן את ההתיישבות על אדני התורה דווקא".

הרב ד"ר דניאל טרופר, נשיא תנועת 'גשר' אמר באירוע כי "הרב קוק היה נתון לקרע פנימי שאין לו פתרון". לדבריו, "2000 שנה היינו בגלות וציפינו לחזרה לארץ ישראל. כאשר זכינו והגענו לכאן, רוב הרבנים נקטו בעמדה שלא הייתה קלה להם- דחיית הציונות, אבל הרב קוק זצ"ל לא היה מוכן לוותר על זה, לכן הוא התמודד עם הסתירה הנוראה הזו. מחד, אהבה עצומה לעם ולארץ ישראל ואמונה שלמה שאנו נמצאים בתהליך של גאולה. מצד שני, המתיישבים אכלו חמץ בפסח וחיללו שבת ולכן הוא ניסה כל הזמן ובדרכים שונות, תמיד בדרכי נועם, לגרום להם לשמור מצוות".

הרב פרופ' בן ציון רוזנפלד התייחס אף הוא למסכת הלחצים העצומים, בהם היה נתון הראי"ה קוק זצ"ל. "לא היו לו אז חיילים או דוויזיות. היום אנחנו מבינים את המהלכים שביקש לקדם, אבל באותם ימים, הרב קוק ניסה להכיל את כל העולמות ובני התורה לא תמיד הבינו אותו. מה שאפיין את הרב הייתה העובדה שמעולם לא וויתר על אף בן אדם. גם כאשר אמר או כתב דברים קשים, עשה זאת תמיד בחן ובחיוך, תמיד הוא השאיר טעם טוב למי שהתכתב אתו", אמר הרב פרופ' רוזנפלד.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו