אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אבי מעוז עתר לבג"ץ נגד רפורמת הכשרות

לקראת המשך הדיונים על תקציב המדינה, היום עתר ח"כ אבי מעוז לבג"ץ נגד הכנסת רפורמת הכשרות לחוק ההסדרים, בטענה שלא קשור לסוגיית התקציב. גם היועמ"ש של הכנסת הביעה הסתייגות

אבי מעוז עתר לבג"ץ נגד רפורמת הכשרות
  ח"כ מעוז (צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב)

המלחמה על הכשרות עולה שלב והיום ח"כ אבי מעוז (הציונות הדתית) הגיש עתירה לבג"ץ בדרישה להוציא את רפורמת הכשרות של השר מתן כהנא מחוץ לחוק ההסדרים.

לטענתו של מעוז, לרפורמה במערך הכשרות אין קשר לתקציב המדינה ולכן אין לו מקום בתוך חוק ההסדרים, אלא לעבור מסלול חקיקה רגיל.

כזכור גם אחרי שעבר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, פורסם כי לפי ההמלצות של היועצת המשפטית לכנסת, שגית אפיק, והגיע לידי סרוגים: "אין קשר לתקציב ולא ברור מדוע נכלל בחוק ההסדרים. מומלץ לפצל להליך חקיקה רגיל".

כמו כן, יועמ"שית הכנסת ממליצה לדון על רפורמת הכשרות בוועדה החדשה לשירותי דת בראשות ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו). מדובר בוועדה חדשה אשר פוצלה מוועדת הפנים.

עוד באותו נושא

אש בקואליציה: חוצפן;פעילי טרור תקרא לחברים שלך


123

סמוטריץ' למיקי לוי: הוצא את רפורמת הכשרות מחוק ההסדרים

כפי שפרסמנו לפני כשבועיים בסרוגים, יו"ר מפלגת הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', שיגר  מכתב ליו"ר הכנסת מיקי לוי בבקשה להוציא את רפורמת הכשרות מחוק ההסדרים.

בתזכיר בחוק שפורסם להערות הציבור בשבוע שעבר נכתב בפירוש כי אין לחוק השפעה על תקציב המדינה. לאור זאת, סמוטריץ' מבקש מיו"ר הכנסת להתעקש על הוצאת רפורמת הכשרות בהתאם לדבריו כי כל הרפורמות שאינן קשורות לתקציב לא יכנסו לחוק ההסדרים.

"שמחתי לשמוע כי אתה עומד על כך שבחוק ההסדרים לא יכללו רפורמות שאינן קשורות לתקציב. ברצוני לחזק אותך על עמידתך הראויה למניעת מחטפים ולקיום תהליכי החקיקה ראויים בכנסת", כתב סמוטריץ'.

צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

עוד הוסיף: "אבקשך להתעקש על הוצאת הרפורמה בכשרות מחוק ההסדרים. בתזכיר החוק שפורסם להערות הציבור בשבוע שעבר צוין בעמוד 3 סעיפים ה' ו-ו' מפורשות כי לחוק אין השפעה על התקציב ועל תקני כוח האדם במשרדי הממשלה. בהתאם למדיניותך הראויה, אין שום הצדקה לכריכת הרפורמה בחוק ההסדרים באופן פוגע באפשרות לדיון ממשי ומעמיק בסוגית הרפורמה בכשרות. הסטטוס קוו בסוגיות דת ומדינה הוא מורכב ושנוי במחלוקת ושינויים בו חייבים להיעשות באחריות, עקב בצד אגודל, ובדיאלוג והסכמות. חוק ההסדרים הוא ההיפך הגמור מזה".

הטענה: חוסר התאמת רפורמת הכשרות לחוק ההסדרים

בעתירה שהוגשה בידי עו"ד אמנון לורך, הוא מצביע על שרשרת מחדלים בהליך הבאת החוק לקריאה ראשונה ולדיוני ועדת הכנסת, על חוסר התאמת רפורמת הכשרות לחוק התכנית הכלכלית (חוק ההסדרים) ועל קשיים חוקתיים ומשפטיים לקדם את רפורמת הכשרות שלא בהליך חקיקה רגיל. בעתירה מבקש חה"כ מעוז מבימ"ש להוציא צו על תנאי וכן להורות על ביטולה של החלטת וועדת הכנסת אשר העבירה את המשך הליך החקיקה לדיונים בוועדה למיזמי תשתית לאומיים מיוחדים ושירותי דת יהודיים.

(צילום: יונתן סינדל\פלאש90)

עוד נכתב כי החלטת וועדת הכנסת נוגעת בחוסר סבירות קיצונית וכן מביאה לזילות החקיקה והכנסת. "חמור מכך, הגשת הצעת החוק נעשתה תוך כדי ניהול הליך מזורז, תוך דריסת הנחיות היועץ המשפטי בממשלה הנוגעות לחובת הפרסום לציבור של הליכי חקיקה ביוזמת הממשלה, ובניגוד מוחלט לעמדת היועצת המשפטית של הכנסת שהביעה את עמדתה המפורשת לפיה יש להוציא את הרפורמה מחוק התכנית הכלכלית, ולהסדירה בהליך חקיקה נפרד.

החלטת ועדת הכנסת נגועה בחוסר סבירות קיצונית גם משום שהתקבלה בחלל ריק ללא קריטריונים ברורים, שוויוניים וסבירים באשר לאופן הכללת דברי החקיקה בחוק תכנית כלכלית, בשים לב לתכלית החוק ומטרתו העולה מלשונו, ולזיקה ויחסי הגומלין הנדרשים ליעדי התקציב.

מיקי לוי (צילום: דוברות הכנסת)

איגוד נושאים כה רבים בחוק אחד (ביניהם נושאים מהותיים ועקרוניים), בזמן כה קצר, מביא לזילות החקיקה והכנסת, לתקלות וטעויות, לפגיעה בזכות הציבור להביע את דעתו, ולהשטחת רמת הדיון באופן שעשוי לפגוע בזכויות הפרט", ציין עו"ד לורך.

דוהרים במדרון מסוכן

לסיום נכתב בעתירה כי "הליך חקיקה ראוי, נכון, שוויוני, פומבי ושקוף הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה. אין המדובר בעניין פרוצדורלי גרידא. הפרת האיזון בין הממשלה לבין הכנסת, תוך מתן כח בלתי מוגבל לממשלה, עשויה להפוך הכנסת לחותמת גומי, ובכך לדרוס כל דעה נוגדת על כל המשתמע מכך. אם מקרה זה אינו המקרה המחייב להציב גבול ברור: "עצור", הרי מהירות ההחלקה במדרון תואץ, על כל הסכנות שיש בכך למרקם העדין ממנו מורכבת החברה בישראל".

מלינובסקי: מעוז משרת אינטרסים

(צילום: נועם ריבקין פנטון\פלאש90)

"‏לציונות הדתית יש מקום לנציג בוועדה. ח"כ אבי מעוז בהחלט מוזמן להשתתף בדיוני הוועדה ולקחת חלק מהותי בהם. לכולם ברור שרפורמת הכשרות נחוצה וחשובה ולצערי יש גורמים שרוצים לשמר את מה שהיה במקום לחשוב על מה שיהיה וחבל שח"כ אבי מעוז משרת את האינטרסים שלהם במקום לדאוג לכלל הציבור בישראל", אמרה ח"כ מלינובסקי (ישראל ביתנו) בתגובה לעתירה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
מחטף דורסני
רמי | 19-09-2021 15:26
חבל שבנט וכהנא מנסים ליצור מחטף דורסני. אולי כדי לרצות את ליברמן הידוע כמדקדק בכשרות, שמאד התרגשו שמח לקראת הריפורמה של בנט וכהנא. אמור לי מי חברך ואומר לך מי אתה.
2
כל הכבוד לנעם...
יוני | 19-09-2021 15:39
כל הכבוד לנעם שלא מוותרים!! כהנא והרפומים ייפלו בקרוב מאוד
3
להשאיר את כל העיוותים במנגנון הכשרות הקיים
בושה | 19-09-2021 16:22
כולם יודעים מה המצב הקיים, אבל לא לשנות
4
כל הכבוד למעוז...
יפה | 19-09-2021 19:15
כל הכבוד למעוז