אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גלעד קריב מודה: "כל מהלך יהיה בהסכמה קואליציונית"

הדיון שהוא מנהל, טען ח"כ גלעד קריב: "השוויון - אחד ממאפייניו המרכזיים של אופייה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי" מנגד אמרו באופוזיציה: "דיון לקבוצה סגורה"

קריב מודה: "כל מהלך יהיה בהסכמה קואליציונית"
  צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת התכנסה היום לדיון ביוזמת יו"ר הוועדה, ח"כ גלעד קריב (העבודה), לעיגון עיקרון השוויון בחוקי היסוד, נושא שמציף מחלוקת בין סיעות הימין לשמאל בקואליציה.

קריב אמר בפתח הדיון: "ההסכמים הקואליציוניים שחברי הכנסת המייצגים את הקואליציה פועלים מכוחם, כוללים התייחסות למספר מהלכים חוקתיים משמעותיים, בראש ובראשונה חוק יסוד החקיקה שנועד להסדיר סוגיות של ביקורת שיפוטית, מעמד חוקי היסוד כבעלי מעמד חוקתי מובהק, וכוללים את האמירה שכל תיקון של חוקי יסוד קיימים או חדשים מחייבת הסכמה בין השותפות הקואליציוניות."

"כרגע יש רק חברי קואליציה בקרב חברי הוועדה הרשמיים, למעט חבר אופוזיציה אחד ח"כ אוסאמה סעדי שהוא בעל זכות הצבעה, אך אני מאוד מקווה שחברי האופוזיציה יחזרו לכיסאותיהם בוועדה במעמד רשמי. חשוב לנו מאוד קולן של כל סיעות הבית. כל מהלך ייעשה מתוך הסכמה קואליציונית ומתוך דין ודברים עם הממשלה".

"עקרון השוויון צריך להיות אחד ממאפייניו המרכזיים של אופייה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, לאור עברו ולאור הלקחים המתבקשים מאותה היסטוריה מורכבת שחווינו כבני העם היהודי. ימים אחדים בין כסה לעשור, ולקראת יום הכיפורים שהוא יום מחשבה וחשבון נפש אישי וגם קולקטיבי אני מקווה שנשכיל להעמיד את הדברים הללו לנגד עינינו".

עוד באותו נושא

גלעד קריב על הסטטוס קוו: "לנצל את ההזדמנות"


28

בדיון השתתף ‏ח"כ יום טוב כלפון (ימינה) שהדגיש את ההסכמים בהקמת הממשלה: "לפי סעיף 32 בין יש עתיד לימינה לא תקודם חקיקת יסוד אלא בהסכמת כל סיעות הקואליציה ואני כאן כנציג ימינה כדי להגיד שחקיקה כזו לא תקבל את הסכמת המפלגה".

בנוסף אמר ח"כ משה ארבל (ש"ס): "יושבים כאן כעת ומדברים על כינון חוקה למדינת ישראל ואין חברים לאופוזיציה, מעמדי נחות מחבריי. אין לי יכולת הצבעה, יש כאן דיון לקבוצה סגורה – הוועדה פועלת באי שוויון ביחס לגודל הסיעות"

"המהפיכה החוקתית השנייה"

הבוקר, עוד לפני הדיון, אמר השר לשירותי דת מתן כהנא: "הדיון בוועדת החוקה שיוזם היום ח"כ קריב במטרה לחוקק חוק יסוד שוויון – מפר את הסטטוס קוו החוקתי בישראל ואת הסטטטוס קוו בענייני דת ומדינה".

כהנא הסביר את עמדתו ואמר: "המחנה השמרני שנכווה בחמין במהפכה החוקתית של 1992, נזהר בפושרין בניסיון המהפכה החוקתית השנייה של קריב ב 2021. גם בשנת 1992 הוצג לכנסת טקסט תמים ונאצל על "כבוד האדם"."

"אך הח"כים שתמכו באותם חוקי יסוד לא העלו בדעתם שבימ"ש יבסס על החוקים הללו מהפכה חוקתית ויכפה על הכנסת מדיניות הגירה שונה מזו שהכנסת ובוחריה הכריעו בסוגיית המסתננים, ישבש את היכולת הפוליטית להגיע למסקנות הגיוניות בסוגיית גיוס בחורי הישיבות, יפסיק את המפעל הציוני של הקמת יישובים יהודים, ימנע שלילת קצבאות מטרוריסטים בני 17 או את היכולת של אוכלוסיית אויב לתבוע את ישראל בגין נזקי מלחמה שהצד שלהם יזם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
קריב וחבורתו הורסים...
עופרה | 13-09-2021 12:36
קריב וחבורתו הורסים את המדינה ! התנועה הרפורמית וחבריהם הם היוספוסים של ימינו בינם ובין יהדות אין קשר פשוט 00
הרבנים מוצאים...
חובה אז חובה | 03-12-2021 10:32
הרבנים מוצאים את הטיפשות כדי שתגענה בשבילם. או כאלה שיש להם נפש של שפחה.
2
חובה לקבוע חוקי...
שם מלא | 03-12-2021 10:30
חובה לקבוע חוקי ייסוד שאי אפשר לבטלם שקובעים: 1.חובת שוויון מוחלט בין נשים וגברים בתחום הדת בתוך הדתות השונות ולפסול כל חוק ודין ומנהג וציווי וחוק וכלל ונוהג ונורמה המפלה בין גברים לנשים. 2.כמו כן לאסור הליך וקניין כל שהוא של האישה וכל אדם. וכל מי ששותף למעשה כגון: אב,אם,הכלה,החתן,החותן,החותנת, העד כל אלו יענשו בעונש החמור ביותר הקיים בחוק האזרחי. 3.לאסור חיברות או נישואין אזרחיים או חילוניים בין גבר, שהיה או הווה או יהיה מוסלמי, עם אישה, שהיתה או הווה או תהיה, יהודיה.