אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בלי ספרדי או אשכנזי: רב ראשי אחד לישראל

"החלוקה בין העדות השונות בישראל היא תוצאה של כאלפיים שנות גלות, בהם שמר עם ישראל על תורתו ואמונתו בצורה מופלאה. לשמירת המסורת ופרטי המנהגים כפי שנוצרו במהלך הדורות יש משקל רב בפלא זה"

בלי ספרדי או אשכנזי: רב ראשי אחד לישראל
  פייגלין. הצעת החוק נכנסת להליך חקיקה (צילום: פלאש 90)

ביום ראשון הקרוב תעלה בועדת השרים לחקיקה הצעת החוק לרב ראשי אחד, שיזם חבר-הכנסת משה פייגלין יחד עם חברי הכנסת דב ליפמן, אלעזר שטרן, רינה פרנקל, עמרם מצנע, פנינה תמנו-שטה, שמעון אוחיון ועליזה לביא להצבעה.

לדברי חה"כ פייגלין, יש בהצעת החוק קריאת כיוון לאחדות והחזרת תורת ארץ ישראל לתפארתה כתורה אחת לכל העם היהודי.

פייגלין הוסיף: "היות ובשבוע האחרון הציגו משרד המשפטים ומשרד הדתות תזכיר חוק דומה, הוסכם לצרף את ההצעות יחדיו, כך שאין סיבה שהצעת חוק זו לא תעבור ביום א' בועדת השרים, והליכי החקיקה יהיו מהירים".

בהסבר להצעה נכתב: "החלוקה בין העדות השונות בישראל היא תוצאה של כאלפיים שנות גלות, בהם שמר עם ישראל על תורתו ואמונתו בצורה מופלאה. לשמירת המסורת ופרטי המנהגים כפי שנוצרו במהלך הדורות יש משקל רב בפלא זה.

"יחד עם זאת, עתה, כאשר עם ישראל חזר לארצו, מטרתנו היא לפעול לאחדות העם ולהחזרת תורה לתפארתה, שלא תהא כשתי תורות. אין כוונתו למחוק את מסורת העבר, אך יחד עם זאת רוצים אנו להציב יעד של אחדות לעתיד. הנצחת ההבדלים בין העדות השונות, במסגרת תפקיד ממלכתי לכל אחד מבני העדות, מפגרת אחר המציאות המתפתחת.

"גדולי התורה ילידי הארץ חניכי ישבות ארץ ישראליות, מוצאים את הדרך לפסוק לציבור גדל והולך של מי שזהותו העדתית כבר לא משמעותית, מחד, ולבני העדות השונות כל אחת לפי דרכה מאידך. בתיקון החוק אנו מאפשרים לעולם הרבני להיות שותף למהפכה שעובר עם ישראל השב מהגלות, ממעמד קהילתי מפורד, אל ההיסטוריה, במעמד של עם אחד. הגיעה העת לקידום תהליך שיבת ציון לא רק מבחינה מדינית וחברתית אלא גם מבחינה דתית.

"לפי הצעה זו יבחר רב ראשי אחד למדינת ישראל שיישא גם את התואר החופף והקודם לו "הראשון לציון". הרב הראשי יעמוד בראש מועצת הרבנות הראשית. במקביל ייבחר נשיא בית הדין הרבני הגדול שיעמוד בראש מערכת בתי הדין ויהיה חבר במועצת הרבנות הראשית מכוח תפקידו. אנו מאמינים כי הצעת חוק זו נושאת בשורה גדולה של אחדות לעם ישראל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
למה לא 70 רבנים? יותר דמוקרטי
נתנאל | 14-11-2013 12:47
2
מה לעשות יש 2 דעות הלכתיות
רואה הנולד | 15-11-2013 11:01
זה עוד ענף בדעה של נפתלי בנט ושות' שרב ראשי זה לא סמכות הלכתית אלא אדם חתיך שמדגמן
3
לא עולה בדעת אף אחד
יונית | 17-11-2013 0:13
שמן הראוי לשאול את גדולי התורה לעמדתם בנושא. למיטב ידיעתי רוב הרבנים מתנגדים למהלך הזה. פופוליזם זול.
4
פשרה. תימני
בן תורה | 17-11-2013 2:29
לא אשכנזי ולא ספרדי. פשוט יהודי אורגינל