אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום
יהדות, על סדר היום, תוכן שיווקי

התינוק היהודי שגדל ככומר על אדמת פולין ושב ליהדותו

ארגון "יד לאחים" מסייע ליהודי בן 81, שגילה רק לאחר עשרות שנים כי הוא יהודי שהוסתר בשואה, אחרי שגדל ככומר בפולין: "זה אני התינוק שנשבה"

התינוק היהודי שגדל ככומר על אדמת פולין ושב ליהדותו
  המפגש המרגש עם יעקב השבוע בירושלים

יעקב, שמנהל את חייו בירושלים כיהודי ירא ושלם, גילה על יהדותו רק כמבוגר. בעיצומה של מלחמת העולם השנייה הוא נמסר כתינוק לאם פולניה, והפך לכומר. כשהגיע לגיל 35 גילתה לו אמו המאמצת כי הוא בן לאם יהודייה.

לילה אחד, בסוף החורף של תש"ג (1943) נקשה אישה צעירה ומבוהלת בחלון ביתה של משפחת ואשקינל בעיירה קטנה השוכנת לא הרחק מווילנה, שהייתה שייכת אז לפולין.

עוד באותו נושא

בעת נעילת שער: תרמו עכשיו לנשים השבויות

הצעירה מסרה בחיפזון לאמיליה ואשקינל צרור קטן עטוף היטב. בצרור היה תינוק בן ימים אחדים. לאותו לילה קדמו כמה פגישות חשאיות בין אמיליה ובתיה, אמו הצעירה של התינוק. בתיה, שידעה שגזר דינה כבר נכתב, רצתה להציל את בנה בכל מחיר.

לתרומה ליד לאחים לחצו כאן >>

"היה לך שם מאוד יהודי"

בעיצומה של שואת יהודי אירופה, פחדה אמיליה פחד מוות לקחת לידיה תינוק יהודי ולגדל אותו. היא אמרה לאמו של התינוק שאם המעשה יתגלה היא תוצא להורג. אבל האם הנחושה להציל את בנה בכל דרך, אמרה לאמיליה: "הרי את נוצרייה וכשיגדל הוא יהיה כומר ומורה". אמיליה היססה, העלתה נימוקים בעד ונגד והתרצתה לאחר שאימצה את הפעוט אל לבה.

בתיה לחשה לה את שמו של התינוק ונעלמה בחשיכה. "היה לך שם משפחה מאוד יהודי", סיפרה האם המאמצת לבנה כשגילתה לו את הסוד לאחר 35 שנה, "אבל מהר מאוד שכחתי אותו. פחדתי שזה יהיה גזר דין מוות. לכן לא רציתי לזכור שום דבר מאותו לילה".

לתרומה ליד לאחים לחצו כאן >>

בשנים האחרונות חלה התקרבות משמעותית של יעקב לחיי תורה ומצוות. ארגון "יד לאחים" עמד לצדו של יעקב פעמים במישרין, ופעמים בעקיפין. "יד לאחים" דאג לו לתשמישי קדושה, ועוד. בימים האחרונים התקיימה פגישה מרגשת של יעקב עם הרב חנוך גכטמן, מנהל מחלקת מניעה ומאבק במיסיון ביד לאחים. במפגש הוסבר ליעקב תוכנה של תקיעת שופר, שזו, התקיעה, היא צעקה עמוקה של בן השב לאביו מדרך רחוקה.

התינוק שנשבה

"זה אני התינוק שנשבה" הגיב בהתרגשות יעקב. הנוכחים בחדר לא יכלו לעצור את התרגשותם למשמע הדברים, של היהודי בן ה-81, שנשבה כתינוק קטן בימי השואה האיומים ועתה שב הביתה. יעקב המשיך בדברים מצמררים "ראו זה פלא. ההשגחה העליונה גלגלה את הדברים שכבר מגיל צעיר הייתי פרח כמורה ולאחר מכן הייתי כומר. בתור שכזה, לא נישאתי מעודי. כך לא נישאתי לנכרית ולא נולדו לי יהודים שאינם יהודים. אני משער שאילו התפתחו הדברים אחרת, היה לי הרבה יותר קשה לעזוב הכול ולשוב אל דת אבותיי".

יעקב חי בימים אלו חיים יהודיים כיהודי ירא ושלם בירושלים, עובד ב'יד ושם'. ארגון "יד לאחים" ממשיך את הקשר החם עם יעקב.

לתרומה ליד לאחים לחצו כאן >>

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
הרבי
נועם | 23-09-2021 7:46
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף
2
חילונים
נועם | 11-10-2021 10:21
חילונים לאיראן