אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היום בהיסטוריה: כ"ה באלול תשכ"ט – מבצע רביב

במלחמת ההתשה יצאו כוחות שיריון וחי"ר לפשיטה ענקית בשטח מצרים. לאורך לילה שלם הם חיסלו מטרות מצריות ושבו בנחתות לישראל. בעקבות תוצאות המבצע לקה נשיא מצרים בליבו

היום בהיסטוריה: כ"ה באלול תשכ"ט - מבצע רביב
  צילום: משה מילנר/לע"ם

היום בהיסטוריה: כ"ה באלול תשכ"ט – מבצע רביב/ מבצע אסקורט

במהלך מלחמת ההתשה העלו בצה"ל את הרעיון לבצע פשיטה אמפיבית, פשיטה מסוג זה בעומק שטח האויב היא מהלך צבאי מסוכן ומורכב, אולם הפיקוד הצה"לי החליט להסתמך על גורם ההפתעה ועל השליטה האווירית שהוא נהנה ממנה ולצאת למבצע שכזה.

לפיכך הוחלט שהמבצע יתבסס על הטעיה. באמצעות השלל הרב של טנקים ונגמ"שים מתוצרת סובייטית נוכחותו של רק"ם מתוצרת סובייטית כחלק מהכוח הצה"לי אפשרה את תכנון פעולת ההטעיה.

עוד באותו נושא

היום בהיסטוריה: כ"ג באלול תש"ג – חיסול גטו וילנה

בחיל הים נערכו למבצע ההנחתה באמצעות הנט"קים שהיו ערוכים בשארם א-שייח. אלא שבעקבות מספר פשיטות צהליות, העבירו המצרים שתי ספינות טורפדו ואלו ביצעו סיורים באזור. הספינות המצריות היו עלולות לפגוע בנחיתה המורכבת. לפיכך הוחלט לתקוף את הטרפדות בפעולה ימית.

אחרי הסרת האיום – השריון יצא לפעולה

אור לכ"ה אלול פשטו לוחמי שייטת 13 על שתי הטרפדות המצריות במעגן הצי המצרי. 8 לוחמים מהשייטת הגיעו אל הספינות באמצעות שני "חזירים" והטביעו אותן באמצעות מוקשי עלוקה. הפעולה הוכתרה כהצלחה אך במהלך הנסיגה פעל מעצמו מנגנון ההשמדה העצמית של אחד ה"חזירים" וכתוצאה מכך נהרגו שלושה לוחמים. הלוחם אריה יצחק (אריו), שנהג ב"חזיר" היה היחיד שנותר בחיים. בתחילה גרר אריה את חבריו שנפצעו קשה והם ביקשו שיעזוב אותם הוא אותר על ידי מסוק סופר פרלון כשהוא שוחה פצוע יותר מ-6 שעות, ועם חילוצו הפנה את המסוק לחילוץ גופות שלושת חבריו.

לאחר שהוסר איום הטרפדות אור לכ"ו אלול יצאו 3 הנט"קים אל היעד. על כל נט"ק הועמסו 2 טנקים ונגמ"ש אחד. כוח של השייטת השתלט על חוף הנחיתה וסימנו עבור הנטקים. על הכוח הימי פיקד סא"ל זאב אלמוג, ועל הכוח הפושט-היבשתי פיקד סא"ל ברוך "פינקו" הראל. הנט"קים הגיעו אל חוף הנחיתה ופרקו במהירות את הטנקים והנגמ"שים, היו אלה טנקי שלל הצבועים בצבעי ההסוואה של המצרים לצורך הטעייה ובלבול. הכוח נע 50 ק"מ בחוף המצרי ותקף נקודות משמר, מחנות צבא, תחנות מכ"ם וכלי רכב צבאיים, קצין בדרגת אלוף, נדרס מטנק של צה"ל כאשר ניסה לעצור אותו לאחר שחשב שהוא טנק מצרי. לאחר 10 שעות, פונה הכוח בחזרה לשטח ישראל בנט"קים.

נאצר פיטר את צמרת הצבא ולקה בליבו

מבצע "רביב" גרם לזעזוע במצרים. כעבור מספר ימים לקה נשיא מצרים, בהתקף לב, הדיח את הרמטכ"ל ואת מפקד חיל-הים. העיתונות המצרית כינתה את המצבע "כיבוש מצרים".

אלי לנדאו הכתב הצבאי של מעריב הגדיר את המבצע: "אין ספק כי הפשיטה המשוריינת הגדולה על חוף מצרים תירשם בתולדות מלחמות צה"ל כאחת הנועזות והמוצלחות שבפשיטות"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו