אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בית המשפט: לוודא גישה חופשית לנחל האסי

בית המשפט בחיפה קבע כי עד למציאת פתרון קבע בסמוך לקיבוץ ניר דוד על המדינה לוודא את קיומה ומימושה של זכות הגישה ל"חוף הירוק" בצד המערבי של הקיבוץ

בית המשפט: לוודא גישה חופשית לנחל האסי
  נחל האסי (צילום: מנחם לדרמן/פלאש 90)

בצעד הפוך לאקטיביזם השיפוטי, מודיעה שופטת בית המשפט המנהלי בחיפה תמר שרון-נתנאל כי בית המשפט אינו המקום לפסוק בסוגיית הגישה לנחל האסי.

בפסק דין שניתן היום בעתירה מנהלתית בנושא מניעת הגישה של תושבי קיבוץ ניר דוד המתגוררים על גדות הנחל, מהציבור הרחב להיכנס לקיבוץ ולמים.

עוד באותו נושא

העמק לא עשוי מקשה אחת: מחשבות על מחאת האסי

בהחלטתה קבעה השופטת כי כי האסי וגדותיו הם מקרקעי ציבור, אשר "מיועדים לתועלת הציבור" וכי לציבור הרחב זכות גישה אליו, אשר מתנגשת עם זכויות הקיבוץ, שנבנה על פי תכניות שאושרו כדין ללא התנגדות. נקבע, כי בנסיבות שנוצרו והתפתחו במקרקעין במשך עשרות שנים, לא ניתן לממש את זכות הגישה ללא קביעת האיזונים הנכונים בין הזכויות וללא הסדר תכנוני אשר צריך שייערכו על ידי המדינה".

השופטת הבהירה כי מדובר בזכויות מתנגשות וכי הסדר פשרה הוא הדבר הנכון בסוגיה, וכל פשרה שתתקבל אינה "בלתי חוקית".

לוודא אפשרות גישה, למצוא פתרון נוסף

בית המשפט הורה למדינה ולרמ"י, לקבל החלטה ולגבש הסדר תכנוני, אשר ישקפו את האיזון הכולל, הראוי, בין זכויות הציבור לבין זכויות הקיבוץ ותושביו, בשים לב לכלל הנתונים והשיקולים הרלבנטיים וזאת – בזריזות הראויה ולא יאוחר מ- 18 חודשים מהיום.

נקבע, כי גיבוש הסדר, כאמור, הוא תפקידה של המדינה ולא של בית המשפט, אשר אינו מוסמך להחליט במקום המדינה, אלא רק לבחון את החלטותיה ואף אינו יכול לעשות כן, בסוגיה מורכבת זו, בטרם נבחנו כל ההיבטים, העובדתיים והמקצועיים.

הובהר, כי "בית המשפט המנהלי אינו הפורום המתאים לקביעת ההסדר ופרטיו. בית המשפט המנהלי אינו מתכנן-על, אין זה תפקידו ואף אין בידיו כלים דרושים לשם כך. זהו תפקידן של המדינה ושל הרשויות המתאימות. רק לאחר שהן ממלאות את תפקידן בוחן בית המשפט המנהלי את תקינות מעשיהן ותוצאתם, בכליו וב"משקפיים" של המשפט המנהלי".

בינתיים ועד שיגובש ההסדר התכנוני, חייב בית המשפט את המדינה, לאפשר ולוודא קיומה ומימושה של זכות הגישה ל"חוף הירוק", בצד המערבי של הקיבוץ, במתחם שהקיבוץ פתח במהלך ההליך המשפטי וזאת – במגבלות שנקבעו בפסק הדין וכן לקדם את תכנית "נחל עמל קדום", בצד המזרחי של הקיבוץ, שמטרתה היא, פיתוח אזור לנופש ולרחצה באפיק האסי, ואסדרה של מקום נופש בחיק הטבע, לכלל הציבור.

ח"כ ארבל: צדק חלוקתי איננו רק סיסמה

העותר ח״כ משה ארבל (ש"ס): ״היום נרשמה היסטוריה במדינת ישראל. בית המשפט קבע במפורש שחסימת הגישה אל הנחל וגדותיו איננה חוקית. האלימות כנגד תושבי בית שאן ואזרחי ישראל באמצעות חברות שמירה תיפסק. ותנועת שס הוכיחה היום פעם נוספת שצדק חלוקתי איננו רק סיסמה אלא דרך חיים של ממש".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
האם בית המשפט...
אהובה | 26-08-2021 11:58
האם בית המשפט קבע חוקים כגון איסור ללכלך, איסור להשחית וכיוצב. אוי ואבוי לנחל רחמים תרתי משמע. ישנם שטחים רבים מחוץ לקיבוץ, שיקחו חלק ויכשירו אותו ולא לבוא מן המוכן על גב אחרים שעמלו כל חייהם על המקום. עד אנה?
זה מהיסוד...
האחרים "עמלו" על שטח ציבורי ששייך לכולם | 27-08-2021 16:49
זה מהיסוד שייך לכולם
במקור הנחל המשיך לכוון בית שאן
יגאל | 26-08-2021 12:29
בגלל מחסור במי שתיה הוטה המשך הנחל לירדן. בזמן קצר מאד ניתן להחזיר את המצב לקדמותו.
2
האקטיביזם השיפוטי מופעל ע"פ שיקולים פוליטיים
ישראל | 26-08-2021 15:55
האקטיביזם השיפוטי זה בולשיט אחד גדול. אין חיה כזו. זו מילה מכובסת שהמציאו בתקשורת כדי לתת לגיטימציה לבגצ לדכא את ההתיישבות ולפגוע בביטחון ישראל. האקטיביזם השיפוטי מופעל רק כשזה תואם את האג'נדה הפוליטית, שזה לא תואם, אז בית השפט חוזר להיות שמרן. בגצ עושה כל מה שהוא יכול, ללא שום חסמים ומגבלות חוקיות, על מנת לפעול כנגד היהודים והיהדות. כל דרך אחרת לתאר את ההתנהלות שלו - היא שקר מוחלט
3
ש"ס הסכימו לפתוח בשבת
אלון | 26-08-2021 16:47
כל הכבוד לשס, פתוח גם בשבת קודש
4
אז איך זה עובד בעולם הנאור ( רק הנאור כמובן
הנביא האחרון | 26-08-2021 22:46
באיזה שנה הוקם קיבוץ תל עמל? 10.12.1936 אדמת השומר הצעיר, נרכשה ע״י הקרן הקיימת לישראל, בכספי תרומות שנאספו בצרפת, גליציה, פולין, רוסיה, גרמניה, אר״הב. באיזה שנה התיישבו יהודים בבית שאן ? בבית שאן העתיקה ״ביסאן הערבית״ היתה קהילה יהודית עתיקה, המונה כ250 איש, בת מאות שנים,ואולי 2000 שנה מאז החורבן. מה מנע מתושביה היהודים להיתיישב במיקומו של קיבוץ תל עמל - ניר דויד ב1936? תשובה: הקדחת, ההתנשאות על ״הפלאחים האשכנזים״, העצלנות, והפחד מעבודה קשה. בכל מקום בעולם בו קיים יישוב, חווה, תחנה, פרטיים, בבעלות פרטית, כל כניסה לשטח פרטי דורשת היתר - הסכמת בעל השטח. בכל מדינות העולם השטח הוא אדמת מדינה, אולם כדי להחיל זכויות ציבור, על שטח פרטי, חייב להיות מחוקק בחוק המאפשר שימוש ציבורי, באדמתו הפרטית של בעל הקרקע. בכל מדינות העולם ניתן להפקיע קרקעות כחוק - תמורת רכישה במחיר מלא ובתוספת דמי עוגמת נפש ונזקים כספיים עתידיים הנגרמים לבעלים. הפקעות מתבצעות לצורך כריית מינרלים - מחצבות, הקמת כבישים, קידוחי נפט, גז ועוד. במיקרה דנן אין שום עיניין לכלל הציבור בישראל בחציבת מחצבים, קידוחי נפט, או העברת כבישים בשטחי הקיבוץ. ולכן כל עיניינם של הפולשים לשטח הקיבוץ הפרטי הוא שוד גזל וחורבן. בכל מדינה אחרת בעולם פלישה כזו היתה מסתיימת בירי בפולשים. אם מישהו יגיע לחווה שלי באלסקה, ויסביר לי שזכותו לשחות בנחל שעובר אצלי.... אתם חושבים שיימצאו את הגופה שלו? יש כאן המון דובים...אללה ירחמו...
5
איך זה עובד בעולם הנאור (בעולם הנאור כמובן)
הנביא האחרון | 26-08-2021 22:49
באיזו שנה הוקם קיבוץ תל עמל? 10.12.1936 אדמת השומר הצעיר, נרכשה ע״י הקרן הקיימת לישראל, בכספי תרומות שנאספו בצרפת, גליציה, פולין, רוסיה, גרמניה, אר״הב. באיזה שנה התיישבו יהודים בבית שאן ? בבית שאן העתיקה ״ביסאן הערבית״ היתה קהילה יהודית עתיקה, המונה כ250 איש, בת מאות שנים,ואולי 2000 שנה מאז החורבן. מה מנע מתושביה היהודים להיתיישב במיקומו של קיבוץ תל עמל - ניר דויד ב1936? תשובה: הקדחת, ההתנשאות על ״הפלאחים האשכנזים״, העצלנות, והפחד מעבודה קשה. בכל מקום בעולם בו קיים יישוב, חווה, תחנה, פרטיים, בבעלות פרטית, כל כניסה לשטח פרטי דורשת היתר - הסכמת בעל השטח. בכל מדינות העולם השטח הוא אדמת מדינה, אולם כדי להחיל זכויות ציבור, על שטח פרטי, חייב להיות מחוקק בחוק המאפשר שימוש ציבורי, באדמתו הפרטית של בעל הקרקע. בכל מדינות העולם ניתן להפקיע קרקעות כחוק - תמורת רכישה במחיר מלא ובתוספת דמי עוגמת נפש ונזקים כספיים עתידיים הנגרמים לבעלים. הפקעות מתבצעות לצורך כריית מינרלים - מחצבות, הקמת כבישים, קידוחי נפט, גז ועוד. במיקרה דנן אין שום עיניין לכלל הציבור בישראל בחציבת מחצבים, קידוחי נפט, או העברת כבישים בשטחי הקיבוץ. ולכן כל עיניינם של הפולשים לשטח הקיבוץ הפרטי הוא שוד גזל וחורבן. בכל מדינה אחרת בעולם פלישה כזו היתה מסתיימת בירי בפולשים. אם מישהו יגיע לחווה שלי באלסקה, ויסביר לי שזכותו לשחות בנחל שעובר אצלי.... אתם חושבים שיימצאו את הגופה שלו? יש כאן המון דובים...אללה ירחמו...
6
הצחצחים הביביסטים של...
חיים עזוז | 28-08-2021 17:47
הצחצחים הביביסטים של בית שאן עם המובילה השלוחית אורלי לוי שמביישת את אביה