הפסיקו את החל"ת: מספר דורשי העבודה צנח ביולי - סרוגים

הפסיקו את החל"ת: מספר דורשי העבודה צנח ביולי

המהלך של ביטול תשלומי החל"ת בסוף חודש יוני הוכיח את עצמו עם צניחה של 35 במספר דורשי העבודה. בשירות התעסוקה מעריכים כי אנחנו בתקופת המתנה, עד אחרי החגים

author-image
הפסיקו את החל"ת: מספר דורשי העבודה צנח ביולי
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

נתונים שמפרסם שירות התעסוקה מלמדים על ירידה של 35.1% במספר דורשי העבודה במהלך חודש יולי, מ-449 אלף בסוף יוני ל-291 אלף בסוף החודש.

עוד באותו נושא

גם אחרי היציאה מהקורונה: חצי מיליון מובטלים בישראל

בשירות התעסוקה מסבירים את הצניחה במספר דורשי העבודה, ההפסקת הזכאות לדמי אבטלה לבני 44 ומטה. אולם, נתוני התעסוקה לחודש יולי מלמדים כי ישנו ציר חזרה לעבודה שלו שני קצוות עיקריים – האחד, דורשי עבודה שרשמו קצב גבוה של חזרה לעבודה והשני, דורשי עבודה שמתקשים לשוב לעבודה ומחפשים אחר חלופה לדמי האבטלה בדמות קצבאות סוציאליות כדוגמת הבטחת הכנסה.

כאשר בתווך, ישנם דורשי עבודה שטרם חזרו לעבודה ונראה כי הם נמצאים במעין תקופת המתנה לטובת חזרה מיטבית יותר לעבודה, בין אם יש בידם משאבים פנויים המאפשרים להם לחפש אחר משרה המתאימה להם או שיפור כישוריהם ובין אם ממתינים לתום חופשת הקיץ ותקופת החגים.

מספר דורשי העבודה בסוף יוני ובסוף יולי

ניתוחים נוספים עליהם מצביעים בשירות התעסוקה מלמדים כי ישובים מבוססים חזרו לעבודה מהר יותר: ככלל, נרשמה ירידה במספר דורשי העבודה מכלל הקבוצות בחברה הישראלית, אולם מספרם של דורשי העבודה מהקבוצות החזקות יותר ירד באופן משמעותי יותר. כך, מספר דו"ע היהודים שאינם חרדים ירד משמעותית יותר מאשר דו"ע חרדים, 'אחרים' וערבים.

הירידה במספר דורשי העבודה מהירה יותר מקצב החזרה לעבודה

חרף הפסקת הזכאות לדמי אבטלה עבור בני דורשי עבודה בני 44 ומטה, קצב החזרה לעבודה בישראל נמוך יותר מקצב הירידה במספר דורשי העבודה. כלומר, רבים מדורשי העבודה שוב אינם מקבלים קצבה, אך לא כולם חזרו לעבודה. יצוין, כי פער דומה נרשם גם בארה"ב, בה הפסקת דמי האבטלה הפדרליים האיצה את הירידה במספר דורשי העבודה אך קצב החזרה לעבודה לא חפף לקצב הירידה במספר דורשי העבודה הרשומים.

בשירות התעסוקה מעריכים עוד כי אנו נתונים בתקופת המתנה, וככל שלא ניכנס לסגר רביעי קצב החזרה לעבודה צפוי להתגבר לאחר החגים.

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "שירות התעסוקה מעמיד מגוון רחב של כלים המסייעים לדורשי העבודה, בין לאלו התובעים הבטחת הכנסה ובין לאלו השוהים בתקופת המתנה, לשוב למעגל העבודה באופן מיטבי, מהיר ומדויק. אנחנו מפעילים שורה ארוכה של תכניות לרבות אימונים תעסוקתיים, ייעוצי קריירה, שיפור מיומנויות והכשרות מקצועיות ואנו קוראים לכל דורשי העבודה להסתייע בנו. הציפייה היא שבתום תקופת החגים תירשם עלייה בקצב החזרה לעבודה, אנחנו פועלים כדי להבטיח שהחזרה לעבודה תהיה מיטבית ותאפשר לדורשי העבודה לא רק לשוב למעגל העבודה אלא גם להתמיד בו ולהתקדם בו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אתם צוחקים עלינו?!...
מובטלת | 24-08-2021 23:14
אתם צוחקים עלינו?! שירות התעסוקה שלח לי הודעה שאין מה לבוא לחתום כי אני לא זכאית יותר לקצבת אבטלה- אז לא חתמתי החודש.. מניחה ששלחו זאת לעוד אנשים.. ואז מפרסמים זאת כירידה בדורשי העבודה... מה כמות המובטלים בפועל? זאת השאלה האמיתית