אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב רבינוביץ': "לשקול לבטל את ההדלקה במירון"

ועדת החקירה הממלכתית שהוקמה לצורך חקירת אירועי מירון, ממשיכה לגבות עדויות. הבוקר, בין הדוברים נמצאים הרב שמואל רבינוביץ' וניצב בדימוס אלון אסור

הרב רבינוביץ': "לשקול לבטל את ההדלקה במירון"
  (צילום: דוד כהן\ פלאש90)

הבוקר (שני) מתקיים דיון ועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון הר מירון. כזכור, הוועדה מורכבת משלושה אנשים: יו"ר הוועדה, נשיאת בית המשפט העליון בדימוס – מרים נאור, וחברי הוועדה; הרב מרדכי קרליץ ואלוף במיל' שלמה ינאי.

עוד באותו נושא

המשפחות נגד הוועדה: "ממשיכה את הקו האטום"

בין הדוברים נמצאים הרב שמואל רבינוביץ' – רב הכותל והמקומות הקדושים ויו"ר ועדת החמישה וניצב בדימוס אלון אסור – מי שהיה מפקד המחוז הצפוני במשטרה.

הרכב הוועדה (צילום: חיים גולדברג)

"אני לא יכול להתעלם מכך שגם אני חלק ממשפחת השכול. איבדתי אחיין. רק לפני חודש נולדה לו בת, נחמה שירה, על שם האבא – מנחם אשר", אמר בפתח את דבריו הרב רבינוביץ'.

"שילמתי מחיר כבד מאוד"

"יש הרבה אירועים במהלך השנה כולה. שילמתי מחיר כבד מאוד בגלל אנשים שחושבים שהמקום צריך להתנהל על פיהם. מאוד לא קל להתנהל במקום הזה. הקמת ועדת החמישה הייתה מהלך מאוד נבון, כדי קצת לתקן את מה שהיה".

וחושף בנימה אישית: "כשכנסתי לתפקיד גיליתי ליקויים קשים ביותר, כל חוטי החשמל בציון וסביבו היו בחוץ, מפגעי בטיחות מזעזעים, אבל כל תיקון קטן שביקשנו לעשות הקיצונים הפריעו לנו, פאשקווילים נגדי והפגנות תחת ביתי עד שנאלצתי להיות מאובטח, כל בלטה – הם חסמו את ירושלים".

"נאלצתי להיות מאובטח" (צילום: חיים גולדברג)

הרב רבינוביץ' מנה את המחדלים שהיו עד שנת 2011: "יש גג הדלקה – המקום היה לא מזופת. האבוקות מתפוררות. אדם הלך למטה וטיפטף עליו שמן. האבנים האלו מלפני 400 שנים". והתייחס למתנגדים: "לעבור פרוייקט בקבר הרשב"י זה כל פעם לעבור ועדה מקומית עם עשרות שרידות חדשות כל פעם. יד מכוונת הגיעה וכל פעם דרשה ממך 50 דברים חדשים שלא היו".

"בעל המאה הוא בעל הדעה"

"ועדת החמישה לא הייתה מעורבת באירוע ל"ג בעומר, בכלל", ומסביר: "אין לה סמכות והיא לא יכולה מבחינה תקציבית. כאן בעל המאה הוא בעל דעה. נציג שלנו אפילו לא הוזמן. אני חשבתי שאנחנו לא צריכים בכלל להשפיע ושצריך להיות גוף אחד". בתגובה לאמירה של הרב רבינוביץ' כי הוא לא מייצג את כלל החברים בוועדה, אמרה נאור: "במוקדם או במאוחר נזמין את כל ארבעת האחרים".

מרים נאור (צילום: יונתן זינדל\ פלאש90)

"אף אחד לא העיר על תקלה"

"הייתה רק ישיבה אחת, על פרשת שביל הנחש, שבה השתתפתי", הוא מחדד. "אמרתי למשטרה שעם בטיחות אף אחד לא יכול להתפשר", והציג את הפרוטוקולים מהישיבה.

נאור: "המדרגות בהן הלכנו היו בשטח האחריות של ועדת החמישה. אם ידעתם שיש בעיה, למה לא טיפלתם בה?". הרב השיב: "יועצי הבטיחות שלנו מ-2008 לא אמרו שיש בעיה. אף אחד לא בא להעיר על תקלה בגשר דוב. לא ידענו שיש בעיה".

"במהלך הנסיעה שמעתי על האסון"

נאור: "בהילולה הזו, היית שם?". הרב רבינוביץ': "הייתי, עזבתי לפני האסון. בדרך כלל מגיע קצת מוקדם, המשטרה לא נתנה לי לעלות, עליתי ממש ברגע האחרון, אני מגיע מאובטח, הגעתי ברגע האחרון להדלקה של בויאן. עזבתי בסביבות 23:00, במהלך הנסיעה שמעתי על האסון".

(צילום: דוד כהן\פלאש90)

הרב קרליץ: "מה אתה חושב שאפשר לעשות כדי להתמודד עם הלחץ של ההמונים שנמצא בל"ג בעומר?" הרב רבינוביץ' הפתיע: "צריך לשקול בכלל או להזיז את ההדלקות או לבטל, חוץ מהדלקה אחת של בויאן, זה המסורת. אני לא בקיא כל כך באירוע של ל"ג בעומר ואני חושב שצריך להתייחס לקבר הרשב"י על פני השנה כולה".

שלמה ינאי הקשה על הרב רבינוביץ' בעניין הסדר בכותל לעומת המתרחש בהר מירון, שם אין סמכות וחלוקת תפקידים מסודרת. "ועדת החמישה קובעת את המדיניות וארגון המקומות הקדושים פועל לפי ההנחיות", אמר הרב רבינוביץ'. עוד ציין הרב כי אין תקציב למקומות הקדושים. "חוץ מתרומות, האם יש תקציב שהוועדה מקבלת כדי לממש את המדיניות שלה?" שאל ינאי. "רק למנקים ולתפעול השותף", השיב הרב רבינוביץ'.

האלוף במיל' שלמה ינאי (צילום: לע"מ)

"אתה מושך אותי לפרטים"

"נכון לשנה זו ובעקבות האסון, גדל התקציב ל- 14,500,000". ינאי: "אתה מנחה את החלוקה של הכסף עפ"י המדיניות שלך, אתה פה הוא בעל המאה". הרב רבינוביץ': "המדינה פועלת לפי ההנחיות..", ינאי קטע את הרב רבינוביץ' וטען בפניו כי הוא מושך אותו כל הזמן לפרטים שוליים במקום להתייחס ולהשיב לשאלות, זאת לאחר שגם השופטת נאור התעקשה עם הרב רבינוביץ' שיענה מה דעתו על הפקעת האתר. "אני שואל האם יש לך סמכויות להנחות על ההוצאות של התקציב? אני מבין מדבריך שהתשובה היא כן", חידד ינאי.

ינאי סיים בהערה לרב רבינוביץ': "אני חושב שהייתם צריכים להתערב, זה שלא התערבתם זה חלק מהדברים שאנחנו בודקים כרגע, הדבר קרה בגלל שיותר מדי גופים לא התערבו". השופטת נאור סיכמה: "היה מאלף, מחכים"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
שילמת.... אתה חי
קר קר קר קרעי | 23-08-2021 10:27
אחרים שילמו
2
בג"ץ אשם
בג"ץ ביטל ההלאמה | 23-08-2021 10:53
הממשלה החליטה להלאים את המקום, בעקבות המלצות מומחים. בגץ - מומחה מטעם עצמו - ביטל את ההלאמה. נשיאת הבגץ מרים נאור - הדם על ידיה. איך היא בדיוק יור הועדה?
3
הדלקה אחת אסון ידוע מראש
נחמן | 23-08-2021 12:57
אם תהיה רק הדלקה אחת, העומס והדוחק יהיה פי מיליון. והאסונות יהיו מידי שנה. אלא אם כן יכניסו רק מקושרים וקרובים לצלחת. ולמאכערים למיניהם תהיה פרנסה אדירה לכל השנה. כיום ההדלקות נערכות שנים במשך כל הלילה היום והלילה שלאחריו.
4
רבינוביץ ראש לשועלים...
יוסף | 23-08-2021 19:27
רבינוביץ ראש לשועלים הוא ולחבריו שוינגר הגנגסטרים מחלוף,ליצמן, ויתר הפוליטקאים הנכבדים שסרחו ויצאו לנו מכל החורים פרוש וכ'ו שילכו כולם לגלות עופו לנו סופית דמים מלאו ידכם ועוד באיצתלא של שלוחא דרבנן רוצחים שפלים עם נבל מושפל שמקבל את הזבל הזה עד מתי? !
5
אם לא ההדלקה,...
שלי | 25-08-2021 8:32
אם לא ההדלקה, את הפסטיבל סביבה